אוסטאופורוזיס גם גברים חולים בזה

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אוסטאופורוזיס גם גברים חולים בזה! אוסטאופורוזיס היא תופעה שכיחה שהולכת ומחריפה עם ההזדקנות. בגיל 60 "רק" 10% מהנשים סובלות ממחלה זאת, בגיל  70 השכיחות עולה ל- 20% מהנשים, בגיל 80 השכיחות מגיעה ל40% ובגיל 90 ל73% מכלל הנשים. ומה לגבי גברים? אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות.

מודעות למחלה וצעדי מניעה עשויים לצמצם את ממדי הבעיה. אמנם כן, קיים רוב נשי בכול הנוגע לסיכוי לחלות במחלת דלדול העצם. עדיין, כול שנה, מספר משמעותי של גברים עם אוסטאופורוזיס שוברים את עצם הירך ואפילו מתים כתוצאה מהסיבוכים. על פי נתונים שמפרסמת האגודה הלאומית למחלת דלדול העצם בארצות הברית 5.1% מהגברים מעל גיל 65 סובלים מאוסטאופורוזיס בצוואר הירך ובעמוד השדרה המותני. נתון זה מזנק אצל נשים לאחר גיל 65 ומגיע ל- 24.5%. המשמעות של נתונים אלו היא שכיחות גבוהה יותר של שברים בירך ובעמוד השדרה לרוב בגלל נפילה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאוסטאופורוזיס גם גברים חולים בזה – רקע

הימצאות מחלת דלדול העצם בקרב גברים היא שליש מזו של נשים. כך למשל בבריטניה בשנת 2015  21.8% מכלל הנשים לאחר גיל 50 סובלת מאוסטאופורוזיס. השכיחות של אוסטאופורוזיס בקרב גברים באותו מחקר הייתה 6.8% בלבד. בשוודיה באותה שנה 22.5% מכלל הנשים לאחר גיל 50 סבלו מאוסטאופורוזיס ורק 6.9% מכלל הגברים לאחר גיל 50. נתונים דומים מתפרסמים לגבי ההימצאות וההבדלים בהימצאות של אוסטאופורוזיס בין גברים ונשים. לא כול הגברים שסובלים ממחלת דלדול העצם מודעים לכך ולמעשה בחלק גדול מהמקרים המחלה נותרת בלתי מאובחנת וללא טיפול עד להופעת התסמינים.

על פי מחקר אחר בין 20%- 25% מהשברים בירך מתרחשים בקרב גברים. קרוב ל- 20% מהגברים הללו מתים תוך שנה. רמת הסיכון לשבר בקרב גברים לאחר גיל 50 נאמדת ב- 27%. שברים בירך מובילים לתחלואה משמעותית ולשינוי גדול באורח החיים. בשונה מאשר אצל נשים התוצאות של שברים אלו בקרב גברים עלולים להיות חמורים יותר. הגברים חשופים לפי שתיים יותר סיכון למות בבית החולים לאחר שבר של הירך הנובע מאוסטאופורוזיס. בהשוואה לנשים ההשפעות של שבר בירך על גברים חורגות מתחום הבריאות הפיזית. לגברים יש סיכוי גדול יותר לנהל אורח חיים מבודד מבחינה חברתית, לפתח תלות ולסבול מדיכאון ועוד..

אוסטאופורוזיס מה זה?

אוסטאופורוזיס גם גברים חולים בזה
אוסטאופורוזיס גם גברים חולים בזה

אוסטאופורוזיס או מחלת דלדול העצם נגרמת על רקע של אובדן דחיסות המינרלים בעצמות באופן מואץ יחסית לקצב שבו התקין. משמעות הדבר הוא ירידה בחוזק העצמות והגברת הסיכון לשברים. תהליך אובדן צפיפות העצם מתרחש באופן הדרגתי וללא סימנים קליניים מוקדמים ולכן ברוב המקרים אין אנו מודעים לו. מחלת דלדול העצם שלכן נקראת גם המחלה השקטה מתגלית אצל גברים, במקרים רבים רק לאחר כאבי גב, כאבים בידיים או כאבי אגן הנגרמים משברים שהופיעו ללא או כמעט ללא טראומה משמעותית. לרוב מדובר בשברים של, חוליות עמוד השדרה, הירך או שורש כף היד. יש לציין ששברים של עצם הירך כרוכים בסיכון משמעותי למוות.

גורמים לאוסטאופורוזיס בקרב גברים

הגורמים העיקריים לאובדן צפיפות העצם בקרב גברים כוללים בעיקר גיל (מעל גיל 65), רמה נמוכה של טסטוסטרון, אלכוהוליזם, עישון, מחלות מעיים וקשיי ספיגה הנובעים מהן, תזונה לקויה (חוסר בסידן, אכילת בשר מרובה ועוד), תת משקל, וחוסר פעילות גופנית. גורמים נוספים כוללים: נטייה גנטית, מחלות כרוניות (כגון: אסתמה, סיסטיק פיברוזיס, אובדן סידן דרך השתן, דלקת פרקים ראומטית ועוד). אוסטאופורוזיס יכול גם להיגרם כתופעת לוואי של תרופות מסוימות כגון סטרואידים (Glucocorticoid) המשמשות לטיפול במחלות כרוניות, תרופות מדכאות מערכת חיסונית, תרופות לטיפול באפילפסיה ועוד.

סימנים ותסמינים של אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אחת הצרות הגדולות עם אוסטאופורוזיס שהרבה פעמים בשלבים המוקדמים אין לה כול תסמינים ומסיבה זו היא גם נקראת המחלה השקטה. כאשר כבר מופיעים תסמינים ובעיקר נכון הדבר לגבי גברים, אובדן צפיפות העצמות מצוי בשלב מתקדם. רוב הגברים יגלו את המחלה רק לאחר הופעה של התסמינים. סימנים הראשונים למחלת דלדול העצם יהיו כאבים חריפים בגב, בירך או בשורש כף שהתחילו ללא כול טראומה או בגין טראומה קלה.

בדיקה תגלה שכאבים אלו נגרמים בגלל שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה או בגלל שברים בירך או בשורש כף היד. בשלבים מתקדמים של אובדן צפיפות העצם עמוד השדרה מתעוות ועשה גבנוני והאדם הסובל מהתופעה מאבד סנטימטרים שלמים מגובהו. הנטייה לשברים בקרב חולי דלדול העצמות כוללת מלבד את חוליות עמוד השדרה גם את צוואר הירך ואת שורש כף היד.

אבחון אוסטאופורוזיס בקרב גברים

הטיפול במחלת דלדול העצם אצל גברים יכול להיות יעיל במידה והוא מתחיל בשלב מוקדם יחסית וזאת בטרם מאבדים מסת עצם משמעותית. היסטוריה רפואית ובדיקות רפואיות הכוללות צילומי רנטגן, בדיקות שתן, בדיקות דם ובדיקות לצפיפות העצם יאבחנו באופן חד משמעי את מידת דחיסות המינרלים בעצמות. בדיקת צפיפות העצם (DXA) נחשבת לבדיקה האמינה ביותר לצורך אבחון ירידה בדחיסות המינרלים בעצם וכמובן להערכת הסיכונים לשברים. בדיקת צפיפות העצם נעשית בירך ובעמוד השדרה.

יש לציין שבניגוד לנשים שנהנות לרוב מאבחון מוקדם של הבעיה הרי שאוסטאופורוזיס בקרב גברים מאובחן בדרך כלל רק בעקבות הופעת כאבים חריפים. הניסיון לאבחן את מקור הכאבים מגלה שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה או שברים בצוואר הירך או בשורש כף היד.

טיפול ומניעה

אוסטאופורוזיס גם גברים חולים בזה
אוסטאופורוזיס גם גברים חולים בזה

הטיפול במחלת דלדול העצם בקרב גברים תלוי כמובן בגורם לו. האם מחלת דלדול העצם נגרמת בגלל באורח חיים לקוי? האם מחלת דלדול העצם נגרמת בגלל מחלה כלשהי? האם מה שעומד אחרי המחלה הזאת הוא שימוש בתרופות? כאן המקום לציין שכירופרקטיקה אינה יכולה לרפא את מחלת דלדול העצם. כירופרקט יכול לעתים להקל על הכאבים הנגרמים בעקיפין ממחלת דלדול העצם, לאבחן את הגורם לאוסטאופורוזיס ולכוון את המטופל לגבי המשך הטיפול בבעיה.

טיפול תרופתי באוסטאופורוזיס

ישנן תרופות ביספוספונטים כגון פוסלן, אלנדרונט (alendronate), ריזדרונט (Risedronate) המטפלות במחלת דלדול העצם על ידי כך שהן מאטות את התהליך הטבעי של פירוק העצם ובכך משמרות את מסת העצם בצורה דחוסה יותר. התרופות נספחים לתאי העצם ומנטרלים את תאי אוסטאוקלסטים (Osteoclast) שהם תאים שייעודם הריסת העצם. תרופה נוספת שנמצאה יעילה ובטוחה בשימוש לצורך בלימת אוסטאופורוזיס ניתנת באמצעות תרסיס דרך האף. החומר הפעיל בתרסיס זה הורמון טבעי.

שינוי באורח חיים

במידה והגורם למחלת מחלת דלדול העצם קשור לאורח חיים יש לנקוט בצעדים משפרים ובכלל זה: הימנעות או צמצום צריכת אלכוהול, הימנעות או צמצום משמעותי בעישון, שיפור תזונה, הקפדה על משקל (רזים סובלים יותר מדלדול העצם),  הקפדה על פעילות גופנית נושאת משקל. יש להדגיש את החשיבות הגדולה שיש לפעילות גופנית ובעיקר לפעילות נושאת משקל כגון הרמת משקולות, ריצה, הליכה, קפיצה וריקוד לבריאות העצמות. הזעזועים שכרוכים בפעילות מסוג זה מעודדים את תאי אוסטאובלסטים (Osteoblast) שהם תאים יוצרי עצם לעבוד במשנה מרץ. הקפדה על חשיפה מידתית לשמש לצורך ייצור של ויטמין D.

שינוי טיפולים תרופתיים

כאשר הגורם למחלת דלדול העצם הוא על רקע של שימוש בתרופות יש לשקול שימוש בתרופות חלופיות ו/או לנסות ולאזן את החסרים (סידן, ויטמין D?) שהתרופה המסוימת הזאת גורמת.

טיפול הורמונלי

אוסטאופורוזיס הנגרם בגלל ירידה ברמת ההורמון הגברי טסטוסטרון ניתן לטפל על ידי טיפול הורמונלי חלופי שבו מעלים את רמת הטסטוסטרון. מחקרים חדשים מעידים על כך שאולי, ממש כמו בקרב נשים, גם חסר של אסטרוגן – ההורמון הנשי עלול להשפיע על דחיסות העצם אצל גברים. נושא זה עדין נחקר.

השלמת חסרים תזונתיים הנובעים ממחלות

כאשר הגורם לדלדול העצמות הוא מחלה ובעיקר מחלת מעיים שפוגעת ביכולת הספיגה של חומרים קריטיים לאיכות העצם כמו למשל חומצות אמינו, ויטמינים (K, D), מינרלים (סידן, מגנזיום, זרחן) ועוד, יש להקפיד להשלים את החסרים התזונתיים הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים