דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך
דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך

דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך?  דלקת ניוונית בירך באה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס ובלאי היקפי של הרקמות האחרות בתוך המפרק. מחלה ניוונית זאת היא נחלתם של רובם המכריע של מבוגרים שחצו את גיל 60 עם זאת סימנים שלה ניתנים לאיתור כבר בשלב מוקדם יותר בחיים. הגורמים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללים גיל, נזקי חבלה במפרק, עומס יתר על המפרק ועוד. גורמי סיכון להתפתחות מחלה ניוונית זאת במפרק הירך כוללים סוג פעילות גופנית או מקצוע מועדף, משקל עודף והשמנה, אורח חיים יושבני ועוד.

מפרק הירך הוא מפרק כדורי מסיבי היכול לשאת את משקל גופנו באופן מעורר כבוד ומבלי להיפגע בעודו נתון לעומסים קיצוניים. מגוון העומסים החוזרים הכרוכים בחיי היום יום שלנו כוללים הליכה, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות, קפיצות ועוד ועוד. אך גם למפרק המרשים הזה יש מגבלות שאותן אנו נוטים לעבור והתוצאה היא נזק מצטבר, דלקות כאבים בירך וסימנים ותסמינים נוספים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים שיחייבו ניתוח להחלפת המפרק. יחד עם זאת בגלל קרבת מפרק הירך לגב התחתון אבחון מקור הבעיה בירך עלול להיות מאתגר אך נחוץ לטיפול נכון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך – רקע

כאבי מפרק הירך הנם תופעה שכיחה בקרב אנשים שחצו את גיל 60. לצערנו, בעייתם של חלק נכבד מהאנשים הללו נותרת בלתי מאובחנת או מאובחנת באופן שגוי ועל כן אינה מטופלת כראוי. הגורם המבלבל הוא לרוב כאבי גב תחתון שנובעים משינויים ניווניים של חוליות המותן או של הדיסק הבין חולייתי הגורמים לפריצת דיסק או בלט דיסק. מצב קליני זה עלול ליצור תמונה קלינית בעלת מאפיינים דומים. בדיקה ואבחון מהירים ובמידת הצורך טיפול מוקדם יכולים לחסוך לכם החלפת פרק ירך.

אנטומיה של מפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך
דלקת ניוונית במפרק הירך

מפרק הירך מחבר בין האגן לגפה התחתונה. הוא מסווג כמפרק כדורי – מפרק דמוי מכתש ועלי ומכאן יכולתו לנוע לכל הכיוונים עם כי באופן מוגבל. המפרק עטוף בקופסית ונתמך ומיוצב על ידי רצועות. שרירים רבים פועלים על המפרק לייצוב ויצירת תנועה. מרבית חלקי המפרק מכוסים בסחוס. הסחוס התוך מפרקי מעניק לפרק את יכולתו לנוע באופן חלק. שכבת העצם מתחת לסחוס נקראת עצם תת סחוסית. הבעיה העיקרית באוסטאוארטריטיס או דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך היא השחיקה של הסחוס. לאחר השחיקה של הסחוס נוצר עומס ישיר על העצם התת סחוסית דבר שגורם להיווצרות זיזים גרמיים.

גורמים לדלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך

הגורמים האפשריים להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך כוללים: פציעה מוקדמת, תפקוד תנועתי לקוי ומבנה אנטומי של הירך. שינויים מבניים של המפרק יכולים להיות מולדים או לחלופין להיגרם מנזקים טראומטיים במפרק כמו למשל משבר תוך מפרקי, מדלקות אחרות ומפגיעה באספקת הדם למפרק. שינויים אלו יובילו בהכרח לשינוי בתפקוד של המפרק ולשחיקה מהירה.

סימנים ותסמינים של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך

התסמינים העיקריים המתפתחים במצב של מחלת פרקים ניוונית במפרק הירך כוללים כאבים במפרק הירך ומגבלות תנועה. הכאבים יופיעו תחילה בהליכה או בעמידה, מצבים בהם אנו מעמיסים על המפרק, ויגרמו גם לצליעה, נוקשות מפרקית ומגבלה של טווח תנועה. בשלב מתקדם יותר המיחושים גוברים הופכים קבועים ויכולים אף לשבש את שנת הלילה. המגבלה של התנועה והנוקשות גדלים. על פי מחקר חדש אם עברתם את גיל 60 יש לכם נוקשות בבקרים ומיחושים באזור המפרק יתכן ואתם מפתחים דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך.

אבחון דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך

את האבחון של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך נתחיל בלקיחת היסטוריה רפואית, נמשיך עם בדיקה גופנית וניעזר במגוון בדיקות מתקדמות הכוללות בין היתר צילומי רנטגן של המפרק, CT או MRI ובדיקות מעבדה. הבדיקות עשויות לסייע בקביעת האבחון או לחלופין בשלילת פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים.

– היסטוריה רפואית

האבחון של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך יתחיל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. השאלות שנשאל יכללו היכן הכאב?, מתי החל (ספורט, עבודה, תאונה, וכו’)? כיצד החל  (באופן חד ומידי, באופן הדרגתי)?, מהי עצמתו?, מהו סוג הכאב? האם הכאב קבוע או זמני? מתי הוא מציק יותר (לילה, יום, בוקר, ערב וכו’) האם הוא מעיר משינה?, האם מלבד המיחושים אתם סובלים מסימנים ותסמינים נלווים נוספים כגון נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד?

מה מחמיר או מפחית את המיחושים במפרק (עמידה, ישיבה, נהיגה, שכיבה, הליכה, ריצה, אכילה, שינוי טמפרטורה, שיעול, התעטשות, כפיפה, הרמת משא, לחץ נפשי)?, האם טופלתם בעבר בגין כאבים במפרקי הירכיים או באזור הירך ובאיזה אופן (טיפולי מגע, תרופות, זריקות, ניתוחים)?. ננסה להעריך האם מקצועו, תחביביו או עיסוקיו הספורטיביים של החולה קשורים לתלונתו. האם החולה הוא שחקן טניס משקיע או האם הוא נוהג לרוץ מרתונים ועוד (גורמי סיכון להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך). נלמד גם על הרקע הבריאותי הכללי של החולה ושל משפחתו (מחלות, נטיות גנטיות ועוד).

– בדיקה גופנית

באמצעות הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב שעליו מתלונן החולה, להצביע על הרקמה שגורמת לכאב ולאמוד את חומרת הבעיה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית כללית על מפרקי הירכיים, על הגב התחתון ועל האגן. לאחר מכן נתבונן על אזורים אלו בעודם נמצאים תחת עומסים כולל בעמידה, בהליכה, בריצה ואפילו בקפיצה. נמשש את מפרקי הירכיים, הגב התחתון והאגן ואת הסביבה האנטומית שלהם על מנת לאתר אזורים רגישים, מעוותים, מצולקים ועוד.

נבדוק את טווחי התנועה של מפרק הירך, של עמוד השדרה המותני ושל האגן. נבדוק גם את טווחי התנועה של הברכיים והקרסוליים. נבדוק אם עוצמת הכוח המופקת מהשרירים סביב מפרק הירך והאגן כולל בין היתר שרירי העכוז, שריר מותח המחתלה הרחבה, השריר הארבע ראשי ועוד. נערוך בדיקות אורתופדיות כולל את מבחן טרנדלנבורג (Trendelenburg’s sign), את מבחן פבר (FABER), את מבחן אובר (Ober’s), את מבחן תומאס (Thomas) ועוד. נערוך בדיקות נירולוגיות. ברוב המקרים די בהיסטוריה של הפציעה ובבדיקה הגופנית כדי לקבוע את האבחון. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות משלימות (דימות, מעבדה) וזאת כדי לשלול פתולוגיה אחרת או לאשר את האבחון של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך. צילום רנטגן יכול לעזור לנו לאמוד את מידת השינויים הניוונים במפרקי הירכיים.

אבחנה מבדלת

כדי להגיע לאבחון הנכון על הקלינאי לשלול את כול הפתולוגיות שעלולות לגרום למיחושים באזור מפרק הירך. לעיתים קרובות הסובלים מהתפתחות דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך מאובחנים באופן שגוי כסובלים מבעיה בגב התחתון. בין הסיבות לכך נציין רק את העובדה שכאבים בגב התחתון מהווים בעיה הרבה יותר שכיחה מכאבים שמקורם במפרק הירך. פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום כאב באזור הירך והאגן כוללות פגיעות במפרק עצמו  וברקמות הסמוכות לו או פגיעות באזורי גוף המרוחקים מהמפרק אך עלולות להקרין אליו כאב.

כך למשל מיחושים ברמות חומרה שונות באזור מפרקי הירכיים יכולים להופיע בגלל לכידה של עצב פריפרי כמו מרלגיה פרסטטיקה, כתוצאה משבר או פריקה של המפרק, כתוצאה ממתיחה או קרע של אחת הרקמות המרכיבות את הסובבות את מפרקים, כתוצאה מדלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) ועוד.

טיפול בדלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך

דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך אינה ניתנת לריפוי שכן הנזק הוא מבני ובלתי הפיך. עם זאת ניתן על ידי טיפול שמרני לא כירורגי הכולל בין היתר טיפולי חשמל (לייזר, אולטרסאונד ועוד), שמירה על טווחי התנועה של המפרק, איזון השרירים הפועלים על מפרק הירך ובסביבתו מבחינת כוח וגמישות, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית להאט את התהליך הדלקתי ולהפחית את התסמינים. במצבים קיצוניים יופנו חולים אלו לקבלת טיפולים אחרים כגון טיפול תרופתי אנטי דלקתי ו/או וניתוחים להחלפת המפרק.

מניעת דלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך

לרוב ניתן לשמר את בריאות המפרק ולהימנע מהתפתחות דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך על ידי נטרול של גורמי סיכון להתפתחות כזאת. בין היתר אנו ממליצים להימנע מפעולות חוזרניות או ממנחים היוצרים עומסי יתר וגירוי מקומי. פעילות חוזרנית מסוג ריצה, עמידה, הליכה וקפיצה חייבים להתבצע תוך הקשבה לגוף והקפדה על עקרונות האימון הנכון.

תרגילים לחיזוק ולשיפור טווח התנועה ומתיחות שנעשות ללא כאב יכולים אף הם לתרום לבריאותו של המפרק. שימוש נכון במנוחה, וחום לצורך הרגעת המקום עוזרים גם כן. בשלבים של שחיקה מתקדמת יש לשקול שימוש במקל הליכה על מנת להפחית את העומס מהפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר של אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כמו כדור רגל…

 • בדיקת מפרקי הירך של התינוק

  בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • מזג האוויר וכאבי מפרקים

  מזג אוויר וכאבי מפרקים? האם יש קשר? ישנן עדויות שעוד בתקופת האימפריה הרומית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמאמינים ששינויים בלחות, טמפרטורה,…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…