כאבי גב תחתון אצל ילדים

כאבי גב תחתון בקרב ילדים

כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו הכאבים בגב התחתון להיות שכיחות אצל ילדים ונערים בגיל בית ספר. לטענת מומחים, עד הגיעם לגיל העשרה כמעט מחצית מהילדים סובלים מכאבי גב תחתון. פציעות ספורט מהוות רק סיבה אחת להתפתחות כאב בגב התחתון בקרב ילדים. אז מה עוד עלול לגרום להתפתחות הכאבים הללו?

קיימת טענה שהסיבה העיקרית להתפתחות כאבים בגב התחתון אצל ילדים הוא אורח החיים היושבני. ואכן, בעידן הנוכחי ילדים ובני נוער מבלים את רוב זמנם בישיבה ואינם עוסקים בפעילות גוופנית. חוסר בפעילות גופנית אינו מאפשר התפתחות ראויה לשרירים שאמורים בין היתר לגונן מפני נזקים בגב. הישיבה הממושכת מעלה את העומסים על הגב התחתון ואיתם את הסיכון להתפתחות כאב גב תחתון. נתונים אלו מטרידים וזאת בגלל שחלק גדול מהילדים הללו יסבלו מכאבי גב גם בבגרותם. נתון מעניין ומשמעותי נוסף היא העובדה שרק 7% מהילדים מקבלים עזרה בגלל כאבים אלה. סימפטומים בגב אצל ילדים גורמים לפגיעה משמעותית בלימודיהם ובחיים החברתיים.

כאבי גב תחתון אצל ילדים – רקע

הגב התחתון שלנו מורכב מרקמות שונות באופן מעורר השתאות. בין הרקמות המרכיבות ומניעות את הגב שלנו נציין:

 • חוליות
 • דיסקים בין חולייתיים
 • רצועות
 • גידים ושרירים
 • חוט שדרה ושורשי עצבים
 • פאשיה ועוד

הרקמות הללו יוצרות מבנה מרהיב המשרת אותנו לצורך ישיבה, הרמה, התכופפות, הליכה, ריצה ועוד. לצורך הפעולות הללו זקוק הגב האנושי להעניק לנו בין היתר:

 • יציבות
 • עוצמה
 • עמידות בעומסים האדירים המאפיינים את שגרת חיינו ועוד

עמוד השדרה המותני מצויד ביכולת תנועה, מוגבלת אומנם אבל מספקת בהחלט. השילוב הזה של יכולת עמידה בעומסים עם תנועה חושף את הגב התחתון לפציעות שכיחות וכאבים. הגורם העיקרי לכאבים בגב התחתון הוא עומסים חוזרניים ונמשכים לאורך שנים ולכן ההפתעה הגדולה כאשר התופעה הזאת מתחילה להקיף גם ילדים.

אצל מבוגרים הכאבים בגב התחתון עלולים להתלוות לתסמונת משמעותיות כגון:

 • כמו היצרות תעלת השדרה או פריצת דיסק מותני

ברוב המקרים של כאב בגב התחתון של ילדים לא נגרם בגלל פגיעות והפרעות משמעותיות. מקור הכאב אצל ילדים נובע לרוב מהפרעות בריאותיות "לא משמעותיות". עם זאת, אין לשכוח שעצם ההעובדה שהילד סובל מכאב בגב  משמעותית מספיק.

ילדים עם כאב בגב משנים את ההתנהלות שלהם ובכלל זה:

 • מחסירים לימודים
 • אינם משתתפים בפעילות גופנית
 • אינם מתרועעים עם ילדים אחרים ועוד

בחלק מהמקרים נערים עם כאב גב סובלים מבעיות נוספות כגון שיעור גבוה יותר של דיכאון, שתיית אלכוהול ועישון. הנזק בסופו של דבר נרחב והוא הרבה יותר "מסתם" כאב בגב. עוד עניין מטריד, סביר להניח שילד שסובל מהתפתחות כאבי גב תחתון יהפוך למבוגר עם כאב גב תחתון.

המחקר

החוקרים סקרו את הנתונים של מספר מחקרים איכותיים שעסקו בנושא כאבי גב תחתון אצל ילדים.

ממצאי המחקר

כאבי גב תחתון אצל ילדים
כאבי גב תחתון אצל ילדים

1% מהילדים בני 7 סובלים מהתפתחות כאב גב תחתון, המספר עולה ל6% בקרב ילדים בני 10 ומטפס ל18% בקרב ילדים בני 14-16. לא נימצא גורם סיכון אחד לכאבים אלו בגבם של ילדים. גורמי סיכון להתפתחות כאב גב תחתון בקרב ילדים כללו: ספורט ועיסוקים גופניים אחרים, גדילה, פציעת גב קודמת ורקע משפחתי של כאבי גב תחתון. ברוב המקרים מנוחה שיפרה את מצב התסמינים אצל הילדים.

מסקנות החוקרים

למרות שברוב המקרים הכאבים הללו בגבם התחתון של ילדים לא נובעים מסיבות משמעותיות ממליצים החוקרים לגשת לאיש מקצוע בתחום כדי לאבחן את מקור הבעיה. אבחון מדויק כבר בשלבים המוקדמים של התעוררות הכאב תאפשר טיפול יעיל והכוונת הילד והוריו בנושא של התנהלות ארגונומית, יציבה נכונה ופעילות גופנית מתאימה. מפגש מוקדם עם קלינאי מתאים עשוי למנוע נזקים כרוניים בעמוד השדרה של הילד וחיים כבוגר עם כאבי גב.

JAMA Pediatrics, Jan. 30, 2017

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאשר האימא שמנה גם הילד שמן

אם האימא שמנה גם הילד שמן

אימא שמנה ילד שמן! מחקרים רבים שבים ומאשרים את העובדה שילדים של נשים שמנות מצויים בסיכון גבוה להיות שמנים בעצמם. השפעה זאת לא משתנה עקרונית כאשר מדובר באם שהייתה שמנה לפני ההיריון או כאשר מדובר באם שהשמינה רק במהלך ההיריון. 

כאבים בקרסול טיפול ושיקום

כאבים בקרסול טיפול ושיקום

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

ורטיגו סירוגי תנוחתי

ורטיגו סירוגי תנוחתי

ורטיגו סירוגי תנוחתי היא תופעה מטרידה ושכיחה ביותר הגורמת לתחושה שאתם מסתובבים או שהכול מסתובב סביבכם. על פי נתונים המתפרסמים יותר ממחצית מהאוכלוסייה מעל גיל 60 סובלת לפחות פעם אחת מתסמין זה. 

נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב היא תופעה שכיחה. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים ופציעות.