ורטיגו סירוגי תנוחתי

ורטיגו סירוגי תנוחתי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ורטיגו סירוגי תנוחתי היא תופעה מטרידה ושכיחה ביותר. אנשים הסובלים מההפרעה הזאת מתארים תחושה שהם נעים סביב או שהכול מסתובב סביבכם. על פי נתונים המתפרסמים יותר ממחצית מהאוכלוסייה מעל גיל 60 סובלת לפחות פעם אחת מתסמין זה. על פי הערכות שונות 2.5% מהאוכלוסייה צפויה לסבול מוורטיגו לפחות פעם אחת בשלב כלשהו בחייהם. מעל גיל 60 השכיחות של התופעה עולה דרמטית ומעל מחצית מהמבוגרים בגיל הזה יחלו בה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ורטיגו סירוגי תנוחתי מהווה את ההפרעה הבריאותית השכיחה ביותר הגורמת לתסמין הזה.  ורטיגו על רקע זה שכיח יותר לאחר גיל 40 אך עלול לתקוף מבוגרים בכל גיל ולעתים נדירות גם ילדים. חשוב לדעת, ורטיגו עלול להיגרם גם בגלל מגוון רחב של הפרעות בריאותיות החל מפגיעה בעמוד השדרה הצווארי וכלה בשבץ מוחי. מסיבה זאת חשוב לאבחן מה גורם להתפתחות התסמין הזה ובמידת הצורך לטפל בו. טיפול מהיר בורטיגו סירוגי תנוחתי עשוי למנוע עגמת נפש מתמשכת.

  {loadposition inside-page}

  ורטיגו סירוגי תנוחתי – רקע

  ורטיגו וסחרחורת הם תסמינים מטרידים ביותר. ורטיגו סירוגי תנוחתי (Benign positional vertigo) נגרם בגלל מנח ראש או תנועות ראש  כמו בין היתר הנעת הראש מעלה מטה, סיבוב של הראש, בעת שכיבה, בעת הסתובבות במיטה ובעת קימה משכיבה למצב ישיבה. ורטיגו מסוג זה נקרא גם ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) או בקיצור BPPV. ורטיגו סירוגי תנוחתי עלול להיות חריף מאוד ולהיות כרוך בבחילות ואף בהקאות. אך למרות חריפותה היחסית חשוב לזכור שמדובר בבעיה שאינה מסוכנת לבריאות מלבד כאשר היא גורמת לנפילה, שברים ופציעות אחרות. ורטיגו סירוגי תנוחתי חולף ברוב המקרים מאליו תוך ימים עד שבועות ורק לעתים רחוקות תארך ההחלמה זמן ממושך יותר.

  טיפולים ייעודיים עשויים לקצר את זמן ההחלמה לימים בודדים אך יש לוודא שאכן החולה שלפניכם אכן סובל מסוג זה ולא אחר של ורטיגו. על הקלינאי לשלול גורמים אחרים של ורטיגו כולל ורטיגו שנגרם בגלל פגיעה מוחית, ורטיגו שנגרם בגלל פגיעה בעצב השמיעה, ורטיגו על רקע מחלת מנייר (Ménière disease), ורטיגו על רקע דלקת זיהומית או פגיעה טראומטית באוזן, ורטיגו על רקע צווארי ועוד. עוד נציין שישנם מחקרים שמצאו שהתקפים של ורטיגו התפתחו בסמיכות לטיפולי שיניים.

  אנטומיה של האוזן הפנימית

  ורטיגו סירוגי תנוחתי
  ורטיגו סירוגי תנוחתי

  באזן הפנימית נמצאים השבלול (Cochlea) והמבוך (Labyrinth). השבלול ממיר את תנודות הקול המגיעות אליו מעור התוף לאותות עצביים המועברים למוח לצורך שמיעה. המבוך (לבירנית) שבאוזן הפנימית מצויד בשלוש צינוריות חצי עגולות שבתוכן נוזל וחיישנים. שלושת הצינוריות הללו ניצבות זו לזו בשלושת המישורים. תזוזה של הראש מניע את הנוזל בתוך אחת או יותר מהצינוריות. תנועת הנוזל מפעילה את החיישנים באותן צינוריות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   החיישנים שמופעלים על ידי תנועת הנוזל משגרים אותות עצביים למוח לגבי המיקום של הראש והגוף. יחד עם המידע מהמבוך נשלח למוח גם מידע מהעיניים ומחיישנים אחרים בשרירים ובמפרקים העוסק בתנועה ובמיקום חלקי הגוף השונים. לאחר ניתוח המידע ושילוב תבניות תנועה ויציבה ומידע אחר מהמוח הקטן ומקליפת המוח, יוצאות הנחיות לשמירה על שיווי המשקל, שיפור התנועה והיציבה.

   ורטיגו סירוגי תנוחתי – גורמים

   ורטיגו סירוגי תנוחתי נגרם כאשר גבישי סידן הנקראים אוטוקוניה (Otoconia), משתחררים מהמיקום האנטומי שלהם במבואה (Vestibule) המרכזית באוזן הפנימית וצפים בנוזל המצוי במקום אל תוך אחת מתעלות החצי העגולות. ברוב המקרים גבישי הסידן הללו נעים לכיוון התעלה החצי העגולה האחורית.

   במצב הזה, תנודות של הראש גורמות גם לתנודות של הקריסטלים בתעלה החצי עגולה. הגירוי הנוצר בתעלה משגר למוח מסרים מבלבלים לגבי המיקום של הגוף שלכם. התוצאה הינה בין היתר תחושות של ורטיגו וסחרחורת. ברוב המקרים גבישי הסידן, מחוללי הבעיה, מתנתקים באוזן אחת בלבד ורק לעתים נדירות הם עלולים להתנתק באופן סימולטני בשתי האוזניים.

   גורמי סיכון

   רוב המקרים של ורטיגו סירוגי תנוחתי נגרמים לאחר גיל 40 ולכן הסברה היא שגורם הסיכון העיקרי הוא גיל. עם זאת ישנם כמובן גורמי סיכון נוספים ובכלל זה:

   • גיל – ככל שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון. יחד עם זאת יש לציין שגם צעירים יותר נפגעים מהתופעה
   • מגדר – על פי מחקרים שונים התופעה הזאת שכיחה פי שתיים יותר אצל נשים מאשר אצל גברים
   • דלקת זיהומית באוזן או חבלה באוזן או בראש מעלים את הסיכון להתפתחות ורטיגו סירוגי תנוחתי ללא קשר לגיל או למגדר
   • במידה ואחד מבני המשפחה הקרובים חלה בוורטיגו מסוג זה הסיכוי שלכם לחלות עולה
   • חולי במחלות מסוימות כגון מחלת דלדול העצם או סוכרת מעלים את הסיכון ללקות בוורטיגו סירוגי תנוחתי

   סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים העיקריים של ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי כוללים התקפי ורטיגו הנמשכים לרוב 20 – 30 שניות ולעתים רחוקות עד דקה. התקפי הוורטיגו עלולים להיות חריפים במיוחד אך ישנם גם מקרים קלים יותר שבהם החולים סובלים מתסמינים קלים בלבד. ברוב המקרים, בין ההתקפים לא יסבול החולה מכול סימנים ותסמינים. התקפי ורטיגו עשויים להופיע מיד לאחר שינוי מנח של הראש או של הגוף או להופיע באיחור של מספר שניות. שינויים במנח ראש או גוף שעלולים לגרום להתקף ורטיגו ולהופעת שאר הסימנים והתסמינים כוללים בין היתר הסתובבות במיטה, קימה מהמיטה, סיבוב או הרמה והורדה של הראש.

   לעתים יתלונן החולה גם על סחרחורת, תחושת ראש קל, אובדן שיווי משקל, חוסר יציבות,הפרעות ראייה, בחילה שיכולה להימשך זמן ארוך לאחר תום תחושת הוורטיגו, ריצוד של העיניים (ניסטגמוס), הקאה (לא שכיח) ועוד.  במקרים חמורים במיוחד עלול החולה להתייבש בגלל הקאות חוזרות ונשנות.

   כיצד נפחית את הסימנים והתסמינים

   במידה ואתם סובלים מוורטיגו סירוגי תנוחתי חשוב להימנע מנהיגה או מכול פעילות אחרת שעלולה לחשוף אתכם לנפילה ופציעה. כמו כן חשוב להימנע ממנחים ומצבים שעלולים לגרום להתפתחות התקף ורטיגו כמו להביט למעלה, לסובב את הראש, לעבור למצב שכיבה ועוד. שמירה על מנח ראש קבוע עשויה להרגיע את תסמיני הוורטיגו. לעומת זאת, ברוב המקרים שהייה במנח עוברי על האוזן הפגועה תגרום להחרפה ניכרת של התסמינים. מומלץ לישון על כרית גבוהה במיוחד או על שתי כריות, שנו את מצבי ראש ותנוחות גוף באופן הדרגתי ואיטי, דחו טיפולי שיניים כדי להימנע משכיבה על ספת הטיפולים ועוד.

   במידת האפשר ולאחר שננקטו אמצעי הזהירות הנדרשים רצוי להמשיך ולהיות פעילים. מנוחה ארוכה במיטה עלולה לעכב את ההחלמה. עם שוך הבעיה התחילו לבצע באופן איטי וזהיר תרגילי שיווי משקל כולל בין היתר תרגילי עמידה על רגל אחת לפרקי זמן גדלים, עמידה על רגל אחת תוך כדי סיבוב של הראש ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה