מתקני שיזוף עלולים לסרטן
מתקני שיזוף עלולים לסרטן

מתקני שיזוף עלולים לסרטן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתקני שיזוף עלולים לסרטן! החשיפה לקרני השמש חשובה לאדם בין היתר כדי לייצר ויטמין D. חשיפה מבוקרת לשמש טובה גם למחלת העור הקרויה פסוריאזיס. עם זאת חשיפת יתר כרוכה מסיכונים שונים ובכלל זה עלולה לגרום לנזקים בעיניים, לעור שמתקמט טרם זמנו ולפגעים עוריים אחרים כולל סרטן העור. שיזוף הוא למעשה מנגנון הגנה של העור מפני נזקי השמש. קרני השמש העל סגולות גורמת לעור לייצר את הצבען החום (מלנין) ובכך להכהות את העור.

לעור כהה יש יכולת טובה יותר להתגונן מפני נזקים פוטנציאליים של השמש. שנים רבות סברו רבים שהשיזוף במכונים עם מתקני שיזוף מלאכותיים בטוח יותר משיזוף הנעשה באמצעות קרני השמש. המחקר הזה ואחרים מצא שהדבר לא נכון, גם שיזוף מלאכותי גורם לסרטן. מסקנות החוקרים: מתקני שיזוף עלולים לסרטן!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמתקני שיזוף עלולים לסרטן – רקע

קרני השמש חשובים לאדם. חשיפה אל קרני השמש מאפשרת לנו ליצור ויטמין D. וטמין D הוא רכיב חשוב במניעת אוסטאופורוזיס (מחלת דלדול העצם). עוד נוסיף שקרני השמש בקרב חולים בפסוריאזיס מקלים על התסמינים. עם זאת, יותר מידי קרינה על סגולית מחשיפה לשמש או ממכשירי שיזוף הם הגורם העיקרי לסרטן העור. מסיבה זאת ממליצה האגודה למלחמה בסרטן להימנע משיזוף בין השעות עשר בבוקר ועד ארבע אחר הצהריים, לצמצם את זמן החשיפה לשמש, ללבוש בגדים מגנים כדי לצמצם את החשיפה לשמש וכמובן להשתמש בעצ חשיפה לשמש בקרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה.

באנגליה 8 מתוך 10 מקרים של חולים בסרטן העור מסוג מלנומה – סרטן העור החמור ביותר- נגרמים בגלל חשיפה מוגברת לשמש או למיטות השיזוף. מלנומה הוא סרטן העור השלישי בשכיחותו אך המסוכן מכולם. אבחון מוקדם של סרטן זה מבטיח ריפוי מלא בעוד שעיכוב באבחון שלו מקטין דרמטית את סיכויי הריפוי. סוג סרטן נוסף שנגרם בעיקר בגלל אור על-סגול (UV) הוא קרצינומת תאי בסיס (Basal Cell Carcinoma – BCC). זהו סוג סרטן העור השכיח ביותר.

ישנם שני סוגים של קרניים על סגוליים שעלולים להזיק לעור שלנו סוג : UV-A המתאפיין בגל ארוך ו- UV-B המתאפיין בגל בינוני. יש סוג שלישי הקרוי UV-C המתאפיין בגל קצר אך הוא אינו משפיע על העור. UVA חודר עמוק יותר לתוך העור מגורם להזדקנות של העור אך אינו מהווה גורם משמעותי  בהתפתחות כוויות שמש בעוד שה- UVB משפיע על השכבה העליונה של העור וגורם לרוב כוויות השמש. כוויות שמש גורמת לשינוי בחומר התורשתי (DNA) של תאי העור ולכן כווית שמש עלולה להעלות את הסיכון להיווצרות מוטציות בחומר התורשתי. חומר תורשתי שניזוק באופן משמעותי עלול לגרום לתאי עור להתחלק באפן לא מבוקר ולהוביל להתפתחות גידול סרטני בעור.

המחקר

מתקני שיזוף עלולים לסרטן
מתקני שיזוף עלולים לסרטן

מכוני שיזוף הפכו להיות פופולאריים בקרב צעירים. עלייה במספר מקרי סרטן העור הובילה את החוקרים לבדוק האם יש קשר בין השכיחות הגבוהה של סרטן העור לבין מתקני השיזוף. האם אכן מתקנים אלו בטוחים לשימוש ומאפשרים ליהנות משיזוף ללא המחיר הבריאותי הכבד שגובה השמש. מידע נילקח מ 657 מקרים של סרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס ו452 אנשים היוו את קבוצת הביקורת. ממוצע הגילים היה 50.

תוצאות המחקר

מתקני השיזוף הללו יוצרים עד פי 15 יותר קרינה אולטרה סגולה (Ultraviolet) מזו הנוצרת על ידי השמש. כמובן שגם החשיפה ממושכת לקרינה אולטרה סגולה הנפלטת ממתקן השיזוף עלולה לפגוע בחומר הגנטי ולהוביל להתפתחות של סרטן העור. מתקני שיזוף מעלים את הסיכון ללקות בסרטן העור ב10% בעיקר עם אתם נחשפים להם בגיל צעיר.

המלצות החוקרים

ממצאי המחקר מראים שחשיפה לאור על סגול בשלבים המוקדמים של החיים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס. לאור הנתונים האלו פנה הFDA האמריקאי לנערים עד גיל 18 בדרישה להימנע משימוש במתקני שיזוף. מתקני שיזוף עלולים לסרטן!

Pediatrics, June 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן

  בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע…