כאבי גב תחתון מה הם הגורמים
כאבי גב תחתון מה הם הגורמים

כאבי גב תחתון מה הם הגורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון מה הם הגורמים?כאבים בגב התחתון שכיחים עד כדי כך שרובם המכריע של בני האדם צפויים לסבול מהם במהלך החיים. כאבים אלו נגרמים לרוב בגלל מאמצי יתר ועומסי יתר הנלווים בין היתר לפעולות כמו ישיבה לקויה וממושכת, התכופפות והרמת לקויה של משא, עמידה ממושכת ועוד. גורמים נוספים כוללים ליקויי יציבה, ליקויים מבניים כמו הבדלים באורך רגליים, מחלות ריאומטיות, מנזקי חבלה, דלקות זיהומיות, מחלות סרטן, מחלות פנימיות ועוד. כאבי גב תחתון יכולים להיות חריפים או כרוניים במהותם, להתמקד באזור מסוים בגב התחתון ו/או להקרין כאב לאורך הרגל או הרגליים ולהיות מלווים בתסמינים נוירולוגיים כגון: נימול, חולשה ואובדן רפלקס. כאן תמצאו מידע שיענה לכם על השאלה: כאבי גב תחתון מה הם הגורמים?

להלן הגורמים האפשריים להתפתחות כאב בגב התחתון:

כאבי גב תחתון מה הם הגורמים האפשריים:

כאבי גב תחתון מה הם הגורמים – נזקים לרקמות בגב התחתון

אורח החיים המודרניים גורם לעומסי יתר על הגב בכלל ועל רקמות הגב התחתון בפרט. העומסים העצומים הכרוכים בישיבה ממושכת ובעיקר כאשר הישיבה הזאת לקויה מעלים דרמטית את הסיכון של הגב התחתון להיפצע ולהתפתחות כאב גב תחתון.

– כאבי נקיעה או מתיחה

כאבי גב תחתון יכולים לנבוע מנזק לשריר בגב התחתון (Back Strain) או נזק לרצועה (Ligament sprain) באזור הגב התחתון. חומרת הנזק לשריר או לרצועה יכול לנוע בין מתיחה קלה וגירוי דלקתי קצר מועד ועד לקרע חלקי או מלא של הרקמה. תסמינים אופייניים (תלוי בחומרת הנזק) כוללים: כאב גב תחתון, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות המערבת את הגב התחתון ופוחת במנוחה.

– בלט או פריצת דיסק

הדיסק הינו רקמה סחוסית המצויה בין חוליות עמוד השדרה. עומס חוזר או עומס חד פעמי עלולים לגרום למגוון נזקים כולל פריצת דיסק (Herniated Disc) או בלט דיסק (Disc bulge). נזקים אלו עלולים לגרום לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק וללחץ על אחד העצבים היורדים במורד הרגל. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבים לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות, מחמיר בעת שיעול, עיטוש ובהתכופפות או בקימור של הגב התחתון. במקרים קשים עלול להיווצר מצב קליני מסוכן שבו יש פגיעה ביכולת לשלוט בסוגרי שלפוחית השתן ופי הטבעת. זהו מצב חרום המחייב הגעה מהירה לחדר מיון.

– סיאטיקה

סיאטיקה (Sciatica) היא למעשה אוסף סימנים ותסמינים הנגרמים עקב פגיעה בעצב מפגיעה בעצב הסיאטי (Sciatic nerve). הגורם להתפתחות סיאטיקה הוא בדרך כלל דיסק בין חולייתי מותני שניזוק (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק) ש”צובט” את אחד מחמשת שורשי עצבי המותן התחתונים (L4 – S3) המרכיבים את העצב הסיאטי. סימנים ותסמינים אופייניים לסיאטיקה כוללים בין היתר: כאבי גב תחתון, כאבי ישבן, כאבים המושלכים במורד הרגל, נימול, חולשה ועוד.

– היצרות תעלת חוט השדרה

תעלת חוט השדרה מעבירה דרכה את חוט השדרה ואת העצבים היוצאים מבין החוליות לכל חלקי הגוף. כתוצאה מנטייה גנטית, מניוון (מעל גיל 50) ממושך או כתוצאה מחבלה חד פעמית, תיתכן היצרות תעלת השדרה (Spinal stenosis) ואגב כך ללחוץ על חוט השדרה או על אחד או יותר מן העצבים היורדים במורד הרגליים. העצב או העצבים הלחוצים יכולים ליצר מגוון סימפטומים בעיקר ברגליים. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבים לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר לרוב בפעילות ונירגע במנוחה.

– תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס (Cauda Equina Syndrome) הוא מצב חירום קליני הנובע מפגיעה בשורשי העצבים הבוקעים מקצה חוט השדרה מחלק הקרוי קונוס הלשדי (Conus medullaris) ויוצרים מראית עין של זנב סוס (Cauda equina). ברוב המקרים הפגיעה בעצבי זנב הסוס נגרמת בגלל פריצת דיסק גדולה אשר יוצרת לחץ מסיבי על השק הדוראלי (Dural sac) – השק העוטף את חוט השדרה ועל והעצבים עצמם. סיבות אפשריות נוספות כוללות גם תהליך תופס מקום. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים בגב התחתון וסימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל חולשה של הגפיים, פגיעה בשליטה על הסוגרים, קשיים בתפקוד מיני, נימול והרדמות בישבנים ובחלק הפנימי של הירכיים בצורת אוכף (Saddle anesthesia).

– בורסיטיס

בורסיטיס (Bursitis) הוא מצב של דלקת בשק נוזלים דק הקרוי בורסה או בעברית “אמתחת”. רקמה זו מפרידה בין סוגי רקמה שונים בגוף ומונעת בעד רקמה אחת כמו למשל שריר להתחכך עם רקמה אחרת כמו למשל עצם. פעילות חוזרת של הנעת הרגל או ישיבה על משטח קשה עלולה לגרום לדלקת באחת הבורסות (האמתחות) המצויות באזור האגן: דלקת באמתחת הירך (Trochanteric Bursitis) הממוקמת מעל תל הירך הגדול או דלקת באמתחת השת (Ischial bursitis) הממוקמת על גבששת השת. תסמינים אופייניים: כאב מקומי חד שמחמיר בביצוע התנועות שצוינו ויכול להקרין לגב, לפעמים גם נפיחות ואדמומיות, כאב בשינה.

– דלקות פרקים, שחיקת פרקי שטחה

כאבי גב תחתון יכולים לנבוע גם מדלקות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא מחלת פרקים ניוונית (Degenerative Spinal Disorders). מחלה ניוונית זו פוגעת בכול בני האדם בשלב זה או אחר של התבגרותם ונזקיה ממשיכים להחמיר עם השנים. סימן ההיכר של מחלת הפרקים הזאת הוא שחיקה ובלאי של הסחוסים העוטפים את המפרקים כולל את סחוסי פרקי השטחה בעמוד השדרה. בשלב מתקדם יותר פוגעת המחלה ביתר חלקי המפרק ומשבשת את תפקודם. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, נוקשות, הכאב לרוב נרגע בפעילות. דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות הגורם לכאבי גב תחתון כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis) ועוד.

– ספונדילוליסטזיס

מצב שבו קיימת גלישה של חוליה אחת על פני חברתה נקרא “ספונדילוליסטזיס” (Spondylolisthesis).  מצב זה נגרם לרוב עקב תהליכים ניווניים של הרקמות האוחזות את החוליות או כתוצאה משבר מולד או נרכש (Spondylolysis) בחלק מסוים של החוליה. הסימפטומים האופייניים נעים בין כלום לבין כאב גב תחתון, וכאבים לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ברגל וחולשת שרירים.

– כאבים במפרק האגן

מפרק העצה והכסל (Sacroiliac joint) הוא אחד המקורות העיקריים לכאבים בגב התחתון. חוקרים טוענים שנזק ודלקת במפרק העצה והכסל (Sacrolilitis) מהווה את סיבה לכאבי גב תחתון בקרב שליש מהמקרים . נזק במפרק הזה עלול להתרחש מסיבות מכניות של עומס יתר או חבלה אך גם בגלל מגוון רחב של דלקות פרקים ש”אוהבות” את המפרק הזה במיוחד (Ankylosis spondylitis, Psoriatic arthritis, Rheumatoid arthritis, Sexually acquired reactive arthritis). כאבים בפרק האגן שכיחים במיוחד בקרב נשים בהריון בגלל פעילות הורמונלית מוגברת של הורמון ה”רלקסין” וחוסר היציבות של המפרק שנגרמת עקב כך. גורמים נוספים שעלולים לפגוע במפרק כוללים בין היתר דלקות זיהומיות, סרטן ראשוני או גרורתי ועוד.

– כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב (Coccydynia)נגרמים לרוב בגלל נפילה על עצם הזנב, פגיעה בעצם הזנב במהלך הלידה או פגיעה חוזרת ונשנית בעצם הזנב על ידי פעילות כזו או אחרת (אופניים, מכשיר חתירה ועוד). המשיכו לקרוא אודות כאבים בעצם הזנב.

– נזקים טראומטיים

גם נזקים טראומטיים עלולים לגרום לכאבים בגב התחתון. ברוב המקרי נמצא רקע של טראומה או שהחולה סובל ממחלת דלדול העצם. בין הנזקים הטראומטיים השכיחים בגב התחתון נמנה שבר דחיסה (Compression fracture) באחת מהחוליות, שבר בעצם הזנב (Coccygeal Fractures)

– צליפת שוט

גורם אפשרי לכאבי גב תחתון הוא צליפת שוט (Whiplash). ברוב המקרים הנזקים מתאונת צליפת שוט יתרכזו בחוליות הצוואר. כוחות ההאצה וההאטה הפתאומיים המופעלים על הצוואר עלולים לגרום לנזקים קשים לרקמות הצוואר. עדויות ומחקרים בתחום מצביעים על כך שההשפעות של הכוחות הללו מופנים במצבים מסוימים גם לעבר הרקמות של הגב התחתון ובכך גורמים לחבלות בעמוד שדרה מותני ברמות חומרה שונות.

כאבי גב תחתון מה הם הגורמים – מחלות

פיברומיאלגיה

גם תסמונת הכאב פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה לגרום לכאבי בגב התחתון. הגורמים לתסמונת כאב זאת הקרויה גם בשמות נוספים כולל “פיברוסיטיס”, “ראומטיזם שרירי” ועוד אינם ידועים. אחד מסימני ההיכר העיקריים של מחלה זאת הוא נקודות כאב מפוזרות בכול חלקי הגוף. מלבד נקודות כאב אלו יכול החולה בפיברומיאלגיה לדווח על עייפות, קשיי שינה, כאבים בראש, סחרחורות, ליקויים במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, הפרעות במחזור החודשי ועוד.

שלבקת חוגרת

כאבים בגב התחתון יכולים להתפתח גם בגלל דלקת ויראלית הנקראת שלבקת חוגרת. שמות נוספים למחלה זאת כוללים שינגלס (Shingles) או הרפס זוסטר (Herpes Zoster). נגיפי ההרפס (Varicella Zoster) הם שאחראים להתפתחות דלקתית זאת בעצבים התחושתיים. למעשה מדובר בדלקת חוזרת. הנגיף גורם, לרוב במהלך הילדות, למחלה הקרויה אבעבועות רוח (Chickenpox) אך עם הריפוי מהמחלה ממשיך לקנן בתאי העצבים ופורץ שוב במהלך החיים כאשר המערכת החיסונית חלשה יחסית. תסמינים אפשריים כוללים כאבים במקום הדלקת, חום, כאבי ראש והפרעות תחושתיות לרוחב רצועה שאותה מעצבב העצב הנגוע. בשלב מתקדם יותר תופיע באזור תחושת גירוד וצריבה. ימים ושבועות לאחר תחילת המחלה תופענה שלפוחיות באותה רצועת העור.

כאבי גב תחתון – גורמים אפשריים נוספים

מגוון רחב יחסית של מחלות ופתולוגיות, בחלקן מסכנות חיים, בכול אחת מהמערכות גוף הבאות: עמוד השדרה, מערכת הרבייה, מערכת הלב וכלי הדם, ערכת העיכול, ערכת הנשימה, ערכת השתן ועוד עלולות לגרום בין היתר לכאבים בגב התחתון.

– מחלות בעמוד השדרה

גידול סרטני בחוט בשדרה (Spinal Cord Tumors), סרטן בעמוד השדרה (Multiple Myeloma), דלקת זיהומית בעמוד השדרה (Spinal Infections).

– כלי דם

בעיה שכיחה יחסית – מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) עלולה להשליך כאב לגב התחתון

– מחלות במערכת העיכול

דלקת בלבלב (Pancreatitis), כיב פפטי (Peptic ulcer), דלקת בכיס המרה (Cholecystitis) עלולים להשליך כאב גם לכוון הגב התחתון

– מחלות באגן ומחלות אחור-צפקיות

אנדומטריוזיס (Endometriosis), מחלה דלקתית של האגן (Pelvic inflammatory disease), דלקת בפרוסטטה (Prostatitis), דלקת בשלפוחית השתן (Cystitis), דלקת זיהומית בדרכי השתן (Urinary Infection), סרטן בשלפוחית השתן (Bladder Cancer), אבנים בכליות (Kidney Stones),  סרטן בפרוסטטה (Prostate Cancer), סרטן באשכים (Testicular Cancer) ועוד.

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב תחתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן