פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים צריכות להפנות את תשומת הלב. פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות אנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE – Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

האם ספורטאים עם פגיעות ראש במהלך עונת המשחקים מקבלים את הטיפול המתאים וחשוב לא פחות האם הם מקבלים את המנוחה הדרושה לשם התאוששות מהפציעה?  מחקר אמריקאי מצא שהזמן הנדרש להחלמה של פגיעות ראש הנו ארוך במיוחד ויש לאפשר לנפגעים זמן התאוששות ארוך. על פי ממצאי המחקר שחקני כדורגל אמריקאי שנפצעו בראשם במהלך עונת המשחקים הראו תסמינים וסימנים הנובעים מפציעתם 6 חודשים לאחר מועד הפציעה. לטענת החוקרים אורך הפגרה שיש בין העונות אינו מספיק על מנת לאפשר התאוששות מרצף של פגיעות ראש חוזרניות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים – רקע

פגיעת ראש כתוצאה מספורט, תאונות דרכים, נפילה ועוד היא פגיעה שכיחה יחסית הגורמת למקרי מוות רבים. פגיעת ראש עלולה להיות ממוקדת או מפושטת, עלולה לגרום לזעזוע מוח, להותיר את הגולגולת שלמה או שבורה. סימנים ותסמינים אפשריים כתוצאה מפגיעת ראש עלולים לכלול כאבי ראש, הקאות, פרכוסים, אפילפסיה, אובדן הכרה, פגיעה בזיכרון, שיבוש בדיבור ועוד. המחקר הנוכחי אינו מתייחס לסוג זה של פגיעת ראש אלא לפגיעות ראש חוזרניות המתרחשות תדיר במגרשי הספורט.

פגיעות מסוג זה עלולות להוביל להתפתחות מחלת ניוון מוחית כרונית הקרויה אנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE – Chronic Traumatic Enchephalopthy). פגיעות ראש חוזרניות ובעקבותיהם התפתחות מחלה זאת שכיחה יחסית בקרב ענפי ספורט מגע כולל אגרוף, כדורגל אמריקאי, היאבקות, אומנויות לחימה ועוד. בין הסימנים והתסמינים של המחלה נמנה היפר אקטיביות, בלבול, סחרחורות, כאבי ראש, שיבושי זיכרון, שיבושי דיבור, שיבושי חשיבה, דיכאון, נטייה להתאבד, בעיות זיכרון ועוד. בסוף התהליך הניווני האנשים הללו נכנסים למצב של שטיון.

בנתיחה לאחר המוות של המוח ניתן לזהות את הצטברות החלבונים ההרסנית האופיינית למחלה הזאת. למרות דמיונה של המחלה לאלצהיימר ופרקינסון הגורם למחלה זאת הוא שונה. המחלה הוגדרה לראשונה רק בשנת 2005 בעקבות מוות מוקדם של מיק וובסטר – שחקן כדורגל אמריקאי. על פי הערכות שונות כשליש משחקני הכדורגל האמריקאי יסבלו ממחלה זאת במוקדם או מאוחר. נכון להיום אין טיפול למחלה. הטיפול מתמקד בהתמודדות עם התסמינים. כך למשל נמצא שקיבוע הראש לאחר הפגיעה עשוי להועיל בהפחתת תסמינים אופייניים שונים. ישנם קולות המבקשים לשנות את חוקי ספורט המגע כדי למנוע את המחלה הזאת וישנם כאלה הטוענים שיש לאסור כליל סוגי ספורט כמו אגרוף.

פגיעות ראש חוזרניות – המחקר

פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים
פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים

שחקי כדורגל אמריקאי נחשפים להתפתחות פגיעות ראש חוזרניות לאורך עונת המשחקים, על פי אומדנים שונים שחקן ממוצע סופג בין 431 – 1850 חבטות במהלך העונה. רוב החבטות הללו הן חסרות משמעות חלקם מצטברות לכדי נזקים משמעותיים למוח.

על רקע החשש שיש קשר בין פגיעות ראש חוזרניות לבין אנצפלופתיה כרונית טראומטית החוקרים יצאו לבדוק את שכיחותן של פגיעות ראש, את השינויים העובר החומר הלבן במוח בעקבות החבטות הללו בראש את המשמעות הקלינית של שינויים אלה במוח ועוד.

אופן המחקר

לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר מוחם של 10 שחקני כדורגל אמריקאי בעונת המשחקים 2011 – 2012 והשוו אותו לקבוצת ביקורת בת 5 אתלטים שאינם שחקני כדורגל אמריקאי. שחקני כדורגל אמריקאי חשופים לרצף של פגיעות ראש חוזרניים. מוחם של המשתתפים נסרק באמצעות מגוון מכשירים ונערך לכולם מבחנים קוגניטיביים ומבחני שיווי משקל. כול הבדיקות נערכו לפני העונה, לאחר העונה ובדיקה שלישית לאחר מנוחה בת 6 חודשים.

תוצאות המחקר

בסוף העונה נמצאו שינויים משמעותיים בחומר הלבן במוחם של שחקני הכדורגל האמריקאי בהשוואה לקבוצת הביקורת. נמצאה קורלציה בין מספר החבטות לחומרת הנזק. שינויים בחומר הלבן במוח של שחקני הכדורגל האמריקאי נמצאו כבר לאחר 10-15 חבטות בראש. הנזקים הללו נותרו בעינם גם בבדיקה שנערכה 6 חודשים לאחר מנוחה.

מסקנות החוקרים

שישה חודשי הפסקה אינם מספיקים עבור המוח של שחקני כדורגל אמריקאי כדי להחלים ולהתאושש לאחר החבטות שחטפו בראשם במהלך העונה. חזרה למגרשים טרם החלמה מעמידה אותם ברמת סיכון גבוהה יותר לפציעה נוספת בראשם במהלך העונה הבאה.

April 2014, PLOS ONE

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…