מתקני שיזוף עלולים לסרטן
מתקני שיזוף עלולים לסרטן

מתקני שיזוף עלולים לסרטן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתקני שיזוף עלולים לסרטן! שיזוף הוא מנגנון הגנה של העור מפני נזקי השמש. קרני השמש העל סגולות גורמת לעור לייצר את הצבען החום (מלנין) ובכך להכהות את העור. לעור כהה יש יכולת טובה יותר להתגונן מפני נזקים פוטנציאליים של השמש. 

חשיפת יתר לקרניים על סגולות עלולה לגרום לנזקים בעיניים, לעור שמתקמט טרם זמנו ולפגעים עוריים אחרים כולל סרטן העור. שנים רבות סברו רבים שהשיזוף במכונים עם מתקני שיזוף מלאכותיים בטוח יותר משיזוף הנעשה באמצעות קרני השמש. המחקר הזה ואחרים מצא שהדבר לא נכון, גם שיזוף מלאכותי גורם לסרטן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמתקני שיזוף עלולים לסרטן – רקע

יותר מידי קרינה על סגולית מחשיפה לשמש או ממכשירי שיזוף הם הגורם העיקרי לסרטן העור. כך למשל באנגליה 8 מתוך 10 מקרים של חולים בסרטן העור מסוג מלנומה – סרטן העור החמור ביותר- נגרמים בגלל חשיפה מוגברת לשמש או למיטות השיזוף. מלנומה הוא סרטן העור השלישי בשכיחותו אך המסוכן מכולם. אבחון מוקדם של סרטן זה מבטיח ריפוי מלא בעוד שעיכוב באבחון שלו מקטין דרמטית את סיכויי הריפוי. סוג סרטן נוסף שנגרם בעיקר בגלל אור על-סגול (UV) הוא קרצינומת תאי בסיס (Basal Cell Carcinoma – BCC). זהו סוג סרטן העור השכיח ביותר. 

ישנם שני סוגים של קרניים על סגוליים שעלולים להזיק לעור שלנו סוג : UV-A המתאפיין בגל ארוך ו- UV-B המתאפיין בגל בינוני. יש סוג שלישי הקרוי UV-C המתאפיין בגל קצר אך הוא אינו משפיע על העור. UVA חודר עמוק יותר לתוך העור מגורם להזדקנות של העור אך אינו מהווה גורם משמעותי  בהתפתחות כוויות שמש בעוד שה- UVB משפיע על השכבה העליונה של העור וגורם לרוב כוויות השמש. כוויות שמש גורמת לשינוי בחומר התורשתי (DNA) של תאי העור ולכן כווית שמש עלולה להעלות את הסיכון להיווצרות מוטציות בחומר התורשתי. חומר תורשתי שניזוק באופן משמעותי עלול לגרום לתאי עור להתחלק באפן לא מבוקר ולהוביל להתפתחות גידול סרטני בעור.

המחקר

מתקני שיזוף עלולים לסרטןהמחקר: מכוני שיזוף הפכו להיות פופולאריים בקרב צעירים. עלייה במספר מקרי סרטן העור הובילה את החוקרים לבדוק האם יש קשר בין השכיחות הגבוהה של סרטן העור לבין מתקני השיזוף. האם אכן מתקנים אלו בטוחים לשימוש ומאפשרים ליהנות משיזוף ללא המחיר הבריאותי הכבד שגובה השמש. מידע נילקח מ 657 מקרים של סרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס ו452 אנשים היוו את קבוצת הביקורת. ממוצע הגילים היה 50.

תוצאות המחקר: מתקני השיזוף הללו יוצרים עד פי 15 יותר קרינה אולטרה סגולה (Ultraviolet) מזו הנוצרת על ידי השמש. כמובן שגם החשיפה ממושכת לקרינה אולטרה סגולה הנפלטת ממתקן השיזוף עלולה לפגוע בחומר הגנטי ולהוביל להתפתחות של סרטן העור. מתקני שיזוף מעלים את הסיכון ללקות בסרטן העור ב10% בעיקר עם אתם נחשפים להם בגיל צעיר.

המלצות החוקרים: ממצאי המחקר מראים שחשיפה לאור על סגול בשלבים המוקדמים של החיים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס. לאור הנתונים האלו פנה הFDA האמריקאי לנערים עד גיל 18 בדרישה להימנע משימוש במתקני שיזוף. 

Pediatrics, June 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן