נדודי שינה והשפעתם על הבריאות

נדודי שינה המשמעות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נדודי שינה והשפעתם על הבריאות אינם עניין שאפשר להתעלם ממנו. המשמעות הבריאותית של חוסר שינה או שינה לא איכותית מחייבת אותנו לתת את הדעת על הנושא הזה. אנו ישנים מעל שליש משנות חיינו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות המנטלית, הרגשית והפיזית.  לצערי, עבור רבים שינה עמוקה היא חלום בלתי ניתן להשגה. מחקרים שנערכים ברחבי העולם מעידים שבעידן הנוכחי, חלק ניכר מהאנשים אינם נהנים משינה עמוקה ואיכותית. כיצד ניתן לשפר את השינה שלנו?

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לשינה חשיבות עצומה לבריאותנו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות הפיזית המנטלית והרגשית שלנו. אנשים ללא שינה מספקת נחשפים לקשיים בביצוע מיטבי של המטלות השגרתיות של החיים. אנשים אלו חושפים עצמם לקשיים בריכוז, עצבנות יתר, חולשה של המערכת החיסונית ורמות מתחים גואות. מתברר שבין היתר נדודי שינה עלולים אפילו להעלות את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים ואת הסיכון לסבול מפציעות ספורט. כך נוצר מעגל חוזר המזין עצמו. חוסר שינה מוביל למתח גואה שפוגם עוד יותר בשינה וגורם לעלייה במתחים הנפשיים. המאמר "נדודי שינה והשפעתם על הבריאות" הוא אור אזהרה אדום ומהבהב לגבי הצורך שלכם לחזור ולישון.

  נדודי שינה והשפעתם על הבריאות – רקע

  נדודי שינה והשפעתם על הבריאות
  נדודי שינה והשפעתם על הבריאות

  ישנם גורמים רבים להפרעות שינה. חוסר נוחות פיזית או נפשית (מזרן, כרית…), כאבי צוואר או כאבי גב תחתון הנגרמים במהלך השינה (מזרן, כרית) או כאבים הקיימים ללא קשר לשינה, מחלות, שימוש בתרופות המשבשות את היכולת לישון ולחצים נפשיים הם מן הגורמים הנפוצים להפרעות שינה. הפרעות שינה עלולות להיגרם גם בגלל התנהגות של בן או בת הזוג הישן לידכם. תנועתיות יתר של בן או בת הזוג מסיבות שונות משבשות בהכרח גם את השינה שלכם.

  גורמי הפרעה פתולוגיים נוספים כוללים: נרקולפסיה (ישנוניות יתר וצורך עודף בשינה), תסמונת של דום נשימה בשינה, נדודי שינה, תנועתיות גפיים בשינה (תנועות רגלים הפרעות נירולוגיות הגורמות לקפיצות לא רצוניות של הרגליים), תסמונת "רגליים חסרות מנוח" (כאבים ותחושות לא נעימות אחרות ברגליים) ועוד.

  אנשים מבוגרים מאבדים על ציר השנים את היכולת לישון את כמות של שעות שינה שלה הם זקוקים. עליהם לבצע השלמות שינה במשך היום. כל ניסיון לשפר את השינה הפגועה חייב להתחיל באיתור הגורם המדויק להפרעת השינה ולטפל בו. הקפדה על עקרונות היגיינת שינה שתפורט למטה יכולה להועיל גם היא.

  למה השינה חשובה?

  אנו ישנים כ36% מאורך חיינו. הגוף נזקק לשינה הרבה הזאת על מנת לשקם עצמו מעומסי ונזקי יום האתמול מבחינה פיזית מנטלית ורגשית. מבחינה פיזית- מחקרים מצאו שקצב החלמה של פציעות מושפע באופן חד משמעי מאורך ואיכות של שינה. מניעת שינה מחלישה את המערכת החיסונית. מחקרים הראו ירידה של 20% במספר תאי הדם הלבנים. תאים אלו האחראים במידה רבה לאיכותה של המערכת החיסונית שלנו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מגוון מחקרים הראו גם את הקשר הברור שבין מניעת שינה והיחלשות של חילוף החומרים בגופינו והשמנה. מחקרים נוספים מצביעים גם על הסיכון למחלות לב, כלי דם ואפילו מוות מוקדם בגין חוסר שינה. נושא חשוב אחר בו לשינה יש תפקיד הוא הגידול הפיזי של ילדינו. במהלך השינה מופרש הורמון הגדילה ברמות גדולות יותר. הורמון זה אחראי גם לקצב התפתחות הילד.

   מהבחינה המנטלית – אנו מוצאים מחקרים המדווחים בעקבות חוסר בשינה על פגיעה ביכולת הקוגניטיבית ובזיכרון, על ירידה בערנות, ירידה בזהירות, ירידה ביכולת להתרכז וכמובן על ירידה ביכולת לתפקד. מבחינה רגשית אנשים ללא שינה מספקת נוטים לדיכאונות, מצבי רוח, שיבוש מערכות יחסים עם הסובבים ועוד. לסיכום, שנת לילה טובה משמעותה הרבה פעמים בריאות טובה.

   היגיינת שינה למניעת נדודי שינה

   היגיינת שיינה היא סך כל הפעולות הסביבתיות והתנהגותיות הנדרשות להשגת שינה טובה יותר. בין ההמלצות שיאפשרו לכם לישון ללא נדודי שינה נמנה:

   • תחילה אפיינו את צרכי השינה שלכם
   • נסו לזהות לכמה שעות שינה אתם זקוקים על מנת להיוותר ערני ובעל תפקוד סביר
   • הקפידו על מספר שעות השינה להן אתה זקוק
   • שימרו על שעות שינה קבועות
   • לפני שינה הימנעו מאכילה מרובה וכן הימנעו ממזון או שתייה מעוררים (קפה, שוקולד)
   • הקפידו על טמפרטורה נוחה בחדר השינה
   • שימרו על החשכה של חדר השינה
   • וודאו שחדר השינה שקט לחלוטין
   • בדקו האם המזרן מתאים ונוח לכם
   • בחנו את כרית השינה. האם היא מותאמת עבורכם

   מזרן וכרית שינה מתאימים למניעת נדודי שינה

   הקפידו לבחור מזרן איכותי המותאם למידותיכם ולהעדפותיכם. בין היתר יש לוודא איכות של המזרן, דרגת הקושי ועוד (ראה מדריך: איך לבחור מזרן). מזרן מתאים ימנע כאבי גב ויצמצם הסיכון להתפתחות הפרעות שינה וכמובן נדודי שינה. הקפידו לבחור כרית שינה תומכת, נוחה וכמובן היפו אלרגנית (ראה מדריך: איך לבחור כרית שינה). לכרית היפו אלרגנית בעלת תמיכה נכונה חשיבות גדולה לאיכות השינה שלנו. משמעותה היא לרוב פחות נחירות ופחות כאבי צוואר. המשמעות המידית של כך היא פחות הפרעות ונדודי שינה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,