נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב הזה היא תופעה שכיחה ביתר. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ונע דרך מרכז הגפה העליונה עד כף היד. במהלך מסלולו מעצבב עצב התווך את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים אפשריים ופציעות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אחד הגורמים להתפתחות כאבים וסימנים ותסמינים נלווים נוספים בגפה העליונה עלול להיות לכידה של עצב פריפרי הקרוי עצב התווך (Median nerve). חשוב לקחת בחשבון את האפשרות הזאת על מנת לאבחן ולטפל במהירות בחולה המתלונן על סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה בעצב הזה. התבוששות בהסרת הלחץ מעל עצב לכוד עלולה להוביל לנזקים בלתי הפיכים על כול המשתמע מכך. כאן במאמר "נוירופתיה של עצב התווך" נפרט אודות בעיה זאת.

  {loadposition inside-page}

  אנטומיה של עצב התווך

  עצב התווך הוא אחד מסיבי העצב המרכזיים של היד. מקרו של העצב במקלעת הזרוע (Brachial plexus) משורשי עצבים C5 -T1. במהלך מסלולו אל כף היד מעניק עצב התווך שלוחות מוטוריות ושלוחות תחושתיות. השלוחות המוטוריות של עצב התווך מעצבבות את:

  • השרירים הכופפים באמה מלבד השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris)
  • את מחצית השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus) המעוצבבים על ידי עצב הגומד (Ulnar nerve)

  בין היתר מעצבב עצב התווך את השרירים הבאים:

  • את השריר הדו ראשי (Biceps)
  • שריר הכפן העגול (Pronator teres)
  • שריר כופף אצבעות רדוד (Flexor digitorum superficialis)
  • בכף היד מעניק עצב התווך שלוחות מוטוריות לשרירים בבליטת האגודל (Thenar muscles) ובכלל זה כופף אגודל ארוך (Flexor pollicis longus) ושני השרירים התולעיים (lumbricals) החיצוניים (בצד של האגודל)

  עצב התווך מעניק יכולת תחושתית:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • לחלק החיצוני של כף היד כולל לשלוש וחצי האצבעות כולל האגודל.

   איפה יכול להילכד עצב התווך?

   נוירופתיה של עצב התווך
   נוירופתיה של עצב התווך

   המיקומים השכיחים ללכידה של עצב התווך הנם במרפק, ברוב המקרים על ידי שריר הכפן העגול (Pronator) אך גם בגלל גורמים אחרים. לכידה של עצב התווך במרפק עלולה להוביל להתפתחות תסמונת שריר הכפן העגול (Pronator syndrome) או תסמונת העצב הבין גרמי הקדמי (Anterior interosseous nerve syndrome). לכידה של עצב התווך בשורש כף היד עלולה להוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). טיבם ועוצמתם של הסימנים והתסמינים הנובעים מהלכידה תלויים במקום הנזק ושלוחת העצב המעורבת ובחומרת הנזק.

   תסמונת שריר הכפן העגול

   לכידה ולחץ הנוצר על עצב התווך במרפק מוביל להתפתחות תסמונת שריר הכפן העגול או תסמונת פרונטור (Pronator syndrome).

   גורמים

   בתסמונת זאת עלול עצב התווך (Median nerve) להילכד במספר מקומות במרפק:

   • לרוב נלכד העצב במהלך המעבר שלו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres)
   • נקודת לכידה נוספת: מתחת לרצועה ע"ש סטרוטר (Struthers) בחלק המרוחק של עצם הזרוע
   • מתחת לאלל הדו-ראשי (Biceps aponeurosis) – הרקמה המחברת את שני הראשים של השריר הדו ראשי באזור חיבורם למרפק
   • מתחת לשריר כופף האצבעות השטחי (Flexor digitorum superficialis) הממוקם במדור הקדמי של האמה.

   גורמי סיכון

   עומסי יתר שנוצרים על המרפק והאמה, בגלל ביצוע תנועות סיבוביות חוזרניות ומאמצים חוזרניים. עומסים אלו עלולים לגרום להתפתחות היפרטרופיה של שריר הכפן העגול ובכך להוביל להתפתחות הלכידה. גולף או טניס, אימוני משקולות, סקווש ועוד או הברגה ממושכת, עבודה עם פטיש, הקלדה מהווים דוגמאות לסוג זה של עומסים. גם טראומה מקומית במרפק כגון שבר עלולה להוביל להתפתחות שינויים מבניים ולהתפתחות לחץ מקומי על העצב.

   סימנים ותסמינים

   כאבים מקומיים במרפק, כאבים ונימול בחלק הפנימי של אמת היד ושל שלוש וחצי אצבעות החל מהאגודל. תיתכן חולשה ואף שיתוק של כף היד שתתבטא בצורת חולשה באחיזה. התוצאה עלולה להיות: אובדן יכולת כפיפה ופרונציה של השרירים באמה מלבד השרירים המעוצבבים על ידי עצב הגומד. שרירים המעוצבבים על ידי עצב הגומד כוללים שריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris) ושריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus). האמה וכף היד נותרים עם נטייה לסופינציה ובגלל המשיכה של השריר כופף שורש היד הגמדי גם עם נטייה לכפיפה פנימה של כף היד (Adduction). תתרחש פגיעה בכפיפת האגודל ובכפיפה ומתיחה של מפרקי אצבע אינדקס והאצבע המרכזית עם עצמות המסרק.

   נוירופתיה של עצב התווך במרפק – תסמונת העצב הבין גרמי הקדמי

   העצב הבין גרמי הקדמי (Anterior interosseous nerve) הוא ענף המתפצל מעצב התווך (Median nerve) כ5 ס"מ מתחת למרפק ומהווה ענף מוטורי סופי שלו. תפקידו של העצב הבין גרמי לעצבב את השרירים הכופפים העמוקים הממוקמים בקדמת האמה:

   • כולל את הצד החיצוני (האצבע מורה ואצבע אמה) של השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus) שחלקו האחר מעוצבב על ידי עצב הגומד (Ulnar)
   • השריר כופף האגודל הארוך (Flexor pollicis longus)
   • שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus)

   גירוי דלקתי של העצב המוטורי הזה יוביל להתפתחות תסמונת העצב הבין גרמי הקדמי (Anterior interosseous nerve syndrome) ולסימנים ותסמינים מוטוריים בלבד.

   גורמים

   תסמונת זאת מתרחשת ברוב המקרים בגלל לחץ המופעל על העצב על ידי הגיד של הראש העמוק של שריר הכפן העגול (Pronator teres). גורמים אפשריים נוספים כוללים אמתחת מוגדלת של גיד השריר הדו ראשי, פקקת של ענף העורק הרדיאלי (Thrombosed radial artery branch) או של העורק האולנרי (Thrombosed ulnar artery) ועוד. גורמי סיכון כוללים נזקי חבלה במרפק ושימוש אינטנסיבי במרפק.

   גורמי סיכון

   חשיפת המרפק והאמה לעומסי יתר עקב ביצוע פעולות חוזרניות עלולים לגרום בין היתר לשינויים מבניים בשריר הכפן העגול ולהתפתחות הלכידה של העצב. עומסי יתר עלולים להתפתח במהלך פעילות ספורט (גולף או טניס, אימוני משקולות, סקווש ועוד) או בעבודה (פעולת הברגה, עבודה עם פטיש, הקלדה ועוד). גם חבלה במרפק עלולה להוביל להתפתחות תסמונת לכידת העצב.

   סימנים ותסמינים

   היות והעצב הזה אינו מכיל סיבים תחושתיים פגיעה בו תוביל לסימנים ותסמינים מוטוריים בלבד. למרות זאת רוב החולים בתסמונת זאת ידווחו גם על כאבים באמה. חולשה מוטורית של השרירים בכף היד יקשו על ביצוע הסימן OK.

   תסמונת התעלה הקרפלית

   לחץ על עצב התווך בשורש כף היד נקראת תסמונת התעלה הקרפלית או תסמונת מנהרת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome). מדובר בתסמונת לכידת עצב השכיחה ביותר וששכיחותה כפולה בקרב נשים. התעלה הקרפלית היא מתחם צר סגור מעל על ידי הרצועה הקרפלית ומהצדדים על ידי עצמות שורש כף היד. יחד עם העצב עוברים בתוך התעלה הקרפלית גם הגידים כופפי אצבעות כף היד וכלי דם.

   גורמים

   לחץ הנבנה בתוך התעלה הקרפלית באופן הדרגתי או חד גורמים להיצרות התעלה וללחץ הולך וגובר על הרקמות בתוכו כולל על עצב התווך.

   גורמי סיכון

   הגורם השכיח ביותר להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית הוא עומס יתר חוזרני הנוצר בתעלה הקרפלית. עומס כזה על הרצועות ועל שרוולי הגידים (Tendon sheaths) המצויים בתוך התעלה הקרפלית בשורש כף היד לרוב על רקע ביצוע תנועות חוזרניים (הקלדה, שימוש בכלי עבודה). עומס יתר על הרקמות הללו עלול לגרום להן לפציעה, התפתחות דלקתית ובצקות ובכך להצר את התעלה הקרפלית וללחוץ על עצב התווך. גורמים נוספים לתסמונת זאת כוללים טראומה לשורש כף היד, שינויים מבניים מולדים או נרכשים במנהרת שורש כף היד או בתכולתה (גידים, כלי דם, עצב), סוכרת ומחלות נוספות ועוד.

   סימנים ותסמינים

   החולה יתלונן לרוב על כאב, הירדמות וחולשת שרירים בשורש כף היד באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו. הכאב עלול להקרין לעבר האמה ולהפריע בעוצמתו את מהלך השינה. גם הכאבים בבוקר עלולים להיות קשים יותר. במצבים קשים חולשה מלאה ואף שיתוק של השרירים בכרית האגודל (Thenar muscles).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.