כאבים בכתף מה גורם להם
כאבים בכתף מה גורם להם

כאבים בכתף מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכתף מה גורם להם? כאבי כתפיים מהווים גורם שכיח לבקשת עזרה רפואית. מפרק הכתף נהנה מטווח התנועה הגדול ביותר בהשוואה לכל המפרקים בגופנו. יכולת תנועתית זאת באה על חשבון היציבות של המפרק וחושפת אותו לפציעות. רוב הפציעות וכאבי הכתף נובעים מעומס יתר או מחבלות. ספורטאים העוסקים בספורט מגע, זריקות כדור, הרמות ורוטציות כתף חוזרות יכולים לגרום לנזק באחת או יותר מן הרקמות הרכות העוטפות את מפרק הכתף. חלק קטן של סימנים ותסמינים בכתפיים נובעים מסיבות אחרות. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בכתף מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בכתף:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכתף מה גורם להם – פירוט גורמים אפשריים

כאבים בכתף מה גורם להם – נזקים מקומיים באזור הכתף

נזקי בורסה בכתף

הבורסה  או בעברית אמתחת היא שק נוזלים דק שתפקידו הפרדה ומניעת חיכוך בין רקמות. בורסיטיס (Bursitis) היא המצב הדלקתי של רקמה זאת ובמצב הזה יש כאב ומגבלות תנועה. בכתף מתפקדות ארבעה בורסות עיקריות: בורסת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa), בורסת תת-שריר הדלתא (Subdeltoid bursa), בורסת תת-שכמי (Subscapular bursa), בורסת תת זיז מקור העורב (Subcoracoid bursa). דלקת באחת משקי הבורסה בכתף מתרחשת כתוצאה מגירויי כרוני שלה לרוב על ידי ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים כגון הרמת כתף חוזרת. הסימפטומים האופייניים: כאבים בכתף, חדים, שמחמירים בהרמת הכתף ולפעמים גם נפיחות ואדמומיות, כאב בשינה.

נזקים לגידים ושרירים בכתף

גידי הכתף חשופים לנזק ולהתפתחות של דלקת בגיד (Tendinitis) בגלל תנועתו הגדולה של המפרק והעומסים המוטלים עליו.  עקב פציעה בנקודת החיבור של אחד הגידים לעצם נובעים לרוב משימוש יתר. פעילות ספורט הכרוכה בהפעלת הכתף בטווחי תנועה גדולים (מסירות כדור מעל הראש) היא דוגמה לעומס עם פוטנציאל להזיק לגיד. הסימפטומים האופייניים: כאבים בכתף שמחמירים בפעילות של הכתף ועלולים להעיר משינה. תיתכן נפיחות.

דלקת בגידי השרוול המסובב

כאבים בכתף מה גורם להם
כאבים בכתף מה גורם להם

הגידים של השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) הם למעשה המוציאים לפועל של המאמצים ותפקידם להעביר את הכוח הנוצר בשרירים אל העצם. העומסים הנוצרים בחיבור של הגידים אל העצם הם לכן גדולים. עומסים אלו הנובעים מביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים עלול לגרום לנזקים לגידים הללו ובכלל זה מתיחה ודלקת או קרע חלקי או מלא (Rotator cuff tendinopathy). התוצאה כוללת בין היתר כאבים בכתף.

תסמונת הצביטה

הרמת יד מעל גובה הראש הנעשית באופן חוזר ונשנה ובעיקר כאשר הרמות היד מתבצעות תוך שימוש בכוח כמו למשל בעת הנחתה או זריקת כדור עלולה לגרום לגידי השרוול המסובב להילחץ בין עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף (Acromion).  לחץ חוזרני זה עלול בסופו של דבר לפצוע את הגידים ולגרום לקושי הולך וגדל להרים את היד מעל לגובה הראש. מצב קליני זה קרוי תסמונת הצביטה (Shoulder Impingement Syndrome). סימנים ותסמיני התסמונת הזאת כוללים בין היתר כאבים בכתף.

פציעות של שרירי השרוול המסובב

השרוול המסובב (Rotator cuff) הם למעשה קבוצה בת ארבע שרירים שתפקידם להניע ולייצב את הכתף. עקב תפקידם המרכזי בתנועת מפרק הכתף ובייצובו מצויים לעיתים קרובות שרירי השרוול המסובב בעומסי יתר כרוניים. עומסי יתר אלו מקורם לרוב בתנועות חוזרניות ומאמצים חוזרניים המתבצעים בטווחי תנועה רחבים. התוצאה עלולה להיות פציעה של השרוול המסובב: מתיחה (Strains) ודלקת בגיד (Tendinitis) או קרע חלקי או מלא בשרוול המסובב (Rotator cuff tear). כאן המקום לציין שגם חבלה או נפילה עלולים לגרום לנזקים לשרוול המסובב. תסמינים שכיחים אופייניים כוללים כאבים בכתף והקורנים במורד הזרוע, מגבלות תנועה ועוד.

הסתיידות בגידי השרוול המסובב

מסיבה שאינה ברורה בחלק מהמקרים עלולות להתפתח הסתיידויות בגידים (Calcific Tendenitis) של השרוול המסובב ובעיקר בגיד השריר הרום-קוצי (Supraspinatus). הסתיידות גידים שכיחה יותר בקרב נשים לאחר גיל 50. ברוב המכריע של המקרים הסתיידויות אלה נוצרות ללא סימנים ותסמינים ועל כן אינן זקוקות לטיפול כלשהו. במיעוט המקרים (כשליש) מתפתח התקף חריף שנמשך ימים ספורים הכולל כאבים בכתף, חריפים בעצמתם שעלולים להפריע לשינה. מגבלות תנועה קשות של הכתף, כתף חמה ורגישה למישוש. לאחר מכן עוברת הדלקת למצב כרוני מתמשך. עם הזמן, ההסתיידויות עשויות להיספג ולהיעלם. אחד הטיפולים המומלצים לפתולוגיה זאת הוא טיפול בגלי הלם.

קרע שריר הדו ראשי או הגיד שלו

הרמת משקל כבד במיוחד עלולה לגרום לקרע השריר הדו ראשי (Biceps Rupture) או של הגיד של השריר בנקודת החיבור שלו אל הכתף. התחושה המידית היא של רקמה שנקרעת. כמו כן יופיעו כאבים בכתף המחמירים העם הנעת הכתף וכמובן דפורמציה חיצונית של השריר במקום הנזק.

קרע שריר החזה הגדול

שריר החזה הגדול (Pectoralis major) הוא שריר חזק שתפקידו להניע את הכתף לפנים ולצד הנגדי. השריר נחלק לשני חלקים כאשר החלק העליון מתחיל מעצם הבריח ולכן מכונה “ראש עצם הבריח” (Clavicular head) והחלק התחתון מתחיל מעצם החזה ומכונה “ראש עצם החזה” (Sternal head). קרע בשריר החזה הגדול (Pectoralis Major Rupture) היא פציעה שבשנים האחרונות הופכת להיות שכיחה יותר בגלל הפופולריות של אימוני משקולות. ברגע הקריעה קיימת תחושה שמשהו נקרע בחזה ומופיעים תסמינים אופייניים (תלוי בחומרת הנזק) כולל כאב מקומי, נפיחות ודפורמציה של השריר.

כתף קפואה

כאבי כתף עלולים להתפתח לתופעה שנקראת כתף קפואה (Frozen Shoulder). זהו מצב של מוגבלות תנועתית הנובעת מהתכווצות משמעותית של המעטפת של הפרק. מעטפת המפרק שבמצבה המיטבי הנה רחבה דייה על מנת לאפשר טווח תנועה מוגדל מתכווצת ואינה מאפשרת לכתף לפעול בחופשיות. תופעה זו יכולה להימשך גם לאחר שהכאב בכתף חולף.

פריקת כתף

מפרק הכתף מצטיין בטווחי תנועה גדולים במיוחד. תנועתו הרחבה מתאפשרת בזכות הרדידות היחסית של המפרק וחוסר היציבות שלו. מסיבות אלה חשוף מפרק הכתף לפריקה חלקית או פריקת כתף מלאה (Glenohumeral dislocation). נפילה או חבלה מסוג אחר הן הסיבות העיקריות לפריקות כתפיים. 95% מפריקות הכתפיים הן פריקות קדמיות ורק 5% פריקות אחוריות. פריקה יכולה להיות חלקית או מלאה. בפריקת כתף חלקית יחליק ראש עצם הזרוע רק באופן חלקי ממקומו אל מחוץ לשקע הגלנואידי בעוד שבפריקה מלאה ראש עצם הזרוע מחליק באופן מלא החוצה וקדימה מהשקע הגלנואידי. חשוב לציין שבפריקות חוזרות נוצרת חוסר יציבות כרונית המזמינה פריקות נוספות. במקרים של פריקות חוזרות שכיח למצוא נזקים משניים כולל קרעים בלברום, שברים, קרעים של השרוול המסובב ועוד. תסמינים אופייניים כוללים: כאב מקומי חריף וקושי רב להניע את הכתף.

דלקות פרקים

כאבי כתף יכולים לנבוע גם ממחלות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלת פרקים ניוונית זו כוללת שחיקה של הסחוס ופגיעה בתפקוד הכתף. מחלות פרקים נוספות שיש ביכולתן לגרום לכאבים בכתף כוללות: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis).

קרע לברום

הלברום (Labrum) היא טבעת סחוסית טבעתית המקיפה את מפרק הכתף ובכך משפרת את האחיזה של ראש עצם הזרוע (Humeros) בתוך שקע עצם השכמה (Glenoid). פריקת כתף, נפילה על יד מושטת לפנים, הרמה של משא כבד, הטלה כוחנית ועוד עלולים לגרום לקרע חלקי או מלא של הלברום בכתף (Labral Tear of the Shoulder). קרע בחלק העליון של הלברום (Superior Labrum Antero-Posterior או בקיצור SLAP) או קרע בחלק התחתון של הלברום (Bankart lesion). תסמינים אופייניים כוללים כאבים בכתף, יתכן ויופיעו רעשים מתוך המפרקים תחושה של משהו לא עובד חלק במפרק. תחושה של חוסר יציבות. הכאבים יחמירו עם מאמץ של הכתף בעיקר בעת הרמת היד מעל הראש.

נזק למפרק עצם בריח ושיא הכתף

מתיחה או קריעה חלקים או מלאה של רקמות החיבור והרצועות המחזיקות את מפרק עצם הבריח עם שיא הכתף (Acromio-Clavicular joint) עלולות לגרום לדלקת במפרק זה (AC Joint Sprain) או לפריקתו של מפרק זה (Acromioclavicular dislocation). הגורם הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או חבלה אחרת. תסמינים אופייניים כוללים כאבים מקומיים שמחמירים עם ביצוע תנועות עם הכתף או עם הפעלת לחץ ישיר על המקום כמו למשל בשינה על הצד הניזוק.

פציעה גרמית בכתף

פגיעה גרמית בעצם הזרוע או בעצם הבריח ובכלל זה שברים של עצם הזרוע (Humeral Fracture), שבר של עצם הבריח (Clavicle Fracture), שבר של עצם השכמה (Scapula Fracture) פריקות כתף (Shoulder dislocation) פריקת מפרק עצם הבריח שיא הכתף (Acromioclavicular dislocation), נמק בעצם הזרוע (AVN) ועוד.

כאב בכתף מה גורם לו – נזק בעמוד השדרה הצווארי

כאבי כתפיים עלולים להיגרם על רקע של נזקים בעמוד השדרה הצווארי כולל בלט, בקע או פריצת דיסק (Herniated Disk) היוצרים גירוי של שורש עצב צווארי והקרנות כאבים בכתף. גם דלקות ושחיקות סחוסים על רקע ניווני (Cervical Spondylosis) עלולים לגרום לתסמונת פרקי שטחה ולכאבים מקומיים המוקרנים לכתף.

נזק לצמת העצבים הברכיאלית

 העצבים היוצאים מהמקלעת הצווארית (Cervical plexus) ומהמקלעת הברכיאלית (Brachial Plexus) עלולים בעקבות חבלה, נפילה או תאונת דרכים להינזק (Plexus Injury). מקלעות אלה יחד עם העצב הגולגולתי החמישי מעצבבים בין היתר את הצוואר. פציעה של אחד או יותר מעצבי הצמות הללו עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בכתף.

כאבים בכתף מה גורם להם – מחלות

מחלות ופגיעה באיברים מרוחקים עלולים לגרום לכאבים בכתפיים. בין היתר נמנה סרטן ריאות (Lung Cancer), אבנים בכיס המרה (Gallstones ) מחלות כבד (Liver Conditions), מחלות לב וכלי דם (Heart and Blood Vessel Conditions), דלקות זיהומיות בעצם (Osteomyelitis and Septic Arthritis) או גידולים סרטניים שפירים או ממאירים ועוד.

אוטם שריר הלב

כאבים בכתף ובזרוע עלולים להיות סימן גם לאוטם שריר הלב (Myocardial infarction). כאשר אחד מהעורקים המספקים דם ללב נסתמים (לרוב בגלל קריש דם) מתרחש אוטם שריר הלב. מדובר בבעיה שחשוב לאבחן ולטפל בה במהירות כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לשריר הלב. תסמיני אוטם שריר הלב כוללים כאב חריף המופיע באופן פתאומי בבית החזה ובאזור הסרעפת. לרוב (לא תמיד) יקרין הכאב לכתף וזרוע שמאל או לצוואר וללסת. תסמינים נוספים: חולשה, הזעה, בחילה, הקאות, סחרחורת, קוצר נשימה, דפיקות לב וחרדה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן