דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת מפרקים פסוריאטית היא מחלת מפרקים כרונית הנלוות למחלת עור וציפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת). דלקת פרקים פסוריאטית הגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס – דלקת במפרקי העצה והכסל. הסימנים והתסמינים של המחלה כוללים כאבים בגב ובמפרקים נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור מלא למחלה. טיפול בה יכול להשיג הקלה בתסמינים בלבד.

  דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) אינה מחלה הבאה לביטוי קליני באופן אחיד. נהוג על כן, לחלק את המחלה הזאת לחמישה תתי סוגים. חלוקה זו מתבססת על ההתבטאות הקלינית השונה של תתי סוגי המחלה השונים ובכלל זה המיקום האנטומי שבו היא פוגעת, חומרת המחלה וכיוצא בזה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת מפרקים פסוריאטית – סיווג

   1) מחלת של פרקי האצבעות והבהונות.

   2) מחלה אסימטרית של פרקי הידיים והרגליים.

   3) מחלה סימטרית שתוקפת מפרקים רבים ודומה לדלקת פרקים שגרונית

   4) מחלת מוטילנס שהינה נדירה אך הרסנית ומעוותת.

   5) מחלה של מפרקי העצה והכסל באגן ומפרקי עמוד השדרה (Psoriatic spondylitis).

   לא ברור כמה אנשים סובלים מכל אחד מתתי הסוגים הללו. החלוקה אינה תמיד קלה וחלק מהסובלים ממחלת מפרקים זו – דלקת מפרקים פסוריאטית – יכולים לסבול מסימנים וסימפטומים המעידים על מעורבות של יותר מסוג אחד. לעתים דלקות בעיניים ודלקות בנקודות החיבור של רצועות וגידים יתווספו למחלת המפרקים.

   השכיחות של פסוריאזיס

   מכמעט 2% מאוכלוסיית העולם חולה בפסוריאזיס. הערכות הן שחולה אחד מכול עשרה חולים בפסוריאזיס יחלה גם בדלקת מפרקים פסוריאטית. בארצות הברית למשל, כ 10% מקרב 3 מיליון החולים בפסוריאזיס חולים גם במחלת מפרקים פסוריאטית. פסוריאזיס פורצת לרוב בין הגילאים 40-60 ואולם, גם ילדים ונערים עלולים לחלות בה. המחלה תוקפת גברים ונשים ביחס דומה. בחלק לא מבוטל של המקרים (15%) הסימפטומים הראשונים של מחלת הפסוריאזיס הנם אלו הנגרמים בגין הנזק למפרקים דווקא דבר שמקשה על האבחון.

   גורמים לדלקת מפרקים פסוריאטית

   הגורמים להתפתחות דלקת מפרקים פסוריאטית כמו גם לפסוריאזיס אינם ברורים דיים. הערכות הן שמדובר בשילוב של גורמים הכולל את המערכת החיסונית, גנטיקה ותנאים סביבתיים.

   גנטיקה

   בקרב החולים הצעירים במחלה זאת – דלקת פרקים פסוריאטית-  קיימת נטייה גנטית הבאה לידי ביטוי באמצעות קשר סטטיסטי מסוים בין המחלה לגן הקרוי HLA – B27. על כן הסיכוי שלכם לחלות במחלה גבוה יותר במידה וקרוב משפחה שלכם מדרגה ראשונה חלה בה.

   מחלות זיהומיות

   נטייה לפתח את דלקת מפרקים פסוריאטית אנו מוצאים גם לאחר היחשפות למחלה זיהומית ובעיקר לזו הנגרמת מחיידק הסטרפטוקוק.

   נטילת תרופות

   צריכת תרופות מסוימות מגבירים את הסיכון לחלות בפסוריאזיס ועל כן גם במחלה זאת – דלקת פרקים פסוריאטית..

   גורמים נפשיים

   התפתחות פסוריאזיס בעקבות חוויה טראומטית או משבר רגשי קשה הנם תופעה ידועה אשר מתרחשת בעיקר בקרב החולים המבוגרים.

   סימנים ותסמינים של דלקת מפרקים פסוריאטית

   דלקת מפרקים פסוריאטית
   דלקת מפרקים פסוריאטית

   הסימפטומים השכיחים כוללים כאבים, נפיחות ומגבלות תנועה במגוון אזורים אנטומיים בהתאם למפרק הפגוע. כאבי גב תחתון כמו גם כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל בגין דלקת פרקים פסוריאטית מהווים תלונה שכיחה במרפאה כירופרקטית. התסמינים הללו הם לרוב חמורים יותר בבקרים מיד עם ההשכמה או מיד לאחר מנוחה ממושכת. יתכנו נזקים גם לגידים ורצועות ועל כן לסימפטומים נוספים הקשורים למיקום המדויק של הנזק ולחומרת הנזקים ברקמות הללו.

   דלקת מפרקים פסוריאטית עלולה לפגוע במספר מערכות גוף נוספות. מלבד הנזקים והדלקות במפרקים המעורבים, יתווספו לעתים גם נזקים עוריים, דלקות עיניים, פצעי אפטות בחלל הפה, דלקות בצינור השופכה, השמנה ורמת שומנים גבוהה בדם. לתופעות אלו סימנים וסימפטומים שונים אשר עלולים להתווסף לאלו של המפרקים.

   דלקת מפרקים פסוריאטית – אבחון

   ברוב המקרים (70%) השינויים בעור ובציפורניים יקדימו את התפתחות הסימנים והתסמינים במפרקים ויקלו על מלאכת האבחון. אך כאמור, בחלק קטן מן המקרים (15%) יופיעו הסימפטומים המעידים על נזק לפרקים תחילה. דבר זה עלול להקשות על אבחון המחלה ועל ההבדלה בין דלקת מפרקים פסוריאטית לבין מחלות מפרקים אחרות שכן בפרק הזמן הראשוני יש גם מיעוט של סימנים קליניים אחרים הכוללים: שקיעת דם גבוהה, אנמיה קלה ורמה גבוהה של חומצת שתן בדם (יש לשלול שיגדון). בצילומי רנטגן נוכל לזהות תהליכי שחיקה של הפרקים המעורבים.

   טיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית

   טיפול ראשוני כולל תרופות אנטי דלקתיות ותרופות אנטי ראומטיות. בשלבים הלא חריפים של המחלה ניתן לבצע מוביליזציה של המפרקים והשרירים המעורבים על מנת לשפר את טווח התנועה למנוע קיבעון.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע