הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר זה לרוב דבר חיובי. עם זאת כאשר ההורים עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי הישגי ילדיהם על המגרש עלולים לפגוע בהתפתחותו. התופעה של הורים דוחפים להישגים בספורט מוכרת למאמנים ולצוותים של הספורטאים צעירים.

הצוותים המקיפים את הספורטאים צעירים מכירים את הלחצים שמטילים ההורים על ילדם:

  • הילד על המגרש, רץ, משחק ומזיע
  • הוא לא נינוח. הוריו יושבים ביציע מביטים בו בעיניים מלאי ציפיות
  • הילד חייב לנצח, חייב להצטיין
  • הוא חייב למלא את הצפיות

הרבה פעמים הורים כאלה גם נוזפים במאמנים על שגיאות טקטיות ו/או בילד שלהם שהכזיב. יש לציין שהורים דוחפים עלולים לגרום לילדם לגלוש לאימון יתר וכתוצאה מכך לגרום:

ילדים רבים סובלים מפגיעות בגלל מוטיבציית יתר הנגרמת לעתים בגלל הדחיפה הקיצונית של ההורים. בין ההפרעות שעלולות להיגרם מסיבות אלה נציין:

בדקו את עצמכם, האם ניצחון ילדכם חשוב לכם יתר על המידה?

הורים דוחפים להישגים בספורט – מחקר

 

הורים הדוחפים את הילדים שלהם לעסוק ובספורט ולהגיע להישגים בספורט יכולים להציב את ילדם על הדרך להצלחה. ספורט היא דרך נפלאה ללמד את הילדים שלכם להתמודד עם קשיים. הורים המגוננים על ילדם וחוששים שהילד שלהם עלול לסבול מכאבים פיזיים ונפשיים בגלל השתתפותו בפעילות גופנית מכשילים את ילדם. עם כל היתרונות שציינו כאן ישנו גבול שאסור לעבור בכל הנוגע לעידוד הילד. הורים דוחפים להישגים בספורט צריכים לדעת מתי הם גולשים אל מעבר לרצוי.  עידוד הילדים לעסוק בספורט כרוך בין היתר ביתרונות הבאים:

הכנה לחיים

עד לרמה מסוימת (מאוד אישית) כאבים נפשיים, תסכולים וכאבים פיזיים הנגרמים מאימונים ומשחקים מחשלים את אופיו של הילד שלכם ומכינים אותו לחיים. להמשיך ולהתאמן למרות התסכולים, העייפות והלחצים הנפשיים יכינו את ילדכם לחיים בעולם המודרני שהוא עולם תחרותי.

הכנה לעולם האקדמאי

הילד שלכם יתמיד בלימודיו ובעבודה קשה גם כאשר יהיה לו קשה, גם כאשר הוא יהיה עייף וגם כאשר כל החברים שלו ילכו לישון. מתברר שהישגים בספורט והישגים אקדמאים הולכים יד ביד. ילדים המעורבים בספורט נוטים לעבוד קשה יותר בלימודים, להיות ממוקדים יותר, תחרותיים יותר בכל הנוגע להישגים אקדמאים ויעילים יותר בניהול לוחות הזמנים.

הערכה עצמית גבוהה

לדחוף את הילד שלכם לפעילות גופנית ולהישגים בספורט יאפשרו לו לפתח גם אמונה ביכולות שלו וביטחון עצמי. אלה מהווים כלי יעיל להשגת הישגים בלימודים. ביטחון עצמי, הערכה עצמית גבוהה ויכולת התמודדות עם קשיים יעלו את הסבירות שהילד שלכם יהיה יזם ו/או מנהל מוצלח. היכולת להתמודד עם כישלונות הן אבן בוחן ליזמים מוצלחים. ילד שלא נכשל בחייו ושלא התמודד עם קשיים משמעותיים לא ידע להתמודד עם הסירוב הראשון שהוא יקבל בתור יזם או עם הקונפליקט המשמעותי הראשון שאתו התמודד בתור מנהל. לא פחות חשוב ביטחון עצמי והערכה עצמית גבוהה משחקים תפקיד גם בחיים האישיים. מערכות היחסים והחיים החברתיים של הילד שלכם צפויים להיות בריאים יותר.

שחקן קבוצתי

ילד שדחפו אותו לעסוק בספורט קבוצתי:

  • לומד להעריך את הכוח שיש בקבוצה
  • לעריך את המאמץ הקבוצתי המשולב עשוי להעניק יתרונות שאין ליחיד
  • להתנהל בתוך ארגון באופן מתחשב עם סדרי עדיפות קבוצתיים ולא אישיים.

הורים דוחפים להישגים בספורט – המחקר

הורים דוחפים להישגים בספורט
הורים דוחפים להישגים בספורט

במחקר הנוכחי שפורסם בירחון הבריטי לרפואת ספורט עקבו אחר 132 שחקני טניס צעירים והוריהם. המאמנים שלהם נתבקשו לדרג את מידת החיוביות או השליליות של מעורבות ההורים. הממצאים היו: 59% מההורים היו בעלי מעורבות והשפעה חיובית על ההתפתחות של הילד שלהם. הורים אלה סייעו לילד באופן לוגיסטי, כלכלי ובתמיכה רגשית וחברתית מאוזנת. זאת לעומת 36% מהורים שמעורבותם והשפעתם על התפתחות הילד שלהם הייתה שלילית. הורים אלה דחפו לניצחון בכול מחיר, היו ביקורתיים והיו בעלי ציפיות לא הגיוניות מהילד. הסיכוי של ילדים הנדחפים באופן קשוח על ידי ההורים מהסוג הזה,  לסבול מפציעות ספורט או מנזקים נפשיים גדולים לאין שיעור.

הורים דוחפים מה החשיבות שלהם?

הורים רוצים שילדם יצליח בעולם תחרותי זה בכל תחום אפשרי. הם רוצים ילד חזק מבחינה רגשית, מבחינה פיזית ומבחינה אקדמית. אלא שלפעמים הדחיפה הזאת עלולה להשיג תוצאות הפוכות מהמצופה. חשיבותם של הורים מעודדים ומשקיעים להתפתחות ילדם בכלל וכספורטאי הישגי בפרט היא עצומה. מחקרים רבים והגיון בסיס מאששים את הקשר שבין השיגי הילד בכל התחומים להתנהלות תומכת של ההורים. אלא שהרבה הורים כושלים במידתיות הדרושה וחוצים את הגבול דק שבין עידוד לדחיפה. הורים דוחפים עלולים ליצור לחץ אדיר על ילדם להצליח בכול מחיר ולגרום בכך לנזקים נפשיים וגופניים.

בשנים האחרונות מאמנים ואנשי מקצוע אחרים נתקלים בהורים בעלי מוטיבציית יתר. הורים אלו מתערבים בעבודתם ולעתים אף נוהגים באלימות. לעיתים אף מבחינים בתופעה שבה הילדים במקום לצפות ליחס מבין ותומך מההורים שלו הוא מגן עליהם מפני אכזבות.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית וחוסר בוויטמין K

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול

ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול

ורטיגו סירוגי תנוחתי? טיפול מהיר המתבסס על אבחון מהימן יסדיר את הגבישים באוזן ויקצר את הפגיעה באיכות החיים. תחושות שהכול סובב סביב בפראות עלולות להיות מנת חלקם של אנשים רבים. אחד הגורמים הוא ליקוי תפקודי של גבישי הסידן באוזן התיכונה.

כריות שינה בחירה

איך לבחור כרית שינה מתאימה

כריות שינה? בחירה מתאימה היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה שאינה מותאמת אליכם עלולה להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בצוואר.