פריקת כתף טפלו בזה מהר

פריקת כתף טפלו בזה מהר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פריקת כתף – טפלו בזה מהר! פריקת כתף היא פריקת המפרק הכי שכיחה בגוף ואחד הגורמים להתפתחות כאבים בכתף. ברוב המכריע של המקרים (מעל 90%) ראש עצם הזרוע יוצא קדימה ממקומו. חשיבות הטיפול המהיר בפריקת כתף הוכחה מעבר לכול ספק. מפרק הכתף נהנה מטווחי תנועה גדולים. למעשה טווחי התנועה של המפרק הזה הם הנרחבים ביותר בגוף. טווחי התנועה הללו באים על חשבון היציבות של המפרק ומעלים את הסיכון לפריקות. עוד חשוב לזכור שלאחר הפריקה הראשונית הסיכוי לפריקה חוזרת הוא גבוה. מחקרים מציינים ששיעור הפריקות החוזרות של מפרק הכתף עלו להגיע עד ל – 92%.

  פריקת כתף עלולה לגרום לנזקים משניים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות, תומכות ומפעילות את הכתף ובכלל זה שרירים, רצועות, לברום, כלי דם ועצבים. למעשה במחצית מהמקרים של פריקת כתף מאובחנת פגיעה משנית באחת הרקמות. כך למשל פריקה כזאת עלולה לגרום לנזק בכתף מסוג בנקרט שבה פריקת הכתף קדימה מושכת את קופסית המפרק ואת הלברום וגורמת קרעים בלברום. לעתים עלול להתווסף לכך גם נזק בנקרט גרמי לעצם הגלנויד ו/או לראש עצם הזרוע (hill sachs lesion). לעתים פריקת כתף עלולה גם לגרום קרעים בשרוול המסובב. במחקר הנוכחי נמצא שאבחון וטיפול מהירים בכתף פרוקה עשויים למנוע ניתוח, פציעות כרוניות של הרקמות סביב ופריקות חוזרות עתידיות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פריקת כתף טפלו בזה מהר – רקע

   לקיחת אנמנזה (תולדות החולה) היא חלק בלתי נפרד מן הראיון אותו עורכים רופאים למטופלים. האנמנזה מכילה פרטים על המחלה והתסמינים אותם הם חשים, כגון כאב, עקצוץ, סחרחורת, נפיחות ואודם. נלמד פרטים מזהים, תלונה עיקרית / סיבת הפניה לטיפול, המחלה הנוכחית, תולדות המטופל, מחלות עבר, טיפולים רפואיים בעבר, תרופות אותן נוטל המטופל, אלרגיות ועוד. נלמד גם על הרגלים בעלי השלכה בריאותית (עישון, שימוש בסמים וכדומה) תולדות המשפחה, רקע סוציאלי, סקירת מערכות הגוף ועוד. הפרטים הללו נלקחים בכל אנמנזה במידה שהם רלוונטיים למחלה. תהליך לקיחת האנמנזה ארוך יותר ככל שהבעיה הרפואית מצריכה טיפול מורכב יותר.

   אבחון וטיפול בפריקת כתף

   אבחון פריקת כתף כולל שלושה שלבים מרכזיים: היסטוריה רפואית או תולדות החולה, לאחר מכן נמשיך עם הבדיקה גופנית שתכלול בדיקות מיוחדות ובדיקות נירולוגיות. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה.

   פריקת כתף טפלו בזה מהר
   פריקת כתף טפלו בזה מהר

   היסטוריה

   לצורך אבחון פריקת כתף נתחיל כאמור עם למידת ההיסטוריה הרפואית (אנמנזה) של החולה ועל הרקע הגנטי שלו. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו בין היתר מה קרה לכתף, כיצד החלו הכאבים בכתף, מה גרם להם, האם זה זה קרה בעבר, האם ישנה בעיה גנטית של למשל גמישות יתר המעלה את הסיכון לפריקת כתף, מה משפיע על הסימנים והתסמינים בכתף, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. פירוט הסימנים והתסמינים שבהם חש והבחין החולה מיד לאחר הפריקה עשויים להעניק לנו רמזים חשובים לגבי מהות הנזק.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בכתף ובכול השרשרת הקינטית שלה, נניע ונמשש את חלקי הגוף הללו ונערוך להם מספר בדיקות כולל בדיקות טווחי תנועה ובדיקות מיוחדות. במהלך הבדיקה הגופנית נחפש אחר אזורים כואבים, עיוות, רגישות ונפיחות. מיד לאחר מכן יש לערוך צילום רנטגן של הכתף על מנת לאבחן את הפריקה ולאתר שברים אפשריים.

   דימות

   בדיקת אולטרה סאונד עשויה להועיל במידה ויש חשד לקרעים ו/או נזקים אחרים של הרקמות הרכות. הטיפול הראשוני בכתף פרוקה הוא החזרת המפרק למקומו. ברוב המקרים ניתן להחזיר את המפרק באמצעות תמרון מיוחד ללא צורך בניתוח.

   כירורגיה

   במקרים קשים במיוחד החזרת המפרק תחייב ניתוח. הצעד העיקרי הבא לאחר החזרת המפרק הוא קיבוע הכתף ל- 1 – 4 שבועות. לאחר הסרת הקיבוע יש להתחיל בשיקום הכתף. השיקום של הכתף לאחר הפריקה עשוי להימשך 3 – 4 חודשים. תכנית השיקום תכלול החזרת טווחי התנועה ושיפור היציבות של המפרק.

   Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 12, 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע