כאבים בכתף גורמים אפשריים

כאבים בכתף מה גורם להם

כאבים בכתף גורמים אפשריים לכך הם רבים ומגוונים. כאבי כתפיים מהווים גורם שכיח לבקשת עזרה רפואית. מפרק הכתף נהנה מטווח התנועה הגדול ביותר בהשוואה לכל המפרקים בגופנו. יכולת תנועתית זאת באה על חשבון היציבות של המפרק וחושפת אותו לפציעות. רוב הפציעות וכאבי הכתף נובעים מעומסי יתר חוזרניים או מנזקי חבלה בגלל פציעות ספורט, תאונות ועוד.

ספורטאים העוסקים בספורט מגע, זריקות כדור, הרמות ורוטציות כתף חוזרות יכולים לגרום לנזק באחת או יותר מן הרקמות הרכות העוטפות את מפרק הכתף. חלק קטן של סימנים ותסמינים בכתפיים נובעים מסיבות אחרות. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בכתף גורמים אפשריים? להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בכתף:

כאבים בכתף גורמים אפשריים – פירוט

כאבי כתף בגלל פגיעה ברקמות מקומיות

כאבים וסימפטומים אחרים בכתף נגרמים לרוב בגלל נזקים לרקמות מקומיות במפרק. נזקים שכיחים ברקמות מקומיות בכתף כוללים בין היתר:

נזקי בורסה בכתף

הבורסה  או בעברית אמתחת היא שק נוזלים דק שמפריד ומונע חיכוך בין רקמות. במפרק הכתף מתפקדות ארבע בורסות עיקריות:

 • בורסת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa)
 • בורסת תת-שריר הדלתא (Subdeltoid bursa)
 • בורסה תת-שכמית (Subscapular bursa)
 • בורסת תת זיז מקור העורב (Sub coracoid bursa)

פגיעה בכל אחת מהבורסות הללו תוביל להתפתחות בורסיטיס (Bursitis).  גורמים אפשריים לפגיעה בבורסות כוללים בין היתר:

 • עומסי יתר בעקבות ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים כגון הרמת כתף חוזרת
 • חבלה ישירה בבורסה

הסימפטומים האופייניים לבורסיטיס בכתף כוללים:

 • כאבים חריפים בכתף
 • הכאב מחמיר עם הרמת הכתף
 • לפעמים גם נפיחות ואדמומיות
 • הפרעות שינה בגלל הכאב

דלקת בגידי השרוול המסובב

כאבים בכתף גורמים אפשריים
כאבים בכתף גורמים אפשריים

תפקידם של גידי השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) הוא הוצאה לפועל של תנועות המפרק. לצורך זה הגידים מעבירים את הכוח הנוצר בשרירים אל העצם. עומסים רבים מוטלים על מפרק הכתף עקב תפקידו המרכזי בחיינו. עומסים אלו הנובעים מביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים עלולים להזיק לגיד לגרום להתפתחות דלקת בגיד (Tendinitis). נזקים אפשריים בגיד כוללים:

 • למתיחה של הגיד
 • או לקרע מלא או חלקי שלו

סוגים מסוימים של פעילות גופנית עלולים להוות גורמי סיכון לפגיעה בגידים הללו. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורט שכרוך בהפעלת הכתף בטווחי תנועה גדולים (מסירות כדור מעל הראש). סימנים ותסמינים אפשריים כוללים:

 • כאבים בכתף שמחמירים עם הנעת הכתף
 • הכאב עלול לגרום להפרעות שינה
 • מגבלות תנועה של המפרק
 • תיתכן נפיחות

תסמונת הצביטה

כאבים בכתף ומגבלות תנועה עלולים להתפתח גם בגלל תסמונת הצביטה (Shoulder Impingement Syndrome). בתסמונת זאת גידי השרוול המסובב נלחצים בין עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף (Acromion). הגורם ללחץ הזה על הרקמות היא הרמת יד חוזרנית מעל גובה הראש. בעיקר נכונים הדברים כאשר הרמות היד מתבצעות עם כוח כמו בהנחתה או מסירת כדור.  לחץ חוזרני זה על הרקמות עלול בסופו של דבר לפצוע אותן ולגרום לקושי הולך וגדל להרים את היד מעל לגובה הראש. סימנים ותסמיני התסמונת הזאת כוללים בין היתר:

 • כאבים בכתף
 • מגבלות תנועה
 • הפרעות שינה בגלל הכאב ועוד

פציעות של שרירי השרוול המסובב

השרוול המסובב (Rotator cuff) הם למעשה קבוצה בת ארבע שרירים שתפקידם להניע ולייצב את הכתף. עקב תפקידם המרכזי בתנועת מפרק הכתף ובייצובו חשופים השרירים הללו לעומסי יתר כרוניים. העומסים שמקורם לרוב בתנועות ומאמצים חוזרניים המתבצעים בטווחי תנועה רחבים עלולים לפצוע את שרירי הכתף. פציעת השרירים בכתף עלולה להתרחש גם בגלל תאונה, חבלה או פציעת ספורט. נזקים אפשריים כוללים:

 • מתיחה (Strains) ודלקת בגיד (Tendinitis)
 • קרע חלקי או מלא בשרוול המסובב (Rotator cuff tear)

תסמינים שכיחים אופייניים כוללים:

 • כאבים בכתף והקורנים במורד הזרוע
 • מגבלות תנועה
 • הפרעות שינה בגלל כאב ועוד.

הסתיידות בגידי השרוול המסובב

כאבים בכתף עלולים להתפתח גם בגלל הסתיידות בגידי השרוול המסובב (Calcific Tendinitis). הסיבות להסתיידות הגידים אינה ברורה. הסתיידות גידים שכיחה יותר בקרב נשים לאחר גיל 50. ברוב המכריע של המקרים הסתיידויות אלה נוצרות ללא סימנים ותסמינים ועל כן אינן זקוקות לטיפול כלשהו. במיעוט המקרים (כשליש) מתפתח התקף חריף שנמשך ימים ספורים הכולל:

 • כאבים חריפים בכתף
 • הכאב עלול להפריע את שנתכם
 • מגבלות תנועה קשות של הכתף
 • כתף חמה ורגישה למישוש

עם הזמן, ההסתיידויות עשויות להיספג ולהיעלם. אחד הטיפולים המומלצים להפרעה בריאותית זאת בכתף הוא טיפול באמצעות גלי הלם.

קרע שריר הדו ראשי או הגיד שלו

הרמת משקל כבד במיוחד עלולה לגרום לקרע השריר הדו ראשי (Biceps Rupture) או של הגיד של השריר בנקודת החיבור שלו אל הכתף. התחושה המידית היא של רקמה שנקרעת. כמו כן יופיעו כאבים בכתף המחמירים העם הנעת הכתף וכמובן דפורמציה חיצונית של השריר במקום הנזק.

קרע שריר החזה הגדול

שריר החזה הגדול (Pectoralis major) הוא שריר חזק שתפקידו להניע את הכתף לפנים ולצד הנגדי. השריר נחלק לשני חלקים כאשר החלק העליון מתחיל מעצם הבריח ולכן מכונה "ראש עצם הבריח" (Clavicular head) והחלק התחתון מתחיל מעצם החזה ומכונה "ראש עצם החזה" (Sternal head). קרע בשריר החזה הגדול (Pectoralis Major Rupture) היא פציעה שבשנים האחרונות הופכת להיות שכיחה יותר בגלל הפופולריות של אימוני משקולות. ברגע הקריעה קיימת תחושה שמשהו נקרע בחזה ומופיעים תסמינים אופייניים (תלוי בחומרת הנזק) כולל כאב מקומי, נפיחות ודפורמציה של השריר.

כתף קפואה

כאבי כתף עלולים להתפתח לתופעה שנקראת כתף קפואה (Frozen Shoulder). זהו מצב של מוגבלות תנועתית הנובעת מהתכווצות משמעותית של המעטפת של הפרק. מעטפת המפרק שבמצבה המיטבי הנה רחבה דייה על מנת לאפשר טווח תנועה מוגדל מתכווצת ואינה מאפשרת לכתף לפעול בחופשיות. תופעה זו יכולה להימשך גם לאחר שהכאב בכתף חולף.

פריקת כתף

מפרק הכתף מצטיין בטווחי תנועה גדולים במיוחד. תנועתו הרחבה מתאפשרת בזכות הרדידות היחסית של המפרק וחוסר היציבות שלו. מסיבות אלה חשוף מפרק הכתף לפריקה חלקית או פריקת כתף מלאה (Glenohumeral dislocation). נפילה או חבלה מסוג אחר הן הסיבות העיקריות לפריקות כתפיים. 95% מפריקות הכתפיים הן פריקות קדמיות ורק 5% פריקות אחוריות. פריקה יכולה להיות חלקית או מלאה. בפריקת כתף חלקית יחליק ראש עצם הזרוע רק באופן חלקי ממקומו אל מחוץ לשקע הגלנואידי בעוד שבפריקה מלאה ראש עצם הזרוע מחליק באופן מלא החוצה וקדימה מהשקע הגלנואידי. חשוב לציין שבפריקות חוזרות נוצרת חוסר יציבות כרונית המזמינה פריקות נוספות. במקרים של פריקות חוזרות שכיח למצוא נזקים משניים כולל קרעים בלברום, שברים, קרעים של השרוול המסובב ועוד. תסמינים אופייניים כוללים: כאב מקומי חריף וקושי רב להניע את הכתף.

דלקות פרקים

כאבי כתף יכולים לנבוע גם ממחלות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלת פרקים ניוונית זו כוללת שחיקה של הסחוס ופגיעה בתפקוד הכתף. מחלות פרקים נוספות שיש ביכולתן לגרום לכאבים בכתף כוללות: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis).

קרע לברום

הלברום (Labrum) היא טבעת סחוסית טבעתית המקיפה את מפרק הכתף ובכך משפרת את האחיזה של ראש עצם הזרוע (Humeros) בתוך שקע עצם השכמה (Glenoid). פריקת כתף, נפילה על יד מושטת לפנים, הרמה של משא כבד, הטלה כוחנית ועוד עלולים לגרום לקרע חלקי או מלא של הלברום בכתף (Labral Tear of the Shoulder). קרע בחלק העליון של הלברום (Superior Labrum Antero-Posterior או בקיצור SLAP) או קרע בחלק התחתון של הלברום (Bankart lesion). תסמינים אופייניים כוללים כאבים בכתף, יתכן ויופיעו רעשים מתוך המפרקים תחושה של משהו לא עובד חלק במפרק. תחושה של חוסר יציבות. הכאבים יחמירו עם מאמץ של הכתף בעיקר בעת הרמת היד מעל הראש.

נזק למפרק עצם בריח ושיא הכתף

מתיחה או קריעה חלקים או מלאה של רקמות החיבור והרצועות המחזיקות את מפרק עצם הבריח עם שיא הכתף (Acromio-Clavicular joint) עלולות לגרום לדלקת במפרק זה (AC Joint Sprain) או לפריקתו של מפרק זה (Acromioclavicular dislocation). הגורם הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או חבלה אחרת. תסמינים אופייניים כוללים כאבים מקומיים שמחמירים עם ביצוע תנועות עם הכתף או עם הפעלת לחץ ישיר על המקום כמו למשל בשינה על הצד הניזוק.

פציעה גרמית בכתף

פגיעה גרמית בעצם הזרוע או בעצם הבריח ובכלל זה שברים של עצם הזרוע (Humeral Fracture), שבר של עצם הבריח (Clavicle Fracture), שבר של עצם השכמה (Scapula Fracture) פריקות כתף (Shoulder dislocation) פריקת מפרק עצם הבריח שיא הכתף (Acromioclavicular dislocation), נמק בעצם הזרוע (AVN) ועוד.

כאבי כתף בגלל פגיעה בעמוד השדרה הצווארי

כאשר אנו שואלים "כאבים בכתף גורמים אפשריים"? אסור לשכוח את עמוד השדרה הצווארי כמקור. כאבי כתפיים נגרמים לעתים קרובות בגלל נזקים בעמוד השדרה הצווארי. נזקים כאלה כוללים בין היתר בלט או פריצת דיסק (Herniated Disk) היוצרים גירוי של שורש עצב צווארי והקרנות כאבים בכתף. גם דלקות ושחיקות סחוסים על רקע ניווני (Cervical Spondylosis) עלולים לגרום לתסמונת פרקי שטחה ולכאבים מקומיים המוקרנים לכתף.

נזק לצמת העצבים הברכיאלית

 העצבים היוצאים מהמקלעת הצווארית (Cervical plexus) ומהמקלעת הברכיאלית (Brachial Plexus) עלולים בעקבות חבלה, נפילה או תאונת דרכים להינזק (Plexus Injury). מקלעות אלה יחד עם העצב הגולגולתי החמישי מעצבבים בין היתר את הצוואר. פציעה של אחד או יותר מעצבי הצמות הללו עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בכתף.

כאבים בכתף גורמים אפשריים  – מחלות

מחלות ופגיעה באיברים מרוחקים עלולים לגרום לכאבים בכתפיים. בין היתר נמנה סרטן ריאות (Lung Cancer), אבנים בכיס המרה (Gallstones ) מחלות כבד (Liver Conditions), מחלות לב וכלי דם (Heart and Blood Vessel Conditions), דלקות זיהומיות בעצם (Osteomyelitis and Septic Arthritis) או גידולים סרטניים שפירים או ממאירים ועוד.

אוטם שריר הלב

כאבים בכתף ובזרוע עלולים להיות סימן גם לאוטם שריר הלב (Myocardial infarction). כאשר אחד מהעורקים המספקים דם ללב נסתמים (לרוב בגלל קריש דם) מתרחש אוטם שריר הלב. מדובר בבעיה שחשוב לאבחן ולטפל בה במהירות כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לשריר הלב. תסמיני אוטם שריר הלב כוללים כאב חריף המופיע באופן פתאומי בבית החזה ובאזור הסרעפת. לרוב (לא תמיד) יקרין הכאב לכתף וזרוע שמאל או לצוואר וללסת. תסמינים נוספים: חולשה, הזעה, בחילה, הקאות, סחרחורת, קוצר נשימה, דפיקות לב וחרדה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי (Forward head posture) הוא ליקוי שכיח ביותר. ליקוי זה מתאפיין בראש וצוואר הנמצאים במנח קדמי מידי ביחס ליתר עמוד השדרה. בליקוי זה נוצר עומס חריג שעלול לגרום לנזקים גופניים, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד.

שיכול רגליים לא בריא

שיכול רגליים מזיק

שיכול רגליים? מזיק! אנשים שונים בוחרים לשבת באופנים שונים ההבדלים נובעים בין היתר מאילוצי תרבות, מבנה אישיות, מבנה גופני ומנטליות. חלק מהאנשים, בעיקר נשים, מעדיף לשבת עם רגליים משוכלות, מה שגורם בין היתר נזק לגב התחתון, לאגן, למפרקי הירך ועוד. 

לדווש ללב בריא יותר

רכיבת אופניים מונעת מחלות לב

דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת לב קטלנית. אחד הגורמים לתמותה הוא אוטם שריר הלב. ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות אוטם שריר הלב אחד מהם הוא חוסר פעילות.