כאבים בשכמות
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם לכאב באזור הזה של הגב העליון הוא נזק קל לאחד או יותר מהשרירים. יחד עם זאת, חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים של הסימנים והתסמינים המופעים בשכמות עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאב בשכמות שמקורו בעמוד השדרה הגבי אינו שכיח. מבחינה תפקודית עמוד השדרה הגבי הוא אזור המיוצב באמצעות הצלעות ולכן מוגבל בתנועתו. מגבלות התנועה מפחיתות את הסיכון של עמוד השדרה הגבי להיפגע, להישחק ולהיפצע. מסיבה זאת פריצת דיסק בגב העליון היא אפשרית אך אינה שכיחה. עם זאת בגב העליון ישנם שרירים, גידים ורקמות נוספות שפגיעה בהן עלולה לגרום להתפתחות כאבים בגב העליון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בשכמות – רקע

כאב בשכמות מתייחס לכאב שמופיע מעל השכמה הימנית, מעל השכמה השמאלית או בין שתי עצמות השכם (Scapula). הכאב שמופיע בשכמה או בשכמות עלול לבלבל האם הכאב הזה מקורו בתנועה לא טובה שעשיתי ובגללה מתחתי שריר בשכמה או שמא מדובר בגורם רציני יותר? האם תנוחת השינה שלי בלילה גרמה לכאב הזה או שמא גידול סרטני בריאות? כאב בשכמות יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות החל מנזק קל לאחת מהרקמות המרכיבות של השכמה או בגלל פציעות והקרנות כאב מחלקי גוף אחרים כמו הצוואר והכתף או מהקרנות כאב ממחלות באיברים פנימיים בבטן ובחזה.

אנטומיה של עצם השכם

עצם השכם היא עצם שטוחה בצורת משולש הממוקמת בחלק האחורי העליון של כלוב הצלעות ומייצרת אתו את  ציר תנועה – עצם השכם וכלוב הצלעות (Scapulothoracic). ציר התנועה הזה אינו מהווה מפרק אמיתי אלא ציר שבו עצם השכם מחליקה על כלוב הצלעות. עצם השכם מחברת את עצם הזרוע (Humerus) לעצם הבריח (Clavicle) ומהווה נקודת אחיזה לשרירים של הגב העליון צוואר וזרוע. השרירים המרכזיים המקנים לעצם השכם יכולת תנועה נרחבת כוללים את שריר הטרפז (Trapezius), השרירים המעוינים (Rhomboids), שריר המשור הקדמי (Serratus anterior) ואת שריר מרים השכמה (Levator scapula).

השריר מרים השכם מחבר בין עצם השכמה לחוליות הצוואר ומהווה גורם חשוב בהרמת עצם השכם ובסיבובה. שריר המשור הקדמי מתחיל בצלעות העליונות 1-8 באופן משונן המדמה שיני משור ונאחז בחלקו הפנימי של עצם השכם. מיקומו האנטומי מאפשר לו לתפקד כמניע ומייצב של עצם השכם. תנועותיו של שריר זה כוללות תנועה החוצה (Protraction) ועזרה עם תנועות סיבוביות של עצם השכם. בהיותו גורם מייצב של עצם השכם מסייע שריר המשור הקדמי לשרירים אחרים להניע את הזרוע. השריר החשוב הזה בתפקודו של עצם השכם מעוצבב על ידי עצב החזה הארוך (Long thoracic nerve). פגיעה בעצב הזה תגרום לחולשה של השריר ולתופעה קלינית הקרויה “שכמה מרחפת” (Winging scapula).

כאבים בשכמות סימנים ותסמינים נלווים

סוג הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח בשכמות וחומרתם תלויים ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. סימנים ותסמינים המעידים על קרע או מתיחה של שריר או גיד בשכמה על רקע חבלה או עומסי יתר יכללו כאבים מקומיים ומגבלות תנועה של השכמה ויתכן גם של הזרוע. סימנים ותסמינים בגלל כיווץ כרוני של השרירים בשכמות יכללו כאב מקומי, כאבי ראש, עייפות ועוד. סימנים המעידים על נזק עצבי על רקע שלבקת חוגרת (Shingles), דלקת במקלעת הזרוע (Brachial neuritis) או כתוצאה מלחץ על שורש עצב צווארי על רקע נזק לדיסק בין חולייתי צווארי, יכללו עקצוצים, תחושת שריפה, נימול, הירדמות ועוד. סימנים ותסמינים המעידים על ליקוי תפקודי של מפרק עצם השכם וכלוב הצלעות יכללו רעשים וחריקות (Crepitus) שבוקעים במהלך תנועת עצמות השכמה.  סימנים ותסמינים המעידים על נזק צווארי או על נזק בכתף המקרין לשכמה יכללו מלבד כאבים בשכמה גם סימנים ותסמינים באזורים הרלוונטיים. סימנים ותסמינים הנובעים ממחלת ריאות, לב או מעי יכללו תסמינים אופייניים למערכת הנפגעת.

הגורמים לכאבים בשכמות

כאבי שכמות בדומה לכאבים אחרים שמקורם שריר ושלד מתעוררים בגלל שני מנגנונים עיקריים: האחד פציעה טראומטית של אחת או יותר מרקמות הגב העליון כולל בעיקר שרירים, גידים, עצבים ועצמות על רקע חבלה, נפילה תאונה או פציעת ספורט והשני עקב נזק מצטבר לאחת או יותר מרקמות הגב העליון על רקע ביצוע תנועות חוזרניות וחשיפה לעומסים חוזרניים. גורמים נוספים לכאבים בשכמות כוללים מתח נפשי הגורם לכיווצים כרוניים של השרירים בשכמות ופגיעות צוואר או כתף שעלולות לגרום להשלכת כאב לשכמה או לשכמות. מגוון מחלות באיברים מרוחקים עלול גם הוא לגרום להופעת כאבים בשכמות. כך למשל מחלות בחלל החזה כולל מחלת ריאות, מחלת לב, מחלה של אב העורקים, מחלה של הושט ומחלות בחלל הבטן כולל מחלת מעיים, לבלב, רחם, כליות ועוד עלולים לגרום להשלכת כאב לשכמות.

כאבים בשכמות גורמי סיכון

להלן פירוט של גורמי סיכון אפשריים להתפתחות כאבים בשכמה:

גיל

בדומה להרבה פגיעות אחרות במערכות עצב שריר ושלד גם כאבים בשכמות מתרחשות באופן שכיח יותר ככול שאנו מתבגרים. תהליכים ניווניים ברקמות השונות המרכיבות של השכמות הופכים את הפגיעה בהם לסבירה יותר ובכך מעלים את הסיכון להתפתחות כאבים בשכמה.

פעילות גופנית

חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונה אחרת עלולים לגרום לפציעה של אחת או יותר מהרקמות בגב העליון ובשכמות כולל שרירים, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, חוליות עצם השכמה עצמה ועוד.

מקצוע

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות

מקצועות מסוימים כמו למשל עבודת קלדנות או עבודה עם מטלות חוזרניות על סרט נע עלולים לגרום לעומסי יתר חוזרניים על הרקמות בגב העליון ובכך לעלות את הסיכון להתפתחות כאבים במקום.

יציבה לקויה

ליקויי יציבה כגון כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders) או ראש מושט לפנים עלולים לגרום לעומסי יתר על שרירי השכמה ובכך לגרום גם לכאבי שרירים בשכמות. בליקוי יציבה אלו החולה סובל משרירי גב עליון חלשים ושרירי חזה קצרים. כפיפה של הראש קדימה עלולה לעורר את הכאב.

מתח נפשי כרוני

גורם שכיח נוסף לעומס שרירי והתפתחות כאבים בגב העליון שמקורם שרירי הוא מתח נפשי כרוני. מתח נפשי זמני עשוי להיות גורם חיובי ומדרבן. מתח נפשי כרוני, חרדות דיכאון ושאר תופעות נפשיות עלולים לגרום לכיווץ בלתי רצוני מתמשך של שרירים בגב העליון. במצב הזה, הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאב שורף ו/או חודרני במרכז הגב. כפיפת הסנטר לכיוון החזה, נשימות עמוקות ועוד עלולים לגרום להחמרת הכאב.

מעורבות בתאונה

גורם נוסף לכאבי שרירים בשכמות הוא טראומה או “תנועה לא טובה” הגורמת למתיחה או קרע של השרירים. אנו עלולים לבצע תנועה לא טובה כאשר אנו מושיטים יד למשהו שנמצא רחוק מידי, במהלך משק ספורט כמו כדורגל, גולף או טניס, הרמת משקלות ועוד. הסימנים והתסמינים של מתיחה או קרע בשריר יכולים לנוע מכאב קל לכאב חמור ונפיחות מקומית.

ליקויים תפקודיים ומבניים של עצם השכמה

כאבים בגב העליון עלולים להתפתח בגלל תפקוד לקוי של מפרק השכמה וכלוב הצלעות ו/או בגלל ליקויים במבניים הללו. הסימנים והתסמינים בגין ליקויים אלו כוללים רעשים הבוקעים בעת חיכוך עצם השכמה על כלוב הצלעות ולעתים גם כאבים במרכז הגב. גורמים אפשריים לתופעה היא עומסי יתר חוזרניים על מפרק הכתף כמו אלו הנגרמים בספורט שבו מרבים לבצע פעולות מעל גובה הראש. גם חבלה בעצם השכמה או בכלוב הצלעות עלולה לגרום לתופעה הזאת.

מיגרנה

בסוגים מסוימים של מיגרנה הכאבים מתחילים באזור השכמה ולאחר מכן מטפסים לראש או מתחילים בראש ומשליכים לכיוון השכמה.

פגיעת צוואר

נזקים לצוואר ממגוון סיבות כולל חבלה (צליפת שוט), עומסי יתר חוזרניים או דלקת פרקים עלולים לגרום בין היתר להתפתחות לחץ על שורש עצב בצווארי או לחץ על חוט השדרה הצווארי או סתם דלקת במפרקים של עמוד השדרה הצווארי. פתולוגיות אלה ואחרות עלולות לגרום בין היתר להקרנות כאב לשכמה. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם כאבי בצוואר, נוקשות תנועתית של הצוואר, מגבלות תנועה, כאבי ראש, סימנים ותסמינים נוירולוגיים ועוד. תנועות צוואר מסוימות עלולות להחמיר את הכאבים.

פגיעות כתף

הסימנים והתסמינים הנובעים ממגוון פגיעות כתף עלולים לכלול גם הקרנת כאב לשכמה. בין הפגיעות השכיחות בכתף נכלול: כולל מתיחה, קרע או צביטה של שרירי השרוול המסובב בכתף (Rotator Cuff Tendonitis and Tear) או דלקת מסוידת של אחד הגידים בכתף (Calcific Tendonitis), או כתף קפואה (Frozen Shoulder), או דלקת פרקים ניוונית או אחרת במפרק הכתף (Arthritis), נמק העצם (Avascular Necrosis) ופתולוגיות נוספות.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה או דאבת שרירים היא מחלה עלומה ש”אוהבת” לבוא לידי ביטוי בין היתר על ידי כאבים בשכמות. סימנים ותסמינים אחרים כוללים: עייפות, הפרעות שינה, דיכאון ועוד. קריטריונים לאבחון כוללים יותר מ10 נקודות כואבות כולל בשכמות.

עקמת

עקמת עלולה לפגוע בעמוד השדרה הגבי, לשבש את תפקוד החוליות במקום ולגרום להתפתחות כאבים בגב העליון וכמובן באזורים אחרים בגב.

נזקים עצביים

העצב החזי הארוך (Long thoracic nerve) יוצא משורשי העצבים C5, C6, C7 בצוואר ועושה דרכו מטה מבית השחי כדי לעצבב את שריר המשור הקדמי (Serratus anterior). שריר המשור הקדמי מתחיל באופן המזכיר ויזואלית שיני משור בצלעות 1-8 ונאחז בחלק הפנימי של עצם השכם . פגיעה בעצב החזי הארוך כתוצאה מחבלה ישירה (ניתוח להסרת שד ועוד) או עומסים חוזרניים (אגרוף, כדור מים) תגרום להיחלשות של השריר ולהתרוממות של עצם השכמה. מצב פתולוגי זה הקרוי שכמה מרחפת (Winging scapula) מודגם היטב כאשר מרימים את הכתף או דוחפים את היד כנגד הקיר. מלבד שכמה מרחפת, הסימנים ותסמינים כתוצאה מפתולוגיה זאת יכללו גם קושי בהרמת היד לפנים ומעל גובה הראש וכאבים בצד החיצוני של הצלעות ובאזור עצם השכם.

מחלות

מגוון מחלות רחב עלול לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם להקרנות כאב לשכמה. בין יתר המחלות נמנה מחלות המשליכות כאב לשכמה הימנית כמו למשל סרטן בכבד, אבנים בכיס המרה (Gallstones), דלקת בתוספתן ועוד, מחלות המשליכות כאב לשכמה השמאלית כמו למשל תסמונת המעי הרגיז (Irritable bowel syndrome), מחלות לב, מחלות לבלב ועוד, מחלות המשליכות כאב אל בין השכמות כמו דלקת בקיבה (Gastritis), כיב קיבה, רפלוקס קיבתי-ושטי (Gastroesophageal Reflux Disease), פגיעה בחוליות עמוד השדרה הגבי, לימפומה ע”ש הודג’קין ועוד.

להלן מדגם מייצג של סימנים ותסמינים אופייניים למערכות הגוף השונות שפגיעה בהן עלולה לגרום בין היתר להקרנת כאב לשכמה:

מערכת העיכול:

סימנים ותסמינים של רפלוקס קיבתי-ושטי יכללו תחושת שריפה בחזה (Heartburn), כאבים בין השכמות שמחמיר לאחר אכילה ובשכיבה, תחושה מתכתית חמוצה בפה ועוד.  סימנים ותסמינים של מחלות בדרכי המרה (Gallbladder Disease) יכללו כאבים חדים ופתאומיים מתחת לכלוב הצלעות בצד ימין שעלולים להקרין לשכמה הימנית או בין השכמות. הכאבים מחמירים בנשימה ולאחר אכילה. יתכנו הקאות, בחילות, חום, צהבת, חיוורות, שתן כהה ועוד.

מערכת הנשימה

הסימנים והתסמינים של דלקת ריאות יכללו חום, נשימה מהירה, שיעול וליחה, כאב בחזה בעצם השכם ויתכן גם בבית השחי. סימנים ותסמינים של חזה אוויר (Pneumothorax) הנוצר בגלל הצטברות אוויר בין קרומי האדר וקושי גובר של הריאה להתרחב ולהתכווץ  לצורך נשימה יכללו כאבים חריפים בצד של הריאה הפגועה, הכאבים מוקרנים לשכמות ומחמירים בנשימה, שיעול ותזוזה של הידיים. סימנים ותסמינים של סרטן ריאה (Lung Cancer) יכללו כאב קבוע בצד אחד של החזה ו/או בגב העליון, אובדן משקל, שיעול של דם, אובדן תיאבון, בחילות ועוד. סימנים ותסמינים של סחיף דם לריאות (Pulmonary Embolism) יכללו כאב חד ופתאומי בחזה ו/או בעצם השכם, חום קל שיעול של דם ועוד.

מערכת לב ריאה

סימנים ותסמינים של מחלת לב איסכמית (Ischemic Heart Disease) או התקף לב יכללו כאבים בחזה המוחמרים בפעילות, מתח נפשי וקור שעלולים להקרין לסנטר, צוואר, שכמות ולאורך היד השמאלית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health)…

 • כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

  כאבי גב תחתון? בלי ווליום, הן פשוט לא מועילות. בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן