כאבים בפנים מה גורם להם

כאבים בפנים מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בפנים מה גורם להם? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. בכול מקרה של כאבים בפנים מה גורם להם היא השאלה שצריכה להישאל.  לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

  הגולגולת והפנים מהווים את המרכז העיקרי שלנו לקליטה, שליטה הזנה ונשימה. יכולת החושים שלנו לתפקד תלויה בשלמות העצבים העושים דרכם בין המוח אל הפנים. באמצעות החושים הללו אנו קולטים מידע (תחושה, טעם, ריח, עיניים, אוזניים), מעבירים מסרים (הבעות פנים שונות ותנועות ראש, מסרים קוליים). באמצעות הפה והאף אנו ניזונים, נושמים ומתקשרים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בפנים מה גורם להם – רקע

   כאבים בפנים מה גורם להם
   כאבים בפנים מה גורם להם

   פגיעה, כמעט בכול אחת מהרקמות או מהמבנים הללו אשר מאפשרים לנו לקלוט, לשלוט, לאכול ולנשום עלולה לגרום לכאבי פנים בין אם באופן ישיר או על ידי הקרנת כאב. בין האזורים שפגיעה בהם עלולה לגרום לכאבי פנים ו/או ראש ניתן למנות בתוך הגולגולת: סינוסים ורידיים, העורקים מנינגיאליים ואחרים, הקרום שעוטף את הגולגולת, עצבי הגולגולת וחלקים מהמוח (למשל: Thalamus).

   אזורים רגישים לכאב מחוץ לגולגולת כוללים את החלק החיצוני של עצם הגולגולת (Periosteum), את העור, את הרקמה התת עורית, שרירים, כלי דם, עצבי הצוואר C2, C3, עיניים, אוזניים, שיניים, סינוסים, לוע, הרירים החלל האף.

   פירוט גורמים אפשריים לכאב בפנים

   הגורמים השכיחים לכאב בפנים הם לרוב שוליים והתסמינים בגינם צפויים לחלוף ללא כול טיפול תוך ימים ספורים. למשל, כאבים בפנים שנובעים מפצעונים, מדלקת קלה (אלרגית) של מערות האף (Sinusitis), מכאבי ראש או מטראומה קלה. אך, ישנם גם מקרים שבהם הכאבים בפנים נגרמים בגלל פתולוגיות חמורות ואף מסכנות חיים.

   בין הגורמים לכאבים בפנים צריך למנות: טראומה משמעותית באחד מחלקי הפנים, סרטן באחד מחלקי הפנים או בחלק העליון של הריאה, דלקת זיהומית בעצם המסטואיד (Mastoid process), דלקת זיהומית של מערות האף (Sinusitis), דלקת בדרכי הנשימה העליונות, דלקת זיהומית באוזניים, דלקות זיהומיות בשיניים או חניכיים, דלקת באחד מעצבי הפנים (Trigeminal neuralgia, herpes zoster), נזקים לבלוטות בת האוזן – הפרוטיד (Parotid gland), פגיעות עיניים, דלקת במפרק הלסת, דלקת של כלי הדם ברקות ועוד.

   להלן פירוט של חלק מגורמים האפשריים להתפתחות כאבים בפנים:

   דלקת מערות האף (Sinusitis)

   דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. תסמינים אופייניים יכולים לכלול נזלת מתמשכת שעלולה להיות מוגלתית, התעטשויות, פגיעה בחוש הריח, חום, תחושת מלאות בפנים וגם כאבים בפנים ובראש. חללי הסינוסים הם באופן נורמלי סטריליים אך קרבתם למערות האף מאפשרית חדירת גורמים פתוגניים, היווצרות דלקות של הריריות וייצור מוגבר של ריר והפרשות אחרות. הסימפטומים של מחלת הסינוסיטיס מופיעים כאשר פתחי הניקוז של הסינוסים נחסמים ומתחיל להיווצר לחץ ונזק פנימי בתוך חללי הסינוס.

   תסמונת מפרק הלסת

   מפרק הלסת (Temporo -Mandibular-Joint) המצוי בקדמת האוזן ואשר מחברת את הלסת התחתונה אל הגולגולת משרתת אותנו נאמנה למגוון מטלות ובכללן לעיסה, דיבור, בליעה, פיהוק ועוד. מפרק הלסת חשוף לפציעות (חבלות, פריקות), עומסים בגין שימוש יתר, מבנה ותפקוד לקוי (מולד או נרכש), ומחלות (דלקות פרקים, גידולים ממאירים ועוד), ממש כמו כול מפרק אחר בגוף.

   "תסמונת מפרק הלסת" (Temporo Mandibular Joint Syndrome) היא האוסף של הסימנים והתסמינים המופיעים באזור פרק הלסת, הצוואר, הפנים, הראש והרקמות הסובבות, ונובעים מפגיעה ותפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת. בין הסימנים והתסמינים הללו ניתן לכלול: כאבים בפנים כולל כאבי אוזניים וכאבי שיניים, רעשים בעת הנעת המפרק ומגבלות תנועה ועוד.

   הרפס

   וירוס ההרפס הוא אחד הגורמים השכיחים יחסית לכאבים בפנים. ישנם שני סוגי של וירוסים התוקפים במקומות שונים בגוף: הרפס זוסטר והרפס סימפלקס. הרפס סימפלקס נחלק גם הוא לשני סוגים וירוס מסוג hsv1 ווירוס מסוג hsv2. הוירוס שגורם לכאבים בפנים הוא הזן הראשון – hsv1. זן זה של וירוס גורם לנגעים ושלפוחיות בעור ובריריות של הפנים כולל שפתיים, אף, עיניים וגרון. הוירוס מועבר באמצעות נשיקה ולאחר ההדבקה הראשונית נותר רדום בתאי העצב ומתפרץ שוב כול אימת שהמערכת החיסונית נחלשת, במצבים של חום, כאשר חלים שיבושים הורמונליים או בחשיפה לשמש. הרוב המכריע של האוכלוסייה נושא את הוירוס הזה באופן רדום אך רק כ 10% מהם יפתחו את הסימנים והתסמינים של המחלה.

   וירוס ההרפס מסוג hsv2 מתפתח בעקבות מגע מיני ופוגע לרוב באברי המין. הרפס זוסטר (שלבקת חוגרת) נגרם מווירוס הקרוי וריצלה זוסטר (Varicella Zoster) שגורם לנו בילדותנו לאבעבועות רוח. גם במקרה הזה לאחר ההדבקה הראשונית הוירוס נותר רדום בתאי העצב ומתפרץ בעיקר בגיל מבוגר ובמצבים של מתח נפשי ומערכת חיסונית חלשה. השלפוחיות והנגעים העוריים במקרה הזה יופיעו באזורים שונים בגוף וגורמים בין היתר להתפתחות כאב עז. כאשר הרפס מתפתח בפנים הוא עלול לגרום בין היתר כאבים בפנים.

   טריגמינל נוירלגיה

   כאבים בפנים, לרוב בצד אחד של הפנים עלולים להיגרם גם כתוצאה מפגיעה בעצב בעצב המשולש – העצב הטריגמינלי (Trigeminal nerve). העצב המשולש עלול להיפגע כתוצאה מלחץ המופעל עליו (כלי דם או גידול סרטני) או באופן משני למחלה אחרת (כגון טרשת נפוצה). דלקת בעצב המשולש שכיחה יותר בקרב גברים לאחר גיל 50 אך יכולה לפגוע בכול אחד.

   הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת בעצב המשולש כוללים כאבים שורפים וחודרניים בעוצמה קיצונית שגורמים לעצירה של כול פעילות. הכאבים מופיעים בהתקפים שנמשכים לפרקי זמן משתנים החל ממספר שניות ועד שעות וימים. מגע בנקודות הדק על הפנים כגון פה ( דיבור, לעיסה, צחצוח שיניים) שפתיים, לחיים (גילוח, איפור) וסביב האף עלולים לגרום להתקף כאבים. הטיפול בדלקת בעצב המשולש הוא תרופתי ו/או כירורגי.

   מיגרנה

   מאפייני כאב הראש מסוג מיגרנה (Migraine) כוללים הפרעות ראייה, בחילה וכאבי ראש ולפעמים גם כאבים בפנים שהם חריפים ופועמים. אאורה שמקדימה את המיגרנה במספר דקות יכולה לכלול טעמים מוזרים בפה, הפרעות ראייה ונימול של אזורים בפנים ובצד אחד של הגוף. במקרים מסוימים הסובלים ממיגרנה יכולים לסבול משיתוק זמני בחצי מהגוף. חשיפה לאור עלול להכאיב. גורמים שעשויים להוביל להתפתחות מגרנה כוללים: מתח, סוגי אוכל מסוימים כגון שוקולד ומוצרי חלב, בושם ומחזור חודשי.

   כאב בפנים בגלל מתח נפשי

   כאבי ראש כמו גם כאבים בפנים הנמשכים מספר שעות ביום ולפעמים כול יום עלולים להיגרם גם על רקע נפשי (Tension face ache). למעשה כמעט בכול תסמונת כאב יש למצב הנפשי השפעה כזו או אחרת על היווצרות הכאב או הפיכתו לכרוני אך ישנם אנשים שמצב נפשי הוא גורם רב משקל ואפילו דומיננטי בהיווצרות הכאב ובעובדה שאינו נירפא. אנשים שסובלים מכאבים בפנים על רקע נפשי מהווים כנראה, את הקבוצה הגדולה של הסובלים מהתופעה. קבוצה זו אינה זוכה לרוב, בטיפול מתאים שכן קיימת נטייה לאבחן את בעייתם כסינוסיטיס ולטפל בהתאם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל