כאבים בפנים אבחון וטיפול
כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בפנים – אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושי וכאבי פנים מתפתחים לרוב בגלל פצעונים בפנים, בעיות שיניים או חניכיים. לפעמים המקור לכאבים אלו היא פתולוגיה קשה יותר. חלק מהמקרים הללו יכולים להיות מטופלים בבית, חלק צריכים להיות מופנים לכירופרקט וחלק אחר לחדר מיון. זכרו: כאשר ישנם כאבים בפנים – אבחון וטיפול צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם.

פגיעה במפרקי הלסת היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים שמופעים בפנים ואינם על רקע בעיות שיניים או חניכיים. כאבי פנים יכולים גם להיות מושלכים מעלה ולגרום כאבי ראש או להיגרם מסיבות אחרות. את ההבדל בין הגורמים השונים למיחושים אלו נבצע באמצעות היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולעתים גם באמצעות דימות ובדיקות מעבדה. הזנחה והתעלמות מכאב זה או אחר בפנים עלולים במקרה הטוב לגרום להתפתחות נזק כרוני וקושי לרפא את מקור הבעיה. במקרה הרע יותר התעלמות והזנחה עלולה לגרום לפגיעה קשה באיכות החיים ואף בחיים עצמם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בפנים אבחון וטיפול – רקע

ברוב המקרים הגורמים לכאב שמופיע בפנים יהיו חסרי חשיבות מיוחדת כמו למשל פצעונים, או חתך מגילוח אך לפעמים פתולוגיות משמעותיות הן שגורמות להופעתם. בין הגורמים המשמעותיים נמנה דלקת זיהומית בפה או בסינוסים, תסמונת מפרק הלסת, הרפס זוסטר, דלקת בעצב המשולש, מיחושים בסנטר הנלווים לאוטם שריר הלב ועוד. חומרת הכאב וטבעו תלויים בסוג הרקמה שניזוקה וחומרתה. רצוי לאבחן כול מיחוש שמופיעים ללא סיבה נראית לעין כדי שאפשר יהיה להימנע מתסמינים כרוניים וסיבוכים אפשריים.

כאבים בפנים אבחון

ריבוי הגורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאבים בחלק זה או אחר של הפנים הופך את האבחון והניהול שלהם לאתגר לכול קלינאי. אנו מתחילים את מלאכת האבחון מלקיחת היסטוריה רפואית ולמידה של מאפייני הכאב ושל כול יתר הסימנים והתסמינים שנלווים לכאב.

היסטוריה רפואית

נלמד על המיקום המדויק של הכאב, על חומרתו, מאפייניו, מתי החל, כיצד החל, מה גרם לו, באיזו תדירות הוא מופיע, כמה זמן נמשך, מה מחמיר ומה מפחית אותו וכמובן האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים. נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נלמד על התחביבים, על העיסוק ועל ענף הספורט המועדף עליכם. נשאל  לגבי טיפולים תרופתיים, אשפוזים קודמים, ניתוחים ופציעות קודמים. האם עברתם לאחרונה ניתוח עיניים או טיפול שיניים?

בדיקה גופנית

בדיקה גופנית יסודית  תכלול כמובן גם בדיקה נוירולוגית מקיפה. יש להימנע מנטיית יתר לזהות את דלקת מערות האף (סינוסיטיס) כאחראית לכאבי הפנים. נתבונן בפנים בניסיון לזהות חוסר סימטריה, נפיחות אדמומיות ועוד. נמשש את פניו, ראשו וצווארו של החולה בניסיון לאתר אזורים רגישים כמו מפרקי הלסת, נקודות הדק בשרירי הפנים או בעורף ועוד. נניע את הצוואר כדי לחפש כאבים וליקויים באופן תנועתו. נערוך בדיקה נוירולוגית לשלילת מעורבות עצבית.

מעבדה ודימות

בהתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם לשלוח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה או דימות כגון רנטגן, CT או MRI. בדיקות אלה עשויות לאשר או לשלול את האבחון שהגענו אליו.

דגלים אדומים

נוכחות של סימפטומים כגון כאבי פנים שמתפתחים בפתאומיות ומוקרנים מהחזה או מהיד השמאלית, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, ראייה כפולה, אובדן הכרה, קושי לנשום וצוואר נוקשה מעלים את החשש לחיי המתלונן ועל כן מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק.

כאבים בפנים אבחנה מבדלת

לאבחון והבדלה של מקור הכאב בפנים נעשה שימוש במידע על מיקומו, מה מחמיר אותו, על הסימנים והתסמינים הנוספים שנלווים אליו, ממצאים מבדיקות המעבדה ומהדמיה.

אבחון על פי מיקום הכאב

כאבים בפנים אבחון וטיפול
כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים באזור האוזן יכולים להיות מוקרנים מבעיה בעור, נקודות הדק שריריות, מפרק הלסת, שיניים וגרון. מיחושים במרכז פניו של החולה יכולים להגיע מדלקת בנקודות הדק שריריות, דלקת במערות האף, דלקת בשיניים וסרטן. כאבים חדים בפנים באזורים שמצויים תחת אחריותו העצב המשולש (Trigeminal) עלולים להצביע על טריגמינל נוירלגיה (Trigeminal neuralgia). מיחושים חזקים באזור הפה עלולים להצביע על דלקת שיניים או חניכיים.

אבחון על פי הגורמים שמחמירים את הכאב

לעיסה מחמירה את הכאבים שלכם? יתכן ומקור הכאבים הוא תסמונת מפרק הלסת, דלקת שיניים או דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) אשר גורמת בין היתר לקושי בלעיסה (Jaw claudication). מגע בפנים מעצים את הכאבים שלכם? סביר להניח שאתם סובלים מטריגמינל נוירלגיה. לחץ נפשי מעצים התסמינים שלכם? יתכן ואתם את סובלים מכאב ראש מתחי (Tension face ache). כאבים בפניו של החולה מוחמרים בהרכנת הראש, שיעול או התעטשות? יתכן ומדובר בדלקת של מערות הפנים (Sinusitis).

אבחון על פי התסמינים נלווים

דלקת עורקים של תאי ענק או פולימיאלגיה ראומטיקה

האם מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על מיחושים בראש, שינויים בראייה חולשה ומיחושי שרירים? יתכן ומדובר בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) ו/או פולימיאלגיה ראומטיקה (polymyalgia rheumatica) מחלת מפרקים דלקתית.

מיגרנה, גידול סרטני, דלקת זיהומית

החולה מתלונן גם על אאורה? יתכן ומדובר במיגרנה. החולה מתלונן גם על עיניים שנוטות לדמוע באופן בלתי פוסק? יתכן שהגורם הוא חסימה של צינורית דמע שנגרמת לרוב על ידי גידול סרטני. מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על אף חסום או יש נזלת או דימום מנחיר אחד? יתכן והגורם הוא בעיה ובכלל זה דלקת או חסימה על ידי גידול בגתות הלחי (סינוסים המקסילריים). החולה מתלונן גם על ליקוי של שיווי המשקל? יתכן ומדובר בגידול ראשוני או גרורתי או בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). החולה מתלונן גם על הפרשות מהאוזניים ופגיעה בשמיעה? יתכן והגורם הוא דלקת זיהומית באוזניים או בזיז הפטמתי (Mastoid process).

נפשי, דימום תוך גולגולתי או שבץ מוחי

החולה מתלונן גם על חום וצמרמורת? יתכן ומדובר בדלקת זיהומית. החולה מתלונן גם על דיכאון, חרדות, לחצים נפשיים? יתכן ומקור הבעיה הוא נפשי. החולה מתלונן גם על תחושה של רחיפה, סחרחורת, בחילה, ראייה כפולה או אובדן הכרה? גשו בדחיפות לחדר מיון יתכן ואתם סובלים מדימום תוך גולגולתי. מלבד על כאבים בפנים מתלונן החולה גם על נימול בפנים, כאב ראש חריף, קשיי דיבור, קשיי בליעה, קשיי ראייה, ליקויים מוטוריים בגפיים ועוד? יתכן שמדובר בשבץ מוחי.

הרפס זוסטר, דלקת זיהומית, סרטן

מלבד המיחושים בפנים החולה סובל מאדמומיות ושלפוחיות זעירות בעור מעל האזורים שהעצב המשולש (הטריגמינל) מעצבב עשויים להעיד על הרפס זוסטר – שלבקת חוגרת. אדמומיות מקומית באזור בו יש לנו מיחושים עשוי להעיד על דלקת זיהומית מקומית או גידול ראשוני או ממאיר. שיתוק שרירי הפנים (Facial palsy) עשויים להעיד על גידול בבלוטת הרוק (Parotid gland). רגישות מעל עורקי הרקה עלולים להעיד דלקת עורקים של הרקה (temporal arteritis). נפיחות של בלוטות הלימפה עשויים להעיד על דלקת כל שהיא או על מחלת הסרטן.

אבחון על פי בדיקות מעבדה

לצורך האבחון ניתן במידת הצורך להיעזר בבדיקות דם: ספירת דם שמעידה על ספירה גבוהה של תאי דם לבנים תעיד על דלקת זיהומית או מחלה סרטנית. ערכים גבוהים של שקיעת דם (ESR) ו/או של CRP יעידו גם הם על דלקת זיהומית, מחלה סרטנית או על דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). צילומי רנטגן עשויים לעזור לנו לאתר הרס של הסינוסים על ידי מחלה סרטנית או דלקת של הסינוסים.

צילום רנטגן של הזיז הפטמתי עשוי לעזור לנו לשלול או לאשר זיהום מקומי. אמצעי הדמיה מתקדמים CT or MRI יכולים לעזור לנו לאתר גידולים סרטניים ומידת התפשטותם. הדמיה של בלוטות רוק בעזרת חומר ניגוד (Sialography) ודיקור המבוצע במטרה לקבל דגימת רקמה יכולים לעזור באיתור של פתולוגיות בבלוטת הרוק או חסימתן על גורמים שונים כולל אבנים שנוצרו.

ניהול וטיפול בכאב המתפתח בפנים

לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אבחון מדויק מעלה את הסיכויים לריפוי של כאבים בפנים. אנו במרפאתנו מטפלים בגורמים שריר ושלד אשר מעורבים בכאבי הפנים. כול כאב או בעיה רפואית שמצריכים טיפול תרופתי, כירורגי או אונקולוגי מופנים.

דלקת מערות האף

דלקת במערות האף – סינוסיטיס (Sinusitis) מאובחן לרוב על ידי רופאי אף אוזן גרון באמצעות בדיקות דם, בדיקת ההפרשות ובדיקה של הסינוסים (באמצעות אור וטופוגרפיה ממוחשבת). יש להבדיל בין סינוסיטיס שנגרם מזיהום או אלרגיה. הטיפול הוא תרופתי בעיקרו. תרופות להפחתת הגודש והכאב, תרופות אנטי אלרגניות (לגבי סינוסיטיס אלרגני), תרופות אנטיביוטיות (סינוסיטיס חיידקי). אם הגורם לסינוסיטיס הוא חסימה של המעברים (התעבות הרירית, גידול סרטני) יש צורך לנסות ולטפל בגורם כולל באמצעים כירורגיים.

תסמונת מפרק הלסת

כאבים בפנים עלולים להיגרם גם בגלל תסמונת מפרק הלסת (TMJ syndrome). תסמונת זאת נגרמת כתוצאה מנזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את מפרק הלסת בדומה לאבחון בעיה בכול מפרק אחר בגוף גם האבחון של תסמונת מפרק הלסת יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית ויכלול בדיקה פיזית מקיפה של מפרק הלסת. ניתן לנסות ולטפל במיחושים קלים מפרק הלסת, לפחות בתחילה באופן עצמוני על ידי מנוחה, הימנעות מאכילת דברים קשים ועוד. בשלבים מתקדמים של התסמונת יש צורך להיעזר בגורמים מקצועיים כגון כירופרקט. טיפול מקצועי יכלול שימוש בעזרים לריפוי דלקות, שיפור טווח התנועה והתפקוד של המפרק.

טריגמינל נוירלגיה

בדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) יש לעשות שימוש באמצעי הדמיה מתקדמים לשלול את האפשרות לנזקים ומחלות בתוך הגולגולת. רצוי כמובן להתחיל בטיפולים תרופתיים (Carbamazepine ,Gabapentin) ובמידת הצורך לעבור לפתרונות כירורגיים. ישנם מספר טכניקות כירורגיות אך אין מחקרים המצביעים על העדפה של אחד מהם.

מיגרנה או כאבי ראש אחרים

ראשית יש לערוך את השינויים הנדרשים באורח החיים ולהימנע מכול גורם אפשרי למיגרנה או לכאבי הראש האחרים. טיפולים רפואיים כוללים החל מתרופות אנטי דלקתיות ועד לתרופות תואמי סרוטונין (serotonin agonists) תרכובות בעלות זיקה לקולטני הסרוטונין אשר מסוגלות לדמות את פעולת הסרוטונין בתאי המטרה. ישנם מחקרים המעידים על שיפור במיחושים בפניו ובראשו של החולה בעקבות טיפול בעמוד השדרה הצווארי, מפרקי הלסת והשרירים סביב שניתן על ידי כירופרקט.

כאבים בפנים על רקע מתח נפשי

אנשים אלו מתלוננים על כאבי פנים וראש אשר נמשכים מספר שעות לעיתים מידי יום. רמה גבוהה של מתח נפשי מחמירה את הסימפטומים. יש לנסות ליצור שינוי בצורת חיים, טיפול תרופתי במשככי כאב עשויים לעזור אך הטיפול העיקרי יהיה אנטי דיכאוני (amitriptyline). לעיתים יכול טיפול כירופרקטי שניתן במטרה להרפות את שרירי הפנים והצוואר ולשפר את התפקוד הביו מכני של אזורים אלו להפחית את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן