ציסטה בברך
ציסטה בברך

ציסטה בברך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע”ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

הנפיחות הזאת על שם ד”ר ויליאם בייקר (William Baker) שהיה הרופא הראשון שתיאר אותה בשנת 1877 יכולה להתפתח בשתי הברכיים או באחת בלבד, להיות נטולת תסמינים בעיקר בקרב צעירים או לגרום לכאבים בברכיים ומוגבלות תנועתית. בין יתר הגורמים הרבים האפשריים להתפתחות סימנים ותסמינים במפרקים נושאי המשקל הללו אין לשכוח גם את  ציסטת בייקר (Baker’s cyst).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןציסטה בברך – רקע

ציסטה ע”ש בייקר הקרויה גם פופליטאל ציסטה (Popliteal cyst) היא למעשה נפיחות בצקתית של אמתחת (בורסה) השריר החצי קרומי ( Semimembranosus) אשר מצויה בחלק האחורי של מפרק הברך בין הגיד של השריר החצי גידי ושריר התאומים. מקור הנפיחות הוא הצטברות של נוזל סינוביאלי בתוך שק הבורסה. נוזל סינוביאלי זה מצוי באופן טבעי במפרק הברך ובמפרקים סינוביאליים אחרים בגופנו ומטרתו ל”שמן” את המפרקים.

בחלק ניכר מהמקרים נפיחות זאת בחלק האחורי של הברך היא משנית לפגיעות אחרות בברך. בבדיקה נזהה נפיחות בחלק האחורי של מפרק הברך. ברוב המקרים ניתן לטפל בבעיה באופן שמרני. לעיתים רחוקות נדרשת גם התערבות כירורגית. 

שכיחות הציסטה ע”ש בייקר

שכיחות התופעה אינה מתועדת באופן מדויק ומשתנה ממחקר למחקר. על פי הערכות השונות נראה שקרוב ל 25% מהחולים המתלוננים על כאבים בברכיים סובלים גם מרמה כזאת או אחרת של נפיחות בצקתית בחלק האחורי של הברך. ציסטת בייקר נוטה להתפתח בקרב ילדים בגילאים 3-8 ואז היא לרוב אינה גורמת לסימנים ותסמינים ובקרב מבוגרים בגילאים 30-70. ציסטת בייקר  בקרב מבוגרים מתפתחת לרוב על רקע של פתולוגיה אחרת בברך כגון דלקות פרקים למיניהן, קרע מיניסקוס ועוד ועל כן גורמת לסימנים ותסמינים.

הגורמים האפשריים 

ציסטת בייקר שאינו אלא כיס נוזלים שהתנקז לשק בחלק האחורי של הברך, אינה מתפתחת בברך בריאה לחלוטין. נוכחותה של ציסטת בייקר מבשרת לרוב גם נוכחות של פתולוגיה כלשהי נוספת בברך למשל: דלקת פרקים ניוונית בברך (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית ( Rheumatoid arthritis), קרע מיניסקוס או ברך חבולה מסיבה אחרת. הסיבות להיווצרות אותו כיס נוזלים בחלק האחורי של הברך כוללות על כן את הסיבות להתפתחות הפתולוגיות שמוזכרות כאן ועוד. כמובן שעומס יתר על הברך מהווה אם כל חטאת.

סימנים ותסמינים אופייניים 

הסימנים והתסמינים של ציסטת בייקר עלולים להיות כרוניים וטורדניים  או חריפים וקיצוניים. קיומה של הנפיחות בחלק האחורי של הברך אינה גורמת תמיד לסימנים ותסמינים נוספים בעיקר נכונים הדברים כאשר היא מתפתחת בקרב ילדים. לפעמים הגילוי שלה מקרי בלבד בעת מישוש הברך ולא בגלל כאב. אם זאת ברוב המקרים התפתחו הסימנים והתסמינים הבאים: נפיחות בצקתית היא הסימן הקלאסי של תופעה קלינית זאת. מדובר בנפיחות המחמירה בעמידה ומלבד זאת יתכנו גם חום מקומי, כאבים בברך, מוגבלות תנועה, רעשים בברך, נעילה של הברך, קריסה של הברך, נוקשות של המפרק ועוד.

ברוב המקרים הגירוי הדלקתי הגורם לציסטת בייקר יחלים תוך זמן קצר אך ישנם מקרים שבהם היא עלולה להפוך לכרונית. במקרים נדירים כיס הנוזלים מאחור עלול להיקרע ולגרום לכאבים חריפים ונפיחות לאורך הרגל התחתונה מאחור.

אבחון 

את האבחון של ציסטת בייקר נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של המחלה. נלמד מתי החלו הכאבים והנפיחות בברך, מה גרם להופעת הכאבים, תיאור של סוג הכאב, פרטים אודות פעולות או מנחים המחמירים או מפחיתים את התסמינים ועוד. במהלך ההיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיומן של נטיות גנטיות למגוון מחלות כשעלולות לפגוע גם בברכיים. בין המחלות הללו נמנה: שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר פיזית את מיקום הכאב,  לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.  

הבדיקה הגופנית של הברך כוללת תצפית ומישוש של הברך וכן בדיקה פונקציונלית של הברך. במישוש של הברך נזהה את סימן פוכר (Foucher’s sign). כאשר החולה עומד והברך נעולה ניתן לרוב להבחין בנפיחות הבצקתית בחלק האחורי של הברך. סימן פוכר מתקיים כאשר במצב שבו הברך מיושרת הנפיחות הבצקתית מתקשה ובמצב שבו הברך מתכופפת הנפיחות הבצקתית מתרככת. אולטרה סאונד אבחוני או MRI יכולים לאשר את האבחון.

החשד לדגל אדום מתעורר כאשר החולה מתלונן על נפיחות מאחורי הברך שהתפתחה באופן מהיר וחד, כאשר החולה מתלונן על כאבים חדים שהתפתחו באופן מהיר וחד, כאשר לכאבים החדים מצטרפים גם חסרים נוירולוגיים או סימנים המעידים על חסימה של כלי דם. כול אלה מהווים סימן אפשרי לקרע בציסטת בייקר מאחור ומחייבים הפניית החולה לבדיקות בחדרי מיון. 

 אבחנה מבדלת

מגוון רחב של בעיות ברכיים עלול ליצור סימנים ותסמינים דומים לאלו המתפתחים במצב של ציסטת בייקר. בין יתר ההפרעות שיש לשלול במסגרת ביצוע האבחנה המבדלת נכלול נפיחות על רקע של פגיעה בכלי דם כמו למשל מפרצת (Aneurysm) בעורק בית הברך (Popliteal artery), דלקות פרקים למיניהן כולל דלקת פרקים זיהומית, גידולים סרטניים, קרע בחיבור של שרירי התאומים לברך ועוד.

טיפול עצמי

ציסטה בברךלכאבי ברך הנובעים מציסטה על שם בייקר יש רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. יש לציין שבקרב ילדים יכולה הבעיה לחלוף לחלוטין גם ללא טיפול. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. 

ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו לא להעמיס את הברך על ידי עלייה במדרגות, כריעה וישיבה ממושכת כאשר הברך כפופה. הרמת הרגל ובמידת הצורך חבישה וקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל יכולים גם הם לעזור. 

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר ציסטה שנוצרה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. ברוב המקרים ציסטת בייקר אינה כואבת במיוחד ואינה מגבילה את יכולת התנועה באופן משמעותי ולכן גם אינה נזקקת לטיפול מקצועי. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברך הנובעים בציסטה על שם בייקר. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר ואולטרה סאונד. במהלך השיקום ישמר טווח התנועה של הברך ויוסדר כול חוסר איזון תפקודי או שרירי שמשפיע על הברך.

במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. טיפולים תרופתיים הכוללים תרופות אנטי דלקתיות או תרופות על בסיס סטרואידי וכירורגיה נדרשים רק במקרים בהם הציסטה על שם בייקר נקרעת או היא חריגה מאוד בגודלה וגורמת לכאבים ומגבלות קשות. יש לציין שכאשר כיס הנוזלים הזה נקרע הוא יוצר תמונה קלינית דומה לפקקת וורידית עמוקה (Deep Vein Thrombosis). בפתולוגיה זו נחסמים הוורידים העמוקים ברגל על ידי קרישי דם וזרימת הדם נחסמת. יש לשלול מצב זה בדחיפות אחרת ניתן להגיע לנמק וורידי. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן