שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות זו הדרך הנכונה לשמור על איכות חיים בגיל המבוגר. נפילות בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים בריאותיים ופגיעה קשה באיכות החיים. לעתים הנפילות הללו גם גורמות למוות. תרגילים המחזקים את שרירי הקרסול וכף הרגל משפרים את שיווי המשקל בקרב מבוגרים ומונעים נפילות.

נפילות גורמות מידי שנה לפציעות קשות ומוות של מבוגרים וברמה הלאומית להוצאות כלכליות כבדות. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם נפילת מבוגרים היא על ידי מניעתן. כדי להימנע מנפילות על המבוגרים לשמר ולשפר את היכולות הגופניות שלהם כולל בין היתר:

 • שיווי המשקל
 • חוזק השרירים כולל לפי המחקר הנוכחי שרירים המפעילים את כף הרגל
 • צפיפות העצמות תקינה
 • יכולות קוגניטיביות טובות ועוד

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות – רקע

נפילות פשוטות שניראות חסרות משמעות בקרב ילדים עלולות להסתיים באסון בקרב אנשים מבוגרים. הנזקים האפשריים בעקבות נפילה של מבוגר הם רבים. החלל ממתיחה או קרע של רקמה רכה ועד שבר של הגולגולת ושל עמוד השדרה. הנפילות הפשוטות האלה עלולות לגרום:

 • לפציעות קשות ובכלל זה שברים בירך ובאגן
 • ובמקרים מסוימים גם למוות

מחד, חלה ירידה במספר מקרי המוות שנגרמים בגלל:

 • מחלות לב וכלי דם
 • מחלות סרטן ועוד

מאידך מספר הנפילות הקטלניות בקרב מבוגרים הולך וגדל. על פי המרכז האמריקאי לשליטה ומניעת מחלות (Centers for Disease Control and Prevention) הנפילות הללו:

 • מהוות את הגורם העיקרי לפציעות כולל פציעות קטלניות בקרב מבוגרים מעל גיל 65.

פציעת מבוגר עלולה להותיר את הנפגע:

 • חסר אונים וללא יכולת תפקודית
 • בעמדה שבה הוא תלוי באחרים לצרכים הבסיסים ביותר החל מלאכול וכלה בצרכים הגייניים

המשמעות של הנפילה עלולה להיות גם מוות. על פי נתונים המתפרסמים ממקורות שונים בארצות הברית נופלים ומתים כול שנה כ- 27,000 אנשים מבוגרים. יש כמובן לקחת בחשבון את העלויות הכספיות הכבדות הנלוות לפציעות ונכויות על רקע נפילות בגיל המבוגר. המחקר הנוכחי מצא שפעילות שיקומית של מערכת שיווי המשקל עשויה לצמצם הסיכון לנפילות בגיל המבוגר. לצמצום הנפילות בגיל הבוגר עשויה להיות משמעות מרחיקת לכת בכל הנוגע למבוגר ולכלכלה הלאומית.

המחקר

למנוע נפילות שקמו את שיווי המשקל
למנוע נפילות שקמו את שיווי המשקל

כדי לדעת האם חיזוק השרירים המפעילים את כך הרגל מספיק כדי ללבנות שיווי משקל ולהפחית ואף למנוע נפילות בקרב מבוגרים חילקו החוקרים 48 מבוגרים באופן רנדומלי לשתי קבוצות, הקבוצה המתרגלת וקבוצת ביקורת.

הקבוצה המתרגלת ביצעה 15 דקות של תרגילי חיזוק שלוש פעמים בשבוע לאורך 6 שבועות. מבנה האימון היה כדלקמן: 5 דקות חימום, 5 דקות של תרגילי כפיפה ופשיטה של הקרסול וכף הרגל ברמות קושי מתקדמות ו5 דקות קירור (Cool down).

ממצאי המחקר

לאחר 6 שבועות הקבוצה המתרגלת שיפרה באופן משמעותי את כוח השרירים בקרסוליים ובכפות הרגליים. במבחנים שבוצעו על מנת למדוד את שיווי המשקל שלהם התברר שגם במקרה הזה הקבוצה המתרגלת הציגה ביצועים טובים יותר משמעותית מקבוצת הביקורת.

מסקנות החוקרים

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות הוא שלב הכרחי. אנשים מאבדים מהיכולות הפיזיות עם השנים כולל היחלשות השרירים בגפיים. התמקדות בחיזוק השרירים הכפות הרגליים מעניקה כלי פשוט ולא יקר להתמודד עם תופעת הנפילות בגיל המבוגר. עם זאת חשוב לזכור שישנם גורמים נוספים מלבד תהליכי ניוון וחולשה גופנית שעלולים לגרום לנפילות בקרב מבוגרים בין היתר מחלות רקע, תופעות לוואי של תרופות, סביבת מגורים מכשילה וליקויים קוגניטיביים.

ועל כן צריכים המבוגרים להקפיד על צריכת תרופות מינימלית ומדויקת על מנת להימנע מסחרחורות ושאר תופעות לוואי שעלולות לגרום לנפילות. גורמי סיכון נוספים שיש לקחת בחשבון כוללים סביבת מגורים נקייה ממכשולים ורוויה בידיות אחיזה ומעקות.

Geriatrics and Gerontology International, March 2009

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרצאה בנושא צליפת שוט

הרצאה על צליפת שוט

הרצאה בנושא צליפת שוט עשויה להועיל גם לגבי אלו שלא עברו תאונה דרכים. צליפת שוט או "Whiplash" הינה כינוי לסוג של חבלה הנגרמת בתאונת דרכים לחוליות הצוואר אך צליפת שוט עלולה להיגרם גם בגלל גורמים אחרים כמו למשל נפילה הגורמת לראש ל"היזרק". 

ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

ישיבה גורמת למחלות סרטן

ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. הנזקים הבריאותיים הנובעים מרבים להיחקר לאחרונה. ישיבה ממושכת היא גורם סיכון לסרטן. 

כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב

לחץ נפשי ודיכאון סכנה ללב

מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב הם צוות קטלני. כולנו משלמים מחיר בריאותי כבד על מתח נפשי ודיכאון אך חולי לב משלמים מחיר בריאותי כבד יותר. חולי לב נמצאים בסיכון גבוה, במיוחד בתקופה הראשונית שלאחר פרוץ מחלתם לאוטם חוזר בשריר הלב ואפילו למוות.