ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת
ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת

ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

חולי ממושך בסוכרת מעלה את הסיכוי שלכם לסבול ממחלות קטלניות בחלקן כמו מחלות לב וכלי דם ועוד. לכן, לעיכוב של המחלה, אפילו למספר שנים מועט ישנה משמעות עצומה. אנו יודעים היום ששינוי בסגנון חיים הכולל הפחתה במשקל ופעילות גופנית עשוי לעזור לכם בהשגת מטרה זאת.

ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת – רקע

סוכרת היא מחלה מטבולית שהמאפיין שלה הוא רמת סוכר גבוהה בדם. חוסר בהורמון הקרוי אינסולין או תפקוד לקוי של ההורמון הזה  – הורמון המאפשר חדירה של הסוכר לתאי הגוף לצורך יצירת אנרגיה – הוא שגורם לכך שהסוכר אינו חודר לתאים ונוצר ריכוז הגבוה של הסוכר בדם. קיימים שלושה סוגים של סוכרת:

– סוכרת סוג 1 (Type 1) הקרויה גם סוכרת נעורים ומתאפיינת בחוסר מוחלט של אינסולין. הגורם לחוסר באינסולין בסוכרת זאת היא פגיעה והרס של תאי הלבלב שתפקידם להפריש אינסולין. מספר גורמים עלולים להוביל להרס הלבלב כולל בין היתר מחלה אוטו אימונית, אלרגיה לחלב ותורשה.

– סוכרת סוג 2 (Type 2) שעלולה להתפתח בכול גיל אך מתפתחת לרוב לאחר גיל 40. קיימת נטייה גנטית להתפתחות המחלה אך עם זאת ניתן על ידי התנהלות נכונה הכוללת שמירה על משקל, הקפדה על תזונה הולמת והימנעות מעישון לדחות ואף למנוע את התפתחות המחלה.

– סוכרת הריון היא סוכרת המופיעה בפעם הראשונה במהלך ההיריון. הגורם לכך הם הורמונים שמפרישה השליה של האישה הריונית יא החל מהשבוע ה-20 ואלה יוצרים “עמידות לאינסולין” – כלומר אינם מאפשרים פעולה תקינה של האינסולין. ברוב המכריע של המקרים הסוכרת הריונית נעלמת תוך מספר ימים לאחר הלידה.

אבחון סוכרת

ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת
ניתן לעכב את מחלת סוכרת

הסימנים והתסמינים של המחלה מופעים כאשר ישנם רמות גבוהות של סוכר בדם. לכן כאשר המחלה מאובחנת מוקדם יותר זה נעשה על ידי בדיקות אקראיות של ריכוז הסוכר בדם וריכוז הסוכר בשתן.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של המחלה כוללים השתנה רבה, תחושת צמא קיצונית וירידה במשקל. במצבים מתקדמים ישנה פגיעה ואף אובדן מלא של יכולת החישה בגפיים. סימנים ותסמינים נוספים צפויים כתוצאה מהתקדמות המחלה, הרס של כלי הדם וכשל של איברים. במצבים הללו החולה עלול לסבול מטרשת עורקים על כול המשתמע מזה, עיוורון כתוצאה מפגיעה ברשתית, אי ספיקת כליות, פגיעה עצבית, פצעים כרוניים ועוד.

המחקר

ידוע ששינוי באורח חיים יכול לעכב את התפתחות מחלת הסוכרת מסוג 2  בקרב חולים  הסובלים מאי סבילות לגלוקוז (Impaired Glucose tolerance – IGT). לא ברור כמה זמן כמה זמן העיכוב הזה יכול להימשך עם תום המאמצים היזומים כלומר עם הפסקת השינויים הנדרשים באורח החיים. עוד לא ברור האם השינויים הללו בסגנון החיים מפחיתים את הסיכון לחולי במחלות לב וכלי דם ומוות מוקדם. החוקרים בדקו האם שינוי דרסטי בסגנון חיים יכול להשפיע על הסיכון לחלות בסוכרת ועל מחלות הקשורות לסוכרת ובעיקר מחלות לב וכלי דם. החוקרים בדקו גם האם הסיכוי למוות מוקדם כתוצאה ממחלות אלו פוחת בעקבות שינויים אלו בסגנון חיים.

לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 577 מתנדבים הסובלים מאי סבילות לגלוקוז. מתנדבים אלו חולקו לארבע קבוצות, קבוצת ביקורת ושלוש קבוצות מחקר שבהן התבקשו המתנדבים לשנות את אורח החיים שלהם: קבוצה אחת ביצעה דיאטה, קבוצה שנייה ביצעה פעילות גופנית וקבוצה שלישית ביצעה שילוב של דיאטה ופעילות גופנית. השינויים הללו באורח חיים נמשכו 6 שנים שבסופם נבדק מצב המתנדבים. מצב הסוכרת, חולי לב וכלי דם, מוות ממחלות לב וכלי דם ומוות באופן כללי.

ממצאים המחקר

בממוצע רק 7% מהקבוצות ששינו את סגנון חייהם חלו בסוכרת לעומת 11% בקרב קבוצת הביקורת. השפעה מטיבה זאת המשיכה גם לאחר 20 שנים שבהם רק 80% מהקבוצות שביצעו שינוי בסגנון חיים חלו בסוכרת בעוד שבקבוצת הביקורת חלו 93% מהמתנדבים. בממוצע המתנדבים ששינוי את סגנון החיים שלהם חיו ללא סוכרת 3 – 6 שנים יותר מהמתנדבים בקבוצת הביקורת.

הקבוצה שפעלה גופנית וגם החלה בדיאטה נהנתה מירידה של 51% בסיכון לחלות בסוכרת במהלך תקופת השינוי וירידה של 43% במהלך 20 שנים שלאחר תום השינוי בסגנון חיים.

מסקנות החוקרים

ניתן לעכב ואף למנוע סוכרתֱֱ! שינוי בסגנון החיים לאורך 6 שנים יכול לעכב את החולי בסוכרת סוג 2 בעד 14 שנים. מסבות של חולשות סטטיסטיות לא נמצא קשר ברור בין מחלות לב וכלי דם ומוות מוקדם לשינוי בסגנון חיים

The Lancet, Volume 371 , Issue 9626 , 1783 – 178924, May 2008

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל…

 • ספורט עוזר למנוע שברים

  ספורט למניעת שברים היא אסטרטגיה נכונה. נפילות בגיל המבוגר הם גורם משמעותי לפציעות ולשברים קטלניים בחלקם. ספורט ו/או ויטמין D…

 • המשיכו ללמוד כדי למנוע שיטיון

  למידה למניעת שיטיון היא אחת הדרכים היעילות להתמודד עם חולי אכזרי זה. דמנציה, שיטיון או בשמה העכשוי קהיון היא מחלה…

 • סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

  ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שארוחת בוקר מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת.…

 • לגדל ילד ללא סוכרת

  לגדל ילד ללא סוכרת לא צריך להיות עניין מורכב מידי. למחלת סוכרת יש השפעות על הבריאות ולעיתים גם על אריכות…

 • ספורט עוזר למנוע סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר…

 • אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון…

 • אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם

  אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן