ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ציסטה בברך – אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע תסמינים כרוניים במפרק הברך. הציסטה בברך קרויה ע"ש דוקטור ויליאם בייקר (Baker's cyst) הרופא שתיאר אותה לראשונה ב- 1877. ציסטה זאת שיכולה להתפתח בברך אחת או בשתי הברכיים היא משנית להפרעה אחרת בברך. בין ההפרעות שעלולות לגרום לציסטה בברך נמנה קרע מיניסקוס, בורסיטיס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנלווים לציסטה הזאת בברך כוללים כאבים בברך, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד. עם זאת חשוב לציין שלעתים הנפיחות הזאת מתפתחת בברך מבלי לגרום לסימנים ותסמינים נוספים כלשהם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בכל מקרה של ציסטה בברך – אבחון וטיפול מוקדמים עשויים למנוע נזקים כרוניים בברך. טיפול יעיל מחייב אבחון וזיהוי מדויקים של הרקמה שניזוקה ואומדן של חומרת הנזק. אבחנה מבדלת של כאבים בברך חייבת לקחת בחשבון בין יתר הגורמים גם את ציסטת בייקר.

  ציסטה בברך אבחון וטיפול – רקע

  הציסטה בברך על שם בייקר קרויה גם פופליטאל ציסטה (Popliteal cyst) או ציסטה של בית הברך. ציסטה זאת נגרמת בהרבה מקרים בגלל דלקת ונפיחות בבורסה של השריר החצי קרומי (Semimembranosus). בורסה זאת מצויה בחלק האחורי של מפרק הברך בין הגיד של השריר החצי גידי ושריר התאומים. מקור הנפיחות הוא הצטברות של נוזל סינוביאלי בתוך שק הבורסה. נוזל סינוביאלי זה מצוי באופן טבעי במפרק הברך ובמפרקים סינוביאליים אחרים בגופנו ומטרתו לסוכך את המפרקים.

  מלבד הדלקת בבורסה של השריר החצי קרומי הציסטה יכולה להתפתח גם בגלל הפרעות אחרות בברך. בין ההפרעות שעלולות לגרום לנפיחות בברך מאחור נמנה נזקי חבלה, קרע מיניסקוס דלקת פרקים ועוד. אבחון ציסטה ע"ש בייקר מתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. רק לעתים רחוקות נצטרך גם אמצעי הדמיה לשם כך. בבדיקה הגופנית של החולה הסובל מציסטה ע"ש בייקר נמשש את הנפיחות בחלק האחורי של הברך. ברוב המקרים ניתן לטפל בציסטה הזאת באופן שמרני. לעיתים רחוקות נדרשת גם התערבות כירורגית.

  שכיחות הציסטה ע"ש בייקר

  השכיחות של ציסטה בברך על שם בייקר אינה מתועדת באופן מדויק ומשתנה ממחקר למחקר. על פי הערכות השונות נראה שקרוב ל 25% מהחולים המתלוננים על כאבים בברכיים סובלים גם מרמה כזאת או אחרת של נפיחות בחלק האחורי של הברך. ציסטה בברך על שם בייקר נוטה להתפתח בקרב ילדים בגילאים 3 – 8 ואז היא לרוב אינה גורמת לסימנים ותסמינים ובקרב מבוגרים בגילאים 30 – 70. ציסטת בייקר בקרב מבוגרים מתפתחת לרוב על רקע של פתולוגיה אחרת בברך כגון דלקת פרקים, קרע מיניסקוס ועוד וגורמת גם לסימנים ותסמינים נלווים.

  גורמים אפשריים לציסטה בברך

  ציסטה בברך על שם בייקר שהיא למעשה כיס נוזלים שהתנקז לשק המצוי בחלק האחורי של הברך, אינה מתפתחת בברך בריאה. נוכחותה של ציסטת בייקר מבשרת לרוב גם נוכחות של פגיעה נוספת בברך למשל: דלקת פרקים ניוונית בברך (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), קרע מיניסקוס או ברך חבולה מסיבה אחרת. הגורמים להתפתחות אותו כיס נוזלים בחלק האחורי של הברך כוללים על כן את אותם גורמים להתפתחות ההפרעות הבריאותיות שמוזכרות כאן. בין הגורמים נמנה כמובן את עומסי היתר החוזרניים על הברך שמהווה אם כל חטאת, נזקים טראומטיים לברך ומחלות פרקים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סימנים ותסמינים אופייניים לציסטה בברך

   הסימנים והתסמינים של ציסטה בברך על שם בייקר עלולים להיות כרוניים וטורדניים או חריפים וקיצוניים. קיומה של הנפיחות בחלק האחורי של הברך אינה גורמת תמיד לסימנים ותסמינים נוספים בעיקר נכונים הדברים כאשר היא מתפתחת בקרב ילדים. לפעמים הגילוי שלה מקרי בלבד בעת מישוש הברך ולא בגלל כאב. אם זאת ברוב המקרים התפתחו הסימנים והתסמינים הבאים: נפיחות וגודש נוזלים בחלק האחורי היא הסימן הקלסי של תופעה קלינית זאת. מדובר בנפיחות המחמירה בעמידה ומלבד זאת יתכנו גם חום מקומי, כאבים בברך, מוגבלות תנועה, רעשים בברך, נעילה של הברך, קריסה של הברך, נוקשות של המפרק ועוד.

   ברוב המקרים הגירוי הדלקתי הגורם לציסטת בייקר יחלים תוך זמן קצר אך ישנם מקרים שבהם היא עלולה להפוך לכרונית. במקרים נדירים כיס הנוזלים מאחור עלול להיקרע ולגרום לכאבים חריפים ונפיחות לאורך הרגל התחתונה מאחור.

   אבחון של ציסטה בברך

   את האבחון של ציסטה בברך על שם בייקר נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של המחלה. בין היתר נלמד:

   • מתי החלו הכאבים והנפיחות בברך
   • מה גרם להופעת הכאבים
   • נקבל תיאור של סוג הכאב
   • נבין אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את התסמינים ועוד

   במהלך ההיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיומן של נטיות גנטיות למגוון מחלות כשעלולות לפגוע גם בברכיים. בין המחלות הללו נמנה: שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר פיזית את מיקום הכאב,  לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

   הבדיקה הגופנית של הברך כוללת תצפית ומישוש של הברך וכן בדיקה פונקציונלית של הברך. במישוש של הברך נזהה את סימן פוכר (Foucher's sign). כאשר החולה עומד והברך נעולה ניתן לרוב להבחין בנפיחות ובגודש הנוזל בחלק האחורי של הברך. "סימן פוכר" מתקיים כאשר במצב שבו הברך מיושרת הנפיחות מתקשה ובמצב שבו הברך מתכופפת הנפיחות מתרככת. אולטרה סאונד אבחוני או MRI יכולים לאשר את האבחון.

   החשד לדגל אדום מתעורר כאשר:

   • החולה מתלונן על נפיחות מאחורי הברך שהתפתחה באופן מהיר וחד
   • כאשר החולה מתלונן על כאבים חדים שהתפתחו באופן מהיר וחד
   • לכאבים החדים מצטרפים גם חסרים נוירולוגיים או סימנים המעידים על חסימה של כלי דם

   כול אלה מהווים סימן אפשרי לקרע בציסטת בייקר מאחור ומחייבים הפניית החולה לבדיקות בחדרי מיון.

    אבחנה מבדלת של ציסטה בברך

   בעיות ברכיים רבות עלולות לגרום לסימפטומים דומים לאלו המתפתחים בגלל ציסטה בברך על שם בייקר. בין יתר ההפרעות שיש לשלול במסגרת ביצוע האבחנה המבדלת נכלול:

   • נפיחות על רקע של פגיעה בכלי דם. כמו למשל מפרצת (Aneurysm) בעורק בית הברך (Popliteal artery)
   • דלקות פרקים למיניהן ובכלל זה דלקת פרקים זיהומית
   • גידולים סרטניים
   • קרע בחיבור של שרירי התאומים לברך ועוד

   ציסטה בברך טיפול עצמי

   ציסטה בברך אבחון וטיפול
   ציסטה בברך אבחון וטיפול

   לכאבי ברך הנובעים מהתפתחות ציסטה בברך על שם בייקר יש לרוב רקע מכני. הפרעות בריאותיות מכניות מגיבות היטב לטיפולים שמרניים. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. יש לציין שבקרב ילדים יכולה הבעיה לחלוף לחלוטין גם ללא טיפול. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי.

   ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו לא להעמיס את הברך על ידי עלייה במדרגות, כריעה וישיבה ממושכת כאשר הברך כפופה. הרמת הרגל ובמידת הצורך חבישה וקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יכולים גם הם לעזור.

   זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות. מנוחה כזאת תאפשר לציסטה שנוצרה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

   טיפול כירופרקטי בציסטה בברך

   במקרים בהם ישנה ציסטה קלה בברך שאינה כואבת ואינה מגבילה את התנועה אין צורך לטפל.  עזרה מקצועית מומלצת כאשר לציסטה בברך נלווים כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברך הנובעים מהציסטה בברך. כירופרקט מאומן לאבחן ולטפל בכאבי ברכיים שנגרמים עקב תפקוד ביו-מכני לקוי או בגלל פציעת רקמות. טיפול כירופרקטי כולל:

   • שימוש במכשור לריפוי דלקות ובכלל זה לייזר רך ואולטרה סאונד
   • טכניקות טיפול ידניות
   • תרגילי שיקום

   במהלך השיקום ישמר טווח התנועה של הברך ויוסדר כול חוסר איזון תפקודי או שרירי שמשפיע על הברך.

   טיפול רפואי בציסטה בברך

   במקרים בהם החולה אינו מגיב לטיפולים שמרניים נפנה אותו לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי בציסטה על שם בייקר כולל בין היתר:

   • טיפול עם תרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של תרופות על בסיס סטרואידים
   • טיפול כירורגי

   האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. טיפולים תרופתיים וכירורגיה נדרשים כאשר הציסטה ע"ש בייקר נקרעת או גדולה במיוחד וגורמת לכאבים ולמגבלות. יש לציין שכאשר כיס הנוזלים הזה נקרע הוא יוצר תמונה קלינית דומה לפקקת וורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis). בפתולוגיה זו נחסמים הוורידים העמוקים ברגל על ידי קרישי דם וזרימת הדם נחסמת. יש לשלול מצב זה בדחיפות אחרת ניתן להגיע לנמק וורידי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה לצורך טיפול ולמניעת כאבי גב תחתון ותסמונות כאב אחרות? כאב גב בכלל וכאב גב תחתון בפרט מהווים הפרעות