דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית היא מחלת מפרקים הפוגעת בחלק מהאנשים הסובלים מפסוריאזיס (ספחת). פסוריאזיס היא מחלת עור וציפורניים שנכון להיום אין מזור מלא עבורה. הטיפול במחלה יכול להשיג הקלה בתסמינים בלבד. רוב האנשים סובלים תחילה מנגעי העור האופייניים לפסוריאזיס ורק מאוחר יותר גם מדלקת פרקים פסוריאטית. בחלק קטן יותר מהמקרים מחלת הפרקים מתפתחת תחילה ורק לאחר מכן יופיעו הנגעים העוריים של המחלה. דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) אינה מחלה הבאה לביטוי קליני באופן אחיד.

דלקת במפרקי העצה והכסל – סקרואילאיטיס נגרמת באופן שכיח יחסית בגלל מחלת פרקים הנלווית לפסוריאזיס. הסימנים והתסמינים של מחלת פרקים זאת כוללים בין היתר:

 • לכאבים מקומיים במפרק המעורב
 • מגבלות תנועה ותפקוד ועוד

דלקת מפרקים פסוריאטית -רקע

דלקת מפרקים פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית כרונית המשפיעה על המפרקים והעור. זה גורם דלקת, כאב, נוקשות ונפיחות במפרקים, כמו גם כתמים אדומים, קשקשים על העור ושינויים בציפורניים. דלקת מפרקים פסוריאזיס יכולה להשפיע על כל מפרק בגוף, אך היא שכיחה יותר באצבעות, בהונות, בעמוד השדרה, בעקב ובסוליית כף הרגל. דלקת מפרקים פסוריאזיס יכולה גם לגרום לבעיות עיניים, כגון אובאיטיס, אשר יכול להוביל לאובדן ראייה אם לא מטופל.

לדלקת מפרקים פסוריאזיס אין תרופה, אך טיפולים יכולים לסייע בשליטה על הסימפטומים ולמנוע נזק למפרקים. הטיפולים כוללים תרופות משנות מחלה (DMARDs), תרופות ביולוגיות, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), קורטיקוסטרואידים וטיפול גופני כגון כירופרקטיקה. כמה שינויים באורח החיים, כגון פעילות גופנית, ניהול משקל, הפחתת מתח והימנעות טריגרים, יכול גם לעזור לשפר את איכות החיים של אנשים עם דלקת מפרקים פסוריאזיס.

שכיחות

פסוריאזיס היא מחלת עור דלקתית כרונית המשפיעה על 2 עד 3 אחוזים מאוכלוסיית העולם, או כ -125 מיליון אנשים. דלקת מפרקים פסוריאטית (PsA) היא סוג של דלקת מפרקים דלקתית המתרחשת בעד 30% מהחולים עם פסוריאזיס. דלקת מפרקים פסוריאטית גורמת לכאבי מפרקים, נוקשות, נפיחות ותפקוד מופחת. לפסוריאזיס ולדלקת פרקים פסוריאטית יש השפעה משמעותית על איכות החיים ועל הנטל החברתי-כלכלי של אנשים שנפגעו ובני משפחותיהם.

פסוריאזיס פורצת לרוב בגילים 40 – 60 אך, גם ילדים ונערים עלולים לחלות בה. המחלה תוקפת גברים ונשים ביחס דומה. בחלק לא מבוטל של המקרים (15%) הסימפטומים הראשונים של מחלת הפסוריאזיס הנם אלו הנגרמים בגין הנזק למפרקים דווקא דבר שמקשה על האבחון.

מחלת פרקים נלווית לפסוריאזיס – סיווג

נהוג על כן, לחלק את המחלה הזאת לחמישה תתי סוגים. חלוקה זו מתבססת על ההתבטאות הקלינית השונה של תתי סוגי המחלה השונים ובכלל זה המיקום האנטומי שבו היא פוגעת, חומרת המחלה וכיוצא בזה.

1) מחלת של פרקי האצבעות והבהונות.

2) מחלה אסימטרית של פרקי הידיים והרגליים.

3) מחלה סימטרית שתוקפת מפרקים רבים ודומה לדלקת פרקים שגרונית

4) מחלת מוטילנס שהינה נדירה אך הרסנית ומעוותת.

5) מחלה של מפרקי העצה והכסל באגן ומפרקי עמוד השדרה (Psoriatic spondylitis).

לא ברור כמה אנשים סובלים מכל אחד מתתי הסוגים הללו. החלוקה אינה תמיד קלה וחלק מהסובלים ממחלת מפרקים זו – דלקת מפרקים פסוריאטית – יכולים לסבול מסימנים וסימפטומים המעידים על מעורבות של יותר מסוג אחד. לעתים דלקות בעיניים ודלקות בנקודות החיבור של רצועות וגידים יתווספו למחלת המפרקים. חשוב לציין שקיימות מעל 100 מחלות הפוגעות במפרקים. הטיפול במחלות הללו חייב להישען על אבחון מדויק.

גורמים למחלת פרקים הנלווית לפסוריאזיס

הגורמים להתפתחות דלקת מפרקים פסוריאטית כמו גם לפסוריאזיס אינם ברורים דיים. הערכות הן שמדובר בשילוב של גורמים הכולל את המערכת החיסונית, גנטיקה ותנאים סביבתיים.

גנטיקה

בקרב החולים הצעירים במחלה זאת – דלקת פרקים פסוריאטית – קיימת נטייה גנטית הבאה לידי ביטוי באמצעות קשר סטטיסטי מסוים בין המחלה לגן הקרוי HLA – B27. על כן הסיכוי שלכם לחלות במחלה גבוה יותר אם קרוב משפחה שלכם מדרגה ראשונה חלה בה.

מחלות זיהומיות

נטייה לפתח את דלקת מפרקים פסוריאטית אנו מוצאים גם לאחר היחשפות למחלה זיהומית ובעיקר לזו הנגרמת מחיידק הסטרפטוקוקוס.

נטילת תרופות

צריכת תרופות מסוימות מגבירים את הסיכון לחלות בפסוריאזיס ועל כן גם במחלה זאת – דלקת פרקים פסוריאטית.

גורמים נפשיים

התפתחות פסוריאזיס בעקבות חוויה טראומטית או משבר רגשי קשה הנם תופעה ידועה אשר מתרחשת בעיקר בקרב החולים המבוגרים.

סימנים ותסמינים

דלקת מפרקים פסוריאטית
דלקת מפרקים פסוריאטית

הסימפטומים השכיחים הנובעים ממחלת פרקים זאת נמנה:

 • כאבים במפרק המעורב.
 • נפיחות
 • מגבלות תנועה במגוון אזורים אנטומיים בהתאם למפרק הפגוע

כאבי גב תחתון כמו גם כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל בגין דלקת פרקים פסוריאטית מהווים תלונה שכיחה במרפאה כירופרקטית. התסמינים הללו הם לרוב חמורים יותר בבקרים מיד עם ההשכמה או מיד לאחר מנוחה ממושכת. יתכנו נזקים גם לגידים ורצועות ועל כן לסימפטומים נוספים הקשורים למיקום המדויק של הנזק ולחומרת הנזקים ברקמות הללו.

מחלת פרקים הנלווית לפסוריאזיס עלולה לפגוע במספר מערכות גוף נוספות. מלבד הנזקים והדלקות במפרקים המעורבים, יתווספו לעתים גם נזקים עוריים, דלקות עיניים, פצעי אפטות בחלל הפה, דלקות בצינור השופכה, השמנה ורמת שומנים גבוהה בדם. לתופעות אלו סימנים וסימפטומים שונים אשר עלולים להתווסף לאלו של המפרקים.

אבחון

ברוב המקרים (70%) השינויים בעור ובציפורניים יקדימו את התפתחות הסימנים והתסמינים במפרקים ויקלו על מלאכת האבחון. אך כאמור, בחלק קטן מן המקרים (15%) יופיעו הסימפטומים המעידים על נזק לפרקים תחילה. דבר זה עלול להקשות על אבחון המחלה ועל ההבדלה בין מחלת פרקים זאת לבין מחלות מפרקים אחרות. הסיבה לכך היא מיעוט הסימנים הקליניים האחרים שמופיעים בפרק הזמן הראשוני. בין הסימנים הללו נמנה:

 • שקיעת דם גבוהה
 • אנמיה קלה
 • רמה גבוהה של חומצת שתן בדם (יש לשלול שיגדון)

בצילומי רנטגן נוכל לזהות תהליכי שחיקה של הפרקים המעורבים.

טיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית

טיפול ראשוני כולל תרופות אנטי דלקתיות ותרופות אנטי ראומטיות. בשלבים החריפים של המחלה ובמקביל לטיפול התרופתי נעשה שימוש במגוון אמצעים לטיפול בדלקות. בין האמצעים הללו נמנה אולטרסאונד, לייזר רך ועוד. בשלב הכרוני של המחלה נעשה שימוש בטכניקות טיפול ידניות. בין היתר נבצע מוביליזציה של המפרקים המעורבים על מנת לשפר את טווח התנועה למנוע קיבעון. עוד נקפיד לאזן את השרירים הפועלים על המפרקים המעורבים. חולה עם מחלת פרקים נלווית לפסוריאזיס יקבל במרפאה גם ייעוץ במגוון נושאים ובכלל זה:

 • ייעוץ ארגונומי שיעסוק באופן שבו מבצע החולה את עבודתו
 • המלצות על פעילות גופנית מתאימה והאופן הנכון לבצע אותה
 • ייעוץ בכל הנוגע ליציבה נכונה

References:

Armstrong AW, Mehta MD, Schupp CW, Gondo GC, Bell SJ, Griffiths CEM. Psoriasis Prevalence in Adults in the United States. JAMA Dermatol. Published online June 30, 2021. doi:10.1001/jamadermatol.2021.2007

Mease PJ, Gladman DD, Papp KA, et al. Prevalence of rheumatologist-diagnosed psoriatic arthritis in patients with psoriasis in European/North American dermatology clinics. J Am Acad Dermatol. 2013;69(5):729-735.

World Health Organization. Global report on psoriasis. Geneva: WHO; 2016.

Coates LC, Helliwell PS. Psoriatic arthritis: state of the art review. Clin Med (Lond). 2017 Feb;17(1):65-70. doi: 10.7861/clinmedicine.17-1-65.

Sankowski AJ, Lebkowska UM, Cwikła J, Walecka I, Walecki J. Psoriatic arthritis. Pol J Radiol. 2013 Jan;78(1):7-17.

Singh JA, Guyatt G, Ogdie A, et al. 2018 American College of Rheumatology/National Psoriasis Foundation Guideline for the Treatment of Psoriatic Arthritis. Journal of Psoriasis and Psoriatic Arthritis. 2019;4(1):31-58.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ייעוץ ארגונומי והרצאות - מכתב תודה סיסקו

ייעוץ ארגונומי והרצאות – מכתב תודה

ייעוץ ארגונומי והרצאות

לכבוד: ד"ר יצחק בכר 

ברצוני להודות לך על ההרצאה המעניינת והמקצועית בתחום "הארגונומיה ועבודת המחשב" שהעברת בפני עובדי חברת סיסקו. המחשת בפני כולנו באופן ברור את הקשר שבין ארגונומיה תקינה ובריאות. נשמח להמשיך ולשתף פעולה גם בעתיד.

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

מרפק טניס מה גורם לו

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך גורמים ותסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.