מפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות
מפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות

מפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מפרק הלסת – הפרעות ופגיעות שונות ברקמות של המפרק המורכב הזה עלולים להיות האחראים לסימנים ולתסמינים שאתם חשים. על פי וועדת מומחים אבחון מדויק של ההפרעה והרקמה שנפגעה יכול להקנות לנו ידע והבנה טובים יותר בכול הנוגע לטיפול ולשיקום בבעיה.

כאבים במפרק הלסת מהווים תופעה שכיחה. מליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מבעיה זאת ואיכות חייהם נפגעת. אנשים אלו מתקשים לפהק ולפעמים גם לאכול ולדבר. הפרעות במפרק הלסת או תסמונת מפרק הלסת עלולות להתפתח בעקבות פגיעה בכול אחת מהרקמות בתוך המפרק או מהרקמות הפועלות סביב המפרק. האם עדיף להמשיך ולקרוא לבעיה הזאת בשם כולל – תסמונת מפרק הלסת- או שמא עדיף לפרק את התסמונת הזאת להפרעות שונות בהתבסס על הרקמה שניזוקה בכול אחת מהן?.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות – רקע

למעשה ניתן לומר שכול הרקמות במפרק הלסת עלולות להינזק ובכך להוביל להתפתחות הסימנים והתסמינים האופיניים למפרק זה כולל כאבים מקומיים עם אפשרות לכאבי פנים ולכאבי ראש, מגבלות תנועה, רעשים וחריקות הנשמעים מהמפרק, סטייה של המפרק לאחד הצדדים, נעילה של המפרק, סחרחורת ועוד ועוד. עם זאת יש חשיבות עליונה לדעת האם התלונות של החולה נובעות משרירי לעיסה תפוסים או מדיסק תוך מפרקי קרוע ואם הדיסק התוך מפרקי אכן קרוע מה חומרת הקרע.

להלן סיווג הפרעות במפרק הלסת על פי הרקמות או הרקמות שנפגעו:

מפרק הלסת – הפרעות על רקע פגיעה שרירית

מפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות
מפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות

וועדת המומחים חילקה את הליקויים במפרק הלסת על רקע שרירי (Myofascial Pain) למספר סוגים על פי אופי הכאב. כאבים בשרירי הלעיסה בלבד (Local myalgia) וכאבים בשרירי הלעיסה עם יכולת להקרין כאב רחוק יותר (Myofascial pain with referral). בתסמונות כאבי שרירים אלו של מפרק הלסת מקור הכאבים הוא כאמור בשרירי הלעיסה. כאבי השרירים הללו מושפעים מתנועות ומתפקוד הלסת. הנעת הלסת מגבירה את הכאבים בתסמונת זאת.

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על כאבים באזור הלסת, ברקה, באוזן או מעט לפני האוזן. החולה מדווח על החמרה בכאבים במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד.

בדיקה פיזית:

זיהוי מוחלט של השרירים הכואבים. רקע משפחתי של כאבים בשרירי הלעיסה. מישוש ולחיצה על שרירי הלעיסה מעורר את הכאב עליו מתלונן החולה עם או בלי הקרנה. פתיחה וסגירה של הפה מעוררים את הכאב עליו מתלונן החולה. תיתכן מגבלה ביכולת לפתוח את הפה (פחות מרוחבן של שלוש אצבעות).

בדיקות הדמיה ו/או מעבדה:

האבחון במקרים אלו של כאבים במפרק הלסת על רקע שרירי יתבצעו במרפאה ללא צורך בבדיקות מעבדה או הדמיה.

מפרק הלסת – הפרעה על רקע פגיעה בדיסק התוך מפרקי

הסיבה השכיחה ביותר לכאבים במפרק הלסת היא תפקוד ומיקום פתולוגיים של הדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) הגורם להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. בליקוי זה הגורם לכאבים הוא נזק מכני לדיסק התוך מפרקי אשר גורם לו לאבד את יכולתו להישאר בקביעות בין החלקים הגרמיים של המפרק. וועדת מומחים דירגה את הליקויים הללו על פי חומרתם והציבה קריטריונים לסיווג:

סטיית הדיסק וחזרתו למקום

בליקוי זה הדיסק לא נותר בין החלקים הגרמיים של המפרק. במצב שבו הפה סגור הדיסק מועתק ממקומו (לרוב קדימה) ובשלב מתקדם יותר במהלך הפתיחה חוזר חזרה למיקומו האנטומי (Disc displacement with reduction). כך נוצר מצב שכדי לפתוח את הפה ראש העצם (Condyle) של הלסת התחתונה צריך “לטפס” על הדיסק המצוי לפניו. חזרת הדיסק התוך מפרקי למקומו התקין מתבצע, כאמור, במהלך פתיחת הפה בליווי קליק אופייני. סגירת הפה שוב מסיטה קדימה את הדיסק בליווי קליק וחוזר חלילה.

סטיית דיסק עם חזרה למקום ועם מגבלת תנועה לסירוגין

ליקוי זה דומה לליקוי המתואר מעלה רק שבמקרה הזה לא תמיד חוזר הדיסק למיקומו האנטומי (Disk Displacement With Reduction with intermittent locking). וכאשר הדיסק אינו חוזר למקומו תנועת המפרק נחסמת באופן חלקי והחולה צפוי להתלונן על מגבלת תנועה, נעילה של המפרק ופתיחה לא סימטרית של הפה.

סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ועם מגבלת תנועה

בליקוי זה נותר הדיסק לפני ראש עצם הלסת התחתונה ופתיחת הפה אינה מאפשרת לו לחזור למיקומו האנטומי (Disk Displacement Without Reduction with limited motion). הדיסק הופך למחסום שמגביל את פתיחת הפה (closed lock) וגורם ללנעילת הפה ולפתיחת פה לא סימטרית.

סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ובלי מגבלת תנועה

מפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות
מפרק הלסת הפרעות ופגיעות שונות

בליקוי הזה הדיסק אינו חוזר למקומו בעת פתיחת הפה ולמרות זאת לא קיימת מגבלה של תנועה (Disk Displacement Without Reduction without limited motion). פרטים בהיסטוריה עשויים לרמוז לקיומה של בעיה זאת. חולה עם ליקוי מסוג זה ידווח שבעבר סבל מאירועים זמניים של מגבלות ואפילו נעילה של מפרק הלסת.

היסטוריה רפואית במקרה של ליקוי בדיסק:

רקע משפחתי של כאבי לסתות וכאבי פנים. ההיסטוריה הרפואית במגוון הפתולוגיות הללו יכולים לכלול תלונות על כאבים באזור הלסת, ברקה, באוזן או מעט לפני האוזן. דיווח על החמרה בכאבים במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. החולה מתלונן על קליקים ורעשים הבוקעים מהמפרק בעת הנעתו. החולה מתלונן על מגבלות תנועה בפתיחת הפה ואפילו על נעילת המפרק.

בדיקה פיזית במקרה של ליקוי בדיסק:

מישוש המפרק, בדיקת טווחי התנועה ותפקוד מפרק הלסת מאשרים קיום של חריקות, קליקים או רעשים אחרים. מישוש ולחיצה על שרירי הלעיסה מעוררים כאבים מקומיים או כאבים בעלי יכולת להקרין. פתיחה וסגירה של הפה מעוררים את הכאב עליו מתלונן החולה. תיתכן מגבלה ביכולת לפתוח את הפה (פחות מרוחבן של שלוש אצבעות).

בדיקות הדמיה ומעבדה במקרה של ליקוי בדיסק:

הדמיות MRI של מפרקי הלסת עם פה סגור ופה פתוח יאשרו את ההתנהלות הפתולוגית של הדיסק התוך מפרקי.

מפרק הלסת – הפרעה בגלל פריקה ותת פריקה של המפרק

ליקוי זה של פריקה ותת פריקה של מפרק הלסת(Subluxation / luxation)נוצר בבסיסו עקב תנועתיות יתר במפרק הלסת. בעת פתיחת הפה ראש עצם הלסת התחתונה יוצא ממקומו ונותר “תקוע” במקומו ללא יכולת לחזור למקום. מקרה שבו יש לחולה יכולת עצמית לפרוק ולהחזיר את המפרק למקומו ניקרא תת פריקה (Subluxation). מקרה שבו רק איש מקצוע באמצעות תמרון יכול להחזיר את המפרק למקומו ניקרא פריקה (luxation).

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על היסטוריה של נעילה או היתפסות של המפרק בעת פתיחת הפה לרווחה. גם אם מדובר לנעילת מפרק הנמשכת שניות ספורות. החולה מתלונן על מצבים שבהם אינו יכול לסגור את הפה מבלי לבצע תמרון מסוים.

בדיקה פיזית:

בבדיקה פיזית פתיחה של הפה לרווחה וקושי לסגור את הפה או סגירת הפה באמצעות תמרון מיוחד ידגימו את הבעיה.

בדיקות הדמיה ומעבדה:

אמורים להדגים את מיקומו הפתולוגי של ראש עצם הלסת התחתונה מעבר לגבשושית המפרק (Articular eminence).

הפרעה במפרק הלסת הגורמת גם כאבי ראש

בתסמונת כאב זאת יתלונן החולה על כאבי ראש באזור הרקה שהינם משניים לתסמונת מפרק הלסת(Headache attributed to TMD). כאבי הראש במקרה הזה יושפעו מתנועות ותפקוד הלסת.

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על כאבי ראש מכול סוג שהוא באזור הרקה. החולה מדווח על החמרה בכאבי הראש במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד.

בדיקה פיזית:

זיהוי מוחלט של האזור הכואב בשריר הרקה (Temporalis). רקע משפחתי של כאבים באזור הרקה. מישוש של שריר הרקה מעורר את כאב הראש. פתיחה וסגירה של הפה וכן תנועות לצדדים ו/או לפנים של הלסת מעוררים את כאב הראש עליו מתלונן החולה וכן מבדיקות פרובוקטיביות של מפרק הלסת ושרירי הלעיסה.

הפרעה במפרק הלסת בגלל דלקת פרקים ניוונית

מקור הכאבים בתת תסמונת זאת היא דלקת פרקים ניוונית במפרק עצמו (Arthralgia). גם במקרה הזה תנועות הלסת ובדיקות פרובוקטיביות של המפרק מגבירות את הכאב.

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על כאבים באזור הלסת, רקה, אוזן או לפני האוזן. החולה מדווח על החמרה בכאבים במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. החולה מתלונן על רעשים שבוקעים מהמפרק בעת תפקודו.

בדיקה פיזית:

פתיחה וסגירה של הפה וכן תנועות לצדדים ו/או לפנים של הלסת מעוררים את הכאב עליו מתלונן החולה. רעשים בוקעים מהמפרק בעת ביצוע תנועות מפרק.
בדיקות הדמיה: צילום רנטגן של מפרק הלסת אמור להצביע על פגיעה ברקמת הסחוס והעצם של המפרק ובכלל זה היצרות של המרווח המפרקי, חללים בעצם התת-סחוסית, זיזים גרמיים ועוד.

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת כמו גם אודות אבחון תסמונת מפרק הלסת וכמובן כיצד יש לטפל במפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן