כאבים במפרק הירך מה גורם להם

כאבים במפרק הירך מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים במפרק הירך מה גורם להם? הגורם העיקרי לכאב במפרק הירך הוא לרוב נזק לאחת או יותר מהרקמות במפרק עצמו. לעתים המקור לכאבים הללו בירך הוא נזק ברקמה או איבר מרוחקים המשליכים כאב אל הירך. כך למשל פריצת דיסק מותני עלולה ליצור לחץ על שורש עצב מותני ולגרום להשלכת כאב במורד הירך. כאבים במפרק הירך יכולים להיגרם ממגוון גדול של בעיות ובכללן בעיות גב ומפשעה. בגלל הקרבה האנטומית בין הירך לבין הגב התחתון או המפשעה קיים קושי לזהות האם הכאבים מקורם במפרק הירך עצמו או שמא בגב התחתון או במפשעה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הרבה פעמים מגיעים למרפאתי אנשים עם כאבים במפרק הירך ולאחר בדיקה מתברר שהם למעשה סובלים מבעיה בגב ואין להם כול בעיה בירך. כמובן שגם תופעה הפוכה תיתכן, תלונה על כאבי גב שמתבררת כבעיה במפרק הירך. יש לאבחן במהירות את מקור הכאב לצורך טיפול נכון ולמניעת בעיה כרונית. בהרבה מקרים נדרשת אבחנה מבדלת על מנת לזהות את הגורם המדויק לכאבים הללו. סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון.

  {loadposition inside-page}

  כאבים במפרק הירך מה גורם להם – רקע

  כ- 20% מהמבוגרים לאחר גיל 65 סובלים מסימנים ותסמינים שמקורם מפרק הירך. בחלק מהמקרים כאבים במפרק הירך המלווים במגבלות קשות ופגיעה קשה באיכות החיים מחייבים ניתוח להחלפת המפרק. מפרק הירך בדומה למפרקים אחרים בגופנו יכול לתפקד תוך עמידה בעומסים חוזרניים ניכרים ולשקם עצמו מנזקים סבירים הנובעים מעומסים אלו. כול אחת מהרקמות השונות סביב המפרק מסייעות למפרק לעמוד בעומסים שמוטלים עליו במהלך פעילות גופנית ובשגרה. הסחוס התוך מפרקי מונע חיכוך בתוך המפרק ומגן על קצות העצמות, הרצועות ומעטפת המפרק מעניקים לו יציבות פסיבית ואילו השרירים הפועלים סביב מעניקים יציבות אקטיבית.

  אבחון כאבים במפרק הירך מתבסס על לימוד ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. ממשיך בבדיקה הפיזית ומידת הצורך נעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה (צילומי רנטגן, CT או MRI) ובדיקות מעבדה. ברוב המקרים, כאבי הירך הם קלים וברי חלוף וניתנים לטיפול עצמי הכוללים בין היתר מנוחה מפעולות או מנחים הגורמים כאב. כאבים בירך שמוסיפים להחמיר ו/או לא מגיבים לטיפולכם מחייבים התייחסות מקצועית. הכירופרקט מאומן לאתר, לטפל ולשקם את מפרק הירך וזאת ללא שימוש תרופות או ניתוחים. כירופרקט ישים דגש גם על מניעת הכאבים בירך.

  אנטומיה בסיסית של הירך

  כאבים במפרק הירך מה גורם להם
  כאבים במפרק הירך מה גורם להם

  מפרק הירך הוא מפרק סינוביאלי כדורי בעל יכולת תנועה רחבה הנוצר מהמפגש בין החלק העליון של עצם הירך (Femur) לבין המרחשת באגן (Acetabulum). סחוס עבה יחסית עוטף את קצות העצמות במפרק, מגן על העצם ומאפשר תנועה חלקה יותר. סביב המרחשת ממוקמת רצועה היקפית הקרויה לברום (Labrum) שמעמיקה את המרחשת. העמקה זאת מאפשרת שיפור האחיזה בעצם הירך וסיכון מופחת לפריקה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   עוד אוחזות במפרק מספר רצועות. קופסית או מעטפת המפרק (Capsule) עוטפת את המפרק. בתוכה מתפקדת רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) שמייצרת נוזל סינוביאלי כדי לסוכך המפרק. אמתחות הבורסה (Bursa) מרפדות את המפרק ומגנות עליו מכוחות חיצוניים. מספר כלי דם מזינים את המפרק ועצבים שמקורם בצמה העצבית המותנית והסקרלית (Lumbosacarl plexus) מעצבבים אותו ומאפשרים שליטה מוטורית ותחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. מגוון שרירים מפעילים את הירך ומאפשרי לו לבצע כפיפה, פשיטה, רוטציה פנימיתה ורוטציה חיצונית.

   סימנים ותסמינים של דלקת בירך

   הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פגיעה במפרק הירך משתנים בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שנפגעה וחומרת הנזק. כאבי ירך יכולים להיות חריפים או קלים. הכאב יכול להופיע באופן חד ומהיר או להתפתח באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי, פועם או מתמשך. מלבד כאבים במפרק הירך יתכנו גם כאבים במפשעה, כאבים בישבן, מגבלות תנועה של פרק הירך ונפיחות. יתכן שבעקבות שינויים ניווניים במפרק הירך נחוש ואפילו נשמע רעשים וחריקות שעולים מהמפרק בעת הנעתו.

   במידה ויש גם פגיעה עצבית יתכן ונחוש גם בנימול, הירדמות וחולשה של חלק או כול הרגל. כאבים במפרק הירך חריפים המלווים בחום, האדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלולים להצביע על דלקת זיהומית.

   כאבים במפרק הירך מה גורם להם – פירוט גורמים

   מגוון הסיבות להתפתחות כאבים במפרק הירך כולל:

   • עומסי יתר על רקע ביצוע מטלות חוזרניות, תנועות חוזרות ושהייה במנחים קבועים. כך למשל ישיבה מזרחית לאורך זמן עלולה לגרום להתפתחות בעיה במפרק וכך גם ריצה ופעילויות נוספות היוצרות עומסים חוזרניים על המפרק.
   • נזקי חבלה. נפילה, תאונה, פציעת ספורט או כול טראומה אחרת עלולה לגרום לנזקים באחת מהרקמות הפועלות או תומכות במפרק הירך.
   • מחלות כמו דלקות פרקים, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות, נמק העצם ועוד
   • כאב בירך שמושלך מנזק מרוחק. כך למשל פריצת דיסק בגב התחתון עלולה לגרום ללחץ על העצב הסיאטי ולהקרנות כאב לאורך הרגל כולל באזור הירך. כאבים במפרק הירך עלולים להופיע גם בגלל נזקים ודלקת במפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס), או פציעה של שריר האיליו פסואס עוד.

   כאבים במפרק הירך – גורמי סיכון

   כאבים במפרק הירך מה גורם להם
   כאבים במפרק הירך מה גורם להם

   ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות כאבים במפרק הירך:

   גיל

   ככל שאנו מתבגרים ועוברים תהליכי ניוון כך עולה הסיכון להתפתחות כאבים במפרק הירך.

   ענפי ספורט

   ענפי ספורט כמו למשל בלט, טניס ועוד יוצרים עומס יתר על מפרק הירך וחושפים אותו לפציעות וכאבים

   מקצוע

   ישנם מקצועות כגון דוור, חייט ומקצועות אחרים המחייבים ישיבה במנחים לא ניטרליים וקבועים החושפים את העוסק בהם לעומסי יתר על מפרקי הירך ו/או על הרקמות הסמוכות.

   גירוי עצבי

   כאבי ירך עלולים להופיע בגלל לחץ ודלקת בעצב. דלקת בשורש עצב מותני על רקע  פגיעה בדיסק הבין חולייתי היא תופעה שכיחה. הדיסק הבין חולייתי לוחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב הסיאטי או על חוט השדרה וגורם לדלקת וכאב שיכול להופיע באזור הירך. דוגמה נוספת היא לכידה של עצב פמורלי באגן שגורמת לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה" הכוללת גם כאבים באזור הירך.

   ליקוי מבני מולד או נרכש

   זווית ההטיה של מפרק הירך
   זווית ההטיה של מפרק הירך

   ליקוי במבנה הירך ו/או האגן ולא משנה מה הסיבה יוביל בהכרח לשוני באופן עבודת הירך ולעומסי יתר והתפתחות כאבים במפרק הירך. כך למשל זוויות הטיה של מפרקי הירך (Femoral Angle of Inclination) או הזווית הנוצרת בין צוואר הירך לבין עצם הירך. במצב תקין זווית זאת היא 125 מעלות ומאפשרת תפקוד מכני אופטימלי ומניעת חיכוך מיותר בין העצמות והרקמות.

   טראומה או תופעות מולדות עלולות להשפיע על הזווית ובכך לשבש את התפקוד של מפרק הירך ולגרום לשחיקת סחוסים מוקדמת. קוקסה וולגה (Coxa Valga), מצב שבו הזווית גדולה מ-125 מעלות וקוקסה וורה, מצב שבו הזווית קטנה מ 125 מעלות הם דוגמאות לזווית פתולוגית. יש לזכור שבגלל תהליכי פיצוי זוויות לא תקינות במפרק הירך יגרמו לזוויות לא תקינות בברכיים ובמפרקי הקרסול ויגרמו לשחיקה מוקדמת גם בהם.

   מחלות והפרעות

   חולי במגוון רחב של מחלות עלול לגרום לפגיעה גם במפרק הירך. בין המחלות נמנה  דלקת פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), דלקת שגרונית של צעירים (Juvenile rheumatoid arthritis) או דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis), גידולים סרטניים בירך, מחלת דלדול העצם (סיכון לשברים בצוואר הירך), נמק הא וסקולרי של ראש הירך (AVN), הרניה, בעיות מבניות מולדות של ראש הירך (Developmental hip dysplasia) בקרב תינוקות וילדים, נמק הא וסקולרי של ראש הירך בקרב ילדים הקרויה מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease) ועוד.

   פציעה במפרק הירך או במפשעה

   שבר בצוואר הירך
   שבר בצוואר הירך

   עצמות והרקמות במפרק הירך וסביבו חשופים לנזקי חבלה ומחלות. בין יתר הנזקים והמחלות האפשריות במפרק הזה שיש ביכולת לגרום להתפתחות כאבים במפרק הירך נמנה: שברים – כולל שברים של עצם הירך או האגן, שברי מאמץ – שכיחים בקרב טירונים וספורטאים, פריקה של מפרק הירך לרוב בגלל תאונת דרכים,  נקע של מפרק הירך, מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות בירך ובכללן רצועות, גידים, עצבים פריפריים, כלי דם ושרירים.

   דלקות גידים כמו למשל גיד האיליו טיביאל בנד (Iliotibial band) השכיח במעורבותו וגורם לעתים קרובות כאבי ירך, קרע ברצועות הירך, דלקת באמתחת תל הירך, נזק לשריר וכאבי שרירים באזור הירך ובאזור המפשעה ועוד.

   פגיעה או מחלה בגב התחתון

    דלקת במפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת במפרקי העצה והכסל או נזקים אחרים באזורים אלו עלולים לגרום גם להקרנות כאב אל הירך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,