נדודי שינה והשפעתם על הבריאות
נדודי שינה המשמעות

נדודי שינה והשפעתם על הבריאות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נדודי שינה והשפעתם על הבריאות אינם עניין שאפשר להתעלם ממנו. המשמעות הבריאותית של חוסר שינה או שינה לא איכותית מחייבת אותנו לתת את הדעת על הנושא הזה. אנו ישנים מעל שליש משנות חיינו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות המנטלית, הרגשית והפיזית.  לצערי, עבור רבים שינה עמוקה היא חלום בלתי ניתן להשגה. מחקרים שנערכים ברחבי העולם מעידים שבעידן הנוכחי, חלק ניכר מהאנשים אינם נהנים משינה עמוקה ואיכותית. כיצד ניתן לשפר את השינה שלנו?

לשינה חשיבות עצומה לבריאותנו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות הפיזית המנטלית והרגשית שלנו. אנשים ללא שינה מספקת נחשפים לקשיים בביצוע מיטבי של המטלות השגרתיות של החיים. אנשים אלו חושפים עצמם לקשיים בריכוז, עצבנות יתר, חולשה של המערכת החיסונית ורמות מתחים גואות. מתברר שבין היתר נדודי שינה עלולים אפילו להעלות את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים ואת הסיכון לסבול מפציעות ספורט. כך נוצר מעגל חוזר המזין עצמו. חוסר שינה מוביל למתח גואה שפוגם עוד יותר בשינה וגורם לעלייה במתחים הנפשיים. המאמר “נדודי שינה והשפעתם על הבריאות” הוא אור אזהרה אדום ומהבהב לגבי הצורך שלכם לחזור ולישון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנדודי שינה והשפעתם על הבריאות – רקע

נדודי שינה והשפעתם על הבריאות
נדודי שינה והשפעתם על הבריאות

ישנם גורמים רבים להפרעות שינה. חוסר נוחות פיזית או נפשית (מזרן, כרית…), כאבי צוואר או כאבי גב תחתון הנגרמים במהלך השינה (מזרן, כרית) או כאבים הקיימים ללא קשר לשינה, מחלות, שימוש בתרופות המשבשות את היכולת לישון ולחצים נפשיים הם מן הגורמים הנפוצים להפרעות שינה.

גורמי הפרעה פתולוגיים נוספים כוללים: נרקולפסיה (ישנוניות יתר וצורך עודף בשינה), תסמונת של דום נשימה בשינה, נדודי שינה, תנועתיות גפיים בשינה (תנועות רגלים הפרעות נירולוגיות הגורמות לקפיצות לא רצוניות של הרגליים), תסמונת “רגליים חסרות מנוח” (כאבים ותחושות לא נעימות אחרות ברגליים) ועוד.

אנשים מבוגרים מאבדים עם השנים את יכולתם לישון את אותה כמות של שעות שינה לה הם זקוקים. עליהם לבצע השלמות שינה במשך היום. כל ניסיון לשפר את השינה הפגועה חייב להתחיל באיתור הגורם המדויק להפרעת השינה ולטפל בו. הקפדה על עקרונות היגיינת שינה שתפורט למטה יכולה להועיל גם היא.

למה השינה חשובה?

אנו ישנים כ36% מאורך חיינו. הגוף נזקק לשינה הרבה הזאת על מנת לשקם עצמו מעומסי ונזקי יום האתמול מבחינה פיזית מנטלית ורגשית. מבחינה פיזית- מחקרים מצאו שקצב החלמה של פציעות מושפע באופן חד משמעי מאורך ואיכות של שינה. מניעת שינה מחלישה את המערכת החיסונית. מחקרים הראו ירידה של 20% במספר תאי הדם הלבנים. תאים אלו האחראים במידה רבה לאיכותה של המערכת החיסונית שלנו.

מגוון מחקרים הראו גם את הקשר הברור שבין מניעת שינה והיחלשות של חילוף החומרים בגופינו והשמנה. מחקרים נוספים מצביעים גם על הסיכון למחלות לב, כלי דם ואפילו מוות מוקדם בגין חוסר שינה. נושא חשוב אחר בו לשינה יש תפקיד הוא הגידול הפיזי של ילדינו. במהלך השינה מופרש הורמון הגדילה ברמות גדולות יותר. הורמון זה אחראי גם לקצב התפתחות הילד.

מהבחינה המנטלית – אנו מוצאים מחקרים המדווחים בעקבות חוסר בשינה על פגיעה ביכולת הקוגניטיבית ובזיכרון, על ירידה בערנות, ירידה בזהירות, ירידה ביכולת להתרכז וכמובן על ירידה ביכולת לתפקד. מבחינה רגשית אנשים ללא שינה מספקת נוטים לדיכאונות, מצבי רוח, שיבוש מערכות יחסים עם הסובבים ועוד. לסיכום, שנת לילה טובה משמעותה הרבה פעמים בריאות טובה.

היגיינת שינה למניעת נדודי שינה

היגיינת שיינה היא סך כל הפעולות הסביבתיות והתנהגותיות הנדרשות לשם השגת שינה טובה יותר. בין ההמלצות המקובלות: תחילה אפיין את צרכי השינה שלך. נסה לזהות לכמה שעות שינה אתה זקוק על מנת להיוותר ערני ובעל תפקוד סביר? הקפד על מספר שעות השינה להן אתה זקוק. הקפד על שעות שינה קבועות, לפני שינה הימנע מאכילה מרובה וכן הימנע ממזון או שתייה מעוררים (קפה, שוקולד). הקפד על טמפרטורה נוחה בחדר השינה. הקפד על החשכה של חדר השינה ועל שקט גמור. האם המזרן מתאים ונוח? האם הכרית מותאמת לך?.

מזרן וכרית לשינה איכותית למניעת נדודי שינה

הקפד לבחור מזרן איכותי המותאם למידותיך (ראה מדריך: איך לבחור מזרן) והקפד לבחור כרית שינה תומכת, נוחה וכמובן היפו אלרגית (ראה מדריך: איך לבחור כרית שינה). לכרית היפו אלרגנית בעלת תמיכה נכונה חשיבות גדולה לאיכות השינה שלנו. משמעותה היא לרוב פחות נחירות ופחות כאבי צוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • נדודי שינה בגלל אכילה לילית

  אכילה לילית ובעיות שינה מהוות צמד חמד שהרבה אנשים לא מודעים להם. חלק גדול מאתנו סובלים מהפרעות שינה ומצוי בסיכון גבוה…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • התקררות בגלל חוסר שינה

  חוסר שינה והתקררות? האם יש קשר ביניהם? על פי מחקרים שונים השינה של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המודרנית אינה איכותית ואינה…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • שינה מרובה או קצרה מידי

  פחות מידי או יותר מידי שינה? בשני המקרים אתם גורמים לנזק. אנו מרבים לדבר אודות היתרונות של שינה איכותית וכמה…

 • אלכוהול לפני שינה מפריע לישון

  אלכוהול לפני שינה? לא כדאי! שינה מספקת ואיכותית קריטית לבריאות תקינה. שתיית אלכוהול לפני שינה משבשת את השינה. שתיית אלכוהול…

 • חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

  חוסר שינה והסיכון לתאונות? ובכן מתברר שיש קשר בין השניים. חוסר בשעות שינה גורם בין היתר גם למעורבות גדולה יותר…

 • אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

  עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך…

 • תנו לילדים לישון

  תנו לילדים לישון! בריאות תקינה נסמכת בין היתר על אכילה נכונה, פעילות גופנית וכמובן על שינה מספקת. השינה חשובה לבריאות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן