כאבי גב ובעיות נפשיות בקרב נערים

כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב ובעיות נפשיות בקרב נערים הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול מבעיות נלוות נוספות שלחלקן עלולה להיות משמעות עתידית. השכיחות של כאבי גב שמקורם פגיעה במערכת שריר ושלד בקרב רוב חלקי האוכלוסייה ובכלל זה ילדים ובני נוער עולה באופן תלול.

לטענת החוקרים ישנו דפוס שחוזר על עצמו נערים שהתלוננו על כאבי גב התנהלו גם באופן חריג. מתבגרים שמתלוננים לעתים קרובות על כאבי גב נוטים יותר לסבול מבעיות נפשיות כמו חרדה ודיכאון, לעשן סיגריות ולשתות אלכוהול.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב ובעיות נפשיות בקרב נערים – רקע

כאבי גב היא מגפה שממדיה צומחים בשיעור מפחיד. אורח החיים המודרני הכרוך בישיבה ממושכת, חוסר פעילות גופנית ומשקל עודף והשמנה אינו מטיב עם החלק הזה בגופנו. בשנים האחרונות אנו רואים גם יותר ויותר מקרים של כאבי גב בקרב נערים ובקרב ילדים. קבוצות גיל אלו שלפני דור לא היו מודעים לכאבי גב הצטרפו לאוכלוסייה המבוגרת יותר ומתלוננים כעת על כאבים אלו. מגפת כאבי הגב יוצרת עומסים הולכים וגדלים על שירותי הבריאות וגורמת בקרב החולים הבוגרים לאובדן ימי עבודה ופגיעה כלכלית קשה ובקרב המתבגרים להיעדרות מבית ספר, פגיעה התפתחותית ועוד.

מחקרים רבים שנערכו ונערכים שלומדים את הנושא של כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער מצאו שאכן ברוב המקרים כאבים אלו אינם נובעים מנזקי גוף משמעותיים והם זמניים וחסרי משמעות קלינית. יחד עם זאת אין לשכוח שעל פי אותם מחקרים נער הסובל מכאבי גב מעלה משמעותית את סיכוייו לסבול מכאבי גב גם בבגרותו.

האם ניתן למנוע כאבי אלו בקרב נערים?

כיצד עם כן ניתן למנוע את הכאבים הללו? האם אנו יודעים בכלל למה כאבי גב מתפתחים בקרב בני נוער? האם הסיבות הן אכן "רק" ישיבה ממושכת, אכילה רבה מידי וחוסר פעילות גופנית? האם יתכן שקיימות סיבות אפשריות נוספות להתפתחות כאבים אלו או שכול התסמינים הנוספים שהתגלו במחקר שלפנינו וההתנהלות הבעייתית של החולים הם תוצאה ולא גורם.

כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים – המחקר

כאבי גב ובעיות נפשיות בקרב נערים
כאבי גב ובעיות נפשיות בקרב נערים

מטרת המחקר שהתבסס על נתונים שנאספו מכ- 6500 בני נוער הייתה לקבוע האם יש אכן קשר בין תלונות על כאבי גב לבין התנהגות בעייתית בקרב נערים. האם אכן מתבגרים שדיווחו לעתים קרובות על כאבי גב דיווחו גם על קיומם של תסמינים נוספים כמו חרדה ודיכאון או על התנהגויות בעייתיות אחרות כמו למשל היעדרות מבית הספר, שתיית אלכוהול ועישון סיגריות.

ממצאי המחקר:

ממצאי המחקר הדגימו שאכן קיים דפוס של כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים. הסיכוי של נערים שסבלו מכאבי גב לדווח על עישון סיגריות, שתיית אלכוהול והיעדרות מבית הספר עלה יחד עם שכיחות הכאב. כך למשל נערים בגיל 14-15 שסבלו מכאבי גב יותר מפעם בשבוע הכפילו ואף יותר את הסיכון שלהם להתנהלות לא נורמטיבית במהלך החודש האחרון ובכלל זה עישון סיגריות, שתיית אלכוהול והיעדרות מבית הספר לעומת בני נוער שלעתים רחוקות או מעולם לא סבלו מכאבים בגב. בני נוער שדיווחו על כאבי גב העלו במידה מסוימת גם את הסיכון שלהם לסבול מחרדות ומדיכאונות בהשוואה לנערים שלא סבלו או סבלו רק לעתים רחוקות מכאבי גב.

מסקנות החוקרים

לעיתים קרובות כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים מתפתחים יחדיו. יש על כן לבדוק את הנער המתלונן על כאבי גב על מנת להעריך את מצבו הבריאותי הכללי ואת רמת הסיכון שלו להתמכרויות והתפתחות מחלות כרוניות בעתיד.

החוקרים טוענים שהמוח המתפתח של הנער המתלונן על כאבי גב עלול להיות מושפע מהחשיפה המוקדמת לאלכוהול וסיגריות ובכך לעלות את סיכוייו להתמכרויות ולהתפתחות בעיות נפשיות. החוקרים מסכמים ואומרים  שההבנה המוגבלת של הגורמים המשפיעים על כאבי גב בקרב בני נוער מחייבת ביצוע מחקרים נוספים.

Journal of Public Health, September 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים