זהירות משרד זה מקום מסוכן

זהירות משרד זה מקום מסוכן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


זהירות משרד זה מקום מסוכן! המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד שבו אתם עובדים הוא מקום עבודה מסוכן שעלול לגרום למגוון רחב של תאונות, פציעות וכאבים כרוניים.

לכאורה, כאשר אתה ישוב אחרי שולחן משרדי ועובד עם מחשב אתה מוגן מכול פגע. אך רק לכאורה. מזה שנים ידוע לנו שהמשרד הוא מקום העבודה המסוכן ביותר. מקום בו נגרמים יותר נזקי הגוף לעובד מכול מקום עבודה אחר בעולם המערבי. תאונות ונזקים גופניים ונפשיים הנגרמים לעובדים ברחבי העולם מהווים בעיה קשה לעובדים, למעבידים ולמדינה. הפגיעה בפוריות העבודה ואובדן ההכנסות הנגרמות עקב פגיעות אלה מהווים בעיה קשה ברמה הלאומית. הקפדה על אופן עבודה ארגונומי בעמדות עבודה ארגונומיות יצמצם הנזקים. המאמר "זהירות משרד זה מקום מסוכן" מצביע על הסכנות הנמצאות במשרד וממה עליכם להיזהר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןזהירות משרד זה מקום מסוכן – למה?

אנו מבחינים בשתי קבוצות עיקריות של גורמי סיכון לפציעות ופגיעות במשרד:

1) הציוד המשרדי ההיקפי ואת תכנון עמדת העבודה

בשנים האחרונות רבו התביעות והפיצויים המשולמים בארצות הברית על ידי יצרני ציוד משרדי "בלתי הולם". בית המשפט האמריקאי בפסיקותיו הבהיר באופן חד משמעי את אחריותו של היצרן לכך שהציוד המשרדי היוצא ממפעלו תוכנן ויוצר לשימוש בטוח וממושך באופן סביר.

האם הציוד עמו אתם משתמשים ובכלל זה עכבר, מסך, ריהוט כיסא מתאימים לכם ולמידותיכם באופן מלא? האם עמדת העבודה שלכם מאורגנת באופן שהפריטים שבהם אתם עושים את מרב השימוש נגישים מאוד?

2) אופן ביצוע העבודה

האם אתם מקפידים לגוון את התנוחות ואת האופן שבו עבודתכם מתבצעת? האם אתם מקפידים על זמני מנוחה בין המטלות? האם אתם מנסים לשנות את המטלות שלכם ובכך לגוון את אופי ביצוע העבודה? נדרשים להרים משאות כבדים? הקפידו לצמצם ככול שניתן את משקלם, היעזרו בחבר לצורך הרמה והרימו נכון…. המשיכו לקרוא כדי לקבל טיפים לארגונומיה נכונה.

3) גורמי סיכון נוספים:

עם זאת, יש לזכור שרוב התאונות החמורות במשרד אינן מתרחשות כתוצאה מעבודה עם מחשב אלא מנפילות (שטיח לא הדוק, רצפה חלקה, סולם ועוד) ממאמץ פיזי חריג (הרמת חפץ כבד מידי, הרמה לא נכונה ועוד) פציעה מנפילת חפצים (ספרים, אוגדנים, ועוד), מלכידת חלקי גוף (לכידה במגרה בדלת או בחלון של אצבעות, שיער,תכשיטים ועוד).

זהירות משרד זה מקום מסוכן – פגיעות מעבודה במשרד

זהירות משרד זה מקום מסוכן
זהירות משרד זה מקום מסוכן

שעות עבודה ארוכות בעמדת עבודה לקויה וביציבה לקויה תיצור עומסים מצטברים על אזורי הגוף השונים ותוביל בהכרח לפציעות. בין תסמונת הכאב שעלולות להתפתח בעקבות עבודה במשרד נמנה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ושכמות, כאבי כתפיים, כאבי רגליים, כאבי ידיים, עייפות עיניים, תחושה כללית של מתח ועצבנות ועוד. יציבה נכונה בעודנו עובדים על מחשב הנה חשובה למניעת פציעות. ואולם יציבה תקינה לאורך זמן תיתכן אך ורק עם ציוד וריהוט איכותי המשולבים בעמדת עבודה המותאמת אישית ובמודעות גבוהה.

סימנים ותסמינים אופייניים לפציעות משרד

עבודה משרדית ובעיקר עבודה ממושכת מול מחשב הכרוכה בביצוע מטלות חוזרניות גורמת לפציעות מסוג פציעות ממאמץ נשנה. סימנים ותסמינים אופייניים לסוג זה של פציעות אשר מאפיינות עבודה משרדית יכללו כאבי שרירים, גידים, מפרקים, נוקשות או אובדן טווחי תנועה במפרקים, נפיחות, שינויים תחושתיים כולל נימול ואף הירדמות של אחת הגפיים או אזור מסוים באחת הגפיים, חולשה של שרירי או קבוצת שרירים באחת הגפיים ועוד.

במקרים קשים במיוחד עלולים להיגרם נזקים קשים יותר לעמוד השדרה וחוט השדרה ו/או למפרקים והסימנים והתסמינים עלולים, להיות חריפים וקשים. התסמינים הללו יכולים להופיע בכל סדר שהוא ואף להופיע לאחר שעות העבודה. פציעות בגין עומס יתר מונוטוני יכולות להוסיף ולהתפתח במשך חודשים ושנים לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים. בחלק מהמקרים הפציעות הכרוניות גורמות לעובדי משרד ומחשבים לפרוש מהמקצוע שלהם.

פציעות במשרד בגלל ארגונומיה לקויה

על פי המכון האמריקאי הלאומי לבטיחות מקצועית ובריאות (NIOSH) קיימת עלייה דרמטית בנזקי הגוף כתוצאה מעבודה משרדית. פגיעות אלה והעלויות האדירות הנלוות להן גרמו לממשל האמריקאי להשקיע סכומי עתק בניסיון לחקרן ולצמצמן. בשנים האחרונות לובש המשרד המודרני צורה חדשה, אך יחד עם זאת, השינויים הטכנולוגיים הרבים שהוכנסו למשרד המודרני הממוצע יצרו למעשה סביבת עבודה חדשה וסכנות חדשות. רעש, אור לא הולם, רהיטים בעלי תכנון או התאמה לקויה, ציוד או מכונות הפולטות ריחות או גזים ומתח נפשי, הרבה מתח נפשי. ממצא מעניין: על פי מחקרים שביצעה NIOSH עבודת המחשב כרוכה ברמות מתח נפשי גבוהה יותר מכל סוג עבודה אחרת שנחקרה.

פציעות הנגרמות במשרד בגלל עבודת מחשב

ארגונומיה לקויה במשרד
ארגונומיה לקויה במשרד

פציעות במשרד ובעיקר אלו הנגרמות מעבודת מחשב הנן לרוב חמורות פחות אך עם זאת נוטות להיות כרוניות, קשות לטיפול ולעתים אף מחייבות החלפת מקצוע. פציעות אלה נגרמות בגין סידור עמדת העבודה לוקה, מונוטוניות העבודה, יציבה לקויה או תנוחה מקובעת, קצב העבודה וחוסר במנוחות סדירות. נזקי הגוף כתוצאה מעבודה עם מחשב הנם קבוצה של בעיות הנגרמות מעומס יתר מונוטוני או משימוש לא נכון של מפרקים שרירים גידים ועצבים. מכלול בעיות אלו גם ידועות במונח (Repetitive Strain Injuries) או בצורה המקוצרת RSI.

כללים ארגונומיים למניעת פציעות משרדיות

מהי יציבה נכונה? מהו ריהוט נכון? כיצד מתכננים עמדת עבודה נכונה? על שאלות אלו ועוד רבות עונה תורת הארגונומיה. תורה זו עוסקת בהתאמת העבודה לעובד ע"י שינוי עמדת העבודה, שינוי כלי העבודה, שינוי סביבת העבודה ותכנון מחודש של העבודה. כאשר עמדת העבודה אינה מותאמת, כאשר הציוד אינו מותאם ארגונומית וכאשר העבודה אינה מתוכננת ומתבצעת נכונה מספר הפציעות בגין עבודת מחשב עולה. סיכום זה נועד לאפשר לקורא לזהות מבעוד מועד את הטעון תיקון בציוד, בעמדת העבודה ובהרגלי העבודה ובכך למנוע בעיות של עומס יתר עתידיות. על העובד המשרדי לזכור שעוצמת הפציעה תהייה מושפעת מן הגורמים הבאים:

• משך זמן העבודה והשהות בתנוחה אחת. יותר זמן שווה יותר סיכון.

• זמן מנוחה והתאוששות. יותר זמן מנוחה פחות סיכון.

• גודל הטעות. ככול שהיציבה רעה יותר או המונוטוניות של ביצוע המטלות גדול יותר הסיכון גדול יותר.

• שינויים אישיים. שינויים פיזיים ונפשיים אישיים יוצרים נקודות תורפה שונות.

תרגילי ספורט ושחרור מומלצים לעובדי משרד

 תרגילי הספורט

הריני ממליץ לכול אדם בריא העוסק בעבודה משרדית יומית "לאזן" את חוסר הפעילות המאפיינת את העבודה המשרדית ולעסוק בספורט. לצורך זה כל ספורט הנעשה באופן הדרגתי מתאים. עם זאת מניסיוני אימון סדיר בחדר הכושר הכולל תרגילי כוח לפלג גוף העליון נושא תוצאות טובות יותר בשיפור היציבה ובמניעת פציעות מעבודה משרדית.

תרגילי שחרור

מתייחס לביצוע תרגילי מתיחות והרפיה במהלך העבודה לשרירים המכווצים. בעיקרון יש לשאוף ולאזן את תנועות המפרקים. כך למשל חשוב לבצע מתיחות לאחור של מפרק שלצורך העבודה נאלץ לשהות או לבצע תנועות כפיפה חוזרות ונשנות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים