איך לשחרר גב תפוס
איך לשחרר גב תפוס

איך לשחרר גב תפוס

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך לשחרר גב תפוס? נוקשות של הגב התחתון או של החלקים אחרים בגב נגרמת לרוב בגלל התכווצות שרירים, מתיחת שרירים או דלקת מפרקים ניוונית בחוליות המותן. אבחון מדויק של מקור הבעיה יאפשר להעניק טיפול יעיל ולשפר את תחושת הנוקשות בגב.

נוקשות בגב התחתון היא תופעה שכיחה ביותר למעשה רוב בני האדם יחוו מידי פעם תחושה כזאת בגבם. ברוב המקרים מדובר בתסמין חולף הנוסע מנזקים שוליים וברי חלוף. יש לעתים שהנוקשות בגב היא תוצר של בעיות משמעותיות יותר. שחרור של הגב חייב להתחיל בהליך של אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון ומקצועי וביצוע הליך של אבחנה מבדלת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך לשחרר גב תפוס – רקע

על פי מחקרים שונים מעל 80% מבני האדם סובלים מכאבי גב תחתון ונוקשות במהלך חייהם, כשליש מקרבם חווים תסמינים אלו על בסיס קבוע. הסיבות השכיחות ביותר לתופעה הזאת היא נזק קל ודלקת באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגב ובכלל זה שרירים, רצועות גידים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, מפרקים ועוד. מחלה אחת מוגדרת הכוללת בתוכה נזק לחלק מהרמות פורטו היא דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה המותני.

מה גורם לגב תפוס?

להלן מעט יותר פרטים על שתי הסיבות העיקריות להתפתחות נוקשות בגב וכיצד להשתחרר מתחושת התפיסות הזאת בגב”

נזק קל לרקמות כגורם לגב תפוס

ישיבה לקויה, ישיבה ממושכת מידי, הרמת משאות לא נכונה, התכופפות חוזרנית באופן לקוי, יציבה לקויה, חוסר פעילת גופנית, השמנה ועוד עלולים לגרום להתפתחות נזקים הדרגתית ומצטברת באחת או יותר מהרקמות השונות בגב. במידה והנזק משמעותי תתפתח דלקת חריפה וכאבים חריפים, במידה והדלקת קלה אתם תחושו בכאב קל בעיקר במעברים בין מצב אחד למשנהו כמו למשל מישיבה לעמידה או משכיב לישיבה ותחושו גם בנוקשות בגב.

דלקת פרקים ניוונית כגורם לגב תפוס

דלקת פרקים ניוונית בגב התחתון פוגעת באופן הדרגתי בסחוסים בתוך המפרקים הפצטליים הממוקמים בין חוליות עמוד השדרה. סחוסים אלה המאפשרים תנועה חלקה ומהווים בלם זעזועים חיוני ליכולת שלנו לנוע מבלי להרגיש את הנוקשות בתנועה. כאשר המפרקים הללו בין חוליות עמוד השדרה נותרים ללא דיפון או עם דיפון מועט ומכורסם התנועה אינה מוחלקת והחיכוך הזה מייצר דלקת מקומית שאחד מתוצרי הלוואי שלה היא נוקשות. גם במקרה הזה הנוקשות תבוא לידי ביטוי בעיקר בבוקר לאחר פרק זמן ארוך יחסית של חוסר פעילות וגם במעברים ממצב אחד למשנהו, מישיבה לעמידה, משכיבה לישיבה ועוד.

דלקת פרקים ניוונית היא אמנם דלקת הפרקים השכיחה ביותר לאדם אבל אין לשכוח שנוקשות וסימנים ותסמינים דומים וחריפים אף יותר עלולים להיות תוצאה של דלקות פרקים שכיחות הרבה פחות כמו למשל דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת חוליות מקשחת ועוד.

איך לשחרר גב תפוס באופן עצמי

ישנם מספר צעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להקל על הנוקשות הזאת בגב שלכם. בין יתר האמצעים שידוע שיכולים להקל על תחושת גב תפוס נמנה:

חימום

כרית חימום, מקלחת חמה, סאונה ומקורות חום נוספים עשויים להרפות את השרירים התפוסים ולהקל על תחושת התפיסות בגב. חשוב לציין שחום יקל עליכם במידה והתסמינים שלכם כרוניים, אינם חריפים ואינם כוללים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבים קשים, חסרים נוירולוגיים ועוד. במקרים אלו חום עלול להחמיר את הסימנים והתסמינים שלכם. השתמשו בחום רק עבור תחושת וקשות בגב.

פעילות גופנית

אין כמו פעילות גופנית כדי לשחרר גב תפוס. ריקוד, הליכה, שחייה, ריצה קלה, יוגה, פילאטיס, אימון כוח בחדר כושר וכול פעילות גופנית אחרת יגרמו להפרשת נוזל סינוביאלי במפרקים הנוקשים בגב התחתון ויובילו לתחושת השחרור הרצויה. פעילות גופנית נכונה מחזקת גם את שרירי הליבה ומצמצמת בכך את הסיכון להתפתחות דלקות, נוקשות, גב תפוס וכאבים. עם זאת חשוב לזכור שפעילות נמרצת מידי, הנעשית באופן מהיר מידי ללא חימום וללא הקפדה על עיקרון ההדרגתיות עלולה להחמיר את מצבכם ולגרום לבעיות קשות יותר שבהן הנוקשות היא רק חלק זעיר מהסימנים והתסמינים.

הרפיה ורגיעה

כאשר הנוקשות בגב נובעת מלחצים נפשיים הגורמים להתכווצות שרירים בלתי רצונית כרונית האופן הנכון לטפל בזה תהייה באמצעות טכניקות הרפיה ורגיעה. כמובן שגם פעילות גופנית עשויה להשפיע באופן חיובי על שרירים תפוסים מסיבות של מתח כרוני אבל עם מקור הבעיה מצוי בנפש רצוי למצוא דרך שתשפיע ישירות עליה. בין יתר הדרכים להרגיע את הנפש נציין מדיטציות, האזנה למוסיקה ותרגול פעילויות גופניות מסוימות כמו יוגה, וטאי צי היוצרות רגיעה יחד עם מאמצים פיזיים.

עזרה מקצועית בשחרור הגב

פנו לעזרה מקצועית במידה ולמרות כול המאמצים והניסיונות הגב שלכם נותר נוקשה ומוגבל, במידה והנוקשות קשה במיוחד בשעות הבוקר או במידה ולנוקשות נלווים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבי גב, מגבלות תנועה קשות, שינויים תחושתיים ברגליים או חולשה בגפיים התחתונות. פנו לעזרה רפואית דחופה במידה והנוקשות הזאת החלה בעקבות תאונה או שמלבד הנוקשות אתם מזהים סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כמו למשל חום גבוה, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד. מגוון עצום של בעלי מקצוע כאלה ואחרים מציעים את שירותיהם במטרה לגרום לכם להרגיש שהגב שלכם משוחרר שוב. בין האפשרויות העומדות ברשותכם נציין:

שחרור הגב על ידי טיפול תרופתי

איך לשחרר גב תפוס
איך לשחרר גב תפוס

תרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים עם מרשם כמו ארקוקסיה, אטופן או בלי מרשם כמו אדוויל ועוד עשויות להעלים או לצמצם את הדלקות שהתפתחו ברקמות ובמפרקים ובכך לצמצם גם את התחושה של גב תפוס. יחד עם זאת חשוב לציין שההשפעה של התרופות הללו היא זמנית וברגע שהן מתפרקות השפעתן נעלמת לרוב והדלקות הללו נוצרות שוב.

שחרור הגב על ידי עיסוי

עיסוי טוב יועיל בהרפיית השרירים ויפחית את תחושת הכיווץ השרירי והנוקשות בגב. גם במקרה הזה התחושה של השחרור היא לרוב זמנית. לאחר פרק זמן של שעות ספורות עד ימים בודדים הדלקות בגוף גורמות לשרירים לשוב ולהתכווץ. עוד חשוב לציין שאם מקור הנוקשות בגב נמצא במפרקים של החוליות העיסוי לא יודע לטפל בזה ולכן השרירים הרפויים שנשיג באמצעות עיסוי ישובו להתכווץ תוך שעות ספורות.

שחרור הגב על ידי דיקור

גם דיקור יודע על ידי כך שהוא גורם לשחרור אנדורפינים להוביל להרפיה זמנית של השרירים ותחושת שחרור קצרת מועד. שעות ספורות ועד ימים בודדים לאחר הדיקור השרירים וחוזרים להתכווץ ותחושת התפיסות בגב חוזרת. דיקור לא יעיל פחות כאשר מקור הנוקשות בגב הוא במפרקי החוליות ולא בשרירים. לדיקור אין אפשרות לגרום לשינוי ביומכני אמיתי בתנועת המפרקים ולכן ההקלה שמושגת במקרה הזה היא באמצעות הרפיה זמנית של השרירים שהתכווצו בגלל הדלקת במפרקים.

שחרור הגב על ידי כירופרקט

כמובן שלשאלה איך לשחרר גב תפוס יש לענות על ידי כירופרקט. כירופרקט ראשית יאבחן באופן יסודי את הגורם לנוקשות בגב. רק לאחר שאבחן את מקור תחושת התפיסות בגב וזיהה את מנגנון היווצרות התחושה הזאת יחל לשחרר את הגב. לשם כך ישלב הכירופרקט טכניקות טיפול ידניות שחלקן בנות אלפי שנים יחד בציוד עזר משוכלל ומודרני כמו למשל לייזר רך ומכשיר גלי הלם. הטיפול הכירופרקטי התמקד בין היתר בשרירים התפוסים בגב וגם ביכולת התנועה המוגבלת של מפרקי החוליות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן