פגיעות ראש חוזרניות
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות אנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE – Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

האם ספורטאים עם פגיעות ראש במהלך עונת המשחקים מקבלים את הטיפול המתאים וחשוב לא פחות האם הם מקבלים את המנוחה הדרושה לשם התאוששות מהפציעה?  מחקר אמריקאי מצא שהזמן הנדרש להחלמה של פגיעות ראש הנו ארוך במיוחד ויש לאפשר לנפגעים זמן התאוששות ארוך. על פי ממצאי המחקר שחקני כדורגל אמריקאי שנפצעו בראשם במהלך עונת המשחקים הראו תסמינים וסימנים הנובעים מפציעתם 6 חודשים לאחר מועד הפציעה. לטענת החוקרים אורך הפגרה שיש בין העונות אינו מספיק על מנת לאפשר התאוששות מרצף של פגיעות ראש חוזרניות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפגיעות ראש חוזרניות – רקע

פגיעת ראש כתוצאה מספורט, תאונות דרכים, נפילה ועוד היא פגיעה שכיחה יחסית הגורמת למקרי מוות רבים. פגיעת ראש עלולה להיות ממוקדת או מפושטת, עלולה לגרום לזעזוע מוח, להותיר את הגולגולת שלמה או שבורה. סימנים ותסמינים אפשריים כתוצאה מפגיעת ראש עלולים לכלול כאבי ראש, הקאות, פרכוסים, אפילפסיה, אובדן הכרה, פגיעה בזיכרון, שיבוש בדיבור ועוד. המחקר הנוכחי אינו מתייחס לסוג זה של פגיעת ראש אלא לפגיעות ראש חוזרניות המתרחשות תדיר במגרשי הספורט.

פגיעות מסוג זה עלולות להוביל להתפתחות מחלת ניוון מוחית כרונית הקרויה אנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE – Chronic Traumatic Enchephalopthy). פגיעות ראש חוזרניות ובעקבותיהם התפתחות מחלה זאת שכיחה יחסית בקרב ענפי ספורט מגע כולל אגרוף, כדורגל אמריקאי, היאבקות, אומנויות לחימה ועוד. בין הסימנים והתסמינים של המחלה נמנה היפר אקטיביות, בלבול, סחרחורות, כאבי ראש, שיבושי זיכרון, שיבושי דיבור, שיבושי חשיבה, דיכאון, נטייה להתאבד, בעיות זיכרון ועוד. בסוף התהליך הניווני האנשים הללו נכנסים למצב של שטיון.

בנתיחה לאחר המוות של המוח ניתן לזהות את הצטברות החלבונים ההרסנית האופיינית למחלה הזאת. למרות דמיונה של המחלה לאלצהיימר ופרקינסון הגורם למחלה זאת הוא שונה.  המחלה הוגדרה לראשונה רק בשנת 2005 בעקבות מוות מוקדם של מיק וובסטר – שחקן כדורגל אמריקאי. על פי הערכות שונות כשליש משחקני הכדורגל האמריקאי יסבלו ממחלה זאת במוקדם או מאוחר. נכון להיום אין טיפול למחלה. הטיפול מתמקד בהתמודדות עם התסמינים. כך למשל נמצא שקיבוע הראש לאחר הפגיעה עשוי להועיל בהפחתת תסמינים אופייניים שונים. ישנם קולות המבקשים לשנות את חוקי ספורט המגע כדי למנוע את המחלה הזאת וישנם כאלה הטוענים שיש לאסור כליל סוגי ספורט כמו אגרוף.

המחקר

פגיעות ראש חוזרניות
פגיעות ראש חוזרניות

שחקי כדורגל אמריקאי נחשפים להתפתחות פגיעות ראש חוזרניות לאורך עונת המשחקים, על פי אומדנים שונים שחקן ממוצע סופג בין 431-1850 חבטות במהלך העונה. רוב החבטות הללו הן חסרות משמעות חלקם מצטברות לכדי נזקים משמעותיים למוח.

על רקע החשש שיש קשר בין פגיעות ראש חוזרניות לבין אנצפלופתיה כרונית טראומטית החוקרים יצאו לבדוק את שכיחותן של פגיעות ראש, את השינויים העובר החומר הלבן במוח בעקבות החבטות הללו בראש את המשמעות הקלינית של שינויים אלה במוח ועוד.

המחקר

לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר מוחם של 10 שחקני כדורגל אמריקאי בעונת המשחקים 2011-2012 והשוו אותו לקבוצת ביקורת בת 5 אתלטים שאינם שחקני כדורגל אמריקאי. שחקני כדורגל אמריקאי חשופים לרצף של פגיעות ראש חוזרניים. מוחם של המשתתפים נסרק באמצעות מגוון מכשירים ונערך לכולם מבחנים קוגניטיביים ומבחני שיווי משקל. כול הבדיקות נערכו לפני העונה, לאחר העונה ובדיקה שלישית לאחר מנוחה בת 6 חודשים.

תוצאות המחקר

בסוף העונה נמצאו שינויים משמעותיים בחומר הלבן במוחם של שחקני הכדורגל האמריקאי בהשוואה לקבוצת הביקורת. נמצאה קורלציה בין מספר החבטות לחומרת הנזק. שינויים בחומר הלבן במוח של שחקני הכדורגל האמריקאי נמצאו כבר לאחר 10-15 חבטות בראש. הנזקים הללו נותרו בעינם גם בבדיקה שנערכה 6 חודשים לאחר מנוחה.

מסקנות החוקרים

שישה חודשי הפסקה אינם מספיקים עבור המוח של שחקני כדורגל אמריקאי כדי להחלים ולהתאושש לאחר החבטות שחטפו בראשם במהלך העונה. חזרה למגרשים טרם החלמה מעמידה אותם ברמת סיכון גבוהה  יותר לפציעה נוספת בראשם במהלך העונה הבאה.

April, 2014, PLOS ONE

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן