כאבים בשכמות

כאבים בשכמות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם לכאב באזור הזה של הגב העליון הוא נזק קל לאחד או יותר מהשרירים. יחד עם זאת, חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים של הסימנים והתסמינים המופעים בשכמות עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאב בשכמות שמקורו בעמוד השדרה הגבי אינו שכיח. מבחינה תפקודית עמוד השדרה הגבי הוא אזור המיוצב באמצעות הצלעות ולכן מוגבל בתנועתו. מגבלות התנועה מפחיתות את הסיכון של עמוד השדרה הגבי להיפגע, להישחק ולהיפצע. מסיבה זאת פריצת דיסק בגב העליון היא אפשרית אך אינה שכיחה. עם זאת בגב העליון ישנם שרירים, גידים ורקמות נוספות שפגיעה בהן עלולה לגרום להתפתחות כאבים בגב העליון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בשכמות – רקע

כאב בשכמות מתייחס לכאב שמופיע מעל השכמה הימנית, מעל השכמה השמאלית או בין שתי עצמות השכם (Scapula). הכאב שמופיע בשכמה או בשכמות עלול לבלבל האם הכאב הזה מקורו בתנועה לא טובה שעשיתי ובגללה מתחתי שריר בשכמה או שמא מדובר בגורם רציני יותר? האם תנוחת השינה שלי בלילה גרמה לכאב הזה או שמא גידול סרטני בריאות? כאב בשכמות יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות החל מנזק קל לאחת מהרקמות המרכיבות של השכמה או בגלל פציעות והקרנות כאב מחלקי גוף אחרים כמו הצוואר והכתף או מהקרנות כאב ממחלות באיברים פנימיים בבטן ובחזה.

אנטומיה של עצם השכם

עצם השכם היא עצם שטוחה בצורת משולש הממוקמת בחלק האחורי העליון של כלוב הצלעות ומייצרת אתו את  ציר תנועה – עצם השכם וכלוב הצלעות (Scapulothoracic). ציר התנועה הזה אינו מהווה מפרק אמיתי אלא ציר שבו עצם השכם מחליקה על כלוב הצלעות. עצם השכם מחברת את עצם הזרוע (Humerus) לעצם הבריח (Clavicle) ומהווה נקודת אחיזה לשרירים של הגב העליון צוואר וזרוע. השרירים המרכזיים המקנים לעצם השכם יכולת תנועה נרחבת כוללים את שריר הטרפז (Trapezius), השרירים המעוינים (Rhomboids), שריר המשור הקדמי (Serratus anterior) ואת שריר מרים השכמה (Levator scapula).

השריר מרים השכם מחבר בין עצם השכמה לחוליות הצוואר ומהווה גורם חשוב בהרמת עצם השכם ובסיבובה. שריר המשור הקדמי מתחיל בצלעות העליונות 1-8 באופן משונן המדמה שיני משור ונאחז בחלקו הפנימי של עצם השכם. מיקומו האנטומי מאפשר לו לתפקד כמניע ומייצב של עצם השכם. תנועותיו של שריר זה כוללות תנועה החוצה (Protraction) ועזרה עם תנועות סיבוביות של עצם השכם. בהיותו גורם מייצב של עצם השכם מסייע שריר המשור הקדמי לשרירים אחרים להניע את הזרוע. השריר החשוב הזה בתפקודו של עצם השכם מעוצבב על ידי עצב החזה הארוך (Long thoracic nerve). פגיעה בעצב הזה תגרום לחולשה של השריר ולתופעה קלינית הקרויה "שכמה מרחפת" (Winging scapula).

כאבים בשכמות סימנים ותסמינים נלווים

סוג הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח בשכמות וחומרתם תלויים ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. סימנים ותסמינים המעידים על קרע או מתיחה של שריר או גיד בשכמה על רקע חבלה או עומסי יתר יכללו כאבים מקומיים ומגבלות תנועה של השכמה ויתכן גם של הזרוע. סימנים ותסמינים בגלל כיווץ כרוני של השרירים בשכמות יכללו כאב מקומי, כאבי ראש, עייפות ועוד. סימנים המעידים על נזק עצבי יכללו עקצוצים, תחושת שריפה, נימול, הירדמות ועוד. נזק עצבי עלול להיגרם בגלל שלבקת חוגרת (Shingles), דלקת במקלעת הזרוע (Brachial neuritis) או כתוצאה מלחץ על שורש עצב צווארי על רקע נזק לדיסק בין חולייתי צווארי .

סימנים ותסמינים המעידים על ליקוי תפקודי של מפרק עצם השכם וכלוב הצלעות יכללו רעשים וחריקות (Crepitus) שבוקעים במהלך תנועת עצמות השכמה. סימנים ותסמינים המעידים על נזק צווארי או על נזק בכתף המקרין לשכמה יכללו מלבד כאבים בשכמה גם סימנים ותסמינים באזורים הרלוונטיים. סימנים ותסמינים הנובעים ממחלת ריאות, לב או מעי יכללו תסמינים אופייניים למערכת הנפגעת.

הגורמים לכאבים בשכמות

כאבי שכמות בדומה לכאבים אחרים שמקורם שריר ושלד מתעוררים בעיקר בגלל פציעה של אחת או יותר מרקמות הגב העליון. בין הרקמות נמנה שרירים, גידים, עצבים ועצמות. האופן שבו הרקמות הללו עלולות להיפצע משתנה. מנגנון פציעה עיקרי הוא נזק מצטבר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות וחשיפה לעומסים חוזרניים. מנגנון פציעה אפשרי נוסף הוא נזקי חבלה על רקע נפילה, תאונה, פציעת ספורט ו ועוד.

גורמים נוספים לכאבים בשכמות כוללים מתח נפשי הגורם לכיווץ כרוני של השרירים בשכמות ופגיעות צוואר או כתף שעלולות לגרום להשלכת כאב לשכמה או לשכמות. מגוון מחלות באיברים מרוחקים עלול גם הוא לגרום להופעת כאבים בשכמות. כך למשל מחלות בחלל החזה כולל מחלת ריאות, מחלת לב, מחלה של אב העורקים, מחלה של הושט ומחלות בחלל הבטן כולל מחלת מעיים, לבלב, רחם, כליות ועוד עלולים לגרום להשלכת כאב לשכמות.

כאבים בשכמות גורמי סיכון

להלן פירוט של גורמי סיכון אפשריים להתפתחות כאבים בשכמה:

גיל

בדומה להרבה פגיעות אחרות במערכות עצב שריר ושלד גם כאבים בשכמות מתרחשות באופן שכיח יותר ככול שאנו מתבגרים. תהליכים ניווניים ברקמות השונות המרכיבות של השכמות הופכים את הפגיעה בהם לסבירה יותר ובכך מעלים את הסיכון להתפתחות כאבים בשכמה.

פעילות גופנית

חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונה אחרת עלולים לגרום לפציעה של אחת או יותר מהרקמות בגב העליון ובשכמות כולל שרירים, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, חוליות עצם השכמה עצמה ועוד.

מקצוע

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות

מקצועות מסוימים כמו למשל עבודת קלדנות או עבודה עם מטלות חוזרניות על סרט נע עלולים לגרום לעומסי יתר חוזרניים על הרקמות בגב העליון ובכך לעלות את הסיכון להתפתחות כאבים במקום.

יציבה לקויה

ליקויי יציבה כגון כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders) או ראש מושט לפנים עלולים לגרום לעומסי יתר על שרירי השכמה ובכך לגרום גם לכאבי שרירים בשכמות. בליקוי יציבה אלו החולה סובל משרירי גב עליון חלשים ושרירי חזה קצרים. כפיפה של הראש קדימה עלולה לעורר את הכאב.

מתח נפשי כרוני

גורם שכיח נוסף לעומס שרירי והתפתחות כאבים בגב העליון שמקורם שרירי הוא מתח נפשי כרוני. מתח נפשי זמני עשוי להיות גורם חיובי ומדרבן. מתח נפשי כרוני, חרדות דיכאון ושאר תופעות נפשיות עלולים לגרום לכיווץ בלתי רצוני מתמשך של שרירים בגב העליון. במצב הזה, הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאב שורף ו/או חודרני במרכז הגב. כפיפת הסנטר לכיוון החזה, נשימות עמוקות ועוד עלולים לגרום להחמרת הכאב.

מעורבות בתאונה

גורם נוסף לכאבי שרירים בשכמות הוא טראומה או "תנועה לא טובה" הגורמת למתיחה או קרע של השרירים. אנו עלולים לבצע תנועה לא טובה כאשר אנו מושיטים יד למשהו שנמצא רחוק מידי, במהלך משק ספורט כמו כדורגל, גולף או טניס, הרמת משקלות ועוד. הסימנים והתסמינים של מתיחה או קרע בשריר יכולים לנוע מכאב קל לכאב חמור ונפיחות מקומית.

ליקויים תפקודיים ומבניים של עצם השכמה

כאבים בגב העליון עלולים להתפתח בגלל תפקוד לקוי של מפרק השכמה וכלוב הצלעות ו/או בגלל ליקויים במבניים הללו. הסימנים והתסמינים בגין ליקויים אלו כוללים רעשים הבוקעים בעת חיכוך עצם השכמה על כלוב הצלעות ולעתים גם כאבים במרכז הגב. גורמים אפשריים לתופעה היא עומסי יתר חוזרניים על מפרק הכתף כמו אלו הנגרמים בספורט שבו מרבים לבצע פעולות מעל גובה הראש. גם חבלה בעצם השכמה או בכלוב הצלעות עלולה לגרום לתופעה הזאת.

מיגרנה

בסוגים מסוימים של מיגרנה הכאבים מתחילים באזור השכמה ולאחר מכן מטפסים לראש או מתחילים בראש ומשליכים לכיוון השכמה.

פגיעת צוואר

נזקים לצוואר ממגוון סיבות כולל חבלה (צליפת שוט), עומסי יתר חוזרניים או עלולים לגרום בין היתר לפציעה של שרירים, מפרקים ודיסקים בין חולייתיים. נזקים אלו יובילו בהכרח לתלונות על כאבים בשכמות, מגבלות תנועה ועוד. נזקים לדיסקים הבין חולייתיים ובכלל זה בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי עלולים לגרום ללחץ על שורש עצב בצווארי או לחץ על חוט השדרה הצווארי ולהוביל בכך לכאבים בשכמות ולמגוון סימנים ותסמינים נוספים. גם דלקות פרקים בעמוד השדרה הצווארי ובעיקר דלקת פרים ניוונית עלולות לגרום בין היתר להקרנות כאב לשכמה. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם כאבי בצוואר, נוקשות תנועתית של הצוואר, מגבלות תנועה, כאבי ראש, סימנים ותסמינים נוירולוגיים ועוד. תנועות צוואר מסוימות עלולות להחמיר את הכאבים.

פגיעות כתף

הסימנים והתסמינים הנובעים ממגוון פגיעות כתף עלולים לכלול גם הקרנת כאב לשכמה. בין הפגיעות השכיחות בכתף נכלול: כולל מתיחה, קרע או צביטה של שרירי השרוול המסובב בכתף (Rotator Cuff Tendonitis and Tear) או דלקת מסוידת של אחד הגידים בכתף (Calcific Tendonitis), או כתף קפואה (Frozen Shoulder), או דלקת פרקים ניוונית או אחרת במפרק הכתף (Arthritis), נמק העצם (Avascular Necrosis) ופתולוגיות נוספות.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה או דאבת שרירים היא מחלה עלומה ש"אוהבת" לבוא לידי ביטוי בין היתר על ידי כאבים בשכמות. סימנים ותסמינים אחרים כוללים: עייפות, הפרעות שינה, דיכאון ועוד. קריטריונים לאבחון כוללים יותר מ10 נקודות כואבות כולל בשכמות.

עקמת

עקמת עלולה לפגוע בעמוד השדרה הגבי, לשבש את תפקוד החוליות במקום ולגרום להתפתחות כאבים בגב העליון וכמובן באזורים אחרים בגב.

נזקים עצביים

העצב החזי הארוך (Long thoracic nerve) יוצא משורשי העצבים C5, C6, C7 בצוואר ועושה דרכו מטה מבית השחי כדי לעצבב את שריר המשור הקדמי (Serratus anterior). שריר המשור הקדמי מתחיל באופן המזכיר ויזואלית שיני משור בצלעות 1-8 ונאחז בחלק הפנימי של עצם השכם . פגיעה בעצב החזי הארוך כתוצאה מחבלה ישירה (ניתוח להסרת שד ועוד) או עומסים חוזרניים (אגרוף, כדור מים) תגרום להיחלשות של השריר ולהתרוממות של עצם השכמה. מצב פתולוגי זה הקרוי שכמה מרחפת (Winging scapula) מודגם היטב כאשר מרימים את הכתף או דוחפים את היד כנגד הקיר. מלבד שכמה מרחפת, הסימנים ותסמינים כתוצאה מפתולוגיה זאת יכללו גם קושי בהרמת היד לפנים ומעל גובה הראש וכאבים בצד החיצוני של הצלעות ובאזור עצם השכם.

מחלות

מגוון מחלות רחב עלול לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם להקרנות כאב לשכמה. בין יתר המחלות נמנה מחלות המשליכות כאב לשכמה הימנית כמו למשל סרטן בכבד, אבנים בכיס המרה (Gallstones), דלקת בתוספתן ועוד, מחלות המשליכות כאב לשכמה השמאלית כמו למשל תסמונת המעי הרגיז (Irritable bowel syndrome), מחלות לב, מחלות לבלב ועוד, מחלות המשליכות כאב אל בין השכמות כמו דלקת בקיבה (Gastritis), כיב קיבה, רפלוקס קיבתי-ושטי (Gastroesophageal Reflux Disease), פגיעה בחוליות עמוד השדרה הגבי, לימפומה ע"ש הודג'קין ועוד.

להלן מדגם מייצג של סימנים ותסמינים אופייניים למערכות הגוף השונות שפגיעה בהן עלולה לגרום בין היתר להקרנת כאב לשכמה:

מערכת העיכול:

סימנים ותסמינים של רפלוקס קיבתי-ושטי יכללו תחושת שריפה בחזה (Heartburn), כאבים בין השכמות שמחמיר לאחר אכילה ובשכיבה, תחושה מתכתית חמוצה בפה ועוד.  סימנים ותסמינים של מחלות בדרכי המרה (Gallbladder Disease) יכללו כאבים חדים ופתאומיים מתחת לכלוב הצלעות בצד ימין שעלולים להקרין לשכמה הימנית או בין השכמות. הכאבים מחמירים בנשימה ולאחר אכילה. יתכנו הקאות, בחילות, חום, צהבת, חיוורות, שתן כהה ועוד.

מערכת הנשימה

הסימנים והתסמינים של דלקת ריאות יכללו חום, נשימה מהירה, שיעול וליחה, כאב בחזה בעצם השכם ויתכן גם בבית השחי. סימנים ותסמינים של חזה אוויר (Pneumothorax) הנוצר בגלל הצטברות אוויר בין קרומי האדר וקושי גובר של הריאה להתרחב ולהתכווץ  לצורך נשימה יכללו כאבים חריפים בצד של הריאה הפגועה, הכאבים מוקרנים לשכמות ומחמירים בנשימה, שיעול ותזוזה של הידיים. סימנים ותסמינים של סרטן ריאה (Lung Cancer) יכללו כאב קבוע בצד אחד של החזה ו/או בגב העליון, אובדן משקל, שיעול של דם, אובדן תיאבון, בחילות ועוד. סימנים ותסמינים של סחיף דם לריאות (Pulmonary Embolism) יכללו כאב חד ופתאומי בחזה ו/או בעצם השכם, חום קל שיעול של דם ועוד.

מערכת לב ריאה

סימנים ותסמינים של מחלת לב איסכמית (Ischemic Heart Disease) או התקף לב יכללו כאבים בחזה המוחמרים בפעילות, מתח נפשי וקור שעלולים להקרין לסנטר, צוואר, שכמות ולאורך היד השמאלית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים