אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם

אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם האם זה יעיל? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. חמצן הוא קריטי לקיום האנושי. הלב דוחף דם עשיר בחמצן לכול תא מתאי גופנו. רשת עצומה של כלי הדם מעניקה ללב את היכולת הזאת להוביל את הדם אל תאי הגוף השונים. עם זאת גם ללב וגם לכלי הדם אורבות סכנות בריאותיות. בין ההפרעות השכיחות ביותר של הלב וכלי הדם נמנה לחץ דם גבוה, מחלת לב כלילית (Coronary Artery Disease – CAD) אחד מגורמי המוות הגדולים ביותר (15% ממקרי המוות בכל שנה בעולם), שבץ מוחי ומחלת לב ראומטית (Rheumatic Heart Disease).

אספירין היא תרופה נוגדת דלקת שאינה על בסיס סטרואידים שמיליוני בני אדם ברחבי העולם נוטלים כדי למנוע מחלות לב וכלי דם. המינון הניתן כיום נע בין 75 מיליגרם – 3.6 גרם ליום. במינון נמוך (100-75 מיליגרם ליום) התרופה משמשת למניעת מחלות לב וכלי דם כולל אירועי מוח, במינון בינוני (650-325 מיליגרם עד ארבע פעמים ביום) התרופה משמשת לשיכוך כאב והפחתת חום ובמינון גבוה (3.6 גרם ביום) לשיכוך כאב חריף והתמודדות עם דלקות כולל עם דלקות מפרקים.

אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם – רקע

התרופה אספירין המבוססת על חומצה אצטילסליצילית (Acetylsalicylic acid‏) היא בעלת יכולות נוגדות דלקת שאינה סטרואידים, שיכוך כאב, הפחתת חום ומניעת קרישיות בדם. בזכות היכולת שלו לעכב את היצמדות טסיות הדם ובמניעת היווצרות קרשי דם נהוג מזה שנים רבות להמליץ על נטילתו גם כמניעת מחלות לב וכלי דם. עם זאת נטילת אספירין, ובעיקר במינונים גבוהים עלולה להיות כרוכה גם בתופעות לוואי קשות כולל פציעת רירית הקיבה ודימום.

עוד חשוב לציין שאין הסכמה גורפת בכול הנוגע ליעילות של נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם. נכון להיום יש נטייה להמליץ על נטילת אספירין לקבוצות אוכלוסין שבהן רמת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם היא גבוהה במיוחד כמו למשל חולים במחלת הסוכרת.

אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם
אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם

ההחלטה לגבי נטילת אספירין לצורך מניעת מחלות לב וכלי דם חייבת על כן להישקל באופן כמעט אינדיבידואלי ופרטני. בכול מקרה יש להעריך את הסיכון אל מול התועלת ואין לשכוח כמובן את העדפות המטופל עצמו בכול הנוגע לטיפול ארוך הטווח הנדרש (JAMA. 2016;316(7):709-710).

מחקר

המרכז האמריקאי למניעה (U.S. Preventive Services Task Force) פרסם עדכון להחלטותיו בכול הנוגע לשימוש באספירין כדי למנוע מחלת לב כלילית.

השיטה

החוקרים עקבו אחר נתונים שפורסמו בספרות המחקרית החל משנת 2002 ועסקו בנושא. בעיקר התמקדה הסקירה הספרותית בהוכחות חדשות שעסקו ביתרונות ובנזקים הנובעים משימוש באספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם כולל אוטם שריר הלב ושבץ מוחי. ההוכחות החדשות נותחו בהתאם למין של המשתתפים במחקר.

ההמלצות

אין להמליץ באופן גורף על אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם. יש לתת אספירין רק עבור אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון לחולי לב וכלי דם ותמותה מוקדמת עקב כך המוערכת ב20% מכלל האוכלוסייה. יש לעודד גברים בגילים 45 – 79 ונשים בגילים 55 – 79 ליטול אספירין כאשר היתרונות של מניעת מחלות לב וכלי דם עולים על הסיכון לתופעות לוואי ובעיקר לדימום במערכת העיכול.

לא מומלץ לתת אספירין לאוכלוסייה בסיכון נמוך ובעיקר בקרב צעירים. אין מספיק הוכחות על מנת להמליץ על נטילת אספירין עבור גברים ונשים לאחר גיל 80. אין להמליץ על נטילת אספירין עבור נשים מתחת לגיל 55 ועבור גברים מתחת לגיל 45.

מינון

בקרב המשתמשים באספירין עדיף לצרוך תרופה זאת במינון נמוך של 75 – 100 מ"ג ביום ולא מינונים שהיו מקובלים בעבר שלהגיעו עד ל 325 מ"ג ליום.

Ann Intern Med. 2009 Mar 17;150(6):396-404

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים