סגנון חיים בריא מונע דמנציה

סגנון חיים בריא מונע דמנציה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סגנון חיים בריא מונע דמנציה! או דמנציה (שטיון) היא מחלה קשה הפוגעת ביכולת החשיבה וההתנהלות בעיקר של מבוגרים. חשוב להבדיל בין פגיעה קלה ביכולות הקוגניטיביות של אנשים מבוגרים הנגרמת בגלל הגיל לבין פגיעה ביכולות הקוגניטיביות הנגרמת בגלל דמנציה. המחקר הנוכחי מצא שאכילה נכונה ופעילות גופנית יכולים להאט את ההתדרדרות הקוגניטיבית של מבוגרים ומאידך השמנה ובריאות לקויה מאיצים את התפתחות שלה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  האם ניתן למנוע דמנציה? התשובה על כך אינה חד משמעית אבל פעילות גופנית ושינויים אחרים בסגנון חיים מפחיתים את הסיכון ללקות בדמנציה. עקב הפגיעה הקשה של המחלה הזאת חוקרים רבים  ממשיכים לעסוק בנושא ובוחנים את ההשפעות שיש לרכיבים השונים של סגנון חיים בריא על מניעת דמנציה. המחקר המסוקר כאן קובע: סגנון חיים בריא מונע דמנציה.

  {loadposition inside-page}

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה – רקע

  שטיון או כפי שהיא קרויה דמנציה או קהיון היא הפרעה בריאותית המתפתחת לרוב עם הזקנה. דוגמה למחלה הגורמת לדמנציה היא מחלת האלצהיימר. גם מחלות כלי הדם הקטנים במוח עלולות לפגוע ברקמת המוח ולהוביל להתפתחות דמנציה. כוללים ההפרעה הזאת כרוכה בירידה משמעותית ביכולות הקוגניטיביות של האדם. הסימנים והתסמינים הנובעים מדמנציה כוללים קשיי זיכרון, קשיי חשיבה, קשיי הבנה, שינויים במצב הרוח, שינויים בתכונות, שינויים בהתנהלות כולל ביכולת להשתלב בחברה ועוד. דמנציה מתפתחת בקצב אטי. השלבים הראשונים קיימת ירידה מסוימת בזיכרון שאותה מייחסים לרוב למתחים נפשיים ועוד. בשלבים מתקדמים יותר מחמירה בעיית הזיכרון וחלה פגיעה ביכולת ההתמצאות. בהמשך נפגעת באופן משמעותי היכולות הקוגניטיביות שגורמות להפרעות התנהגותיות וקושי להתנהל. בדומה למחלות אחרות יש חשיבות לאבחן את המחלה בשלביה הראשונים ולטפל בגורם לה מוקדם ככול האפשר. מניעה היא קרוב לוודאי הדרך הכי יעילה לטפל בדמנציה.

  לאחרונה פרסם האגוד האלצהיימר האמריקאי את ההמלצות הבאות למניעת דמנציה שניתן לסכמם כהקפדה על סגנון חיים בריא: במטרה להגביר את זרימת הדם למוח יש להקפיד על פעילות גופנית אירובית סדירה, כד להפעיל את המוח וכישוריו השונים יש להקפיד בכול גיל ללמוד באופן פורמלי, הפסיקו לעשן, שמרו על לחץ דם תקין ומשקל גוף מאוזן, הימנעו מהשמנה, הימנעו מסוכרת, הימנעו מפציעת ראש (קסדה), אכלו מאוזן ובריא ובכלל זה ירקות עלים, הקפידו לישון היטב, אם אתם סובלים מדיכאון טפלו בו, שמרו על מערכות יחסים חבריים, אתגרו את המוח שלכם עם פתירת תשבצים, פזלים ועוד.

  המחקר

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה
  סגנון חיים בריא מונע דמנציה

  במטרה לבחון האם סגנון חיים בריא מונע דמנציה עקבו החוקרים אחר 1,260 מבוגרים בגילאים 60 – 70 שנבחרו בגלל שנמצאו בקבוצת סיכון לפתח דמנציה. הקבוצה חולקה לשתיים כאשר המחצית הראשונה קיבלה הנחיות רפואיות רגילות והמחצית השנייה קיבלה הנחיות מקיפות המאפשרות סגנון חיים בריא: תזונה נכונה, פעילות גופנית כולל חיזוק שרירים, חילוף חומרים תקין והנחיות לשמירה על בריאות כלי הדם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   סגנון חיים בריא מונע דמנציה! לאחר שנתיים הקבוצה השנייה – קבוצת "סגנון חיים בריא" שיפרה את תוצאותיה ב25% ביחס לקבוצה הראשונה שקיבלה הנחיות רפואיות שגרתיות. קבוצת סגנון חיים בריא השיגה תוצאות גבוהות ב150% מהקבוצה הראשונה במבחנים מנטליים, וגבוהות ב 83% בכול הנוגע לתפקודים ניהוליים שהם כידוע תהליכי השליטה הקוגניטיביים הגבוהים ביותר אצל האדם הכוללים תפקודים כמו ארגון, יוזמה, התמדה ועוד.

   המלצות החוקרים

   תוצאות המחקר מראות שניתן באמצעות שמירה על סגנון חיים בריא ובכלל זה הקפדה על תזונה ופעילות גופנית למנוע התדרדרות של אנשים מבוגרים למצב של דמנציה. לנוכח הממצאים הללו מבקשים החוקרים מרשויות הבריאות לעודד את העם לעסוק בפעילות גופנית ולהקפיד על תזונה מתאימה.

   The Lancet, 03/2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,