כאבי גב תחתון אצל ילדים

כאבי גב תחתון בקרב ילדים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו כאבים אלו בגב התחתון להוות בעיה הולכת וגדלה גם אצל ילדים ונערים בגיל בית ספר. בין יתר הנתונים המתפרסמים נציין את העובדה הקשה שעד הגיעם לגיל העשרה כמעט מחצית מהילדים סובלים מכאבי גב תחתון. פציעות ספורט מהווים רק סיבה אחת להתפתחות כאבי הגב בקרב ילדים. אז מה עוד עלול לגרום להתפתחות הכאבים הללו?

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מומחי בריאות שונים טוענים שהסיבה העיקרית להתפתחות כאבים בגב התחתון אצל ילדים הוא אורח החיים היושבני. בעידן הנוכחי ילדים ובני נוער מבלים את זמנם מול מסך כזה או אחר ואינם עוסקים בפעילות גוופנית מספקת. חוסר בפעילות גופנית אינו מאפשר התפחות ראויה לשרירים שאמורים בין היתר לגונן מפני כאבי גב. הישיבה הממושכת מעלה את העומסים המוטלים על הגב התחתון ויחד איתם את הסיכוי להתפתחות כאב גב תחתון. נתונים אלו קשים ביותר לנוכח העובדה שחלק גדול מהילדים הללו יסבלו גם בבגרותם מכאבי גב. נתון מעניין ומשמעותי נוסף היא העובדה שרק 7% מהילדים מקבלים עזרה בגלל כאבים אלה. כאבי גב תחתון אצל ילדים גורמים לפגיעה משמעותית בלימודיהם ובחיים החברתיים.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב תחתון אצל ילדים – רקע

  הגב התחתון שלנו מורכב באופן מעורר השתאות על ידי רקמות שונות ובכלל זה חוליות, דיסקים בין חולייתיים, רצועות, גידים, שרירים, חוט שדרה ושורשי עצבים. כול המבנה הזה מעניק יציבות, עוצמה ועמידות בעומסים האדירים המאפיינים את שגרת חיינו במהלך ישיבה, הרמה, התכופפות ועוד. כול התכונות הללו מעוררות השתאות לנוכח העובדה שעמוד השדרה המותני מעניק לנו גם יכולת תנועה, מוגבלת אומנם אבל מספקת בהחלט. השילוב הזה של יכולת עמידה בעומסים עם תנועה חושף את הגב התחתון לפציעות שכיחות וכאבים. הגורם העיקרי לכאבים בגב התחתון הוא עומסים חוזרניים ונמשכים לאורך שנים ולכן ההפתעה הגדולה כאשר התופעה הזאת מתחילה להקיף גם ילדים.

  כאבי גב תחתון בקרב ילדים
  כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  כצפוי, רוב המקרים של כאבים בגב תחתון של ילדים לא נגרמים בגלל פגיעות והפרעות משמעותיות. בעוד שאצל מבוגרים הכאבים יופיעו בסבירות גבוהה יותר בגלל בעיות ניווניות כמו היצרות תעלת השדרה או פריצת דיסק מותני, מקור הכאב אצל ילדים נובע לרוב מהפרעות בריאותיות "לא משמעותיות" אבל אין לשכוח שעצם העובדה שיש לילד כאבי גב היא משמעותית דייה כדי לשנות  את ההתנהלות שלהם.

  ילדים עם כאבי גב מחסירים לימודים, אינם משתתפים בפעילות גופנית ואינם מתרועעים עם ילדים אחרים. הנזק בסופו של דבר נרחב והוא הרבה יותר "מסתם" כאבי גב. עוד עניין מטריד, סביר להניח שילד שסובל מהתפתחות כאבי גב תחתון יהפוך למבוגר עם כאב גב תחתון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   החוקרים סקרו את הנתונים של מספר מחקרים איכותיים שעסקו בנושא כאבי גב תחתון אצל ילדים.

   ממצאי המחקר

   1% מהילדים בני 7 סובלים מהתפתחות כאב גב תחתון, המספר עולה ל6% בקרב ילדים בני 10 ומטפס ל18% בקרב ילדים בני 14-16. לא נימצא גורם סיכון אחד לכאבים אלו בגבם של ילדים. גורמי סיכון להתפתחות כאב גב תחתון בקרב ילדים כללו: ספורט ועיסוקים גופניים אחרים, גדילה, פציעת גב קודמת ורקע משפחתי של כאבי גב תחתון. ברוב המקרים מנוחה שיפרה את מצב התסמינים אצל הילדים.

   מסקנות החוקרים

   למרות שברוב המקרים הכאבים הללו בגבם התחתון של ילדים לא נובעים מסיבות משמעותיות ממליצים החוקרים לגשת לאיש מקצוע בתחום כדי לאבחן את מקור הבעיה. אבחון מדויק כבר בשלבים המוקדמים של התעוררות הכאב תאפשר טיפול יעיל והכוונת הילד והוריו בנושא של התנהלות ארגונומית, יציבה נכונה ופעילות גופנית מתאימה. מפגש מוקדם עם קלינאי מתאים עשוי למנוע נזקים כרוניים בעמוד השדרה של הילד וחיים כבוגר עם כאבי גב.

   JAMA Pediatrics, Jan. 30, 2017

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם