בדיקת MRI למה זה טוב

בדיקת MRI למה זה טוב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בדיקת MRI למה זה טוב? בדיקת MRI נחשבת לבדיקה מדויקת, נטולת קרינה, המשמשת להדמיה איכותית של חלקי הגוף השונים. התמונות החדות המופקות מהמכשיר מאפשרות לאבחן בעיות רפואיות כגון פריצת דיסק, קרע מיניסקוס, גידול מוחי ועוד. דימות MRI גם משמש למטרות מחקריות. חסרון הבדיקה מצוי בעלויות הגבוהות שלה.

מכשיר דימות תהודה מגנטי (Magnetic Resonance Imaging) מהווה את חוד החנית בכל הנוגע לביצוע הדמיות של פתולוגיות שונות ובכלל זה של גידולים סרטניים, של נזק ברמות חומרת שונות בדיסק הבין חולייתי בצוואר, בגב העליון או בעמוד השדרה המותני, של קרע לברום בכתף או קרע לברום בירך, של מומים מולדים ועוד. למרות האמינות והבטיחות הגבוהים של הבדיקה השימוש במכשיר מצומצם וזאת בגלל עלויות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבדיקת MRI למה זה טוב – רקע

בדיקת MRI נמשכת בין 20 דקות לחצי שעה. לצורך יצירת ההדמיה מכניסים את החולה לתוך מגנט עצמתי בעל יכולת מגנטית שהיא פי 30 גבוהה יותר מהשדה המגנטי של כדור הארץ. באמצעות קרינת רדיו מייצר מכשיר MRI שוני בתנועת הפרוטונים המצויים באטומי המימן בגופנו. החזר האנרגיה מרקמות הגוף שנסרקו נמדדות באמצעות מחשב ומאפשרות ליצור תמונה בעלת יכולת הפרדה גבוהה של האזור הנסרק. המחשב עושה זאת באמצעות חישוב השינויים בתנועת הפרוטונים.

נכון להיום (14/10/13) תעריף ביצוע הדמיה באמצעות דימות תהודה מגנטי עומד על 2,200 שקלים וזאת לעומת תעריף של 600 שקלים בלבד לבדיקת CT. כתוצאה מהבדלים בעלויות מעדיפים גורמים בקופות החולים להפנות את החולים לבדיקת CT הזולה יותר וזאת למרות הקרינה המייננת המשמעותית הכרוך בתהליך. אין ספק שבעולם אידאלי היו מכשירים אלה, בגלל בטיחות השימוש והיותם מדויקים, מקבלים עדיפות על מכשירי הדמיה אחרים כגון CT או רנטגן.

מה ניתן לאבחן באמצעות MRI

בדיקת MRI למה זה טוב
בדיקת MRI למה זה טוב

סורק MRI יכול לייצר תמונות חדות של כמעט כול סוגי הרקמות. רקמה עם פחות תאי מימן כמו העצם תופיע כהה בעוד שרקמה עם הרבה תאי מימן כמו שומן תופיע בהירה. יכולותיו אלו הפכו אותו למכשיר אבחוני מדויק בכול הנוגע לפתולוגיה של איברים פנימיים, רקמות רכות, עצמות וכול מבנה גופני פנימי.

באמצעות דימות תהודה מגנטי ניתן לזהות פגיעות מוחיות (גידולים סרטניים או מחלות כגון טרשת נפוצה), פתולוגיות בעמוד בשדרה (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה, גידולים סרטניים), נזקים במפרקים (קרע מיניסקוס בברך, קרע רצועות כתף או קרסול, נזקים למפרק הלסת) פתולוגיות באיברים פנימיים כגון כבד, לב, דרכי מרה, חזה אגן ועוד. הדמיה זאת משמשת גם לבדיקות פונקציונלית של הלב, של כלי הדם, של המוח ושל איברים נוספים. תמונות MRI נבדקות על מסך המחשב, מוצאות להדפסה או מועברות לדיסק מחשב.

יתרונות וחסרונות

יתרונות MRI

יתרונותיו העיקריים של מכשיר זה מצויים בעובדה שהשימוש בו אינו כרוך בחשיפה לקרינה מייננת שעלולה להגביר את הסיכוי לחלות בסרטן וכן שמדובר במכשיר המייצר תמונות חדות וברורות של רוב הרקמות הרכות בגוף ובכלל זה איברים פנימיים, מערכת העצבים המרכזית והפריפרית, עמוד השדרה, מפרקים ופתולוגיות נחבאות ובכך הוא מקל על מלאכת האבחון ומאפשר טיפול נכון יותר לחולה. עם זאת לא מדובר במכשיר שחף מחסרונות.

חסרונות MRI

בדיקת MRI למה זה טוב

 • השימוש במכשיר MRI נחשב לבטוח יחד עם זאת צריך להיות מודע למספר נקודות:
 • עקב השימוש שעושה מכשיר זה בשדה מגנטי חזק יש להפנות חולים שבגופם חלקים מתכתיים כגון ברגים, רסיסים, פלטינה, קוצבי לב, התקנים תוך רחמיים וכיוצא בזה ל CT או צילום רנטגן.
 • השימוש הנהוג בחומר ניגודי לצורך ביצוע חלק מהבדיקות עלול לגרום לתגובה אלרגית. חומר ניגוד שניקרא גדוליניום (Gadolinium) שבו מרבים להשתמש, הפחית את הסיכון שכן אינו מכיל יודין ובדרך כלל אינו גורם לתגובות אלרגיות או תופעות לוואי אחרות. מצבים בריאותיים מסוימים כגון מחלות כליות חמורות אינם מאפשרים להשתמש בחומר ניגודי בכלל ועל כן החולים נדרשים לעדכן את הרדיולוג לגבי מצבם הרפואי.
 • למרות שלא הוכח שקיים סיכון לעובר ברחם הנטייה היא להימנע מביצוע דימות עם מכשיר זה במהלך הריון אלא אם כן היתרונות עשויים להיות גדולים מהסיכון.
 • בעיה נוספת היא קלאוסטרופוביה. מכשיר MRI מחייב שהייה במקום סגור וקטן יחסית ולגבי אנשים קלאוסטרופוביים אפשרות זאת מפחידה. אנשים עם חששות מסוג זה עשויים ליהנות מתרופת הרגעה טרם ביצוע הסריקה. יש לציין שהדגמים החדישים של מכשירי דימות תהודה מגנטיים אינם סגורים לגמרי ומאפשרים תחושה נוחה יותר לאנשים עם חששות ממקומות סגורים.
 • יש קושי להבדיל באמצעותו בין סרטן ראשוני לסרטן ממאיר.
 • יש קושי להבדיל באמצעותו בין רקמה סרטנית לבין הצטברות בצקת
 • לבדיקות מסוימות תידרשו לצום 8 – 12 שעות לפני הבדיקה.
 • החולה נדרש לא לנוע או לעצור את נשימתו כדי שהתמונות תהינה חדות וללא שיבושים.
 • הכניסה לתוך מכשיר MRI לאנשים הסובלים מהשמנה עלולה להיות קשה.
 • מדובר בבדיקה יקרה ביחס לאמצעי הדמיה אחרים.
 • הבדיקה אורכת זמן רב יותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים