כאבים בכתף מה גורם להם

כאבים בכתף מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכתף מה גורם להם? כאבי כתפיים מהווים גורם שכיח לבקשת עזרה רפואית. מפרק הכתף נהנה מטווח התנועה הגדול ביותר בהשוואה לכל המפרקים בגופנו. יכולת תנועתית זאת באה על חשבון היציבות של המפרק וחושפת אותו לפציעות. רוב הפציעות וכאבי הכתף נובעים מעומסי יתר חוזרניים או מנזקי חבלה בגלל פציעות ספורט, תאונות ועוד.

ספורטאים העוסקים בספורט מגע, זריקות כדור, הרמות ורוטציות כתף חוזרות יכולים לגרום לנזק באחת או יותר מן הרקמות הרכות העוטפות את מפרק הכתף. חלק קטן של סימנים ותסמינים בכתפיים נובעים מסיבות אחרות. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בכתף מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בכתף:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכתף מה גורם להם – פירוט

נזק מקומי גורם להתפתחות כאבים בכתף

נזקי בורסה בכתף

הבורסה  או בעברית אמתחת היא שק נוזלים דק שתפקידו הפרדה ומניעת חיכוך בין רקמות. בורסיטיס (Bursitis) היא המצב הדלקתי של רקמה זאת ובמצב הזה יש כאב ומגבלות תנועה. בכתף מתפקדות ארבעה בורסות עיקריות: בורסת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa), בורסת תת-שריר הדלתא (Subdeltoid bursa), בורסת תת-שכמי (Subscapular bursa), בורסת תת זיז מקור העורב (Subcoracoid bursa). דלקת באחת משקי הבורסה בכתף מתרחשת כתוצאה מגירויי כרוני שלה לרוב על ידי ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים כגון הרמת כתף חוזרת. הסימפטומים האופייניים: כאבים בכתף, חדים, שמחמירים בהרמת הכתף ולפעמים גם נפיחות ואדמומיות, כאב בשינה.

דלקת בגידי השרוול המסובב

כאבים בכתף מה גורם להם
כאבים בכתף מה גורם להם

הגידים של השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) הם למעשה המוציאים לפועל של המאמצים ותפקידם להעביר את הכוח הנוצר בשרירים אל העצם. העומסים הנוצרים בחיבור של הגידים אל העצם הם לכן גדולים. עומסים אלו הנובעים מביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים עלול לגרום למתיחה, קרע מלא או חלקי בגיד ובעקבות זאת להתפתחות של דלקת בגידTendinitis). פעילות ספורט הכרוכה בהפעלת הכתף בטווחי תנועה גדולים (מסירות כדור מעל הראש) היא דוגמה לעומס עם פוטנציאל להזיק לגיד. התוצאה כוללת בין היתר כאבים בכתף שמחמירים בפעילות של הכתף ועלולים להעיר משינה. תיתכן נפיחות..

תסמונת הצביטה

הרמת יד מעל גובה הראש הנעשית באופן חוזר ונשנה ובעיקר כאשר הרמות היד מתבצעות תוך שימוש בכוח כמו למשל בעת הנחתה או זריקת כדור עלולה לגרום לגידי השרוול המסובב להילחץ בין עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף (Acromion).  לחץ חוזרני זה עלול בסופו של דבר לפצוע את הגידים ולגרום לקושי הולך וגדל להרים את היד מעל לגובה הראש. מצב קליני זה קרוי תסמונת הצביטה (Shoulder Impingement Syndrome). סימנים ותסמיני התסמונת הזאת כוללים בין היתר כאבים בכתף.

פציעות של שרירי השרוול המסובב

השרוול המסובב (Rotator cuff) הם למעשה קבוצה בת ארבע שרירים שתפקידם להניע ולייצב את הכתף. עקב תפקידם המרכזי בתנועת מפרק הכתף ובייצובו מצויים לעיתים קרובות שרירי השרוול המסובב בעומסי יתר כרוניים. עומסי יתר אלו מקורם לרוב בתנועות חוזרניות ומאמצים חוזרניים המתבצעים בטווחי תנועה רחבים. התוצאה עלולה להיות פציעה של השרוול המסובב: מתיחה (Strains) ודלקת בגיד (Tendinitis) או קרע חלקי או מלא בשרוול המסובב (Rotator cuff tear). כאן המקום לציין שגם חבלה או נפילה עלולים לגרום לנזקים לשרוול המסובב. תסמינים שכיחים אופייניים כוללים כאבים בכתף והקורנים במורד הזרוע, מגבלות תנועה ועוד.

הסתיידות בגידי השרוול המסובב

מסיבה שאינה ברורה בחלק מהמקרים עלולות להתפתח הסתיידויות בגידים (Calcific Tendenitis) של השרוול המסובב ובעיקר בגיד השריר הרום-קוצי (Supraspinatus). הסתיידות גידים שכיחה יותר בקרב נשים לאחר גיל 50. ברוב המכריע של המקרים הסתיידויות אלה נוצרות ללא סימנים ותסמינים ועל כן אינן זקוקות לטיפול כלשהו. במיעוט המקרים (כשליש) מתפתח התקף חריף שנמשך ימים ספורים הכולל כאבים בכתף, חריפים בעצמתם שעלולים להפריע לשינה. מגבלות תנועה קשות של הכתף, כתף חמה ורגישה למישוש. לאחר מכן עוברת הדלקת למצב כרוני מתמשך. עם הזמן, ההסתיידויות עשויות להיספג ולהיעלם. אחד הטיפולים המומלצים לפתולוגיה זאת הוא טיפול בגלי הלם.

קרע שריר הדו ראשי או הגיד שלו

הרמת משקל כבד במיוחד עלולה לגרום לקרע השריר הדו ראשי (Biceps Rupture) או של הגיד של השריר בנקודת החיבור שלו אל הכתף. התחושה המידית היא של רקמה שנקרעת. כמו כן יופיעו כאבים בכתף המחמירים העם הנעת הכתף וכמובן דפורמציה חיצונית של השריר במקום הנזק.

קרע שריר החזה הגדול

שריר החזה הגדול (Pectoralis major) הוא שריר חזק שתפקידו להניע את הכתף לפנים ולצד הנגדי. השריר נחלק לשני חלקים כאשר החלק העליון מתחיל מעצם הבריח ולכן מכונה "ראש עצם הבריח" (Clavicular head) והחלק התחתון מתחיל מעצם החזה ומכונה "ראש עצם החזה" (Sternal head). קרע בשריר החזה הגדול (Pectoralis Major Rupture) היא פציעה שבשנים האחרונות הופכת להיות שכיחה יותר בגלל הפופולריות של אימוני משקולות. ברגע הקריעה קיימת תחושה שמשהו נקרע בחזה ומופיעים תסמינים אופייניים (תלוי בחומרת הנזק) כולל כאב מקומי, נפיחות ודפורמציה של השריר.

כתף קפואה

כאבי כתף עלולים להתפתח לתופעה שנקראת כתף קפואה (Frozen Shoulder). זהו מצב של מוגבלות תנועתית הנובעת מהתכווצות משמעותית של המעטפת של הפרק. מעטפת המפרק שבמצבה המיטבי הנה רחבה דייה על מנת לאפשר טווח תנועה מוגדל מתכווצת ואינה מאפשרת לכתף לפעול בחופשיות. תופעה זו יכולה להימשך גם לאחר שהכאב בכתף חולף.

פריקת כתף

מפרק הכתף מצטיין בטווחי תנועה גדולים במיוחד. תנועתו הרחבה מתאפשרת בזכות הרדידות היחסית של המפרק וחוסר היציבות שלו. מסיבות אלה חשוף מפרק הכתף לפריקה חלקית או פריקת כתף מלאה (Glenohumeral dislocation). נפילה או חבלה מסוג אחר הן הסיבות העיקריות לפריקות כתפיים. 95% מפריקות הכתפיים הן פריקות קדמיות ורק 5% פריקות אחוריות. פריקה יכולה להיות חלקית או מלאה. בפריקת כתף חלקית יחליק ראש עצם הזרוע רק באופן חלקי ממקומו אל מחוץ לשקע הגלנואידי בעוד שבפריקה מלאה ראש עצם הזרוע מחליק באופן מלא החוצה וקדימה מהשקע הגלנואידי. חשוב לציין שבפריקות חוזרות נוצרת חוסר יציבות כרונית המזמינה פריקות נוספות. במקרים של פריקות חוזרות שכיח למצוא נזקים משניים כולל קרעים בלברום, שברים, קרעים של השרוול המסובב ועוד. תסמינים אופייניים כוללים: כאב מקומי חריף וקושי רב להניע את הכתף.

דלקות פרקים

כאבי כתף יכולים לנבוע גם ממחלות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלת פרקים ניוונית זו כוללת שחיקה של הסחוס ופגיעה בתפקוד הכתף. מחלות פרקים נוספות שיש ביכולתן לגרום לכאבים בכתף כוללות: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis).

קרע לברום

הלברום (Labrum) היא טבעת סחוסית טבעתית המקיפה את מפרק הכתף ובכך משפרת את האחיזה של ראש עצם הזרוע (Humeros) בתוך שקע עצם השכמה (Glenoid). פריקת כתף, נפילה על יד מושטת לפנים, הרמה של משא כבד, הטלה כוחנית ועוד עלולים לגרום לקרע חלקי או מלא של הלברום בכתף (Labral Tear of the Shoulder). קרע בחלק העליון של הלברום (Superior Labrum Antero-Posterior או בקיצור SLAP) או קרע בחלק התחתון של הלברום (Bankart lesion). תסמינים אופייניים כוללים כאבים בכתף, יתכן ויופיעו רעשים מתוך המפרקים תחושה של משהו לא עובד חלק במפרק. תחושה של חוסר יציבות. הכאבים יחמירו עם מאמץ של הכתף בעיקר בעת הרמת היד מעל הראש.

נזק למפרק עצם בריח ושיא הכתף

מתיחה או קריעה חלקים או מלאה של רקמות החיבור והרצועות המחזיקות את מפרק עצם הבריח עם שיא הכתף (Acromio-Clavicular joint) עלולות לגרום לדלקת במפרק זה (AC Joint Sprain) או לפריקתו של מפרק זה (Acromioclavicular dislocation). הגורם הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או חבלה אחרת. תסמינים אופייניים כוללים כאבים מקומיים שמחמירים עם ביצוע תנועות עם הכתף או עם הפעלת לחץ ישיר על המקום כמו למשל בשינה על הצד הניזוק.

פציעה גרמית בכתף

פגיעה גרמית בעצם הזרוע או בעצם הבריח ובכלל זה שברים של עצם הזרוע (Humeral Fracture), שבר של עצם הבריח (Clavicle Fracture), שבר של עצם השכמה (Scapula Fracture) פריקות כתף (Shoulder dislocation) פריקת מפרק עצם הבריח שיא הכתף (Acromioclavicular dislocation), נמק בעצם הזרוע (AVN) ועוד.

נזק בעמוד השדרה הצווארי גורם לכאבים בכתף

כאבי כתפיים עלולים להיגרם על רקע של נזקים בעמוד השדרה הצווארי כולל בלט, בקע או פריצת דיסק (Herniated Disk) היוצרים גירוי של שורש עצב צווארי והקרנות כאבים בכתף. גם דלקות ושחיקות סחוסים על רקע ניווני (Cervical Spondylosis) עלולים לגרום לתסמונת פרקי שטחה ולכאבים מקומיים המוקרנים לכתף.

נזק לצמת העצבים הברכיאלית

 העצבים היוצאים מהמקלעת הצווארית (Cervical plexus) ומהמקלעת הברכיאלית (Brachial Plexus) עלולים בעקבות חבלה, נפילה או תאונת דרכים להינזק (Plexus Injury). מקלעות אלה יחד עם העצב הגולגולתי החמישי מעצבבים בין היתר את הצוואר. פציעה של אחד או יותר מעצבי הצמות הללו עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בכתף.

כאבים בכתף מה גורם להם – מחלות

מחלות ופגיעה באיברים מרוחקים עלולים לגרום לכאבים בכתפיים. בין היתר נמנה סרטן ריאות (Lung Cancer), אבנים בכיס המרה (Gallstones ) מחלות כבד (Liver Conditions), מחלות לב וכלי דם (Heart and Blood Vessel Conditions), דלקות זיהומיות בעצם (Osteomyelitis and Septic Arthritis) או גידולים סרטניים שפירים או ממאירים ועוד.

אוטם שריר הלב

כאבים בכתף ובזרוע עלולים להיות סימן גם לאוטם שריר הלב (Myocardial infarction). כאשר אחד מהעורקים המספקים דם ללב נסתמים (לרוב בגלל קריש דם) מתרחש אוטם שריר הלב. מדובר בבעיה שחשוב לאבחן ולטפל בה במהירות כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לשריר הלב. תסמיני אוטם שריר הלב כוללים כאב חריף המופיע באופן פתאומי בבית החזה ובאזור הסרעפת. לרוב (לא תמיד) יקרין הכאב לכתף וזרוע שמאל או לצוואר וללסת. תסמינים נוספים: חולשה, הזעה, בחילה, הקאות, סחרחורת, קוצר נשימה, דפיקות לב וחרדה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים