ציסטה בברך אבחון וטיפול
ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ציסטה בברך – אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הברך ופגיעה מתמשכת באיכות חיים. ציסטה בברך ע”ש בייקר היא התפתחות נפיחות בחלק האחורי של המפרק הנגרמת מסיבה משנית לפתולוגיה אחרת. מלבד הנפיחות בחלק האחורי בברך החולה הסובל מציסטה על שם בייקר יכול להתלונן על מגוון סימנים ותסמינים נוספים כולל על כאבים בברך, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד.

הנפיחות הזאת על שם ד”ר ויליאם בייקר (William Baker) שהיה הרופא הראשון שתיאר אותה בשנת 1877 יכולה להתפתח בשתי הברכיים או באחת בלבד. היא יכולה להיות נטולת תסמינים בעיקר בקרב צעירים או לגרום לכאבים בברכיים, ולסימנים ותסמינים נוספים. רצויי לטפל בבעיה הזאת מוקדם ככול האפשר יחד עם זאת טיפול יעיל מחייב אבחון וזיהוי מדויק של הרקמה שניזוקה. בין יתר הגורמים הרבים האפשריים להתפתחות סימנים ותסמינים בברכיים אין לשכוח גם את  ציסטת בייקר (Baker’s cyst).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןציסטה בברך אבחון וטיפול – רקע

ציסטה בברך על שם בייקר הקרויה גם פופליטאל ציסטה (Popliteal cyst) היא למעשה נפיחות באמתחת (בורסה) השריר החצי קרומי ( Semimembranosus) אשר מצויה בחלק האחורי של מפרק הברך בין הגיד של השריר החצי גידי ושריר התאומים. מקור הנפיחות הוא הצטברות של נוזל סינוביאלי בתוך שק הבורסה. נוזל סינוביאלי זה מצוי באופן טבעי במפרק הברך ובמפרקים סינוביאליים אחרים בגופנו ומטרתו ל”שמן” את המפרקים.

בחלק ניכר מהמקרים נפיחות זאת בחלק האחורי של הברך היא משנית לפגיעות אחרות בברך. בבדיקה נזהה נפיחות בחלק האחורי של מפרק הברך. ברוב המקרים ניתן לטפל בבעיה באופן שמרני. לעיתים רחוקות נדרשת גם התערבות כירורגית.

שכיחות הציסטה ע”ש בייקר

השכיחות של ציסטה בברך על שם בייקר אינה מתועדת באופן מדויק ומשתנה ממחקר למחקר. על פי הערכות השונות נראה שקרוב ל 25% מהחולים המתלוננים על כאבים בברכיים סובלים גם מרמה כזאת או אחרת של נפיחות בחלק האחורי של הברך. ציסטה בברך על שם בייקר נוטה להתפתח בקרב ילדים בגילאים 3 – 8 ואז היא לרוב אינה גורמת לסימנים ותסמינים ובקרב מבוגרים בגילאים 30 – 70. ציסטת בייקר בקרב מבוגרים מתפתחת לרוב על רקע של פתולוגיה אחרת בברך כגון דלקות פרקים למיניהן, קרע מיניסקוס ועוד וכן גורמת גם לסימנים ותסמינים נלווים.

הגורמים האפשריים

ציסטה בברך על שם בייקר שהיא למעשה כיס נוזלים שהתנקז לשק המצוי בחלק האחורי של הברך, אינה מתפתחת בברך בריאה. נוכחותה של ציסטת בייקר מבשרת לרוב גם נוכחות של פתולוגיה כלשהי נוספת בברך למשל: דלקת פרקים ניוונית בברך (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית ( Rheumatoid arthritis), קרע מיניסקוס או ברך חבולה מסיבה אחרת. הסיבות להיווצרות אותו כיס נוזלים בחלק האחורי של הברך כוללות על כן את הסיבות להתפתחות הפתולוגיות שמוזכרות כאן ועוד. כמובן שעומס יתר על הברך מהווה אם כל חטאת.

סימנים ותסמינים אופייניים

הסימנים והתסמינים של ציסטה בברך על שם בייקר עלולים להיות כרוניים וטורדניים או חריפים וקיצוניים. קיומה של הנפיחות בחלק האחורי של הברך אינה גורמת תמיד לסימנים ותסמינים נוספים בעיקר נכונים הדברים כאשר היא מתפתחת בקרב ילדים. לפעמים הגילוי שלה מקרי בלבד בעת מישוש הברך ולא בגלל כאב. אם זאת ברוב המקרים התפתחו הסימנים והתסמינים הבאים: נפיחות וגודש נוזלים בחלק האחורי היא הסימן הקלסי של תופעה קלינית זאת. מדובר בנפיחות המחמירה בעמידה ומלבד זאת יתכנו גם חום מקומי, כאבים בברך, מוגבלות תנועה, רעשים בברך, נעילה של הברך, קריסה של הברך, נוקשות של המפרק ועוד.

ברוב המקרים הגירוי הדלקתי הגורם לציסטת בייקר יחלים תוך זמן קצר אך ישנם מקרים שבהם היא עלולה להפוך לכרונית. במקרים נדירים כיס הנוזלים מאחור עלול להיקרע ולגרום לכאבים חריפים ונפיחות לאורך הרגל התחתונה מאחור.

ציסטה בברך אבחון

את האבחון של ציסטה בברך על שם בייקר נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של המחלה. נלמד מתי החלו הכאבים והנפיחות בברך, מה גרם להופעת הכאבים, תיאור של סוג הכאב, פרטים אודות פעולות או מנחים המחמירים או מפחיתים את התסמינים ועוד. במהלך ההיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיומן של נטיות גנטיות למגוון מחלות כשעלולות לפגוע גם בברכיים. בין המחלות הללו נמנה: שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר פיזית את מיקום הכאב,  לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

הבדיקה הגופנית של הברך כוללת תצפית ומישוש של הברך וכן בדיקה פונקציונלית של הברך. במישוש של הברך נזהה את סימן פוכר (Foucher’s sign). כאשר החולה עומד והברך נעולה ניתן לרוב להבחין בנפיחות ובגודש הנוזל בחלק האחורי של הברך. “סימן פוכר” מתקיים כאשר במצב שבו הברך מיושרת הנפיחות מתקשה ובמצב שבו הברך מתכופפת הנפיחות מתרככת. אולטרה סאונד אבחוני או MRI יכולים לאשר את האבחון.

החשד לדגל אדום מתעורר כאשר החולה מתלונן על נפיחות מאחורי הברך שהתפתחה באופן מהיר וחד, כאשר החולה מתלונן על כאבים חדים שהתפתחו באופן מהיר וחד, כאשר לכאבים החדים מצטרפים גם חסרים נוירולוגיים או סימנים המעידים על חסימה של כלי דם. כול אלה מהווים סימן אפשרי לקרע בציסטת בייקר מאחור ומחייבים הפניית החולה לבדיקות בחדרי מיון.

 אבחנה מבדלת

מגוון רחב של בעיות ברכיים עלול ליצור סימנים ותסמינים דומים לאלו המתפתחים במצב של ציסטה בברך על שם בייקר. בין יתר ההפרעות שיש לשלול במסגרת ביצוע האבחנה המבדלת נכלול נפיחות על רקע של פגיעה בכלי דם כמו למשל מפרצת (Aneurysm) בעורק בית הברך (Popliteal artery), דלקות פרקים למיניהן כולל דלקת פרקים זיהומית, גידולים סרטניים, קרע בחיבור של שרירי התאומים לברך ועוד.

ציסטה בברך טיפול עצמי

ציסטה בברך אבחון וטיפול
ציסטה בברך אבחון וטיפול

לכאבי ברך הנובעים מהתפתחות ציסטה בברך על שם בייקר יש לרוב רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. יש לציין שבקרב ילדים יכולה הבעיה לחלוף לחלוטין גם ללא טיפול. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי.

ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו לא להעמיס את הברך על ידי עלייה במדרגות, כריעה וישיבה ממושכת כאשר הברך כפופה. הרמת הרגל ובמידת הצורך חבישה וקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל יכולים גם הם לעזור.

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר ציסטה שנוצרה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. ברוב המקרים ציסטה בברך על שם בייקר אינה כואבת במיוחד ואינה מגבילה את יכולת התנועה באופן משמעותי ולכן גם אינה נזקקת לטיפול מקצועי. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברך הנובעים בציסטה על שם בייקר. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר ואולטרה סאונד. במהלך השיקום ישמר טווח התנועה של הברך ויוסדר כול חוסר איזון תפקודי או שרירי שמשפיע על הברך.

במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. טיפולים תרופתיים הכוללים תרופות אנטי דלקתיות או תרופות על בסיס סטרואידי וכירורגיה נדרשים רק במקרים בהם הציסטה על שם בייקר נקרעת או היא חריגה מאוד בגודלה וגורמת לכאבים ומגבלות קשות. יש לציין שכאשר כיס הנוזלים הזה נקרע הוא יוצר תמונה קלינית דומה לפקקת וורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis). בפתולוגיה זו נחסמים הוורידים העמוקים ברגל על ידי קרישי דם וזרימת הדם נחסמת. יש לשלול מצב זה בדחיפות אחרת ניתן להגיע לנמק וורידי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן