הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים דוחפים להישגים בספורט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. הורים דוחפים להישגים בספורט היא בעיה מוכרת למאמנים של ספורטאים צעירים. הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו.

מאמנים של ספורטאים צעירים מכירים את התופעה הזאת היטב: הילד על המגרש, רץ, משחק ומזיע. הוא לא נינוח. הוריו יושבים ביציע מביטים בו בעיניים מלאי ציפיות. הוא חייב לנצח, חייב להצטיין. הוא חייב למלא את הצפיות. הרבה פעמים הורים כאלה גם נוזפים במאמנים על שגיאות טקטיות ו/או בילד שלהם שהכזיב. יש לציין שהורים דוחפים עלולים לגרום לילדם פציעות ספורט כרוניות ונזקים נפשיים. ילדים רבים סובלים מפגיעות של מבוגרים ובכלל זה כאבי גב, שברי מאמץ ודלקות גידים בגלל מוטיבציית יתר הנגרמת לעתים בגלל הדחיפה הקיצונית של ההורים. בדקו את עצמכם, האם ניצחון ילדכם חשוב לכם יתר על המידה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהורים דוחפים להישגים בספורט – מחקר

הורים דוחפים להישגים בספורט
הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים הדוחפים את הילדים שלהם לעסוק ובספורט ולהגיע להישגים בספורט יכולים להציב את ילדם על הדרך להצלחה. ספורט היא דרך נפלאה ללמד את הילדים שלכם להתמודד עם קשיים. הורים המגוננים על ילדם וחוששים שהילד שלהם עלול לסבול מכאבים פיזיים ונפשיים בגלל השתתפותו בפעילות גופנית מכשילים את ילדם. עם כל היתרונות שציינו כאן ישנו גבול שאסור לעבור בכל הנוגע לעידוד הילד. הורים דוחפים להישגים בספורט צריכים לדעת מתי הם גולשים אל מעבר לרצוי.  עידוד הילדים לעסוק בספורט כרוך בין היתר ביתרונות הבאים:

הכנה לחיים

עד לרמה מסוימת (מאוד אישית) כאבים נפשיים, תסכולים וכאבים פיזיים הנגרמים מאימונים ומשחקים מחשלים את אופיו של הילד שלכם ומכינים אותו לחיים. להמשיך ולהתאמן למרות התסכולים, העייפות והלחצים הנפשיים יכינו את ילדכם לחיים בעולם המודרני שהוא עולם תחרותי.

הכנה לעולם האקדמאי

הילד שלכם יתמיד בלימודיו ובעבודה קשה גם כאשר יהיה לו קשה, גם כאשר הוא יהיה עייף וגם כאשר כל החברים שלו ילכו לישון. מתברר שהישגים בספורט והישגים אקדמאים הולכים יד ביד. ילדים המעורבים בספורט נוטים לעבוד קשה יותר בלימודים, להיות ממוקדים יותר, תחרותיים יותר בכל הנוגע להישגים אקדמאים ויעילים יותר בניהול לוחות הזמנים.

הערכה עצמית גבוהה

לדחוף את הילד שלכם לפעילות גופנית ולהישגים בספורט יאפשרו לו לפתח גם אמונה ביכולות שלו וביטחון עצמי. אלה מהווים כלי יעיל להשגת הישגים בלימודים. ביטחון עצמי, הערכה עצמית גבוהה ויכולת התמודדות עם קשיים יעלו את הסבירות שהילד שלכם יהיה יזם ו/או מנהל מוצלח. היכולת להתמודד עם כישלונות הן אבן בוחן ליזמים מוצלחים. ילד שלא נכשל בחייו ושלא התמודד עם קשיים משמעותיים לא ידע להתמודד עם הסירוב הראשון שהוא יקבל בתור יזם או עם הקונפליקט המשמעותי הראשון שאתו התמודד בתור מנהל. לא פחות חשוב ביטחון עצמי והערכה עצמית גבוהה משחקים תפקיד גם בחיים האישיים. מערכות היחסים והחיים החברתיים של הילד שלכם צפויים להיות בריאים יותר.

שחקן קבוצתי

ילד שדחפו אותו לעסוק בספורט קבוצתי לומד להעריך את הכוח שיש בקבוצה. ילד כזה לומד להעריך את העובדה שמאמץ קבוצתי משולב עשוי להעניק יתרונות שאין ביחיד. ילד כזה ידע להתנהל בתוך ארגון באופן מתחשב עם סדרי עדיפות קבוצתיים ולא אישיים.

הורים דוחפים להישגים בספורט – המחקר

במחקר הנוכחי שפורסם בירחון הבריטי לרפואת ספורט עקבו אחר 132 שחקני טניס צעירים והוריהם. המאמנים שלהם נתבקשו לדרג את מידת החיוביות או השליליות של מעורבות ההורים. הממצאים היו: 59% מההורים היו בעלי מעורבות והשפעה חיובית על ההתפתחות של הילד שלהם. הורים אלה סייעו לילד באופן לוגיסטי, כלכלי ובתמיכה רגשית וחברתית מאוזנת. זאת לעומת 36% מהורים שמעורבותם והשפעתם על התפתחות הילד שלהם הייתה שלילית. הורים אלה דחפו לניצחון בכול מחיר, היו ביקורתיים והיו בעלי ציפיות לא הגיוניות מהילד. הסיכוי של ילדים הנדחפים באופן קשוח על ידי ההורים מהסוג הזה,  לסבול מפציעות ספורט או מנזקים נפשיים גדולים לאין שיעור.

הורים דוחפים מה החשיבות שלהם?

הורים רוצים שילדם יצליח בעולם תחרותי זה בכל תחום אפשרי. הם רוצים ילד חזק מבחינה רגשית, מבחינה פיזית ומבחינה אקדמית. אלא שלפעמים הדחיפה הזאת עלולה להשיג תוצאות הפוכות מהמצופה. חשיבותם של הורים מעודדים ומשקיעים להתפתחות ילדם בכלל וכספורטאי הישגי בפרט היא עצומה. מחקרים רבים והגיון בסיס מאששים את הקשר שבין השיגי הילד בכל התחומים להתנהלות תומכת של ההורים. אלא שהרבה הורים כושלים במידתיות הדרושה וחוצים את הגבול דק שבין עידוד לדחיפה. הורים דוחפים עלולים ליצור לחץ אדיר על ילדם להצליח בכול מחיר ולגרום בכך לנזקים נפשיים וגופניים.

בשנים האחרונות מאמנים ואנשי מקצוע אחרים נתקלים בהורים בעלי מוטיבציית יתר. הורים אלו מתערבים בעבודתם ולעתים אף נוהגים באלימות. לעיתים אף מבחינים בתופעה שבה הילדים במקום לצפות ליחס מבין ותומך מההורים שלו הוא מגן עליהם מפני אכזבות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים