איך לשחרר גב תחתון תפוס

איך לשחרר גב תפוס
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  איך לשחרר גב תחתון תפוס? השאלה הזאת נשאלת לעתים קרובות. נוקשות של הגב התחתון או של החלקים אחרים בגב נגרמת לרוב בגלל התכווצות שרירים, מתיחת שרירים או דלקת מפרקים ניוונית בחוליות המותן. אבחון מדויק של מקור הבעיה יאפשר להעניק טיפול יעיל ולשפר את תחושת הנוקשות בגב.

  נוקשות בגב התחתון היא תופעה שכיחה ביותר למעשה רוב בני האדם יחוו מידי פעם תחושה כזאת בגבם. ברוב המקרים מדובר בתסמין חולף הנוסע מנזקים שוליים וברי חלוף. יש לעתים שהנוקשות בגב היא תוצר של בעיות משמעותיות יותר. שחרור של הגב חייב להתחיל בהליך של אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון ומקצועי וביצוע הליך של אבחנה מבדלת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   איך לשחרר גב תחתון תפוס – רקע

   על פי מחקרים שונים מעל 80% מבני האדם סובלים מכאבי גב תחתון ונוקשות במהלך חייהם, כשליש מקרבם חווים תסמינים אלו על בסיס קבוע. הסיבות השכיחות ביותר לתופעה הזאת היא נזק קל ודלקת באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגב. בין הרקמות הללו נמנה שרירים, רצועות גידים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, מפרקים ועוד. מחלה שכיחה שעלולה לגרום לתחושה של גב תפוס היא דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה המותני.

   מה גורם לגב תחתון תפוס?

   להלן מעט יותר פרטים על שתי הסיבות העיקריות להתפתחות נוקשות בגב וכיצד להשתחרר מתחושת התפיסות הזאת בגב.

   בלאי מצטבר לרקמות כגורם לגב תחתון תפוס

   מגוון רחב של פעילויות גורמות נזק מצטבר באחת או יותר מהרקמות בעמוד השדרה ובאגן ובכך מובילות לתחושת גב תפוס. במידה והנזק משמעותי תתפתח דלקת חריפה וכאבים חריפים, במידה והדלקת קלה אתם תחושו בכאב קל בעיקר במעברים בין מצב אחד למשנהו כמו למשל מישיבה לעמידה או משכיב לישיבה ותחושו גם בנוקשות בגב. בין הפעילויות הללו נמנה:

   • ישיבה לקויה
   • ישיבה ממושכת מידי
   • הרמת משאות לא נכונה
   • התכופפות חוזרנית באופן לקוי
   • יציבה לקויה
   • חוסר פעילת גופנית
   • השמנה ועוד

   דלקת פרקים ניוונית כגורם לגב תחתון תפוס

   דלקת פרקים ניוונית בגב התחתון פוגעת באופן הדרגתי בסחוסים בתוך המפרקים הפצטליים הממוקמים בין חוליות עמוד השדרה. סחוסים אלה המאפשרים תנועה חלקה ומהווים בלם זעזועים חיוני ליכולת שלנו לנוע מבלי להרגיש את הנוקשות בתנועה. כאשר המפרקים הללו בין חוליות עמוד השדרה נותרים ללא דיפון או עם דיפון מועט ומכורסם התנועה אינה מוחלקת. החיכוך שנוצר עקב כך מייצר דלקת מקומית שאחד מתוצרי הלוואי שלה היא נוקשות. גם במקרה הזה הנוקשות תבוא לידי ביטוי במצבים הבאים:

   • בבוקר לאחר פרק זמן ארוך יחסית של חוסר פעילות
   • במעברים ממצב אחד למשנהו, מישיבה לעמידה, משכיבה לישיבה ועוד

   דלקת פרקים ניוונית היא אמנם דלקת הפרקים השכיחה ביותר לאדם אבל אין לשכוח שנוקשות וסימנים ותסמינים דומים וחריפים אף יותר עלולים להיות תוצאה של דלקות פרקים שכיחות הרבה פחות כמו למשל דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת חוליות מקשחת ועוד.

   איך לשחרר לבד גב תחתון תפוס

   ישנם מספר צעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להקל על הנוקשות הזאת בגב שלכם. בין יתר האמצעים שידוע שיכולים להקל על תחושת גב תחתון תפוס נמנה:

   חימום

   כרית חימום, מקלחת חמה, סאונה ומקורות חום נוספים עשויים להרפות את השרירים התפוסים ולהקל על תחושת התפיסות בגב. חשוב לציין שחום יקל עליכם במידה והתסמינים שלכם כרוניים, אינם חריפים ואינם כוללים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבים קשים, חסרים נוירולוגיים ועוד. במקרים אלו חום עלול להחמיר את הסימנים והתסמינים שלכם. השתמשו בחום רק עבור תחושת וקשות בגב.

   פעילות גופנית

   אין כמו פעילות גופנית כדי לשחרר גב תחתון תפוס. ריקוד, הליכה, שחייה, ריצה קלה, יוגה, פילאטיס, אימון כוח בחדר כושר וכול פעילות גופנית אחרת יגרמו להפרשת נוזל סינוביאלי במפרקים הנוקשים בגב התחתון ויובילו לתחושת השחרור הרצויה. פעילות גופנית נכונה מחזקת גם את שרירי הליבה ומצמצמת בכך את הסיכון להתפתחות דלקות, נוקשות, גב תחתון תפוס וכאבים. עם זאת חשוב לזכור שפעילות נמרצת מידי, הנעשית באופן מהיר מידי ללא חימום וללא הקפדה על עיקרון ההדרגתיות עלולה להחמיר את מצבכם ולגרום לבעיות קשות יותר שבהן הנוקשות היא רק חלק זעיר מהסימנים והתסמינים.

   הרפיה ורגיעה

   כאשר הנוקשות בגב נובעת מלחצים נפשיים הגורמים להתכווצות שרירים בלתי רצונית כרונית האופן הנכון לטפל בזה תהייה באמצעות טכניקות הרפיה ורגיעה. כמובן שגם פעילות גופנית עשויה להשפיע באופן חיובי על שרירים תפוסים מסיבות של מתח כרוני אבל עם מקור הבעיה מצוי בנפש רצוי למצוא דרך שתשפיע ישירות עליה. בין יתר הדרכים להרגיע את הנפש נציין מדיטציות, האזנה למוסיקה ותרגול פעילויות גופניות מסוימות כמו יוגה, וטאי צי היוצרות רגיעה יחד עם מאמצים פיזיים.

   שחרור מקצועי של החלק המותני של עמוד השדרה והאגן

   פנו לעזרה מקצועית במידה ולמרות כול המאמצים והניסיונות הגב שלכם נותר נוקשה ומוגבל, במידה והנוקשות קשה במיוחד בשעות הבוקר או במידה ולנוקשות נלווים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבי גב, מגבלות תנועה קשות, שינויים תחושתיים ברגליים או חולשה בגפיים התחתונות. פנו לעזרה רפואית דחופה במידה והנוקשות הזאת החלה בעקבות תאונה או שמלבד הנוקשות אתם מזהים סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כמו למשל חום גבוה, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד. מגוון עצום של בעלי מקצוע כאלה ואחרים מציעים את שירותיהם במטרה לגרום לכם להרגיש שהגב שלכם משוחרר שוב. בין האפשרויות העומדות ברשותכם נציין:

   שחרור החלק המותני של עמוד השדרה והאגן על ידי טיפול תרופתי

   איך לשחרר גב תחתון תפוס
   איך לשחרר גב תחתון תפוס

   תרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים עם מרשם כמו ארקוקסיה, אטופן או בלי מרשם כמו אדוויל ועוד עשויות להעלים או לצמצם את הדלקות שהתפתחו ברקמות ובמפרקים ובכך לצמצם גם את התחושה של גב תחתון תפוס. יחד עם זאת חשוב לציין שההשפעה של התרופות הללו היא זמנית וברגע שהן מתפרקות השפעתן נעלמת לרוב והדלקות הללו נוצרות שוב.

   שחרור החלק המותני של עמוד השדרה והאגן על ידי עיסוי

   עיסוי טוב יועיל בהרפיית השרירים ויפחית את תחושת הכיווץ השרירי והנוקשות בגב. גם במקרה הזה התחושה של השחרור היא לרוב זמנית. לאחר פרק זמן של שעות ספורות עד ימים בודדים הדלקות בגוף גורמות לשרירים לשוב ולהתכווץ. עוד חשוב לציין שאם מקור הנוקשות בגב נמצא במפרקים של החוליות העיסוי לא יודע לטפל בזה ולכן השרירים הרפויים שנשיג באמצעות עיסוי ישובו להתכווץ תוך שעות ספורות.

   שחרור החלק המותני של עמוד השדרה והאגן על ידי דיקור

   גם דיקור יודע על ידי כך שהוא גורם לשחרור אנדורפינים להוביל להרפיה זמנית של השרירים ותחושת שחרור קצרת מועד. שעות ספורות ועד ימים בודדים לאחר הדיקור השרירים וחוזרים להתכווץ ותחושת התפיסות בגב חוזרת. דיקור לא יעיל פחות כאשר מקור הנוקשות בגב הוא במפרקי החוליות ולא בשרירים. לדיקור אין אפשרות לגרום לשינוי ביומכני אמיתי בתנועת המפרקים ולכן ההקלה שמושגת במקרה הזה היא באמצעות הרפיה זמנית של השרירים שהתכווצו בגלל הדלקת במפרקים.

   שחרור החלק המותני של עמוד השדרה והאגן על ידי כירופרקט

   כמובן שלשאלה איך לשחרר גב תחתון תפוס יש לענות על ידי כירופרקט. כירופרקט ראשית יאבחן באופן יסודי את הגורם לנוקשות בגב. רק לאחר שאבחן את מקור תחושת התפיסות בגב וזיהה את מנגנון היווצרות התחושה הזאת יחל לשחרר את הגב. לשם כך ישלב הכירופרקט טכניקות טיפול ידניות שחלקן בנות אלפי שנים יחד בציוד עזר משוכלל ומודרני כמו למשל לייזר רך ומכשיר גלי הלם. הטיפול הכירופרקטי התמקד בין היתר בשרירים התפוסים בגב וגם ביכולת התנועה המוגבלת של מפרקי החוליות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע