ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך – אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע תסמינים כרוניים במפרק הברך. הציסטה בברך קרויה ע"ש דוקטור ויליאם בייקר (Baker's cyst) הרופא שתיאר אותה לראשונה ב- 1877. ציסטה זאת שיכולה להתפתח בברך אחת או בשתי הברכיים היא משנית להפרעה אחרת בברך. בין ההפרעות שעלולות לגרום לציסטה בברך נמנה קרע מיניסקוס, בורסיטיס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנלווים לציסטה הזאת בברך כוללים כאבים בברך, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד. עם זאת חשוב לציין שלעתים הנפיחות הזאת מתפתחת בברך בלי לגרום לסימנים ותסמינים נוספים כלשהם.

בכל מקרה של ציסטה בברך – אבחון וטיפול מוקדמים עשויים למנוע נזקים כרוניים בברך. טיפול יעיל מחייב אבחון וזיהוי מדויקים של הרקמה שניזוקה והערכה של חומרת הנזק. אבחנה מבדלת של כאבים בברך חייבת לקחת בחשבון בין יתר הגורמים גם את ציסטת בייקר.

ציסטה בברך אבחון וטיפול – רקע

הציסטה בברך על שם בייקר קרויה גם פופליטאל ציסטה (Popliteal cyst) או ציסטה של בית הברך. ציסטה זאת נגרמת בהרבה מקרים בגלל דלקת ונפיחות בבורסה של השריר החצי קרומי (Semimembranosus). בורסה זאת מצויה בחלק האחורי של מפרק הברך בין הגיד של השריר החצי גידי ושריר התאומים. מקור הנפיחות הוא הצטברות של נוזל סינוביאלי בתוך שק הבורסה. נוזל סינוביאלי זה מצוי באופן טבעי במפרק הברך ובמפרקים סינוביאליים אחרים בגופנו ומטרתו לסוכך את המפרקים.

מלבד הדלקת בבורסה של השריר החצי קרומי הציסטה יכולה להתפתח גם בגלל הפרעות אחרות בברך. בין ההפרעות שעלולות לגרום לנפיחות בברך מאחור נמנה נזקי חבלה, קרע מיניסקוס דלקת פרקים ועוד. אבחון ציסטה ע"ש בייקר מתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. רק לעתים רחוקות נצטרך גם אמצעי הדמיה לשם כך. בבדיקה הגופנית של החולה הסובל מציסטה ע"ש בייקר נמשש את הנפיחות בחלק האחורי של הברך. ברוב המקרים ניתן לטפל בציסטה הזאת באופן שמרני. לעיתים רחוקות נדרשת גם התערבות כירורגית.

ציסטה על שם בייקר – שכיחות

השכיחות של ציסטה בברך על שם בייקר אינה מתועדת באופן מדויק ומשתנה ממחקר למחקר. על פי הערכות השונות:

 • הפרעה זאת שכיחה בקרב 20% מכלל האוכלוסייה
 • 25% מהחולים המתלוננים על כאבים בברכיים סובלים גם מרמה כזאת או אחרת של נפיחות בחלק האחורי של הברך

שיא היארעות של ציסטה בברך על שם בייקר מתרחשף

 • בין גיל 4 – 7 שנים ונוטה להיות אסימפטומטית
 • ועם שיא גדול יותר בין 35 ל 70 שנים. ציסטת בייקר בקרב מבוגרים מתפתחת לרוב על רקע של פתולוגיה אחרת בברך כגון דלקת פרקים, קרע מיניסקוס ועוד וגורמת גם לסימנים ותסמינים נלווים.

גורמים אפשריים לציסטה בברך

ציסטה בברך על שם בייקר שהיא למעשה כיס נוזלים שהתנקז לשק המצוי בחלק האחורי של הברך, אינה מתפתחת בברך בריאה. נוכחותה של ציסטת בייקר מבשרת לרוב גם נוכחות של פגיעה נוספת בברך למשל: דלקת פרקים ניוונית בברך (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), קרע מיניסקוס או ברך חבולה מסיבה אחרת. הגורמים להתפתחות אותו כיס נוזלים בחלק האחורי של הברך כוללים על כן את אותם גורמים להתפתחות ההפרעות הבריאותיות שמוזכרות כאן. בין הגורמים נמנה כמובן את עומסי היתר החוזרניים על הברך שמהווה אם כל חטאת, נזקים טראומטיים לברך ומחלות פרקים.

סימנים ותסמינים אופייניים לציסטה בברך

הסימנים והתסמינים של ציסטה בברך על שם בייקר עלולים להיות כרוניים וטורדניים או חריפים וקיצוניים. קיומה של הנפיחות בחלק האחורי של הברך אינה גורמת תמיד לסימפטומים נוספים. בעיקר נכונים הדברים כאשר הנפיחות הזאת מתפתחת בקרב ילדים. לפעמים הגילוי של הציסטה הוא בעת מישוש הברך ולא בגלל כאב. עם זאת ברוב המקרים התפתחו הסימנים והתסמינים הבאים:

 • נפיחות וגודש נוזלים בחלק האחורי היא הסימן הקלסי של תופעה קלינית זאת
 • הנפיחות מחמירה בעמידה
 • יתכן חום מקומי
 • כאבים בברך
 • מוגבלות תנועה
 • רעשים בברך
 • נעילה של הברך
 • קריסה של הברך
 • נוקשות של המפרק ועוד.

ברוב המקרים הגירוי הדלקתי הגורם לציסטת בייקר יחלים תוך זמן קצר אך ישנם מקרים שבהם היא עלולה להפוך לכרונית. במקרים נדירים כיס הנוזלים מאחור עלול להיקרע ולגרום לכאבים חריפים ונפיחות לאורך הרגל התחתונה מאחור.

אבחון של ציסטה בברך

את האבחון של ציסטה בברך על שם בייקר נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של המחלה. בין היתר נלמד:

 • מתי החלו הכאבים והנפיחות בברך
 • מה גרם להופעת הכאבים
 • נקבל תיאור של סוג הכאב
 • נבין אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את התסמינים ועוד

במהלך ההיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיומן של נטיות גנטיות למגוון מחלות כשעלולות לפגוע גם בברכיים. בין המחלות הללו נמנה: שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר פיזית את מיקום הכאב, לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

הבדיקה הגופנית של הברך כוללת תצפית ומישוש של הברך וכן בדיקה פונקציונלית של הברך. במישוש של הברך נזהה את סימן פוכר (Foucher's sign). כאשר החולה עומד והברך נעולה ניתן לרוב להבחין בנפיחות ובגודש הנוזל בחלק האחורי של הברך. "סימן פוכר" מתקיים כאשר במצב שבו הברך מיושרת הנפיחות מתקשה ובמצב שבו הברך מתכופפת הנפיחות מתרככת. אולטרה סאונד אבחוני או MRI יכולים לאשר את האבחון.

החשד לדגל אדום מתעורר כאשר:

 • החולה מתלונן על נפיחות מאחורי הברך שהתפתחה באופן מהיר וחד
 • כאשר החולה מתלונן על כאבים חדים שהתפתחו באופן מהיר וחד
 • לכאבים החדים מצטרפים גם חסרים נוירולוגיים או סימנים המעידים על חסימה של כלי דם

כול אלה מהווים סימן אפשרי לקרע בציסטת בייקר מאחור ומחייבים הפניית החולה לבדיקות בחדרי מיון.

 אבחנה מבדלת של ציסטה בברך

בעיות ברכיים רבות עלולות לגרום לסימפטומים דומים לאלו המתפתחים בגלל ציסטה בברך על שם בייקר. בין יתר ההפרעות שיש לשלול במסגרת ביצוע האבחנה המבדלת נכלול:

 • נפיחות על רקע של פגיעה בכלי דם. כמו מפרצת (Aneurysm) בעורק בית הברך (Popliteal artery)
 • דלקות פרקים למיניהן ובכלל זה דלקת פרקים זיהומית
 • גידולים סרטניים
 • קרע בחיבור של שרירי התאומים לברך ועוד

ציסטה בברך טיפול עצמי

ציסטה בברך אבחון וטיפול
ציסטה בברך אבחון וטיפול

לכאבי ברך הנובעים מהתפתחות ציסטה בברך על שם בייקר יש לרוב רקע מכני. הפרעות בריאותיות מכניות מגיבות היטב לטיפולים שמרניים. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. יש לציין שבקרב ילדים יכולה הבעיה לחלוף לחלוטין גם ללא טיפול. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי.

ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו לא להעמיס את הברך על ידי עלייה במדרגות, כריעה וישיבה ממושכת כאשר הברך כפופה. הרמת הרגל ובמידת הצורך חבישה וקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יכולים גם הם לעזור.

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות. מנוחה כזאת תאפשר לציסטה שנוצרה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי בציסטה בברך

במקרים שבהם ישנה ציסטה קלה בברך שאינה כואבת ואינה מגבילה את התנועה אין צורך לטפל.  עזרה מקצועית מומלצת כאשר לציסטה בברך נלווים כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברך הנובעים מהציסטה בברך. כירופרקט מאומן לאבחן ולטפל בכאבי ברכיים שנגרמים עקב תפקוד ביו-מכני לקוי או בגלל פציעת רקמות. טיפול כירופרקטי כולל:

 • שימוש במכשור לריפוי דלקות ובכלל זה לייזר רך ואולטרה סאונד
 • טכניקות טיפול ידניות
 • תרגילי שיקום

במהלך השיקום ישמר טווח התנועה של הברך ויוסדר כל חוסר איזון תפקודי או שרירי שמשפיע על הברך.

טיפול רפואי בציסטה בברך

במקרים בהם החולה אינו מגיב לטיפולים שמרניים נפנה אותו לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי בציסטה על שם בייקר כולל בין היתר:

 • טיפול עם תרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של תרופות על בסיס סטרואידים
 • טיפול כירורגי

האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. טיפולים תרופתיים וכירורגיה נדרשים כאשר הציסטה ע"ש בייקר נקרעת או גדולה במיוחד וגורמת לכאבים ולמגבלות. יש לציין שכאשר כיס הנוזלים הזה נקרע הוא יוצר תמונה קלינית דומה לפקקת וורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis). בפתולוגיה זו נחסמים הוורידים העמוקים ברגל על ידי קרישי דם וזרימת הדם נחסמת. יש לשלול מצב זה בדחיפות אחרת ניתן להגיע לנמק וורידי.

References:

Helfgott SM. Popliteal (Baker's) cyst. UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/popliteal-bakers-cyst (accessed July 29, 2023).

NICE CKS. Baker's cyst. https://cks.nice.org.uk/topics/bakers-cyst/ (accessed July 29, 2023).

Wikipedia. Baker's cyst. https://en.wikipedia.org/wiki/Baker%27s_cyst (accessed July 29, 2023).

Seo PH et al. Prevalence and morphology of popliteal cyst: a cadaveric study using ultrasonography. Knee Surg Relat Res. 2019;31(1):46-51.

Kaya A et al. Baker’s cyst in children: conservative management versus surgical excision in a prospective randomized study. Afr J Paediatr Surg. 2021;18(1):11-15.

Rupp S et al. Popliteal cysts in adults: a review. Semin Arthritis Rheum. 2002;31(6):108-118.

Fritschy D et al. The popliteal cyst: a review of recent literature. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2006;14(7):673-679.

Rongen JJ et al. Treatment of popliteal cysts: a systematic review and meta-analysis. J Bone Joint Surg Am. 2019;101(6):534-544.

Akkaya M et al. Comparison of arthroscopic bursectomy versus open excision for symptomatic popliteal (Baker’s) cysts: a retrospective cohort study with minimum two-year follow-up results. Arch Orthop Trauma Surg. 2020;140(12):1785-1790.

Kim SJ et al. Arthroscopic treatment for symptomatic Baker’s cysts associated with intra-articular lesions in children: minimum two-year follow-up results compared with adults’ results using propensity score matching analysis: a retrospective case-control study using prospective data collection database system (Knee Surg Relat Res). Knee Surg Relat Res.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

אפקט פלצבו משכך כאבי גב

פלצבו לכאבי גב? כן גם במקרה הזה זה עובד. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף. מתברר שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל, אפילו אם החולים מודעים לכך.