לחץ נפשי גורם גם למחלות לב

לחץ נפשי גורם למחלות לב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לחץ נפשי גורם גם למחלות לב! עם אנחנו אוהבים את זה או לא לחץ נפשי מהווה חלק מהחיים שלנו. לחץ נפשי יכול להיות טוב ואז נגדיר אותו כלחץ חיובי. לחץ חיובי גורם לנו ליזום ולהתרכז. לחץ נפשי יכול להיות רע ואז נגדיר אותו כלחץ נפשי שלילי. לחץ נפשי שלילי ובעיקר לחץ נפשי שלילי כרוני גורם נזק. על פי המחקר המסוקר כאן יש קשר בין לחץ נפשי ומחלות לב. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים מצאו שמתח נפשי ובעיקר מתח נפשי כרוני מעלה את הסיכון לחלות במגוון מחלות שבחלקן נחשבות למחלות קטלניות ובכללן מחלות לב ושבץ מוחי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מחקרים רבים כבר הוכיחו את הקשר שבין מתחים נפשיים לבין מחלות גופניות כולל מחלות לב וכלי דם ומחלות נפשיות כולל דיכאון וחרדות. לעתים קרובות לחצים נפשיים גורמים לאנשים לפנות לעזרת האלכוהול, סמים ועישון. אנשים לחוצים נוטים גם לצרוך מזון מהיר וחסר ערך תזונתי. גורמים אלו מעלים עוד יותר את הסיכון ללקות במחלות גופניות ומחלות נפשיות.

  {loadposition inside-page}

  לחץ נפשי גורם גם למחלות לב – רקע

  לחץ נפשי יכול להשפיע עלינו באופן פיזי, מנטלי, רגשי והתנהגותי. המנגנון המדויק להשפעות המזיקות הללו של לחצים נפשיים על הלב וכלי הדם כולל בין היתר עלייה בהפרשת הורמוני הלחץ. הורמוני הלחץ עלולים להפחית את זרימת הדם ללב, לעלות לחץ הדם,  ולהגדיל את סיכון להתפתחות קרישי דם. תוצאה אפשרית של השפעות אלה כוללות בין היתר אוטם שריר הלב.

  להלן פירוט כלל ההשפעות של לחץ נפשי כרוני:

  • מבחינה פיזית לחץ נפשי עלול לגרום להפרעות שינה, עייפות, אי סדירות בקצב הלב, בחילות, הפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש ועל רקע של בין היתר כיווץ בלתי רצוני של שרירים גם לכאבי צוואר, כאבי שכמות, כאבים בגב העליון, כאבים בגב התחתון, כאבים בחזה, כאבים בלסתות, טינטון, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד.
  • מבחינה מנטלית אנשים הסובלים מלחץ נפשי עלולים לחוות פגיעה ביכולת הריכוז, פגיעה בזיכרון, קושי בהחלטת החלטות או לקיחת החלטות לא טובות, תחושת בילבול ועוד. אנשים הנתונים ללחץ נפשי כרוני חשופים מבחינה רגשית לדאגנות, חרדות, דיכאונות, עצבנות יתר, חוסר סבלנות, התפרצויות זעם, ביקורתיות יתר, עצב, בדידות, הימנעות מחברים ובני משפחה ועוד.
  • בכל הנוגע להפרעות התנהגותיות אנשים הסובלים מלחץ נפשי כרוני נוטים לסגל הרגלים מזיקים כולל עישון, שתיית אלכוהול מרובה, אכילה כפייתית. הפרעות התנהגותיות נוספות בגין לחץ נפשי כרוני כוללות נטייה לצעוק ולהאשים תזוזתיות יתר ועוד.

  גורמי סיכון להתפתחות מתחים

  לחץ נפשי גורם גם למחלות לב
  לחץ נפשי גורם גם למחלות לב

  את גורמי הלחץ הנפשי נהוג לחלק לגורמים לחץ חיצוניים וגורמי לחץ פנימיים. גורמי לחץ חיצוניים כוללים אירועים שליליים משמעותיים בחיי האדם כולל מוות או מחלה קשה של בן או בת הזוג, גירושין, בעיות ביחסים עם בן או בת הזוג, אובדן מקום העבודה, עומס יתר בעבודה, יחסי עבודה לקויים, קשיים כלכליים, קשיים חברתיים, יציאה לפנסיה, בעיות משפטיות ועוד. גורמי לחץ פנימיים כוללים הכוללים בין היתר ציפיות לא הגיוניות, חשיבה שלילית, חוסר שינה כרוני, שתיית אלכוהול מרובה, עישון מרובה של סיגריות, שימוש בסמים ועוד. חשוב לציין שכול אדם מגיב אחרת למצבים שונים בחיים. אדם אחד יכול להילחץ מכך שחתול שחור עובר לידו ואילו אחר אינו מושפע גם ממצבים קיצוניים של סכנה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תוצאות המחקר

   במחקר הנוכחי נבדק באופן ספציפי הקשר שבין לחץ נפשי לבין לעלייה בסיכון לחלות במחלות לב ושבץ מוחי. על פי המחקר הזה מתברר שהמקור להשפעות שליליות אלו הוא חומרים כימיים המופרשים במוח בתגובה ללחצים נפשיים. חומרים אלו המהווים סמנים דלקתיים שמעלים את הסיכון להיצרות העורקים (Atherosclerosis).

   מסקנות החוקרים

   לחץ נפשי גורם גם למחלות לב! ישנה חשיבות עליונה למגר או להפחית את הלחצים הנפשיים הקיצוניים והכרוניים. לשם כך ניתן להיעזר במגוון רחש של שיטות כולל בין היתר מדיטציות, פעילות גופנית, השקעה במערכות יחסים, הקפדה על לוחות זמנים שאינם לחוצים, הימנעות מסמים, אלכוהול ועישון ועוד.

   Biological Psychiatry, May 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם