תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה

תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה? תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אלקטרוני אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מסך המחשב ושאר המסכים שמולם אנו חיים בעידן הזה נמצאים בכול מקום. כמעט אין אדם בלי טלפון חכם ואין בית ללא מחשב ובוודאי אין מקום עבודה שהמחשב אינו מהווה בו כלי עבודה מרכזי. לנוכח השימוש המוגבר במכשירים הללו יש לקחת בחשבון את מגוון הבעיות הבריאותיות שהוא עלול לגרום. בין הבעיות נמנה תסמונת ראיית מחשב הנובעים מהתבוננות ממושכת במסכים אך גם כאבי צוואר, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, דלקות בגפה התחתונה ועוד. הקפדה על ארגונומיה בסיסית של אופן השימוש במחשב עשוי להועיל. במקרה של התפתחות תסמונת ראיית מחשב – מה גורם לה צריכה להיות השאלה שאתם שואלים.

  תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה – רקע

  שילוב של השימוש האינטנסיבי במחשב גורם למגוון בעיות בריאותיות ובכללן נזקים לעיניים ולראייה. תסמונת ראיית מחשב או (Computer Vision Syndrome) היא אוסף של תסמינים וסימפטומים הנובעים משימוש ממושך ורציף במחשב. מנתוני ארגון האופטומטריסטים האמריקאי עולה כי עד 90% ממשתמשי המחשב חווים תופעות הקשורות בתסמונת זאת.

  הסימפטומים כוללים: עיניים יבשות, עיניים שורפות, עיניים עייפות, אדמומיות, ראייה מטושטשת, ראייה כפולה, קושי בחידוד הראייה, הפרשת דמעות מוגברת, עפעוף יתר, כאבי ראש, כאבי צוואר וכאבי כתפיים. על פי נתונים סטטיסטים כ90% מהמשתמשים במחשבים סובלים או יסבלו מחלק או מכול הסימפטומים הללו.

  גורמים לתסמונת ראיית מחשב

  הראייה האנושית נועדה גם ואולי אף בעיקר לצורך ראייה למרחק. סביבת החיים והעבודה המודרנית אינם מספקים לנו מספיק הזדמנויות להביט למרחקים. הקושי על מערכת הראייה הנובע מהעובדה שאנו מתמקדים רוב הזמן על עצמים קרובים, המיקוד על תמונת מסך מרצדת יוצר קושי נוסף. הקושי העצום של העיניים להתמקד בפיקסלים מרצדים מאמצים את העיניים ומתישות אותן. עיניים אמורות להיות רטובות. כאשר העיניים יבשות הן מאדימות ולעתים אף מפרישות ונגרם כאב. חשוב לציין שיובש בעיניים עלול בסופו של דבר לגרום נזק למשטח הקדמי של העין ולפגיעה באיכות הראייה. יש מספר סיבות לתופעה כאשר סיבה מרכזית היא השילוב של במיקוד עיניים ממושך שבו אנו לא ממצמצים די הצורך ומיזוג האוויר שגורם לאוויר יבש בחלל החדר.

  טיפול בתסמונת ראיית מחשב

  לרוב עצירת העבודה עם המחשב יעלימו את הנזקים האופייניים להתפתחות תסמונת ראיית מחשב. אם אין באפשרותכם או ברצונכם להפסיק את העבודה מול המחשב אזי ערכו הפסקות תכופות ובהן הביטו למרחק. עפעפו לעיתים תכופות, טפטפו טיפות עיניים שנועדו לכך, שתו הרבה מים ותרגלו תרגילי עיניים. לצורך תרגילי העיניים יש לערוך הפסקות בעבודה מול המסך. כול 10 דקות יש למקד את המבט למרחק של 10 מטרים למשך 10 שניות. (חוק: 10-10-10) לאחר מכן יש למקד את המבט לסירוגין 10 מטרים קדימה למשך 2-3 שניות ואל האצבע שלך למשך 2-3 שניות. יש לחזור על התרגיל הזה 10 פעמים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מניעת תסמונת ראיית מחשב

   תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה
   תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה

   מספר שינויים שתבצעו בשגרת יומכם עשויים להפחית את הסיכון שלכם ללקות בתסמונת ראיית מחשב:

   עמדת מחשב ארגונומית

   • הקפידו על עמדת עבודה ארגונומית שבה השולחן והכיסא מאפשרים עבודה נכונה ולא מאמצת.
   • חשוב להקפיד על הפסקות תכופות בעבודה לצורך מצמוץ.
   • הקפידו על מסך LCD טוב בעל יכולת הפרדה וניגודיות גבוהים. מסך LCD טוב יותר ממסך רגיל. התמונה יותר חדה ופחות מרצדת. יש לכוון כיוון אופטימלי את הבהירות, הניגודיות והתאורה האחורית. השתמש במידת הצורך באנטי הבהק. אל תשכחו למקם את המסך במרחק נכון (40- 60 ס"מ) ובגובה הנכון (קצה העליון של המסך צריך להיות מעט מתחת לקו הראייה). חזור ושנה את מיקום וגובה המסך במידה ומישהו אחר עבד על המחשב וכיוון מחדש את עמדת העבודה.
   • הקפידו על הפסקות קצרות בעבודה שבמהלכן תתבוננו רחוק.

   שינויים בחדר

   • וודאו תאורת חדר מתאימה. רוב המשרדים נוטים לתאורת יתר ביחס לצורך בעבודת מחשב.
   • השתמשו בווילונות לשליטה על האור הנכנס מהחלונות.
   • השתמש בתאורה נמוכה שאינה מייצרת רפלקשן על המסך ומפחיתה את המאמץ של העיניים
   • השתמשו במנורה לצורך הארה של המסמכים.
   • ודאו שהאור לא מאיר על המסך או על העיניים שלכם
   • נקו את המסך לעיתים קרובות
   • כתבו עם פונט כהה על רקע בהיר (שחור על לבן)
   • היעזרו במשקפיים במידת הצורך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת