כאבי ברכיים והפרעות שינה

כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

כאבי ברכיים והפרעות שינה? הגיוני שכאבים בברכיים מפריעים לשנתו של החולה אבל למה הם מפריעים לשנת בן הזוג? ובכן יש הסבר מדוע כאבי ברכיים מפריעים לשנתו של בן הזוג. החוקרים עקבו אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג שאחד מהם סבל מכאב בברך.  מתברר שבמצב הזה גם בן הזוג הבריא ישן פחות טוב. מה קשור הכאב אצל האחד להפרעת שינה אצל האחר? כאבי ברכיים מהווים הפרעה שכיחה ביותר. גורמים אפשריים לכאבים אלו כוללים:

  • בלאי ונזק מצטבר על רקע שימוש חוזרני בברכיים
  • פציעות טראומטיות לאחת מהרקמות בברכיים
  • וכמובן דלקת פרקים ניוונית ומחלות אחרות

כאשר אחד מבני הזוג סובל מהם ולכן גם ממצב רוח ירוד ואיכות שינה ירודה הדבר משפיע גם על בן הזוג הבריא. לדעת החוקרים, עקב החשיבות של השינה לבריאות יש להמשיך ולחקור בנושא.

כאבי ברכיים והפרעות שינה – רקע

זוגות נשואים מתעניינים לעתים קרובות באותם נושאים, משלימים את המשפטים זה של זה וצוחקים מאותם בדיחות. היה אפילו מחקר שהראה שלאחר ישיבה ממושכת:

  • קצב הנשימה של בני זוג הנשואים שנים ארוכות מסתנכרן
  • והלבבות שלהם פועמים באותו קצב

ומפתיע ככל שזה נשמע התופעה מתרחשת בלי שבני הזוג החזיקו ידיים או שוחחו בניהם. השפעות דומות לא אותרו אצל זרים מוחלטים. ממצא מעניין נוסף היה שהאישה הייתה זאת שהתאימה את קצב הנשימה וקצב פעימות ליבה לגבר. מחקרים רבים מראים כיצד נישואים טובים מספקים הגנה מפני מגוון רחב של מחלות שחלקן קטלניות ובכך למעשה להאריך את החיים.

גם המחקר הנוכחי שייך לתחום הזה של החיבור הנפשי שקיים בקרב בני זוג הלחיים יחדיו מספיק שנים. על המחקר הזה אם אחד מבני הזוג סובל מכאב במפרק (או מכול כאב אחר) הפוגע במצב רוחו ובאיכות חייו גם בין הזוג הבריא מתחיל לסבול מהפרעות כאלה ואחרות שפוגעות באיכות שנתו. כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה ביותר שעלולה להתפתח בכל גיל. הגורמים לכאבים ברכיים כוללים בעיקר בלאי הדרגתית ממאמצים חוזרניים או נזקי חבלה.

גם מחלות שונות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית עלולות לגרום להתפתחות כאבים בברך. הטיפול בכאבי ברכיים מתחיל לאחר אבחון הגורם לכאב. הטיפול הכירופרקטי בכאבים בברכיים כולל שילוב אמצעי עזר חשמליים יחד עם טכניקות טיפול ידניות. ברוב המקרים ניתן למנוע או לצמצם את הנזקים בברכיים. חשוב לוודא באמצעות הליך של אבחנה מבדלת מה הגורם לכאב במפרקים טרם ניגש לטפל בהם. במאמר הבא תוכלו ללמוד כיצד למנוע הרס של הברכיים.

המחקר

כאבי ברכיים
כאבי ברכיים

מחקרים שנעשו בעבר קשרו בין כאבים כרוניים לבין פגיעה במצבו הנפשי של בן הזוג אך לא נגעו בהשפעה של כאבים כרוניים אלה על איכות השינה של בן הזוג. המחקר הנוכחי יצר לבדוק את ההיפותזה שכאבי ברכיים משמעותיים יפריעו לשנת בן / או בת הזוג הבריאים. עוד בחנו החוקרים האם ההשפעות הללו מחמירות כאשר בני הזוג נהנים מיחסים קרובים במיוחד.

138 חולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים ובשל כך גם מכאבים ושאר הסימנים והתסמינים האופייניים למחלה הזאת ובני הזוג שלהם ענו על שאלון מפורט ומילאו יומן במשך 22 ימים.

ממצאי המחקר

ככול שרמת הכאב הייתה חמורה יותר כך הופרעה יותר השינה של בן או בת הזוג והם קמו עייפים יותר בבוקר למחרת. לעומת זאת לא נמצאה השפעה הפוכה, כלומר ששינה גרועה של בן הזוג גרמה ליותר כאב אצל החולה בדלקת פרקים ניוונית. ההפרעות הללו בשינה לא נבעו מההפרעות הפיזיות שגרמו החולים למהלך השינה וגם לא הושפעו ממין החולה או בן הזוג, מהפרעות במצב הרוח, מחלות גופניות אחרות ואיכות הנישואין.

מסקנות החוקרים

חולים הסובלים ממחלות פרקים דלקתיות עלולים לגרום לבני הזוג שלהם לישון פחות טוב ובכך לעלות את הסיכון שלהם לפגיעה בריאותית.

Pain. 2013 Sep; 154(9): 1725–1731

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן

בדיקת סיטי מעלה הסיכון לסרטן

בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

כאבים בכף היד טיפול

כאבים בכף היד טיפול

כאבים בכף היד? טיפול מהיר בהם יכול למנוע מיחושים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי. סימנים ותסמינים באזור אנטומי מורכב זה יכולים להתפתח בגלל שימוש חוזרני ופציעה או מחלה באחת מרקמות כף היד: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים ועוד. 

עבודה משרדית פציעות

פציעות מעבודה משרדית

עבודה משרדית? פציעות אופייניות לעבודה במשרד כוללות דלקות גידים בעיקר בכפות ידיים וודלקות סיבי עצב לאורך הגפה העליונה. אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע תסמינים כרוניים וצורך אפשרי בניתוח. טיפול יעיל יאפשר לחולה לחזור מהר יותר למעגל העבודה.