בדיקת MRI למה זה טוב

בדיקת MRI למה זה טוב

בדיקת MRI למה זה טוב? בדיקת MRI נחשבת לבדיקה מדויקת, נטולת קרינה, המשמשת להדמיה איכותית של חלקי הגוף השונים. מכשיר דימות תהודה מגנטי (Magnetic Resonance Imaging) מהווה את חוד החנית בכל הנוגע לביצוע הדמיות של הפרעות בריאותיות שונות. בין ההפרעות נמנה גידולים סרטניים, בלט או פריצת דיסק, קרע לברום בכתף או קרע לברום בירך, מומים מולדים ועוד.

 דימות MRI גם משמש למטרות מחקריות. חסרון הבדיקה מצוי בעלויות הגבוהות שלה. העליות הגבוהות גורמות לכך שלמרות האמינות והבטיחות הגבוהים של הבדיקה השימוש במכשיר מצומצם.

בדיקת MRI למה זה טוב – רקע

בדיקת MRI נמשכת בין 20 דקות לחצי שעה. לצורך יצירת ההדמיה מכניסים את החולה לתוך מגנט עצמתי בעל יכולת מגנטית שהיא פי 30 גבוהה יותר מהשדה המגנטי של כדור הארץ. באמצעות קרינת רדיו מייצר מכשיר MRI שוני בתנועת הפרוטונים המצויים באטומי המימן בגופנו. החזר האנרגיה מרקמות הגוף שנסרקו נמדדות באמצעות מחשב. המחשב באמצעות חישוב השינויים בתנועת הפרוטונים יוצר תמונה חדה של האזור הנסרק.

נכון להיום (14/10/13) תעריף ביצוע הדמיה באמצעות דימות תהודה מגנטי עומד על 2,200 שקלים. לעומת זאת התעריף הנוכחי לבדיקת CT עומד על 600 שקלים בלבד. קופות החולים מפנות את החולים לבדיקת CT הזולה יותר. הפניות לבדיקות CT מתבצעות למרות הקרינה המייננת המשמעותית הכרוכה בהן. אין ספק שבעולם אידאלי היו מכשירי MRI מקבלים עדיפות על מכשירי הדמיה אחרים. בטיחות השימוש, היותם מדויקים ונטולי קרינה מייננת הופכת את האפשרות הזאת לראויה מאוד.

מה ניתן לאבחן באמצעות MRI

סורק MRI יכול לייצר תמונות חדות של כמעט כול סוגי הרקמות. רקמה עם פחות תאי מימן כמו העצם תופיע כהה בעוד שרקמה עם הרבה תאי מימן כמו שומן תופיע בהירה. יכולותיו אלו הפכו אותו למכשיר אבחוני מדויק בכול הנוגע לפתולוגיה של איברים פנימיים, רקמות רכות, עצמות וכול מבנה גופני פנימי.

באמצעות דימות תהודה מגנטי ניתן לזהות:

 • פגיעות מוחיות: גידולים סרטניים ומחלות כגון טרשת נפוצה ועוד
 • הפרעות בעמוד בשדרה: בלט דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה, גידולים סרטניים ועוד
 • נזקים במפרקים: קרע מיניסקוס בברך, קרע רצועות כתף או קרסול, נזקים למפרק הלסת ועוד
 • פתולוגיות באיברים פנימיים כגון כבד, לב, דרכי מרה, חזה אגן ועוד

הדמיה זאת משמשת גם לבדיקות פונקציונלית של הלב, של כלי הדם, של המוח ושל איברים נוספים. תמונות MRI נבדקות על מסך המחשב, מוצאות להדפסה או מועברות לדיסק מחשב.

יתרונות וחסרונות

יתרונות MRI

יתרונותיו העיקריים של מכשיר זה מצויים בעובדה שהשימוש בו:

 • אינו כרוך בחשיפה לקרינה מייננת שעלולה להגביר את הסיכוי לחלות בסרטן
 • מכשיר MRI יוצר תמונות חדות וברורות של רוב הרקמות הרכות בגוף. ניתן לקבל תמונות חדות של האיברים הפנימיים, מערכת העצבים המרכזית והפריפרית, עמוד השדרה, מפרקים ועוד.

יתרונות אלה מקלים על הקלינאי על מלאכת האבחון ומאפשרים טיפול נכון יותר לחולה. עם זאת מכשיר MRI אינו חף מחסרונות.

חסרונות MRI

בדיקת MRI למה זה טוב

 • השימוש במכשיר MRI בטוח. עם זאת צריך להיות מודע למספר חסרונות:
 • מכשיר MRI משתמש בשדה מגנטי חזק. חולים שבגופם חלקים מתכתיים לא יכולים להיבדק באמצעותו ומופנים ל CT או לצילום רנטגן. ההגבלה חלה על חולים עם ברגים, רסיסים, פלטינה, קוצבי לב, התקנים תוך רחמיים וכיוצא בזה.
 • השימוש הנהוג בחומר ניגודי לצורך ביצוע חלק מהבדיקות עלול לגרום לתגובה אלרגית. חומר ניגודי שניקרא גדוליניום (Gadolinium) אינו מכיל יודין והפחית את הסיכון לכך. מצבים בריאותיים מסוימים כגון מחלות כליות חמורות אינם מאפשרים שימוש בחומר ניגודי. חולים עם מחלות כליות נדרשים לעדכן את הרדיולוג לגבי מצבם הרפואי.
 • לא הוכח שבדיקת MRI מסכנת את העובר ברחם. עם זאת, הנטייה היא לא לבצע דימות MRI במהלך הריון. ניתן לשקול דימות MRI בהריון רק עם היתרונות עשויים להיות גדולים מהסיכון.
 • קלאוסטרופוביה. מכשיר MRI מחייב שהייה במקום סגור וקטן יחסית ולגבי אנשים קלאוסטרופוביים אפשרות זאת מפחידה. אנשים עם חששות מסוג זה עשויים ליהנות מתרופת הרגעה טרם ביצוע הסריקה. דגמים חדישים של מכשירי דימות תהודה מגנטיים אינם סגורים לגמרי.
 • קיים קושי להבדיל באמצעות MRI בין סרטן ראשוני לסרטן ממאיר.
 • יש קושי להבדיל באמצעות בדיקת MRI בין רקמה סרטנית לבין הצטברות בצקת
 • לבדיקות MRI מסוימות יש לצום 8 – 12 שעות לפני הבדיקה.
 • חולה העובר סריקת MRI נדרש לא לנוע או לעצור את נשימתו. סריקות המתבצעות בתנאים הללו תצאנה חדות וללא שיבושים.
 • אנשים הסובלים מהשמנה מתקשים להיכנס לתוך מכשיר MRI.
 • בדיקת MRI יקרה ביחס לאמצעי הדמיה אחרים.
 • בדיקת MRI ארוכה יותר
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מתי כאב הוא סימן רע

מתי כאב הוא סימן רע

מתי כאב הוא סימן רע? תחושת שריפה וכאבים לאחר משחק כדורגל לא בהכרח יצביעו על נזק גופני. יתכן ומדובר בכאב טוב והכרחי כאשר אנו רוצים לשפר את היכולות הגופניות. מבלי לצאת מאזור הנוחות לא נחזק את השרירים ולא נשפר את סיבולת לב הריאה שלנו.

פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE – Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

מצבנו הגופני תלוי גנטיקה או אימונים

מצבנו הגופני תלוי בעיקר באימונים

זה הכול גנטיקה או אימון? המצב הגופני שלנו תלוי גם בגנטיקה וגם בגורמים סביבתיים כמו פעילות גופנית, אבל מה יותר חשוב? על השאלה הזאת ששבה ועולה בין ספורטאים לאלה שמעדיפים לשבת מול מסך הטלוויזיה עונה באופן ברור המחקר המסוקר כאן.