כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים – אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושי וכאבי פנים מתפתחים לרוב בגלל פצעונים בפנים, בעיות שיניים או חניכיים. לפעמים המקור לכאבים אלו היא פתולוגיה קשה יותר. חלק מהמקרים הללו יכולים להיות מטופלים בבית. חלק אחר צריך להיות מופנה לכירופרקט או לחדר מיון. זכרו: כאשר ישנם כאבים בפנים – אבחון וטיפול צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם.

פגיעה במפרקי הלסת היא הסיבה השנייה בשכיחותה לכאבים בפנים לאחר רקע בעיות שיניים או חניכיים. כאבי פנים יכולים גם להיות מושלכים מעלה ולגרום כאבי ראש או להיגרם מסיבות אחרות. את ההפרעה הבריאותית נאתר באמצעות היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולעתים גם באמצעות דימות ובדיקות מעבדה. התעלמות מהכאב בפנים עלולה לגרום לנזק כרוני ולקושי בריפוי.

כאבים בפנים אבחון וטיפול – רקע

כאב בפנים נובע לרוב מפצעונים, או חתך מגילוח או מסיבות דומות אחרות. לפעמים הכאבים הללו נגרמים בגלל הפרעות משמעותיות יותר. בין ההפרעות הבריאותיות המשמעותיות יותר שעלולות לגרום גם לכאב בפנים נמנה:

 • דלקת זיהומית בפה או בסינוסים
 • תסמונת מפרק הלסת
 • הרפס זוסטר
 • דלקת בעצב המשולש
 • אוטם שריר הלב הגורם להקרנות כאב לסנטר ועוד

חומרת הכאב וטבעו תלויים בסוג הרקמה שניזוקה וחומרתה. רצוי להיות מודע לכול כאב שמופיע בפנים ובמידת הצורך לאבחן ולטפל בו. באופן הזה נוכל למנוע סימנים ותסמינים כרוניים וסיבוכים אפשריים.

כאבים בפנים אבחון

ריבוי ההפרעות שעלולות להוביל להתפתחות כאבים בפנים הופך את האבחון והניהול שלהם לאתגר לכול קלינאי. אבחון ההפרעה האחראית לכאבים הללו התבסס על מספר שלבים:

היסטוריה רפואית

האבחון יתחיל עם למידה של היסטוריה רפואית. בשלב הזה נלמד על מאפייני הכאב ושל כול יתר הסימנים והתסמינים שנלווים לכאב.

 • מה המיקום המדויק של הכאב
 • על חומרתו
 • מאפייניו
 • מתי החל
 • כיצד החל
 • מה גרם לו
 • באיזו תדירות הוא מופיע
 • כמה זמן נמשך
 • מה מחמיר ומה מפחית אותו
 • האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאב ועוד

נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נלמד על התחביבים, על העיסוק ועל ענף הספורט המועדף עליכם. נשאל לגבי טיפולים תרופתיים, אשפוזים קודמים, ניתוחים ופציעות קודמים. האם עברתם לאחרונה ניתוח עיניים או טיפול שיניים?

בדיקה גופנית

בדיקה גופנית יסודית תכלול כמובן גם בדיקה נוירולוגית מקיפה. יש להימנע מנטיית יתר לזהות את דלקת מערות האף (סינוסיטיס) כאחראית לכאבי הפנים.

 • נתבונן בפנים בניסיון לזהות חוסר סימטריה, נפיחות אדמומיות ועוד
 • נמשש את פניו, ראשו וצווארו של החולה בניסיון לאתר אזורים רגישים. במיוחד נתמקד במישוש מפרקי הלסת, נקודות הדק בשרירי הפנים או בעורף ועוד
 • נניע את הצוואר כדי לחפש כאבים וליקויים באופן תנועתו
 • נערוך בדיקה נוירולוגית לשלילת מעורבות עצבית.

מעבדה ודימות

בהתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם לשלוח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה או דימות כגון רנטגן, CT או MRI. בדיקות אלה עשויות לאשר או לשלול את האבחון שהגענו אליו.

דגלים אדומים

נוכחות של סימפטומים כגון כאבי פנים שמתפתחים בפתאומיות ומוקרנים מהחזה או מהיד השמאלית, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, ראייה כפולה, אובדן הכרה, קושי לנשום וצוואר נוקשה מעלים את החשש לחיי המתלונן ועל כן מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק.

כאבים בפנים אבחנה מבדלת

לאבחון והבדלה של מקור הכאב בפנים נעשה שימוש במידע על מיקומו, מה מחמיר אותו, על הסימנים והתסמינים הנוספים שנלווים אליו, ממצאים מבדיקות המעבדה ומהדמיה.

אבחון על פי מיקום הכאב

כאבים בפנים אבחון וטיפול
כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים באזור האוזן יכולים להיות מוקרנים מבעיה בעור, נקודות הדק שריריות, מפרק הלסת, שיניים וגרון. מיחושים במרכז פניו של החולה יכולים להגיע מדלקת בנקודות הדק שריריות, דלקת במערות האף, דלקת בשיניים וסרטן. כאבים חדים בפנים באזורים שמצויים תחת אחריותו העצב המשולש (Trigeminal) עלולים להצביע על טריגמינל נאורלגיה (Trigeminal neuralgia). מיחושים חזקים באזור הפה עלולים להצביע על דלקת שיניים או חניכיים.

אבחון על פי הגורמים שמחמירים את הכאב

לעיסה מחמירה את הכאבים שלכם? יתכן ומקור הכאבים הוא תסמונת מפרק הלסת או דלקת שיניים. יתכן שגם דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) גורמת בין היתר לקושי בלעיסה (Jaw claudication). מגע בפנים מעצים את הכאבים שלכם? סביר להניח שאתם סובלים מטריגמינל נאורלגיה. לחץ נפשי מעצים התסמינים שלכם? יתכן ואתם את סובלים מכאב ראש מתחי (Tension face ache). כאבים בפניו של החולה מוחמרים בהרכנת הראש, שיעול או התעטשות? יתכן ומדובר בדלקת של מערות הפנים (Sinusitis).

אבחון על פי התסמינים נלווים

דלקת עורקים של תאי ענק או פולימיאלגיה ראומטיקה

האם מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על מיחושים בראש, שינויים בראייה חולשה ומיחושי שרירים? יתכן ומדובר בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) ו/או פולימיאלגיה ראומטיקה (polymyalgia rheumatica) מחלת מפרקים דלקתית.

מיגרנה, גידול סרטני, דלקת זיהומית

החולה מתלונן גם על אאורה? יתכן ומדובר במיגרנה. החולה מתלונן גם על עיניים שנוטות לדמוע באופן בלתי פוסק? יתכן שהגורם הוא חסימה של צינורית דמע שנגרמת לרוב על ידי גידול סרטני. מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על אף חסום או יש נזלת או דימום מנחיר אחד? יתכן והגורם הוא בעיה ובכלל זה דלקת או חסימה על ידי גידול בגתות הלחי (סינוסים המקסילריים). החולה מתלונן גם על ליקוי של שיווי המשקל? יתכן ומדובר בגידול ראשוני או גרורתי או בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). החולה מתלונן גם על הפרשות מהאוזניים ופגיעה בשמיעה? יתכן והגורם הוא דלקת זיהומית באוזניים או בזיז הפטמתי (Mastoid process).

נפשי, דימום תוך גולגולתי או שבץ מוחי

החולה מתלונן גם על חום וצמרמורת? יתכן ומדובר בדלקת זיהומית. החולה מתלונן גם על דיכאון, חרדות, לחצים נפשיים? יתכן ומקור הבעיה הוא נפשי. החולה מתלונן גם על תחושה של רחיפה, סחרחורת, בחילה, ראייה כפולה או אובדן הכרה? גשו בדחיפות לחדר מיון יתכן ואתם סובלים מדימום תוך גולגולתי. מלבד על כאבים בפנים מתלונן החולה גם על נימול בפנים, כאב ראש חריף, קשיי דיבור, קשיי בליעה, קשיי ראייה, ליקויים מוטוריים בגפיים ועוד? יתכן שמדובר בשבץ מוחי.

הרפס זוסטר, דלקת זיהומית, סרטן

מלבד המיחושים בפנים החולה סובל מאדמומיות ושלפוחיות זעירות בעור מעל האזורים שהעצב המשולש (הטריגמינל) מעצבב עשויים להעיד על הרפס זוסטר – שלבקת חוגרת. אדמומיות מקומית באזור בו יש לנו מיחושים עשוי להעיד על דלקת זיהומית מקומית או גידול ראשוני או ממאיר. שיתוק שרירי הפנים (Facial palsy) עשויים להעיד על גידול בבלוטת הרוק (Parotid gland). רגישות מעל עורקי הרקה עלולים להעיד דלקת עורקים של הרקה (temporal arteritis). נפיחות של בלוטות הלימפה עשויים להעיד על דלקת כל שהיא או על מחלת הסרטן.

אבחון על פי בדיקות מעבדה

לצורך האבחון ניתן במידת הצורך להיעזר בבדיקות דם: ספירת דם שמעידה על ספירה גבוהה של תאי דם לבנים תעיד על דלקת זיהומית או מחלה סרטנית. ערכים גבוהים של שקיעת דם (ESR) ו/או של CRP יעידו גם הם על דלקת זיהומית, מחלה סרטנית או על דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). צילומי רנטגן עשויים לעזור לנו לאתר הרס של הסינוסים על ידי מחלה סרטנית או דלקת של הסינוסים.

צילום רנטגן של הזיז הפטמתי עשוי לעזור לנו לשלול או לאשר זיהום מקומי. אמצעי הדמיה מתקדמים CT or MRI יכולים לעזור לנו לאתר גידולים סרטניים ומידת התפשטותם. הדמיה של בלוטות רוק בעזרת חומר ניגוד (Sialography) ודיקור המבוצע במטרה לקבל דגימת רקמה יכולים לעזור באיתור של פתולוגיות בבלוטת הרוק או חסימתן על גורמים שונים כולל אבנים שנוצרו.

ניהול וטיפול בכאב המתפתח בפנים

לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אבחון מדויק מעלה את הסיכויים לריפוי של כאבים בפנים. אנו במרפאתנו מטפלים בגורמים שריר ושלד אשר מעורבים בכאבי הפנים. כול כאב או בעיה רפואית שמצריכים טיפול תרופתי, כירורגי או אונקולוגי מופנים.

דלקת מערות האף

דלקת במערות האף – סינוסיטיס (Sinusitis) מאובחן לרוב על ידי רופאי אף אוזן גרון באמצעות בדיקות דם, בדיקת ההפרשות ובדיקה של הסינוסים (באמצעות אור וטופוגרפיה ממוחשבת). יש להבדיל בין סינוסיטיס שנגרם מזיהום או אלרגיה. הטיפול הוא תרופתי בעיקרו. תרופות להפחתת הגודש והכאב, תרופות אנטי אלרגניות (לגבי סינוסיטיס אלרגני), תרופות אנטיביוטיות (סינוסיטיס חיידקי). אם הגורם לסינוסיטיס הוא חסימה של המעברים (התעבות הרירית, גידול סרטני) יש צורך לנסות ולטפל בגורם כולל באמצעים כירורגיים.

תסמונת מפרק הלסת

כאבים בפנים עלולים להיגרם גם בגלל נזקים במפרקי הלסת והתפתחות תסמונת מפרק הלסת (TMJ syndrome). תסמונת זאת נגרמת בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את מפרק הלסת. בדומה לאבחון בעיה בכול מפרק אחר בגוף גם האבחון של תסמונת מפרק הלסת יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית ויכלול בדיקה פיזית מקיפה של מפרק הלסת. ניתן לנסות ולטפל במיחושים קלים מפרק הלסת, לפחות בתחילה באופן עצמוני על ידי מנוחה, הימנעות מאכילת דברים קשים ועוד. בשלבים מתקדמים של התסמונת יש צורך להיעזר בגורמים מקצועיים כגון כירופרקט. טיפול מקצועי יכלול שימוש בעזרים לריפוי דלקות, שיפור טווח התנועה והתפקוד של המפרק.

טריגמינל נאורלגיה

בדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) יש לעשות שימוש באמצעי הדמיה מתקדמים לשלול את האפשרות לנזקים ומחלות בתוך הגולגולת. רצוי כמובן להתחיל בטיפולים תרופתיים (Carbamazepine ,Gabapentin) ובמידת הצורך לעבור לפתרונות כירורגיים. ישנם מספר טכניקות כירורגיות אך אין מחקרים המצביעים על העדפה של אחד מהם.

מיגרנה או כאבי ראש אחרים

ראשית יש לערוך את השינויים הנדרשים באורח החיים ולהימנע מכול גורם אפשרי למיגרנה או לכאבי הראש האחרים. טיפולים רפואיים כוללים החל מתרופות אנטי דלקתיות ועד לתרופות תואמי סרוטונין (serotonin agonists) תרכובות בעלות זיקה לקולטני הסרוטונין אשר מסוגלות לדמות את פעולת הסרוטונין בתאי המטרה. ישנם מחקרים המעידים על שיפור במיחושים בפניו ובראשו של החולה בעקבות טיפול בעמוד השדרה הצווארי, מפרקי הלסת והשרירים סביב שניתן על ידי כירופרקט.

כאבים בפנים על רקע מתח נפשי

אנשים אלו מתלוננים על כאבי פנים וראש אשר נמשכים מספר שעות לעיתים מידי יום. רמה גבוהה של מתח נפשי מחמירה את הסימפטומים. יש לנסות ליצור שינוי בצורת חיים, טיפול תרופתי במשככי כאב עשויים לעזור אך הטיפול העיקרי יהיה אנטי דיכאוני (amitriptyline). לעיתים יכול טיפול כירופרקטי שניתן במטרה להרפות את שרירי הפנים והצוואר ולשפר את התפקוד הביו מכני של אזורים אלו להפחית את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת פרקים טיפול

דלקת פרקים טיפול

דלקת פרקים? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. נכון להיום מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר אינן ניתנות לריפוי מלא. לרוב ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים ואף לצמצם את הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן למגר את המחלה. 

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

תסמונת הצביטה במרפק מה הגורם

תסמונת הצביטה במרפק נגרמת כאשר רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של הפרק הזה נלחצות במהלך יישור ונעילה חוזרניים. התסמונת שכיחה בסוגי ספורט כגון טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. התוצאה עלולה להיות כאב, מגבלות תנועה ועוד.