מתקני שיזוף עלולים לסרטן

מתקני שיזוף עלולים לסרטן

מתקני שיזוף עלולים לסרטן! החשיפה לקרני השמש חשובה לאדם בין היתר כדי לייצר ויטמין D. חשיפה מבוקרת לשמש טובה גם למחלת העור הקרויה פסוריאזיס. עם זאת חשיפת יתר כרוכה בסיכונים שונים ובכלל זה לגרום:

 • נזקים בעיניים
 • פגיעה בעור שמתקמט טרם זמנו
 • לפגעים עוריים אחרים כולל סרטן העור

שיזוף הוא למעשה מנגנון הגנה של העור מפני נזקי השמש. קרני השמש העל סגולות גורמת לעור לייצר את הצבען החום (מלנין) ובכך להכהות את העור. לעור כהה יש יכולת טובה יותר להתגונן מפני נזקים פוטנציאליים של השמש. שנים רבות סברו בטעות מומחי בריאות:

 • שהשיזוף במכונים עם מתקני שיזוף מלאכותיים בטוח יותר משיזוף הנעשה באמצעות קרני השמש

המחקר הזה ואחרים מצא שהדבר לא נכון. גם שיזוף מלאכותי גורם לסרטן. מסקנות החוקרים: מתקני שיזוף עלולים לסרטן ובכך לקצר את חייכם. הימנעות מקרינה כזאת יחד עם פעולות נוספות עשויה להאריך אותם.

מתקני שיזוף עלולים לסרטן – רקע

קרני השמש חשובים לאדם. חשיפה אל קרני השמש מאפשרת לנו ליצור ויטמין D. ויטמין D הוא רכיב חשוב במניעת אוסטאופורוזיס (מחלת דלדול העצם). עוד נוסיף שקרני השמש בקרב חולים בפסוריאזיס מקלים על התסמינים. עם זאת, קרינה על סגולית רבה מידי היא הגורם העיקרי לסרטן העור. קרינה על סגולית עלולה להגיע אלינו בגלל:

 • חשיפה לשמש
 • או שימוש במכשירי שיזוף

מסיבה זאת ממליצה האגודה למלחמה בסרטן:

 • להימנע משיזוף בין השעות עשר בבוקר ועד ארבע אחר הצהריים
 • לצמצם את זמן החשיפה לשמש
 • ללבוש בגדים מגנים כדי לצמצם את החשיפה לשמש
 • וכמובן להשתמש בקרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה בעת חשיפה לשמש

באנגליה 8 מתוך 10 מקרי סרטן העור (מלנומה) נגרמים בגלל חשיפה לשמש או למיטות השיזוף. מלנומה הוא סרטן העור השלישי בשכיחותו אך המסוכן מכולם. אבחון מוקדם של סרטן זה מבטיח ריפוי מלא בעוד שעיכוב באבחון מקטין דרמטית את סיכויי הריפוי. סוג סרטן נוסף שנגרם בעיקר בגלל אור על-סגול (UV) הוא קרצינומת תאי בסיס (Basal Cell Carcinoma – BCC). זהו סוג סרטן העור השכיח ביותר.

ישנם שני סוגים של קרניים על סגוליים שעלולים להזיק לעור שלנו סוג:

 • UV-A המתאפיין בגל ארוך
 • UV-B המתאפיין בגל בינוני
 • יש סוג שלישי הקרוי UV-C המתאפיין בגל קצר אך הוא אינו משפיע על העור

UVA חודר עמוק יותר לתוך העור גורם להזדקנותו אך אינו מהווה גורם משמעותי בהתפתחות כוויות שמש. ה- UVB משפיע על השכבה העליונה של העור וגורם לרוב כוויות השמש. כוויות שמש גורמת לשינוי בחומר התורשתי (DNA) של תאי העור. לכן כווית שמש עלולה להעלות את הסיכון להיווצרות מוטציות בחומר התורשתי. חומר תורשתי שניזוק משמעותית עלול לגרום לתאי עור להתחלק באופן לא מבוקר ולגרום לגידול סרטני בעור.

המחקר

מתקני שיזוף עלולים לסרטן
מתקני שיזוף עלולים לסרטן

מכוני שיזוף הפכו להיות פופולאריים בקרב צעירים. עלייה במספר מקרי סרטן העור הובילה את החוקרים לבדוק האם יש קשר בין השכיחות הגבוהה של סרטן העור לבין מתקני השיזוף. האם אכן מתקנים אלו בטוחים לשימוש ומאפשרים ליהנות משיזוף ללא המחיר הבריאותי הכבד שגובה השמש. המחקר התבסס על 657 חולים עם סרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס. 452 אנשים היוו את קבוצת הביקורת. ממוצע הגילים היה 50.

תוצאות המחקר

מתקני השיזוף הללו יוצרים עד פי 15 יותר קרינה אולטרה סגולה (Ultraviolet) מזו הנוצרת על ידי השמש. כמובן שגם החשיפה ממושכת לקרינה אולטרה סגולה הנפלטת ממתקן השיזוף עלולה לפגוע בחומר הגנטי ולהוביל להתפתחות של סרטן העור. מתקני שיזוף מעלים את הסיכון ללקות בסרטן העור ב10% בעיקר אם אתם נחשפים להם בגיל צעיר.

המלצות החוקרים

ממצאי המחקר מראים שחשיפה לאור על סגול בשלבים המוקדמים של החיים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס. לאור הנתונים האלו פנה ה- FDA האמריקאי לנערים עד גיל 18 בדרישה להימנע משימוש במתקני שיזוף. מתקני שיזוף עלולים לסרטן!

Pediatrics, June 2014
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול

כאבי גב אמצעי אבחון וטיפול

כאבי גב אמצעי היא תופעה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומס יתר שרירי. יחד עם זאת אין להקל ראש בכאבים אלו וחשוב לבדוק מה גורם להם. אזור הגב המרכזי מתחיל מחוליית הצוואר השביעית ועד חוליית המותן הראשונה וכולל בתוכו את הרקמות הפועלות ומפעילות אזור רחב זה.

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא! חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות והרקמות סביבן אלו מהווים את המקור העיקרי לפציעות והתפתחות דלקות. מחקרים טוענים ששרירי בטן חזקים המהווים רכיב מרכזי בשרירי הליבה עשויים למנוע פגיעות באזור הזה.