ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ציסטה בברך – אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע תסמינים כרוניים במפרק הברך. ציסטה על שם ד"ר ויליאם בייקר (William Baker) שהיה הרופא הראשון שתיאר אותה בשנת 1877 יכולה להתפתח בשתי הברכיים או באחת בלבד. מדובר למעשה בנפיחות משנית לפתולוגיה אחרת המופיעה בחלק האחורי של המפרק. מלבד הנפיחות החולה הסובל מציסטה על שם בייקר עלול להתלונן גם על סימנים ותסמינים נוספים. סימנים ותסמינים אפשריים במצב הזה כוללים כאבים בברך, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד. עם זאת חשוב לציין שלעתים הנפיחות הזאת מתפתחת בברך מבלי לגרום לסימנים ותסמינים נוספים כלשהם.

  בכל מקרה של ציסטה בברך – אבחון וטיפול מוקדמים עשויים למנוע נזקים כרוניים בברך. עם זאת חשוב לציין טיפול יעיל מחייב אבחון וזיהוי מדויק של הרקמה שניזוקה ואומדן של חומרת הנזק. אבחנה מבדלת של כאבים בברך חייבת לקחת בחשבון בין יתר הגורמים הרבים האפשריים גם את ציסטת בייקר (Baker's cyst).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ציסטה בברך אבחון וטיפול – רקע

   ציסטה בברך על שם בייקר הקרויה גם פופליטאל ציסטה (Popliteal cyst) היא למעשה נפיחות באמתחת (בורסה) השריר החצי קרומי (Semimembranosus) אשר מצויה בחלק האחורי של מפרק הברך בין הגיד של השריר החצי גידי ושריר התאומים. מקור הנפיחות הוא הצטברות של נוזל סינוביאלי בתוך שק הבורסה. נוזל סינוביאלי זה מצוי באופן טבעי במפרק הברך ובמפרקים סינוביאליים אחרים בגופנו ומטרתו לסוכך את המפרקים.

   בחלק ניכר מהמקרים נפיחות זאת בחלק האחורי של הברך היא משנית לפגיעות אחרות בברך. בבדיקה של החולה הסובל מציסטה על שם בייקר נזהה בין היתר נפיחות בחלק האחורי של מפרק הברך. ברוב המקרים ניתן לטפל בציסטה הזאת באופן שמרני. לעיתים רחוקות נדרשת גם התערבות כירורגית.

   שכיחות הציסטה ע"ש בייקר

   השכיחות של ציסטה בברך על שם בייקר אינה מתועדת באופן מדויק ומשתנה ממחקר למחקר. על פי הערכות השונות נראה שקרוב ל 25% מהחולים המתלוננים על כאבים בברכיים סובלים גם מרמה כזאת או אחרת של נפיחות בחלק האחורי של הברך. ציסטה בברך על שם בייקר נוטה להתפתח בקרב ילדים בגילאים 3 – 8 ואז היא לרוב אינה גורמת לסימנים ותסמינים ובקרב מבוגרים בגילאים 30 – 70. ציסטת בייקר בקרב מבוגרים מתפתחת לרוב על רקע של פתולוגיה אחרת בברך כגון דלקת פרקים, קרע מיניסקוס ועוד וגורמת גם לסימנים ותסמינים נלווים.

   גורמים אפשריים לציסטה בברך

   ציסטה בברך על שם בייקר שהיא למעשה כיס נוזלים שהתנקז לשק המצוי בחלק האחורי של הברך, אינה מתפתחת בברך בריאה. נוכחותה של ציסטת בייקר מבשרת לרוב גם נוכחות של פגיעה נוספת בברך למשל: דלקת פרקים ניוונית בברך (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), קרע מיניסקוס או ברך חבולה מסיבה אחרת. הגורמים להתפתחות אותו כיס נוזלים בחלק האחורי של הברך כוללים על כן את אותם גורמים להתפתחות ההפרעות הבריאותיות שמוזכרות כאן. בין הגורמים נמנה כמובן את עומסי היתר החוזרניים על הברך שמהווה אם כל חטאת, נזקים טראומטיים לברך ומחלות פרקים.

   סימנים ותסמינים אופייניים לציסטה בברך

   הסימנים והתסמינים של ציסטה בברך על שם בייקר עלולים להיות כרוניים וטורדניים או חריפים וקיצוניים. קיומה של הנפיחות בחלק האחורי של הברך אינה גורמת תמיד לסימנים ותסמינים נוספים בעיקר נכונים הדברים כאשר היא מתפתחת בקרב ילדים. לפעמים הגילוי שלה מקרי בלבד בעת מישוש הברך ולא בגלל כאב. אם זאת ברוב המקרים התפתחו הסימנים והתסמינים הבאים: נפיחות וגודש נוזלים בחלק האחורי היא הסימן הקלסי של תופעה קלינית זאת. מדובר בנפיחות המחמירה בעמידה ומלבד זאת יתכנו גם חום מקומי, כאבים בברך, מוגבלות תנועה, רעשים בברך, נעילה של הברך, קריסה של הברך, נוקשות של המפרק ועוד.

   ברוב המקרים הגירוי הדלקתי הגורם לציסטת בייקר יחלים תוך זמן קצר אך ישנם מקרים שבהם היא עלולה להפוך לכרונית. במקרים נדירים כיס הנוזלים מאחור עלול להיקרע ולגרום לכאבים חריפים ונפיחות לאורך הרגל התחתונה מאחור.

   אבחון של ציסטה בברך

   את האבחון של ציסטה בברך על שם בייקר נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של המחלה. נלמד מתי החלו הכאבים והנפיחות בברך, מה גרם להופעת הכאבים, תיאור של סוג הכאב, פרטים אודות פעולות או מנחים המחמירים או מפחיתים את התסמינים ועוד. במהלך ההיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיומן של נטיות גנטיות למגוון מחלות כשעלולות לפגוע גם בברכיים. בין המחלות הללו נמנה: שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר פיזית את מיקום הכאב,  לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

   הבדיקה הגופנית של הברך כוללת תצפית ומישוש של הברך וכן בדיקה פונקציונלית של הברך. במישוש של הברך נזהה את סימן פוכר (Foucher's sign). כאשר החולה עומד והברך נעולה ניתן לרוב להבחין בנפיחות ובגודש הנוזל בחלק האחורי של הברך. "סימן פוכר" מתקיים כאשר במצב שבו הברך מיושרת הנפיחות מתקשה ובמצב שבו הברך מתכופפת הנפיחות מתרככת. אולטרה סאונד אבחוני או MRI יכולים לאשר את האבחון.

   החשד לדגל אדום מתעורר כאשר החולה מתלונן על נפיחות מאחורי הברך שהתפתחה באופן מהיר וחד, כאשר החולה מתלונן על כאבים חדים שהתפתחו באופן מהיר וחד, כאשר לכאבים החדים מצטרפים גם חסרים נוירולוגיים או סימנים המעידים על חסימה של כלי דם. כול אלה מהווים סימן אפשרי לקרע בציסטת בייקר מאחור ומחייבים הפניית החולה לבדיקות בחדרי מיון.

    אבחנה מבדלת של ציסטה בברך

   מגוון רחב של בעיות ברכיים עלול ליצור סימנים ותסמינים דומים לאלו המתפתחים במצב של ציסטה בברך על שם בייקר. בין יתר ההפרעות שיש לשלול במסגרת ביצוע האבחנה המבדלת נכלול נפיחות על רקע של פגיעה בכלי דם כמו למשל מפרצת (Aneurysm) בעורק בית הברך (Popliteal artery), דלקות פרקים למיניהן כולל דלקת פרקים זיהומית, גידולים סרטניים, קרע בחיבור של שרירי התאומים לברך ועוד.

   ציסטה בברך טיפול עצמי

   ציסטה בברך אבחון וטיפול
   ציסטה בברך אבחון וטיפול

   לכאבי ברך הנובעים מהתפתחות ציסטה בברך על שם בייקר יש לרוב רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. יש לציין שבקרב ילדים יכולה הבעיה לחלוף לחלוטין גם ללא טיפול. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי.

   ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו לא להעמיס את הברך על ידי עלייה במדרגות, כריעה וישיבה ממושכת כאשר הברך כפופה. הרמת הרגל ובמידת הצורך חבישה וקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל יכולים גם הם לעזור.

   זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר ציסטה שנוצרה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

   טיפול כירופרקטי בציסטה בברך

   ברוב המקרים ציסטה בברך על שם בייקר אינה כואבת במיוחד ואינה מגבילה את יכולת התנועה באופן משמעותי ולכן גם אינה נזקקת לטיפול מקצועי. עם זאת, כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברך הנובעים בציסטה על שם בייקר. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. טיפול כירופרקטי כולל שילוב של שימוש במכשור לריפוי דלקות כולל לייזר ואולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות. במהלך השיקום ישמר טווח התנועה של הברך ויוסדר כול חוסר איזון תפקודי או שרירי שמשפיע על הברך.

   במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. טיפולים תרופתיים הכוללים תרופות אנטי דלקתיות או תרופות על בסיס סטרואידי וכירורגיה נדרשים רק במקרים בהם הציסטה על שם בייקר נקרעת או היא חריגה מאוד בגודלה וגורמת לכאבים ומגבלות קשות. יש לציין שכאשר כיס הנוזלים הזה נקרע הוא יוצר תמונה קלינית דומה לפקקת וורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis). בפתולוגיה זו נחסמים הוורידים העמוקים ברגל על ידי קרישי דם וזרימת הדם נחסמת. יש לשלול מצב זה בדחיפות אחרת ניתן להגיע לנמק וורידי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר