ורטיגו סירוגי תנוחתי

ורטיגו סירוגי תנוחתי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ורטיגו סירוגי תנוחתי היא תופעה מטרידה ושכיחה ביותר הגורמת לתחושה שאתם מסתובבים או שהכול מסתובב סביבכם. על פי נתונים המתפרסמים יותר ממחצית מהאוכלוסייה מעל גיל 60 סובלת לפחות פעם אחת מתסמין זה.

ורטיגו סירוגי תנוחתי מהווה את הסוג השכיח ביותר. על פי הערכות שונות 2.5% מהאוכלוסייה צפויה לסבול מהתופעה בשלב כלשהו בחייהם כאשר מעל גיל 60 השכיחות שלה עולה דרמטית ומעל מחצית מהמבוגרים בגיל הזה יחלו בה. ורטיגו סירוגי תנוחתי שכיח יותר לאחר גיל 40 אך עלול לתקוף מבוגרים בכל גיל ולעתים נדירות גם ילדים. טיפול מהיר בורטיגו סירוגי תנוחתי עשוי למנוע עגמת נפש מתמשכת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןורטיגו סירוגי תנוחתי – רקע

ורטיגו וסחרחורת הם תסמינים מטרידים ביותר. ורטיגו סירוגי תנוחתי (Benign positional vertigo) נגרם בגלל מנח ראש או תנועות ראש  כמו בין היתר הנעת הראש מעלה מטה, סיבוב של הראש, בעת שכיבה, בעת הסתובבות במיטה ובעת קימה משכיבה למצב ישיבה. ורטיגו מסוג זה נקרא גם ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) או בקיצור BPPV. ורטיגו סירוגי תנוחתי עלול להיות חריף מאוד ולהיות כרוך בבחילות ואף בהקאות. אך למרות חריפותה היחסית חשוב לזכור שמדובר בבעיה שאינה מסוכנת לבריאות מלבד כאשר היא גורמת לנפילה, שברים ופציעות אחרות. ורטיגו סירוגי תנוחתי חולף ברוב המקרים מאליו תוך ימים עד שבועות ורק לעתים רחוקות תארך ההחלמה זמן ממושך יותר.

טיפולים ייעודיים עשויים לקצר את זמן ההחלמה לימים בודדים אך יש לוודא שאכן החולה שלפניכם אכן סובל מסוג זה ולא אחר של ורטיגו. על הקלינאי לשלול גורמים אחרים של ורטיגו כולל ורטיגו שנגרם בגלל פגיעה מוחית, ורטיגו שנגרם בגלל פגיעה בעצב השמיעה, ורטיגו על רקע מחלת מנייר (Ménière disease), ורטיגו על רקע דלקת זיהומית או פגיעה טראומטית באוזן, ורטיגו על רקע צווארי ועוד. עוד נציין שישנם מחקרים שמצאו שהתקפים של ורטיגו התפתחו בסמיכות לטיפולי שיניים.

אנטומיה של האוזן הפנימית

ורטיגו סירוגי תנוחתי
ורטיגו סירוגי תנוחתי

באזן הפנימית נמצאים השבלול (Cochlea) והמבוך (Labyrinth). השבלול ממיר את תנודות הקול המגיעות אליו מעור התוף לאותות עצביים המועברים למוח לצורך שמיעה. המבוך (לבירנית) שבאוזן הפנימית מצויד בשלוש צינוריות חצי עגולות שבתוכן נוזל וחיישנים. שלושת הצינוריות הללו ניצבות זו לזו בשלושת המישורים. תזוזה של הראש תניע גם את הנוזל ותפעיל את החיישנים באחת או יותר מהצינוריות הללו.

החיישנים בתורם ישגרו אותות עצביים למוח לגבי המיקום של הראש. יחד עם המידע מהמבוך נשלח למוח גם מידע מהעיניים ומחיישנים אחרים בשרירים ובמפרקים העוסק בתנועה ובמיקום חלקי הגוף השונים. לאחר ניתוח המידע ושילוב תבניות תנועה ויציבה ומידע אחר מהמוח הקטן ומקליפת המוח, יוצאות הנחיות לשמירה על שיווי המשקל, שיפור התנועה והיציבה.

ורטיגו סירוגי תנוחתי – גורמים

ורטיגו סירוגי תנוחתי נגרם כאשר גבישי סידן הנקראים אוטוקוניה (Otoconia), משתחררים מהמיקום האנטומי שלהם במבואה (Vestibule) המרכזית באוזן הפנימית וצפים בנוזל המצוי במקום אל תוך אחת מתעלות החצי העגולות. ברוב המקרים גבישי הסידן הללו נעים לכיוון התעלה החצי העגולה האחורית.

במצב הזה, תנודות של הראש גורמות גם לתנודות של הקריסטלים בתעלה החצי עגולה. הגירוי הנוצר בתעלה משגר למוח מסרים מבלבלים לגבי המיקום של הגוף שלכם. התוצאה הינה בין היתר תחושות של ורטיגו וסחרחורת. ברוב המקרים גבישי הסידן, מחוללי הבעיה, מתנתקים באוזן אחת בלבד ורק לעתים נדירות הם עלולים להתנתק באופן סימולטני בשתי האוזניים.

גורמי סיכון

רוב המקרים של ורטיגו סירוגי תנוחתי נגרמים לאחר גיל 40 ולכן הסברה היא שגורם הסיכון העיקרי הוא גיל. יחד עם זאת יש לציין שגם צעירים יותר נפגעים מהתופעה. גורם סיכון נוסף הוא המגדר. על פי מחקרים שונים התופעה הזאת שכיחה פי שתיים יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. דלקת זיהומית באוזן או חבלה באוזן או בראש מעלים את הסיכון להתפתחות ורטיגו סירוגי תנוחתי ללא קשר לגיל או למגדר. במידה ואחד מבני המשפחה הקרובים חלה בוורטיגו מסוג זה הסיכוי שלכם לחלות עולה. גם חולי במחלות מסוימות כגון מחלת דלדול העצם או סוכרת מעלים את הסיכון ללקות בוורטיגו סירוגי תנוחתי.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים העיקריים של ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי כוללים התקפי ורטיגו הנמשכים לרוב 20 -30 שניות ולעתים רחוקות עד דקה. התקפי הוורטיגו עלולים להיות חריפים במיוחד אך ישנם גם מקרים קלים יותר שבהם החולים סובלים מתסמינים קלים בלבד. ברוב המקרים, בין ההתקפים לא יסבול החולה מכול סימנים ותסמינים. התקפי ורטיגו עשויים להופיע מיד לאחר שינוי מנח של הראש או של הגוף או להופיע באיחור של מספר שניות. שינויים במנח ראש או גוף שעלולים לגרום להתקף ורטיגו ולהופעת שאר הסימנים והתסמינים כוללים בין היתר הסתובבות במיטה, קימה מהמיטה, סיבוב או הרמה והורדה של הראש.

לעתים יתלונן החולה גם על סחרחורת, תחושת ראש קל, אובדן שיווי משקל, חוסר יציבות,הפרעות ראייה, בחילה שיכולה להימשך זמן ארוך לאחר תום תחושת הוורטיגו, ריצוד של העיניים (ניסטגמוס), הקאה (לא שכיח) ועוד.  במקרים חמורים במיוחד עלול החולה להתייבש בגלל הקאות חוזרות ונשנות.

כיצד נפחית את הסימנים והתסמינים

במידה ואתם סובלים מוורטיגו סירוגי תנוחתי חשוב להימנע מנהיגה או מכול פעילות אחרת שעלולה לחשוף אתכם לנפילה ופציעה. כמו כן חשוב להימנע ממנחים ומצבים שעלולים לגרום להתפתחות התקף ורטיגו כמו להביט למעלה, לסובב את הראש, לעבור למצב שכיבה ועוד. שמירה על מנח ראש קבוע עשויה להרגיע את תסמיני הוורטיגו. לעומת זאת, ברוב המקרים שהייה במנח עוברי על האוזן הפגועה תגרום להחרפה ניכרת של התסמינים. מומלץ לישון על כרית גבוהה במיוחד או על שתי כריות, שנו את מצבי ראש ותנוחות גוף באופן הדרגתי ואיטי, דחו טיפולי שיניים כדי להימנע משכיבה על ספת הטיפולים ועוד.

במידת האפשר ולאחר שננקטו אמצעי הזהירות הנדרשים רצוי להמשיך ולהיות פעילים. מנוחה ארוכה במיטה עלולה לעכב את ההחלמה. עם שוך הבעיה התחילו לבצע באופן איטי וזהיר תרגילי שיווי משקל כולל בין היתר תרגילי עמידה על רגל אחת לפרקי זמן גדלים, עמידה על רגל אחת תוך כדי סיבוב של הראש ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים