כאב ראש לסתי אבחון וטיפול
כאב ראש לסתי אבחון וטיפול

כאב ראש לסתי אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש לסתי – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים במפרק הלסת ופגיעה קשה באיכות החיים. כאבי ראש שנובעים מתסמונת מפרק הלסת או הפרעה במפרק הלסת מהווה בעיה בריאותית משמעותית. תסמונת מפרק הלסת מתפתחת בגלל פגיעה באחת מרקמות המפרק. לרוב, כאב הראש ושאר הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת הם זמניים ואמורים לחלוף תוך זמן קצר אפילו בלי טיפול.

לעתים כאב הראש ושאר הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת עלולים להעיד על בעיה משמעותית יותר. הקלינאי שבפניו מתייצב החולה צריך לבצע אבחנה מבדלת ולשלול את האפשרות שכאב הראש נובע מליקויים מסכני חיים כמו בין היתר שבץ מוחי, גידול סרטני במוח ועוד. מיותר לציין שעל מנת להקל או לרפא את כאב הראש יש להתאים לו את הטיפול המתאים. אבחון מהיר ומדויק הוא על כן צעד חשוב בדרך לריפוי הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש לסתי אבחון וטיפול – רקע

מחקרים שונים מצביעים על כך שחלק ניכר מהמקרים של כאבי הראש שמקורם פגיעה במפרק הלסת מאובחנים באופן שגוי ככאב ראש מתחי (Tension Headache) שמקורו כיווץ כרוני ודלקות בשרירי הגולגולת, הצוואר והגב עליון.

באחד מהמחקרים שנערך בארצות הברית (University at Buffalo School of Dental Medicine) ופורסם בירחון הבריטי לרפואת שיניים (British Dental Journal, June 2006) בדקו חוקרים אמריקאים 583 חולים ובעיקר חולות שסבלו מכאבי ראש וממגוון נוסף של סימנים ותסמינים שנבעו מהפרעות במפרק הלסת. באמצעות בדיקה של מפרק הלסת ובעיקר של שרירי הצדע הצליחו החוקרים לגרום ולשחזר כאבים בראש בקרב 82% מהנבדקים. עוד עולה במחקר הזה שקרוב לשליש מהחולים במחקר אובחנו באופן שגוי ונקבע שהם סובלים מכאבי ראש מתחיים.

ישנם שני הסברים אפשריים לכך מדוע כאב ראש לסתי אינו מאובחן באופן ראוי. ראשית, כאב הראש הנובע ממפרקי הלסת עלול להידמות לסוגים אחרים של כאבי ראש ובעיקר לסוג המתחי ושנית, בעלי מקצוע רפואיים רבים לא מאומנים לבדוק, לאבחן ולטפל בהפרעות הבריאותיות השונות במפרק הלסת. זה נראה כאילו מפרק הלסת נופל תחת המומחיות של רופאי השיניים בעוד שרובם של רופאי השיניים לא יודעים להתעסק עם המפרק זה.

כאב ראש לסתי – אבחון

היסטוריה

אבחון כאב ראש לסתי יחל עם למידת ההיסטוריה של כאב הראש. נלמד מתי החל הכאב, מה מיקומו, חומרתו, מה מאפייניו (מקרין, לוחץ, קהה, פועם…), סימנים ותסמינים נלווים (קושי בדיבור, אובדן שיווי משקל, כאבי צוואר, כאבי לסתות…) באיזה תדירות מופיע הכאב, כמה זמן נמשכת כול אפיזודה, מה מחמיר את כאב הראש ומה מפחית אותו (אור, רעש, לעיסה, תנועות צוואר מאמצים גופניים) ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי של החולה, על תחביביו והרגליו, על מקצועו ועל סוג הפעילות הגופנית שבה הוא עוסק. ננסה להעריך האם יש קשר בין מידע זה לבין כאבי הראש של המטופל.

בדיקה גופנית

במסגרת הבדיקה הגופנית לאבחון כאבים בראש על רקע שיבושים במפרק הלסת נתבונן ביציבתו של המטופל וננסה להעריך את השפעתה. נמשש את הגולגולת, את הצוואר, את הפנים ומפרקי הלסת ואת הגב העליון. נחפש נקודות הדק, אזורים רגישים למגע, נפיחות ועוד. בסוג זה של כאב בראש אנו עלולים למצוא אזורים רגישים למגע ולחץ בגולגולת, בפנים בצוואר ובגב העליון. נבצע בדיקה של מפרקי הלסת ושל שרירי הלעיסה. נמדוד את טווחי התנועה של מפרקי הלסת ונעריך את איכות התנועה. כך גם לגבי טווחי התנועה ואיכות התנועה של עמוד השדרה הצווארי והגבי.

הבדיקה הגופנית תכלול בדיקה נוירולוגית ובכלל זה בדיקה של ההחזרים (Reflexes), בדיקה של כוח גס ובדיקה של יכולת החישה. הבדיקה הנירולוגית תכלול גם בדיקה של עצבי הגולגולת כולל בדיקה של העצב המשולש (בין היתר חישה בפנים וכוח מוטורי של שרירי הלעיסה), בדיקה של עצב הפנים (ביצוע הבעות פנים שונות ועוד). עוד נבדוק את האם קיים לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים בצוואר.

בדיקות מתקדמות

כאב ראש לסתי אבחון וטיפול
כאב ראש לסתי אבחון וטיפול

בשלב הזה אנו אמורים להבין שכאב הראש מקורו בפגיעה במפרק הלסת. במידה ועדיין נותר ספק נפנה את המטופל לרופא המשפחה כדי להמשיך עם תהליך הבדיקה. הבדיקות עשויות לכלול דימות כגון צילומי רנטגן, בדיקות MRI או CT ובדיקות מעבדה. ברוב המקרים ממצאי הבדיקות יועילו כדי לאשר או לשלול את האבחון שלנו או לחלופין להצביע על אבחון אלטרנטיבי.

דגלים אדומים

לאורך כול תהליך האבחון כבר בשלב הזה ננסה לזהות סימנים ותסמינים המעידים על פתולוגיה מסכנת חיים כגון מפרצת במוח, שבץ מוחי או גידול סרטני במוח. סימנים ותסמינים מסוג זה מוגדרים כדגלים אדומים. בין היתר נבדוק האם קיים רקע היסטורי של חולי בסרטן, האם יש רקע היסטורי של טראומה שקדמה לכאב הראש, האם מדובר בכאבים חריפים בראש שהופיעו בפעם ראשונה, האם כאב הראש הופיע לראשונה לאחר גיל 50, האם לכאב הראש נלווים נוקשות צווארית, חום גבוה ופרכוסים, האם החולה מדווח על אובדן משקל בלתי מוסבר, האם ישנם חסרים נוירולוגיים כגון חולשת גפיים, דיבור בלבול, קשיים בדיבור ועוד.

אבחנה מבדלת

ברוב המכריע של המקרים, כאבי ראש מהסוג הלסתי מאובחנים באופן שגוי ככאב מהסוג המתחי או הצווארי. חשוב לזכור שלמרות הדמיון בין הסימנים והתסמינים של כאבי ראש אלה מדובר בשלוש תסמונות הנגרמות מסיבות שונות ודרכי טיפול אחרות. טכניקות ודרכי הטיפול בכאב בראש בגלל מתח לא יועילו בריפוי כאב בראש בגלל בעיות במפרק הלסת או בכאב בראש בגלל בעיות צוואר ולהפך. הטיפול בכאבים שמתפתחים ראש על רקע בעיות במפרק הלסת מחייבים טיפול במפרק הלסת וברקמות הסובבות אותו, הטיפול בכאבים המתפתחים בראש בגלל מתח נפשי והתכווצות השרירים בגולגולת, בגב העליון ובצוואר חייב להתמקד באזורים אלו, הטיפול בכאבים בראש המתפתחים בגלל ליקויים בצוואר מחייב טיפול בעמוד השדרה הצווארי וברקמות הסובבות.

יש מצבים שבהם כאב ראש לסתי גורם להתעוררות מיגרנה. הסימנים והתסמינים של שני תסמונות כאב אלו אינם דומים ועל כן לא צריכה להיות בעיה להבדיל בין שני סוגי הכאבים. בעוד שכאב הראש הלסתי הוא כאב לוחץ וממתמשך כאב ראש מסוג מיגרנה הוא כאב פועם. מאפיינים נוספים למיגרנה כוללים אאורה (Aura) או הרגשה מוקדמת טרם התקף הכוללת תחושות, מראות, קולות ומחשבות שונות ומשונות.

כאב ראש לסתי – טיפול

לחולה הסובל מכאב ראש לסתי ישנן מספר אפשרויות טיפול. לפעמים, כאשר כאב הראש רק החל ולא מדובר בתופעה חוזרנית ניתן לנסות ולטפל בו באופן עצמי. במקרים קשים יותר כאשר אין הקלה בתסמינים נכון לפנות לקלינאי שעוסק בטיפול במפרק הלסת ורצוי גם בצוואר ובגב העליון. כירופרקט המתמחה בטיפול באזורי גוף אלה הוא בחירה נבונה. האפשרות האחרונה היא כמובן הטיפול הרפואי שכולל טיפולים תרופתיים ופתרונות כירורגיים. את אלה רצוי לדעתי להשאיר רק כאשר הטיפולים האחרים לא עוזרים.

טיפול עצמי

הימנעו מפעולות ואו מנחים המחמירים את הכאב בלסתות ובראש. מצאו תחביב יומי שאתם אוהבים שמפחית את המתחים הנפשיים שלכם. בצעו בעדינות תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה. הניחו קומפרסים חמים על שרירי הלעיסה על מנת להרפות אותם. במידה ואינכם מצליחים להפחית את הכאבים נסו לפרק זמן קצר להשתמש בתרופות נגד כאב ללא מרשם.

טיפול כירופרקטי

הדרך הטובה ביותר לטפל בכאב ראש לסתי היא לטפל במקור שלו, כלומר במפרק הלסת וברקמות סביבו. הטיפול במפרק הלסת יכלול שינויים באורח החיים כולל הימנעות מפעולות המחמירות את הכאב במפרק הלסת כמו למשל לעיסה של מזון קשיח או חתיכות מזון גדולות, לעיסת מסטיק ועוד. נצביע על דרכי ניהול מתחים נפשיים כדי להתמודד עם הידוק לסתות או חריקת שיניים. נפנה את החולה לרופא שינים כדי לבדוק את המנשך ובמידת הצורך להתאים גם סד לילה. נשפר את ההתנהלות הארגונומית של החולה ואת היציבה שלו. נעשה שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר רך על מנת להאיץ את ריפוי הדלקת. שימוש בטכניקות טיפול ידניות על מנת להרפות את שרירי הלעיסה, להגדיל את טווח התנועה של מפרקי הלסת ולאזן את עבודת המפרקים.

טיפול רפואי

הרפואה פונה כמובן לטיפול תרופתי. חשוב לזכור שכאשר כאב הראש נובע מליקוי מכני במפרק הלסת תרופות יכולות רק להקהות את הכאב באופן זמני ולמסך את הבעיה. בין היתר ימליץ הרופא על לקיחת תרופות נגד כאב, תרופות נוגדות דלקת, תרופות לטיפול במיגרנה ועוד. יש להיזהר מפני צריכת יתר של תרופות כדי למנוע מצב של כאב ראש חוזרני הנגרם בגלל צריכת תרופות (medication overuse headache). צריכת יתר של רוב התרופות הניתנות באופן מסורתי נגד כאבי ראש עלולות לגרום לתופעה הזאת. בין היתר נציין תרופות כמו טילנול (Tylenol), תרופות אופיאטיות כמו ויקודין (Vicodin), אימיטרקס (Imitrex) ועוד. חולה הסובל מכאב ראש יותר מ15 יום בחודש למשך שלושה חודשים רצופים וצורך לשם כך תרופות עלול להיות בסיכון להתפתחות כאב ראש משני לטיפול תרופתי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן