הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה

הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה! כולם כבר יודעים שישיבה ממושכת עלולה להיות קטלנית. מחקרים שבים ומדגישים את הקשר בין ישיבה ממושכת למגוון רחב של נזקים ומחלות קטלניות בחלקן. הישיבה הממושכת שמאפיינת את אופן עבודתו וחייו של האדם המודרני גורמת לנזקים בריאותיים קשים למערכות הגוף השונות. בין המחלות וההפרעות הבריאותיות שפוגמות באיכות החיים ונקשרו מחקרית לישיבה ממושכת נמנה כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ועוד. עוד נקשרו לאורח החיים היושבני גם מחלות קטלניות כגון השמנה, מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוכרת, מחלות סרטן ועוד. בקצרה ניתן לסכם: ישיבה ממושכת מקצרת לכם את תוחלת החיים.

  ישנם מספר מחקרים שטוענים שנזקים הנגרמים על ידי ישיבה ממושכת לא ניתן לצמצם או למנוע על ידי פעילות גופנית. למסקנות הפוכות הגיע המחקר המסוקר כאן.על פי המחקר הזה הליכות קצרות יש את היכולת להפחית את הנזקים הנגרמים לגוף בגלל אורח חיים יושבני. זוהי בשורה טובה לכול האנשים שמבלים ועובדים שעות ארוכות מידי יום בישיבה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה – רקע

   הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה
   הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה

   מוסכם על כול החוקרים שהישיבה הממושכת שמאפיינת את סדר יומו של האדם המודרני פוגעת בבריאותו באופנים שונים. ישנם חוקרים הטוענים שהישיבה היא לא פחות מהעישון החדש וצריך לנסות לצמצם את השפעותיה בדיוק כפי שעשו עם עישון. ישיבה גורמת בין היתר לשרירים שלנו להיעשות עצלנים. התוצאה היא שבמקום להידחף אל הלב הדם מצטבר ברגליים. תופעה זאת גורמת לנזק נוסף לתפקוד של האנדותל. האנדותל המצפה את דפנות כלי הדם הפנימיים אחראים על מספר פעולות קריטיות כולל בין היתר הפרשת מתווכים הקשורים לקרישת הדם, תהליכי דלקת ועוד.על פי ממצאי המחקר שלפנינו גם שתי דקות הליכה כול שעה יכולות להפחית את נזקי הישיבה ולנטרל חלק מהנזקים הבריאותיים.

   ההמלצות הנוכחיות למבוגרים הן לבצע לפחות 2.5 שעות של פעילות גופנית מתונה כול שבוע. רק כשליש מהמבוגרים בישראל וחמישית מהמבוגרים בארצות הברית מתנהלים על פי ההמלצות האלה.

   המחקר

   במטרה להבין האם הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה נותחו תוצאותיו של מעקב בריאותי שערך משרד הבריאות האמריקאי (U.S. National Health and Nutrition Examination Survey). במהלך המעקב שהקיף 3,200 אנשים ונמשך 3 שנים נמדדה כמות הפעילות הגופנית של המשתתפים באמצעות כלי מדידה ייעודיים. החוקרים ערכו השוואה בין היתרונות הבריאותיים המופקים מעמידה שהיא פעילות בעצימות נמוכה לעומת הליכה שהיא פעילות בעצימות קלה. במהלך התקופה מתו 137 משתתפים.

   ממצאי המחקר

   זמן עמידה ארוך לא מספיק כדי לנטרל את נזקי הישיבה, אבל הליכות קצרות או פעילות קלה אחרת כמו לנקות את הגינה יכולים להאריך את החיים של האנשים שבמשך יותר ממחצית היום מנהלים אורח חיים יושבני. הליכה בת שתי דקות מידי שעה הפחיתו את הסיכון למוות מוקדם ב33%.

   מסקנות המחקר

   המחקר מפריך את התפיסה שרק פעילות אינטנסיבית בעצימות גבוהה נושאת רווח בריאותי. מתברר שגם פעילות גופנית קלה ביותר נושאת רווח כזה. מעט הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה! התמדה לאורך זמן בפעילות בעצימות קלה כמו זאת שהודגמה במחקר תסתכם בסופו של דבר בפרק הזמן המומלץ לפעילות גופנית.

   בהתבסס על המחקר הזה ממליצים החוקרים להוסיף את שתי הדקות של ההליכה בכול שעה של ישיבה ל2.5 שעות שבועיות של פעילות הגופנית בעצימות בינונית המומלצת על ידי הרשויות. פעילות בעצימות בינונית מחזקת את הלב, שרירים ועצמות ומעניקה יתרונות בריאותיים שאינם מושגים על ידי פעילות גופנית קלה.

   Clinical Journal of the American Society of Nephrology, April 30 2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר