כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בפנים – אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושי וכאבי פנים מתפתחים לרוב בגלל פצעונים בפנים, בעיות שיניים או חניכיים. לפעמים המקור לכאבים אלו היא פתולוגיה קשה יותר. חלק מהמקרים הללו יכולים להיות מטופלים בבית, חלק צריכים להיות מופנים לכירופרקט וחלק אחר לחדר מיון. זכרו: כאשר ישנם כאבים בפנים – אבחון וטיפול צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם.

  פגיעה במפרקי הלסת היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים שמופעים בפנים ואינם על רקע בעיות שיניים או חניכיים. כאבי פנים יכולים גם להיות מושלכים מעלה ולגרום כאבי ראש או להיגרם מסיבות אחרות. את ההבדל בין הגורמים השונים למיחושים אלו נבצע באמצעות היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולעתים גם באמצעות דימות ובדיקות מעבדה. הזנחה והתעלמות מכאב זה או אחר בפנים עלולים במקרה הטוב לגרום להתפתחות נזק כרוני וקושי לרפא את מקור הבעיה. במקרה הרע יותר התעלמות והזנחה עלולה לגרום לפגיעה קשה באיכות החיים ואף בחיים עצמם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בפנים אבחון וטיפול – רקע

   ברוב המקרים הגורמים לכאב שמופיע בפנים יהיו חסרי חשיבות מיוחדת כמו למשל פצעונים, או חתך מגילוח אך לפעמים פתולוגיות משמעותיות הן שגורמות להופעתם. בין הגורמים המשמעותיים נמנה דלקת זיהומית בפה או בסינוסים, תסמונת מפרק הלסת, הרפס זוסטר, דלקת בעצב המשולש, מיחושים בסנטר הנלווים לאוטם שריר הלב ועוד. חומרת הכאב וטבעו תלויים בסוג הרקמה שניזוקה וחומרתה. רצוי לאבחן כול מיחוש שמופיעים ללא סיבה נראית לעין כדי שאפשר יהיה להימנע מתסמינים כרוניים וסיבוכים אפשריים.

   כאבים בפנים אבחון

   ריבוי הגורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאבים בחלק זה או אחר של הפנים הופך את האבחון והניהול שלהם לאתגר לכול קלינאי. אנו מתחילים את מלאכת האבחון מלקיחת היסטוריה רפואית ולמידה של מאפייני הכאב ושל כול יתר הסימנים והתסמינים שנלווים לכאב.

   היסטוריה רפואית

   נלמד על המיקום המדויק של הכאב, על חומרתו, מאפייניו, מתי החל, כיצד החל, מה גרם לו, באיזו תדירות הוא מופיע, כמה זמן נמשך, מה מחמיר ומה מפחית אותו וכמובן האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים. נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נלמד על התחביבים, על העיסוק ועל ענף הספורט המועדף עליכם. נשאל  לגבי טיפולים תרופתיים, אשפוזים קודמים, ניתוחים ופציעות קודמים. האם עברתם לאחרונה ניתוח עיניים או טיפול שיניים?

   בדיקה גופנית

   בדיקה גופנית יסודית  תכלול כמובן גם בדיקה נוירולוגית מקיפה. יש להימנע מנטיית יתר לזהות את דלקת מערות האף (סינוסיטיס) כאחראית לכאבי הפנים. נתבונן בפנים בניסיון לזהות חוסר סימטריה, נפיחות אדמומיות ועוד. נמשש את פניו, ראשו וצווארו של החולה בניסיון לאתר אזורים רגישים כמו מפרקי הלסת, נקודות הדק בשרירי הפנים או בעורף ועוד. נניע את הצוואר כדי לחפש כאבים וליקויים באופן תנועתו. נערוך בדיקה נוירולוגית לשלילת מעורבות עצבית.

   מעבדה ודימות

   בהתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם לשלוח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה או דימות כגון רנטגן, CT או MRI. בדיקות אלה עשויות לאשר או לשלול את האבחון שהגענו אליו.

   דגלים אדומים

   נוכחות של סימפטומים כגון כאבי פנים שמתפתחים בפתאומיות ומוקרנים מהחזה או מהיד השמאלית, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, ראייה כפולה, אובדן הכרה, קושי לנשום וצוואר נוקשה מעלים את החשש לחיי המתלונן ועל כן מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק.

   כאבים בפנים אבחנה מבדלת

   לאבחון והבדלה של מקור הכאב בפנים נעשה שימוש במידע על מיקומו, מה מחמיר אותו, על הסימנים והתסמינים הנוספים שנלווים אליו, ממצאים מבדיקות המעבדה ומהדמיה.

   אבחון על פי מיקום הכאב

   כאבים בפנים אבחון וטיפול
   כאבים בפנים אבחון וטיפול

   כאבים באזור האוזן יכולים להיות מוקרנים מבעיה בעור, נקודות הדק שריריות, מפרק הלסת, שיניים וגרון. מיחושים במרכז פניו של החולה יכולים להגיע מדלקת בנקודות הדק שריריות, דלקת במערות האף, דלקת בשיניים וסרטן. כאבים חדים בפנים באזורים שמצויים תחת אחריותו העצב המשולש (Trigeminal) עלולים להצביע על טריגמינל נוירלגיה (Trigeminal neuralgia). מיחושים חזקים באזור הפה עלולים להצביע על דלקת שיניים או חניכיים.

   אבחון על פי הגורמים שמחמירים את הכאב

   לעיסה מחמירה את הכאבים שלכם? יתכן ומקור הכאבים הוא תסמונת מפרק הלסת, דלקת שיניים או דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) אשר גורמת בין היתר לקושי בלעיסה (Jaw claudication). מגע בפנים מעצים את הכאבים שלכם? סביר להניח שאתם סובלים מטריגמינל נוירלגיה. לחץ נפשי מעצים התסמינים שלכם? יתכן ואתם את סובלים מכאב ראש מתחי (Tension face ache). כאבים בפניו של החולה מוחמרים בהרכנת הראש, שיעול או התעטשות? יתכן ומדובר בדלקת של מערות הפנים (Sinusitis).

   אבחון על פי התסמינים נלווים

   דלקת עורקים של תאי ענק או פולימיאלגיה ראומטיקה

   האם מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על מיחושים בראש, שינויים בראייה חולשה ומיחושי שרירים? יתכן ומדובר בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) ו/או פולימיאלגיה ראומטיקה (polymyalgia rheumatica) מחלת מפרקים דלקתית.

   מיגרנה, גידול סרטני, דלקת זיהומית

   החולה מתלונן גם על אאורה? יתכן ומדובר במיגרנה. החולה מתלונן גם על עיניים שנוטות לדמוע באופן בלתי פוסק? יתכן שהגורם הוא חסימה של צינורית דמע שנגרמת לרוב על ידי גידול סרטני. מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על אף חסום או יש נזלת או דימום מנחיר אחד? יתכן והגורם הוא בעיה ובכלל זה דלקת או חסימה על ידי גידול בגתות הלחי (סינוסים המקסילריים). החולה מתלונן גם על ליקוי של שיווי המשקל? יתכן ומדובר בגידול ראשוני או גרורתי או בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). החולה מתלונן גם על הפרשות מהאוזניים ופגיעה בשמיעה? יתכן והגורם הוא דלקת זיהומית באוזניים או בזיז הפטמתי (Mastoid process).

   נפשי, דימום תוך גולגולתי או שבץ מוחי

   החולה מתלונן גם על חום וצמרמורת? יתכן ומדובר בדלקת זיהומית. החולה מתלונן גם על דיכאון, חרדות, לחצים נפשיים? יתכן ומקור הבעיה הוא נפשי. החולה מתלונן גם על תחושה של רחיפה, סחרחורת, בחילה, ראייה כפולה או אובדן הכרה? גשו בדחיפות לחדר מיון יתכן ואתם סובלים מדימום תוך גולגולתי. מלבד על כאבים בפנים מתלונן החולה גם על נימול בפנים, כאב ראש חריף, קשיי דיבור, קשיי בליעה, קשיי ראייה, ליקויים מוטוריים בגפיים ועוד? יתכן שמדובר בשבץ מוחי.

   הרפס זוסטר, דלקת זיהומית, סרטן

   מלבד המיחושים בפנים החולה סובל מאדמומיות ושלפוחיות זעירות בעור מעל האזורים שהעצב המשולש (הטריגמינל) מעצבב עשויים להעיד על הרפס זוסטר – שלבקת חוגרת. אדמומיות מקומית באזור בו יש לנו מיחושים עשוי להעיד על דלקת זיהומית מקומית או גידול ראשוני או ממאיר. שיתוק שרירי הפנים (Facial palsy) עשויים להעיד על גידול בבלוטת הרוק (Parotid gland). רגישות מעל עורקי הרקה עלולים להעיד דלקת עורקים של הרקה (temporal arteritis). נפיחות של בלוטות הלימפה עשויים להעיד על דלקת כל שהיא או על מחלת הסרטן.

   אבחון על פי בדיקות מעבדה

   לצורך האבחון ניתן במידת הצורך להיעזר בבדיקות דם: ספירת דם שמעידה על ספירה גבוהה של תאי דם לבנים תעיד על דלקת זיהומית או מחלה סרטנית. ערכים גבוהים של שקיעת דם (ESR) ו/או של CRP יעידו גם הם על דלקת זיהומית, מחלה סרטנית או על דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). צילומי רנטגן עשויים לעזור לנו לאתר הרס של הסינוסים על ידי מחלה סרטנית או דלקת של הסינוסים.

   צילום רנטגן של הזיז הפטמתי עשוי לעזור לנו לשלול או לאשר זיהום מקומי. אמצעי הדמיה מתקדמים CT or MRI יכולים לעזור לנו לאתר גידולים סרטניים ומידת התפשטותם. הדמיה של בלוטות רוק בעזרת חומר ניגוד (Sialography) ודיקור המבוצע במטרה לקבל דגימת רקמה יכולים לעזור באיתור של פתולוגיות בבלוטת הרוק או חסימתן על גורמים שונים כולל אבנים שנוצרו.

   ניהול וטיפול בכאב המתפתח בפנים

   לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אבחון מדויק מעלה את הסיכויים לריפוי של כאבים בפנים. אנו במרפאתנו מטפלים בגורמים שריר ושלד אשר מעורבים בכאבי הפנים. כול כאב או בעיה רפואית שמצריכים טיפול תרופתי, כירורגי או אונקולוגי מופנים.

   דלקת מערות האף

   דלקת במערות האף – סינוסיטיס (Sinusitis) מאובחן לרוב על ידי רופאי אף אוזן גרון באמצעות בדיקות דם, בדיקת ההפרשות ובדיקה של הסינוסים (באמצעות אור וטופוגרפיה ממוחשבת). יש להבדיל בין סינוסיטיס שנגרם מזיהום או אלרגיה. הטיפול הוא תרופתי בעיקרו. תרופות להפחתת הגודש והכאב, תרופות אנטי אלרגניות (לגבי סינוסיטיס אלרגני), תרופות אנטיביוטיות (סינוסיטיס חיידקי). אם הגורם לסינוסיטיס הוא חסימה של המעברים (התעבות הרירית, גידול סרטני) יש צורך לנסות ולטפל בגורם כולל באמצעים כירורגיים.

   תסמונת מפרק הלסת

   כאבים בפנים עלולים להיגרם גם בגלל נזקים במפרקי הלסת והתפתחות תסמונת מפרק הלסת (TMJ syndrome). תסמונת זאת נגרמת כתוצאה מנזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את מפרק הלסת בדומה לאבחון בעיה בכול מפרק אחר בגוף גם האבחון של תסמונת מפרק הלסת יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית ויכלול בדיקה פיזית מקיפה של מפרק הלסת. ניתן לנסות ולטפל במיחושים קלים מפרק הלסת, לפחות בתחילה באופן עצמוני על ידי מנוחה, הימנעות מאכילת דברים קשים ועוד. בשלבים מתקדמים של התסמונת יש צורך להיעזר בגורמים מקצועיים כגון כירופרקט. טיפול מקצועי יכלול שימוש בעזרים לריפוי דלקות, שיפור טווח התנועה והתפקוד של המפרק.

   טריגמינל נוירלגיה

   בדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) יש לעשות שימוש באמצעי הדמיה מתקדמים לשלול את האפשרות לנזקים ומחלות בתוך הגולגולת. רצוי כמובן להתחיל בטיפולים תרופתיים (Carbamazepine ,Gabapentin) ובמידת הצורך לעבור לפתרונות כירורגיים. ישנם מספר טכניקות כירורגיות אך אין מחקרים המצביעים על העדפה של אחד מהם.

   מיגרנה או כאבי ראש אחרים

   ראשית יש לערוך את השינויים הנדרשים באורח החיים ולהימנע מכול גורם אפשרי למיגרנה או לכאבי הראש האחרים. טיפולים רפואיים כוללים החל מתרופות אנטי דלקתיות ועד לתרופות תואמי סרוטונין (serotonin agonists) תרכובות בעלות זיקה לקולטני הסרוטונין אשר מסוגלות לדמות את פעולת הסרוטונין בתאי המטרה. ישנם מחקרים המעידים על שיפור במיחושים בפניו ובראשו של החולה בעקבות טיפול בעמוד השדרה הצווארי, מפרקי הלסת והשרירים סביב שניתן על ידי כירופרקט.

   כאבים בפנים על רקע מתח נפשי

   אנשים אלו מתלוננים על כאבי פנים וראש אשר נמשכים מספר שעות לעיתים מידי יום. רמה גבוהה של מתח נפשי מחמירה את הסימפטומים. יש לנסות ליצור שינוי בצורת חיים, טיפול תרופתי במשככי כאב עשויים לעזור אך הטיפול העיקרי יהיה אנטי דיכאוני (amitriptyline). לעיתים יכול טיפול כירופרקטי שניתן במטרה להרפות את שרירי הפנים והצוואר ולשפר את התפקוד הביו מכני של אזורים אלו להפחית את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע