שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות היא הדרך הנכונה לפעולה. נפילות בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים פגיעה קשה באיכות החיים ולעתים גם למוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את מערכת שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נפילות בקרב מבוגרים גורמת מידי שנה לפציעות קשות ואף מוות וברמה הלאומית להוצאות כלכליות כבדות. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם נפילת מבוגרים היא על ידי מניעה. כדי להימנע מנפילות על המבוגרים לשמר את היכולות הגופניות שלהם כולל בין היתר את יכולת שיווי המשקל, את חוזק השרירים, כולל על פי המחקר הנוכחי השרירים המפעילים את כף הרגל, את צפיפות העצמות ואת היכולות הקוגניטיביות.

  שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות – רקע

  נפילות פשוטות שעשויות להיראות חסרות משמעות בקרב ילדים ובגיל הצעיר עלולות להיות אסון בקרב אנשים מבוגרים. נפילות פשוטות אלה עלולות לגרום לפציעות קשות ובמקרים מסוימים גם למוות. בעוד שמספר מקרי המוות ממחלות לב וכלי דם, ממחלות סרטן ועוד פוחתים והולכים, מספר הנפילות הקטלניות בקרב מבוגרים הולך וגדל. על פי המרכז האמריקאי לשליטה ומניעת מחלות (Centers for Disease Control and Prevention) הנפילות מהוות את הגורם הראשון לפציעות קטלניות וכאלה שאינן קטלניות בקרב מבוגרים מעל גיל 65.

  הנזקים האפשריים בעקבות נפילה של מבוגר הם רבים. החלל ממתיחה או קרע של רקמה רכה ועד שבר של הגולגולת ושל עמוד השדרה. המשמעות עלולה להיות פציעה שמותירה את המבוגר חסר אונים וללא יכולת תפקודית ובעמדה שבה הוא תלוי באחרים לצרכים הבסיסים ביותר החל מלאכול וכלה בצרכים הגייניים. המשמעות של הנפילה עלולה להיות גם מוות. על פי נתונים המתפרסמים ממקורות שונים בארצות הברית נופלים ומתים כול שנה כ- 27,000 אנשים מבוגרים. יש כמובן לקחת בחשבון את העלויות הכספיות הכבדות הנלוות לפציעות ונכויות על רקע נפילות בגיל המבוגר. המחקר הנוכחי מצא שפעילות שיקומית של מערכת שיווי המשקל עשויה לצמצם את הסיכון לנפילות בגיל המבוגר ולהפחית את שכיחות הבעיה.

  המחקר

  למנוע נפילות שקמו את שיווי המשקל
  למנוע נפילות שקמו את שיווי המשקל

  כדי לדעת האם חיזוק השרירים המפעילים את כך הרגל מספיק כדי ללבנות שיווי משקל ולהפחית ואף למנוע נפילות בקרב מבוגרים חילקו החוקרים 48 מבוגרים באופן רנדומלי לשתי קבוצות, הקבוצה המתרגלת וקבוצת ביקורת. הקבוצה המתרגלת ביצעה 15 דקות של תרגילי חיזוק שלוש פעמים בשבוע לאורך 6 שבועות. מבנה האימון היה כדלקמן: 5 דקות חימום, 5 דקות של תרגילי כפיפה ופשיטה של הקרסול וכף הרגל ברמות קושי מתקדמות ו5 דקות קירור (Cool down).

  ממצאי המחקר

  לאחר 6 שבועות הקבוצה המתרגלת שיפרה באופן משמעותי את כוח השרירים בקרסוליים ובכפות הרגליים. במבחנים שבוצעו על מנת למדוד את שיווי המשקל שלהם התברר שגם במקרה הזה הקבוצה המתרגלת הציגה ביצועים טובים יותר משמעותית מקבוצת הביקורת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מסקנות החוקרים

   שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות הוא שלב הכרחי. אנשים מאבדים מהיכולות הפיזיות עם השנים כולל היחלשות השרירים בגפיים. התמקדות בחיזוק השרירים הכפות הרגליים מעניקה כלי פשוט ולא יקר להתמודד עם תופעת הנפילות בגיל המבוגר. עם זאת חשוב לזכור שישנם גורמים נוספים מלבד תהליכי ניוון וחולשה גופנית שעלולים לגרום לנפילות בקרב מבוגרים בין היתר מחלות רקע, תופעות לוואי של תרופות, סביבת מגורים מכשילה וליקויים קוגניטיביים. ועל כן צריכים המבוגרים להקפיד על צריכת תרופות מינימלית ומדויקת על מנת להימנע מסחרחורות ושאר תופעות לוואי שעלולות לגרום לנפילות. גורמי סיכון נוספים שיש לקחת בחשבון כוללים סביבת מגורים נקייה ממכשולים ורוויה בידיות אחיזה ומעקות.

   Geriatrics and Gerontology International, March 2009

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,