צליעה בקרב ילדים מה גורם לה

צליעה בקרב ילדים מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  צליעה בקרב ילדים מה גורם לה? ילדים בגיל 3 – 10 שנים הסובלים מידי פעם מצליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם לכך הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה והצליעה צפויה להיעלם תוך יום ועד מספר ימים בודדים. בכל מקרה יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי. בכל מצב של צליעה בקרב ילדים מה גורם לה חייבת להיות השאלה שאתם כהורים שואלים את הרופא או את הכירופרקט.

  ברוב המקרים ילדים שואפים לנוע. הם נוהגים להשתולל, לקפץ ולרוץ. כול שיבוש באופן ההליכה של ילדכם אשר משלבת יחד אתה גם חוסר מוטיבציה לתנועה מחייבת את תשומת לבכם. יש מגוון סיבות אפשריות לשיבוש באופן ההליכה של הילד שלכם כאשר הסיבה העיקרית היא פגיעה וכאבים בירך. חשוב לבצע אבחנה מבדלת יסודית כדי להחליט האם צריך לטפל בזה ואיך נכון לטפל בזה. אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים ובכייה לדורות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   צליעה בקרב ילדים – רקע

   הליכה לא תקינה אצל ילדים עלולה להיגרם מהפרעות בריאותיות רבות. ברוב המקרים מדובר בבעיה זמנית הנגרמת על רקע נפילה או מכה שקיבל הילד במגרש המשחקים. במקרים אלו הצליעה אמורה לחלוף תוך שעות ועד ימים אחדים. יחד עם זאת אין לשכוח צליעה אצל ילדים עלולה להוות סימן לבעיה משמעותית יותר ואפילו מסכנת חיים. לכן, אין לזלזל בצליעה אצל ילדים, יש לבחון ולאבחן את מקורה כדי למנוע נזקים עתידיים ולעתים גם מוות.

   גם במקרה הזה האבחון מתחיל מלמידה מדוקדקת של ההיסטוריה של התפתחות הכאב, רקע טראומטי וסימנים ותסמינים נלווים. בבדיקה הגופנית נאתר את הרקמה שניזוקה, נאמוד את חומרת הנזק ונאבחן את הפתולוגיה הגורמת לסימנים והתסמינים. זיהוי של חום, זיעת לילה ואובדן משקל מהווים דגל אדום המייצג אפשרו שהתסמינים הללו נובעים ממחלה מערכתית מסכנת חיים כמו למשל גידול סרטני או דלקת זיהומית. עם זאת אין לשכוח שברוב המקרים של צליעה אצל הילד הגורם הוא פגיעה פשוטה במערכות שריר ושלד.

   גורמים לצליעה אצל הילד

   צליעה בקרב ילדים מה גורם לה

   רוב הגורמים לצליעה בקרב מבוגרים נכונים גם לגבי ילדים. בין הגורמים לצליעה נמנה נזקי חבלה (תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד), דלקות פרקים באחד מהמפרקים נושאי משקל (אגן, ירך, ברכיים, קרסול), דלקות זיהומיות באחד מהמפרקים נושאי המשקל, בעיות מולדות, בעיות התפתחותיות, גידולים ממאירים או שפירים ומחלות נירולוגיות. במקרים שההליכה הלקויה נגרמת על רקע טראומתי צריך הקלינאי לשלול גם את האפשרות שהילד עבר התעללות. ברשימה הבאה אנו נרחיב במעט לגבי חלק מהסיבות שבגללם הילדים שלנו מתחילים פתאום ללכת באופן לקוי.

   צליעה בקרב ילדים בגלל נזקי חבלה

   שיבוש בתבנית ההליכה של ילדים וגם של מבוגרים נגרמת לרוב בגלל פציעות טראומטיות למפרקים ולעצמות הגפה התחתונה. ברוב המקרים הליכה שמשתבשת על רקע טראומתי תיגרם בגלל נקע בקרסול, כאבי שרירים לאורך הגפה התחתונה, דלקת של גיד אכילס או פציעה של העור מעל אחד ממפרקים בגפה התחתונה. עם זאת יתכן שהצליעה נגרמת בגלל נזק חמור יותר כגון שבר.

   כך למשל "שבר פעוטות" (Toddler's fracture) המתרחש בגילאים 9 חודשים ועד 3 שנים באזור השוק גורם הכי הרבה שיבושי הליכה בקרב ילדים. שברים שכיחים אחרים בקרב ילדים כוללים שברי מאמץ האופייניים בגילים 8 -15 שנים, שברי תלישה, שברים המערבים את לוחית הגדילה, שברי ענף ירוק (greenstick fractures) ועוד. שיבוש בתבנית ההליכה של הילד על רקע חבלה עשוי לחלוף תוך מספר ימים עד מספר שבועות תלוי בחומרת הפציעה.

   תסמינים

   התסמינים של פציעה טראומתית באחד המפרקים הנושאים בעומסי ההליכה יכללו מלבד צליעה גם כאב בתנועה של המפרק או הגפה המעורבים, נפיחות, חוסר רצון ללכת או לדרוך על הקרקע.

   אבחון וטיפול

   יש להתחיל ולהתאים את הטיפול בצליעה אצל ילדים הנובעת מפציעה טראומתית רק לאחר שאבחנו את מידת הנזק. במידה וקיים חשד לנזק גרמי יש לעשות שימוש באמצעי הדמיה. ברוב המקרים מנוחה היא כול מה שדרוש להחזיר את ההליכה למצב נורמלי. במידה והפציעה קשה יתכן טיפול שיקומי מקצועי. פציעה טראומטית על רקע של התעללות מחייבת אשפוז ועירוב של גורמים רשמיים. שבר מחייב גיבוס לשבועיים שלושה.

   צליעה בקרב ילדים בגלל דלקת זיהומית

   צליעה אצל ילדים עלולה להתחיל בגלל דלקת זיהומית של העצם (אוסטאומיאליטיס) הנגרמת מחיידק (לרוב Staphylococcus) ויכולה לפגוע בכול עצם ובכול גיל במהלך הילדות. החיידק חודר לגוף בעיקר דרך פצע או חבלה ופוגע בדרך כלל באחד מהעצמות הארוכות נושאי משקל: עצמות הירך ועצמות השוק. דלקת זו עלולה להיות גורם לשיבוש בהליכה ולנזקים בלתי הפיכים. דלקת זיהומית בעמוד השדרה עלולת לפגוע גם באחד מהדיסקים הבין חולייתיים (דיסקיטיס) או בעור מעל המפרק ובכך לגרום כאבים בעת ההליכה.

   תסמינים

   התסמינים של דלקות זיהומיות באחד העצמות הנושאות בעומסי ההליכה יכללו מלבד צליעה גם תחושה כללית של חולי וחוסר תיאבון, חום נילווה, כאב בתנועה ובמנוחה של המפרק המעורב, הזעות לילה, נפיחות ואדמומיות באזור המפרק המעורב וחוסר רצון ללכת.

   אבחון וטיפול

   הטיפול בצליעה אצל ילדים הנובעת מדלקות זיהומיות צריך להתחיל באבחון מהיר שכן, במקרה של דלקות זיהומיות ישנה חשיבות לזמן. יש לשם כך לעשות שימוש במיפוי עצמות, צילומי רנטגן בדיקות דם ותרבית. חשד לדלקת זיהומית מחייב אשפוז וטיפול דחוף בזיהום באמצעות אנטיביוטיקה. עיכוב בהגשת אבחון וטיפול מתאים עשוי לגרום לנזקים ועיוותים בלתי הפיכים למפרק ולעצמות המעורבים.

    צליעה בקרב ילדים בגלל דלקת פרקים

   גם דלקות פרקים עלולות לגרום לשיבוש משמעותי בתבנית ההליכה של הילד. ישנן מספר סוגים של דלקות פרקים ששכיחותם גבוהה, יחסית, בקרב ילדים ואשר עלולים לגרום לצליעה משנית לפגיעה במפרקים. דוגמה לכך היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר שנגרמת בגלל תפקוד לקוי של המערכת החיסונית ונקראת דלקת פרקים שגרונית של ילדים (Juvenile rheumatoid arthritis). מחלות נוספות שתוקפות גם את המפרקים כוללות קדחת ים תיכונית משפחתית (Familial Mediterranean Fever), מחלת קרוהן (Crohn's), זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus erythematosus) ועוד.

   תסמינים

   התסמינים של דלקת פרקים הפוגעת במפרקי הגפה התחתנה יכללו מלבד צליעה גם נוקשות של המפרקים המעורבים בעיקר בבקרים, כאב בתנועה של המפרק או הגפה המעורבים, נפיחות, חוסר רצון ללכת. תסמינים נוספים של המחלה העומדת בבסיס הנזקים למפרקים.

   אבחון וטיפול

   הטיפול המתאים בצליעה הנובעת מדלקת פרקים יעשה לאחר זיהוי מדויק של סוג דלקת הפרקים שממנה סובל הילד. בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה יעזרו לנו להשגת מטרה זו.

   צליעה בקרב ילדים בגלל בעיות מולדות

   צליעה אצל ילדים עלולה להיגרם גם בגלל בעיות מולדות כגון התפתחות לא תקינה של מפרק הירך (Congenital hip dysplasia).מדובר בהפרעה שכיחה יחסית הפוגעת בשני תינוקות על כול 1000 לידות. מתוך כול פתולוגיה מולדת זאת גורמת לעיוות המפרק ושינוי במבנה האנטומי שלו. התפתחות לא תקינה של מפרק הירך עלולה לפגוע במפרק ירך אחד או בשני המפרקים וחומרת הנזק יכולה לנוע בין לקות קלה בעמדה של המפרק או ליקוי גרמי קל ועד לפריקה מלאה או עיוות גרמי קשה.

   תסמינים

   בשלבים המוקדמים של החיים בעיות מולדות במפרק הירך אינן מייצרות סימנים ותסמינים ועל כן קיים קושי באבחון על ידי גורמים שאינם מקצועיים. מאידך אבחון מאוחר עלול להוביל לבעיות מבניות, שינויים ניווניים וצליעה. במקרים מסוימים זה עלול להגיע למצב שבו חייבים להחליף את מפרק הירך. התסמינים וחומרת התסמינים בעקבות בעיות מולדות ובעיקר עקב התפתחות לא תקינה של מפרק הירך תלויים בחומרת העיוות שנוצר. התסמינים יכללו גם, כאבים בירך ומוגבלות בתנועה של המפרק המעורב וחוסר רצון ללכת.

   אבחון וטיפול

   הטיפול הכי טוב בשיבוש תבנית ההליכה של הילד הנובעת מבעיות התפתחותיות מולדות הוא מניעה. ליקוי התפתחותי מולד במפרק הירך ניתן לריפוי כאשר הוא מאובחן בשלב מוקדם. בדיקות (Ortolani maneuver, Barlow maneuver) שנערכות לתינוק עם היוולדו אמורות לאתר את הבעיה. תינוק שנולד עם בעיה התפתחותית במפרק הירך ידגים קפלים לא סימטריים במפרק הירך, גפיים תחתונות שאינם שווים באורכם ועוד.

   במידת וקיים חשד לקיומה של בעיה מולדת במפרק יש לאשר או לשלול את קיומה. ניתן לעשות זאת בחודש -חודשיים הראשונים לחיי התינוק על ידי אולטרה סאונד  ו/או בגיל חצי שנה על ידי צילום רנטגן. מספר סוגים של מחוכים ותמיכה יעזרו בשלב הזה לקבע את המפרק במיקום נכון ויאפשרו החזרת המפרק לתפקוד תקין. איחור בהענקת טיפול עלול לגרום לסיבוכים, כירורגיה להחלפת מפרק ונכויות עתידיות.

   צליעה בקרב ילדים בגלל בעיות התפתחותיות

   החלקה של ראש הירך
   החלקה של ראש הירך

   במהלך שנות התפתחות עלולות להתפתח מספר בעיות במפרק הירך ולגרום בכך לצליעה אצל ילדים המלווה בכאב במפרק הירך. התפתחות של נמק (Legg-Calve-Perthes) בקצהו העליון של ראש הירך. פתולוגיה נוספת (ראו צילום רנטגן) היא החלקה של החלק העליון של ראש הירך (Slipped Capital Femoral Epiphysis) ופגיעה בתפקוד המפרק.

   תסמינים

   התסמינים בגלל בעיות התפתחותיות הפוגעות במפרקי הירך יכללו מלבד צליעה גם כאב ומוגבלות בתנועת המפרק וכמובן חוסר רצון להיות פעיל.

   אבחון וטיפול

   הטיפול המתאים בצליעה הנובעת מבעיות התפתחותיות חייב להתחיל בזיהוי מהיר של בעיות אלו. טיפול מתאים מונעים נזקים עתידיים קשים. במקרים קשים במיוחד תיתכן ויידרש טיפול כירורגי.

   צליעה בקרב ילדים בגלל מחלות נירולוגיות

   צליעה אצל ילדים או מבוגרים יכולה להתפתח גם בגלל נזקים ומחלות אשר משפיעות על מערכת העצבים המרכזית ו/או ההיקפית ועל העצבוב לגפיים התחתונות או למערכת שיווי המשקל. שיתוק מוח (Cerebral palsy), פוליו ומחלות נירולוגיות עם הפרעות תחושתיות ומוטוריות תורשתיים הם דוגמאות לפגיעה מסוג זה.

   תסמינים

   התסמינים בגלל בעיות נירולוגיות הפוגעות בשליטה בגפיים התחתונות יכללו צליעה ברמות חומרה שונות ואף חוסר יכולת לנוע. תסמינים נוספים נגזרים מחומרת הפגיעה הנירולוגית ועשויים להצביע על מיקומה. בין התסמינים השכיחים ניתן למנות אטקסיה, חוסר שיווי משקל, פתולוגיה של טונוס שרירים ושל הרפלקסים ועוד.

   אבחון וטיפול

   אבחון וטיפול בליקויי הליכה הנובעים מבעיות נירולוגיות דורשים זיהוי של מיקום הנזק וחומרתו. מלבד בדיקות נירולוגיות יש צורך לערוך בדיקות מעבדה ושימוש באמצעי הדמיה. הטיפול נגזר כמובן מסוג הפתולוגיה שעומדת בבסיס הצליעה אצל הילד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.