איך לשחרר גב תפוס
איך לשחרר גב תפוס

איך לשחרר גב תפוס

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך לשחרר גב תפוס? נוקשות של הגב התחתון או של החלקים אחרים בגב נגרמת לרוב בגלל התכווצות שרירים, מתיחת שרירים או דלקת מפרקים ניוונית בחוליות המותן. אבחון מדויק של מקור הבעיה יאפשר להעניק טיפול יעיל ולשפר את תחושת הנוקשות בגב.

נוקשות בגב התחתון היא תופעה שכיחה ביותר למעשה רוב בני האדם יחוו מידי פעם תחושה כזאת בגבם. ברוב המקרים מדובר בתסמין חולף הנוסע מנזקים שוליים וברי חלוף. יש לעתים שהנוקשות בגב היא תוצר של בעיות משמעותיות יותר. שחרור של הגב חייב להתחיל בהליך של אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון ומקצועי וביצוע הליך של אבחנה מבדלת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך לשחרר גב תפוס – רקע

על פי מחקרים שונים מעל 80% מבני האדם סובלים מכאבי גב תחתון ונוקשות במהלך חייהם, כשליש מקרבם חווים תסמינים אלו על בסיס קבוע. הסיבות השכיחות ביותר לתופעה הזאת היא נזק קל ודלקת באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגב ובכלל זה שרירים, רצועות גידים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, מפרקים ועוד. מחלה אחת מוגדרת הכוללת בתוכה נזק לחלק מהרמות פורטו היא דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה המותני.

מה גורם לגב תפוס?

להלן מעט יותר פרטים על שתי הסיבות העיקריות להתפתחות נוקשות בגב וכיצד להשתחרר מתחושת התפיסות הזאת בגב”

נזק קל לרקמות כגורם לגב תפוס

ישיבה לקויה, ישיבה ממושכת מידי, הרמת משאות לא נכונה, התכופפות חוזרנית באופן לקוי, יציבה לקויה, חוסר פעילת גופנית, השמנה ועוד עלולים לגרום להתפתחות נזקים הדרגתית ומצטברת באחת או יותר מהרקמות השונות בגב. במידה והנזק משמעותי תתפתח דלקת חריפה וכאבים חריפים, במידה והדלקת קלה אתם תחושו בכא קל בעיקר במעברים בין מצב אחד למשנהו כמו למשל מישיבה לעמידה או משכיב לישיבה ותחושו גם בנוקשות בגב.

דלקת פרקים ניוונית כגורם לגב תפוס

דלקת פרקים ניוונית בגב התחתון פוגעת באופן הדרגתי בסחוסים התוך מפרקיים הממוקמים במפרקים בין חוליות עמוד השדרה. סחוסים אלה המאפשרים תנועה חלקה ומהווים בלם זעזועים חיוניים ליכולת שלנו לנוע מבלי להרגיש את הנוקשות בתנועה. כאשר המפרקים בעמוד השדרה נותרים ללא דיפון או עם דיפון מועט ומכורסם התנועה אינה מוחלקת והחיכוך הזה מייצר דלקת מקומית שאחד מתוצרי הלוואי שלה היא נוקשות. גם במקרה הזה הנוקשות תבוא לידי ביטוי בעיקר בבוקר לאחר פרק זמן ארוך יחסית של חוסר פעילות וגם במעברים ממצב אחד למשנהו, מישיבה לעמידה, משכיבה לישיבה ועוד.

דלקת פרקים ניוונית היא אמנם דלקת הפרקים השכיחה ביותר לאדם אבל אין לשכוח שנוקשות וסימנים ותסמינים דומים וחריפים אף יותר עלולים להיות תוצאה של דלקות פרקים שכיחות הרבה פחות כמו למשל דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת חוליות מקשחת ועוד.

איך לשחרר גב תפוס באופן עצמוני

ישנם מספר צעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להקל על הנוקשות הזאת בגב שלכם. בין יתר האמצעים שידוע שיכולים להקל על תחושת גב תפוס נמנה:

חימום

כרית חימום, מקלחת חמה, סאונה ומקורות חום נוספים עשויים להרפות את השרירים התפוסים ולהקל על תחושת התפיסות בגב. חשוב לציין שחום יקל עליכם במידה והתסמינים שלכם כרוניים, אינם חריפים ואינם כוללים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבים קשים, חסרים נוירולוגיים ועוד. במקרים אלו חום עלול להחמיר את הסימנים והתסמינים שלכם. השתמשו בחום רק עבור תחושת וקשות בגב.

פעילות גופנית

אין כמו פעילות גופנית כדי לשחרר גב תפוס. ריקוד, הליכה, שחייה, ריצה קלה, יוגה, פילטיס, אימון כוח בחדר כושר וכול פעילות גופנית אחרת יגרמו להפרשת נוזל סינוביאלי במפרקים הנוקשים בגב התחתון ויובילו לתחושת השחרור הרצויה. פעילות גופנית נכונה מחזקת גם את שרירי הליבה ומצמצמת בכך את הסיכון להתפתחות דלקות, נוקשות, גב תפוס וכאבים. עם זאת חשוב לזכור שפעילות נמרצת מידי, הנעשית באופן מהיר מידי ללא חימום וללא הקפדה על עיקרון ההדרגתיות עלולה להחמיר את מצבכם ולגרום לבעיות קשות יותר שבהן הנוקשות היא רק חלק זעיר מהסימנים והתסמינים.

הרפיה ורגיעה

כאשר הנוקשות בגב נובעת מלחצים נפשיים הגורמים להתכווצות שרירים בלתי רצונית כרונית האופן הנכון לטפל בזה תהייה באמצעות טכניקות הרפיה ורגיעה. כמובן שגם פעילות גופנית עשויה להשפיע באופן חיובי על שרירים תפוסים מסיבות של מתח כרוני אבל עם מקור הבעיה מצוי בנפש רצוי למצוא דרך שתשפיע ישירות עליה. בין יתר הדרכים להרגיע את הנפש נציין מדיטציות, האזנה למוסיקה ותרגול פעילויות גופניות מסוימות כמו יוגה, וטאי צי היוצרות רגיעה יחד עם מאמצים פיזיים.

עזרה מקצועית בשחרור הגב

פנו לעזרה מקצועית במידה ולמרות כול המאמצים והניסיונות הגב שלכם נותר נוקשה ומוגבל, במידה והנוקשות קשה במיוחד בשעות הבוקר או במידה ולנוקשות נלווים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבי גב, מגבלות תנועה קשות, שינויים תחושתיים ברגליים או חולשה בגפיים התחתונות. פנו לעזרה רפואית דחופה במידה והנוקשות הזאת החלה בעקבות תאונה או שמלבד הנוקשות אתם מזהים סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כמו למשל חום גבוה, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד. מגוון עצום של בעלי מקצוע כאלה ואחרים מציעים את שירותיהם במטרה לגרום לכם להרגיש שהגב שלכם משוחרר שוב. בין האפשרויות העומדות ברשותכם נציין:

שחרור הגב על ידי טיפול תרופתי

איך לשחרר גב תפוסתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים עם מרשם כמו ארקוקסיה, אטופן או בלי מרשם כמו אדוויל ועוד עשויות להעלים או לצמצם את הדלקות שהתפתחו ברקמות ובמפרקים ובכך לצמצם גם את התחושה של גב תפוס. יחד עם זאת חשוב לציין שההשפעה של התרופות הללו היא זמנית וברגע שהן מתפרקות השפעתן נעלמת לרוב והדלקות הללו נוצרות שוב.

שחרור הגב על ידי עיסוי

עיסוי טוב יועיל בהרפיית השרירים ויפחית את תחושת הכיווץ השרירי והנוקשות בגב. גם במקרה הזה התחושה של השחרור היא לרוב זמנית. לאחר פרק זמן של שעות ספורות עד ימים בודדים הדלקות בגוף גורמות לשרירים לשוב ולהתכווץ. עוד חשוב לציין שאם מקור הנוקשות בגב נמצא במפרקים של החוליות העיסוי לא יודע לטפל בזה ולכן השרירים הרפויים שנשיג באמצעות עיסוי ישובו להתכווץ תוך שעות ספורות.

שחרור הגב על ידי דיקור

גם דיקור יודע על ידי כך שהוא גורם לשחרור אנדורפינים להוביל להרפיה זמנית של השרירים ותחושת שחרור קצרת מועד. שעות ספורות ועד ימים בודדים לאחר הדיקור השרירים וחוזרים להתכווץ ותחושת התפיסות בגב חוזרת. דיקור לא יעיל פחות כאשר מקור הנוקשות בגב הוא במפרקי החוליות ולא בשרירים. לדיקור אין אפשרות לגרום לשינוי ביומכני אמיתי בתנועת המפרקים ולכן ההקלה שמושגת במקרה הזה היא באמצעות הרפיה זמנית של השרירים שהתכווצו בגלל הדלקת במפרקים.

שחרור הגב על ידי כירופרקט

כמובן שלשאלה איך לשחרר גב תפוס יש לענות על ידי כירופרקט. כירופרקט יאבחן באופן יסודי את הגורם לנוקשות בגב וייעזר בטכניקות טיפול ידניות שחלקן בנות אלפי שנים ובציוד עזר משוכלל ומודרני כמו למשל לייזר רך ומכשיר גלי הלם כדי לטפל גם בשרירים התפוסים בגב וגם ביכולת התנועה המוגבלת של מפרקי החוליות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן