כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער

כאב גב בקרב ילדים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאב גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים משמעותיים הנובעים מנזק משמעותי או שמא מדובר ב"כאבי גדילה". גם לקלינאים שבודקים את הילד אין לפעמים תשובה. בשני שליש מהמקרים, היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ואפילו ביצוע של בדיקות מתקדמות ביותר כולל MRI לא מצליחים להועיל באבחון וזיהוי הגורם המדויק לכאבי הגב אצל הילדים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הגורם במקרים אלו עשוי להיות אורח חיים יושבני נטול פעילות גופנית, מתיחה של שריר, עומסי יתר הנגרמים בשל יציבה או ארגונומיה לקויים או פעילות גופנית מוגזמת. תסמונות כאבי גב שכיחות בקרב ילדים ובני נוער כוללות בין היתר כאבי גב הנגרמים בשל ספונדילוליזיס, עקמת, מחלת שוירמן, פריצת דיסק אך גם בגלל גידולים סרטניים בעמוד השדרה, דלקת זיהומית בעמוד השדרה או בשל משבר אנמיה חרמשית ועוד (Am Fam Physician. 2007 Dec 1;76(11):1669-1676). לרוב ההפרעות הבריאותיות הגורמות כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער זהות להפרעות בקרב מבוגרים.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער – רקע

  כאב בגב המתפתח אצל בני נוער ואצל ילדים מהווה תופעה נרחבת שהולכת וגדלה. אין להתייחס לכאב גב בקרב ילדים כמו לכאבים בגב בקרב מבוגרים. ביחס למבוגרים סביר יותר להניח שילד עם כאבי גב סובל משמעותית יותר. יחד עם זאת כאשר הכאבים אינם חדים ואין רקע של פציעה ואין סימנים ותסמינים נלווים המעידים על כך ואכן מדובר בבעיה משמעותית סביר להניח ששילוב של מנוחה, פעילות גופנית (שרירי ליבה) מתונה בשלב הזה, שינויי יציבה (קיצור זמני הישיבה והקפדה על ישיבה נכונה), שינוי סגנון חיים (אורח חיים פעיל ופחות יושבני) ושינויים ארגונומיים (בחירה והתנהלות נכונים עם תיק בית הספר) יפתרו את הבעיה. עם זאת חשוב לאבחן נכון את מקור הכאב ובכך לשפר את הסיכוי להעניק לילד את טיפול יעיל יותר. עיכוב במתן איבחון או טבחון שגוי ייעכבו את הטיפול המתאים ועלולים להוביל להתפתחות נזקים בלתי הפיכים. לעתים עיכוב כזה עלול אף לסכן את חייו.

  ישנם מקרים שבהם יש להתייחס ברצינות לכאב של ילדכם. בעיקר נכונים הדברים כאשר לכאבי הגב שעליהם מתלונן הילד נלווים סימנים ותסמינים נוספים כולל אובדן משקל, חום, חולשה, הירדמות, קושי ללכת, כאבים המוקרנים במורד הרגל או הרגליים, ליקויי שליטה בסוגרים, כאבים חמורים שאינם מאפשרי לילד לישון, כאבים הנמשכים יותר ממספר ימים ללא הקלה או כאבים שהופכים להיות חמורים יותר ויותר ועוד. במקרים אלו ישנה חשיבות לאבחון וטיפול מהירים כדי לצמצם את הסיכון לנזקים כרוניים ואף לחיי הילד. אבחון ראוי חייב להתבסס על ביצע הליך של אבחנה מבדלת. בהליך הזה יש לשקול את כלל הההפרעות האפשריות להתפתחות כאב בחלקו התחתון של גב בני הנוער והילדים. לאחר שלילה של ההפרעות שאינן רלוונטיות נגיע לאבחון הסביר ביותר.

  כאב בגב אצל בני נוער ואצל ילדים – הפרעות בריאותיות שכיחות

  כאב גב בקרב ילדים
  כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים יכולים להיגרם ממגון רחב הפרעות בריאותיות. רוב ההפרעות הללו זהות לההפרעות הבריאותיות הגורמות כאבי גב בקרב מבוגרים בחלק מהמקרים מדובר בהפרעות ייחודיות לילדים ובני נוער:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מתיחה של שריר

   מתיחה של שריר כזה או אחר בגב ובאגן עלולה לגרום לכאבי גב זמניים וקושי לנוע בכיוונים מסוימים. כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער שנגרמים על רקע זה אינם כרוכים בהשלכות כאב וחולפים לרוב תוך ימים אחדים

   מחלת שוירמן

   מחלת שוירמן הכוללת גב מועגל או עקשת (Kyphosis) נגרמת בשל עיוות בצורת החוליות ההופכות להיות טריזיות יותר. כתוצאה ממחלה זאת הילד או הנער עלולים לסבול מכאב גב בחלק הקמור בעמוד השדרה העליון והמרכזי.

   ספונדילוליזיס

   אחד מתסמונות כאבי הגב בקרב ילדים ובני נוער היא תופעה הקרויה ספונדילוליזיס (Spondylolysis). מדובר למעשה בשבר מאמץ בגב התחתון על רקע גדילה או ספורט המחייב מאמצים חוזרניים. הסימנים והתסמינים במקרה הזה יכללו כאב גב, תיתכן הקרנת כאב לרגל ולישבן, הכאב משתפר במנוחה ומוחמר בפעילות.

   ספונדילוליסטזיס

   ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) הוא שבר מאמץ בחוליה שמתלווה לו גם תזוזה של החוליה. מצב זה עלול לגרום לכאבי גב עם השלכות כאב לישבן ולגפה התחתונה. יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

   פריצת דיסק

   גם נזק לדיסק הבין חולייתי עלול להיות הגורם להתפתחות כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער. נזק כזה בדיסק הבין חולייתי שיכול לכלול בלט, בקע או פריצת דיסק עלול לגרום ללחץ על שורש עצב ועקב כך לכאבים המוקרנים לישבן ובמורד הגפה. יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

   דלקת זיהומית בעמוד השדרה

   דלקת זיהומית עלולה לפגוע בעמוד השדרה ובכלל זה בדיסק הבין חולייתי (diskitis), בגוף של אחת החוליות או בתעלת חוט השדרה. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול מלבד כאבי גב גם חום, תחושת חולי, קשיי תנועה ותפקוד ועוד.

   גידול סרטני

   כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער עלול להתפתח גם בגלל גידול סרטני בעמוד השדרה. תופעה נדירה זאת עלולה לגרום לכאבים מקומיים שאינם פוחתים גם במנוחה. כמו כן צפויים סימנים ותסמינים מערכתיים כמו אובדן משקל, אובדן תיאבון ועוד

   משבר אנמיה חרמשית

   אנמיה חרמשית (Sickle Cell Disease) עלולה לגרום לפגיעה באספקת הדם אל החוליות ועצמות אחרות. התוצאה נמק העצם עלולה לגרום בין היתר להתפתחות בכאבי גב קשים.

   אבחנה מבדלת

   כאמור אבחון מדויק יאפשר טיפול יעיל בהתפתחות כאבי הגב בקרב ילדים ובני נוער. אבחנה מבדלת מתבססת על פסילה של הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים לאלו של החלה. פסילה זאת מתבססת על המידע שמופק מלמידה של הסימנים והתסמינים, מהמידע שמופק מאופן שבו התפתחה ההפרעה בריאותית, מהמידע שמופק מהבדיקה הגופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ונירולוגיות, מהמידע שמופק מאמצעי ההדמיה ומבדיקות מעבדה ועוד.

   כך למשל:

   • כאבי גב שאליהם נלווים חום, אובדן משקל ותחושת חולי עלולים להיגרם מגידול סרטני או דלקת זיהומית בעמוד השדרה
   • כאבי גם חריפים שאליהם נלווים גם השלכות כאב לישבן ולרגל ובדיקת הרמת רגל (SLR) חיובית עלולים להיגרם מפריצת דיסק, ספונדילוליזיס או שבר בפלטת הצמיחה (slipped vertebral apophysis)
   • יש מקום לחשוד בשבר בחוליה כאשר כאבי גב חריפים מתפתחים בעקבות טראומטה ואל הכאבים הללו מתלווים גם נזקים טראומטיים נוספים וחסרים נוירולוגיים
   • כאבי גב כרוניים שאליהם מתלווה קיפוזיס קשיח נגרם קרוב לוודאי ממחלת שוירמן
   • כאבי גב כרוניים שאליהם מתלווים גם נוקשות בבוקר וסקרואיליאיטיס נגרמים בסבירות גבוהה מדלקות פרקים אוטואימניות כגון אנקילוזיס ספונדיליטיס, דלקת מפרקים ספחתית-פסוריאטית ועוד

   טיפול בכאבי גב בקרב ילדים ובני נוער

   הטיפול בילדים ובני נוער הסובלים מכאבי גב אינו שונה מהותית מהטיפול בחולים מבוגרים. סוג הטיפול והאופן בו הוא ניתן תלויים כמובן בגורם לכאבים. כך למשל כאבי גב הנגרמים בשל דלקת זיהומית בעמוד השדרה תטופל באמצעות אנטיביוטיקה ואילו כאבים שמקורם מכני  יטופלו באופן שמרני תחילה. טיפולים שמרניים לכאבי גב כמו אלו הניתנים על ידי כירופרקטים יעילים וחסחוניים יותר מההבדיקות והטיפולים הניתנים על ידי הממסד הרפואי.

   JAAOS. January 2016 – Volume 24 – Issue 1 – p 37–45

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,