שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות היא הדרך הנכונה לפעולה. נפילות בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים פגיעה קשה באיכות החיים ולעתים גם למוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את מערכת שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

נפילות בקרב מבוגרים גורמת מידי שנה לפציעות קשות ואף מוות וברמה הלאומית להוצאות כלכליות כבדות. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם נפילת מבוגרים היא על ידי מניעה. כדי להימנע מנפילות על המבוגרים לשמר את היכולות הגופניות שלהם כולל בין היתר את יכולת שיווי המשקל, את חוזק השרירים, כולל על פי המחקר הנוכחי השרירים המפעילים את כף הרגל, את צפיפות העצמות ואת היכולות הקוגניטיביות.

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות – רקע

נפילות פשוטות שעשויות להיראות חסרות משמעות בקרב ילדים ובגיל הצעיר עלולות להיות אסון בקרב אנשים מבוגרים. נפילות פשוטות אלה עלולות לגרום לפציעות קשות ובמקרים מסוימים גם למוות. בעוד שמספר מקרי המוות ממחלות לב וכלי דם, ממחלות סרטן ועוד פוחתים והולכים, מספר הנפילות הקטלניות בקרב מבוגרים הולך וגדל. על פי המרכז האמריקאי לשליטה ומניעת מחלות (Centers for Disease Control and Prevention) הנפילות מהוות את הגורם הראשון לפציעות קטלניות וכאלה שאינן קטלניות בקרב מבוגרים מעל גיל 65.

הנזקים האפשריים בעקבות נפילה של מבוגר הם רבים. החלל ממתיחה או קרע של רקמה רכה ועד שבר של הגולגולת ושל עמוד השדרה. המשמעות עלולה להיות פציעה שמותירה את המבוגר חסר אונים וללא יכולת תפקודית ובעמדה שבה הוא תלוי באחרים לצרכים הבסיסים ביותר החל מלאכול וכלה בצרכים הגייניים. המשמעות של הנפילה עלולה להיות גם מוות. על פי נתונים המתפרסמים ממקורות שונים בארצות הברית נופלים ומתים כול שנה כ- 27,000 אנשים מבוגרים. יש כמובן לקחת בחשבון את העלויות הכספיות הכבדות הנלוות לפציעות ונכויות על רקע נפילות בגיל המבוגר. המחקר הנוכחי מצא שפעילות שיקומית של מערכת שיווי המשקל עשויה לצמצם את הסיכון לנפילות בגיל המבוגר ולהפחית את שכיחות הבעיה.

המחקר

למנוע נפילות שקמו את שיווי המשקל
למנוע נפילות שקמו את שיווי המשקל

כדי לדעת האם חיזוק השרירים המפעילים את כך הרגל מספיק כדי ללבנות שיווי משקל ולהפחית ואף למנוע נפילות בקרב מבוגרים חילקו החוקרים 48 מבוגרים באופן רנדומלי לשתי קבוצות, הקבוצה המתרגלת וקבוצת ביקורת. הקבוצה המתרגלת ביצעה 15 דקות של תרגילי חיזוק שלוש פעמים בשבוע לאורך 6 שבועות. מבנה האימון היה כדלקמן: 5 דקות חימום, 5 דקות של תרגילי כפיפה ופשיטה של הקרסול וכף הרגל ברמות קושי מתקדמות ו5 דקות קירור (Cool down).

ממצאי המחקר

לאחר 6 שבועות הקבוצה המתרגלת שיפרה באופן משמעותי את כוח השרירים בקרסוליים ובכפות הרגליים. במבחנים שבוצעו על מנת למדוד את שיווי המשקל שלהם התברר שגם במקרה הזה הקבוצה המתרגלת הציגה ביצועים טובים יותר משמעותית מקבוצת הביקורת.

מסקנות החוקרים

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות הוא שלב הכרחי. אנשים מאבדים מהיכולות הפיזיות עם השנים כולל היחלשות השרירים בגפיים. התמקדות בחיזוק השרירים הכפות הרגליים מעניקה כלי פשוט ולא יקר להתמודד עם תופעת הנפילות בגיל המבוגר. עם זאת חשוב לזכור שישנם גורמים נוספים מלבד תהליכי ניוון וחולשה גופנית שעלולים לגרום לנפילות בקרב מבוגרים בין היתר מחלות רקע, תופעות לוואי של תרופות, סביבת מגורים מכשילה וליקויים קוגניטיביים. ועל כן צריכים המבוגרים להקפיד על צריכת תרופות מינימלית ומדויקת על מנת להימנע מסחרחורות ושאר תופעות לוואי שעלולות לגרום לנפילות. גורמי סיכון נוספים שיש לקחת בחשבון כוללים סביבת מגורים נקייה ממכשולים ורוויה בידיות אחיזה ומעקות.

Geriatrics and Gerontology International, March 2009

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אימונים בבריכה לשיפור שיווי המשקל

  אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6…

 • ספורט עוזר למנוע שברים

  ספורט למניעת שברים היא אסטרטגיה נכונה. נפילות בגיל המבוגר הם גורם משמעותי לפציעות ולשברים קטלניים בחלקם. ספורט ו/או ויטמין D…

 • נפילות בגיל מבוגר עלולות להרוג

  נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות…

 • המשיכו ללמוד כדי למנוע שיטיון

  למידה למניעת שיטיון היא אחת הדרכים היעילות להתמודד עם חולי אכזרי זה. דמנציה, שיטיון או בשמה העכשוי קהיון היא מחלה…

 • ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת

  ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב…

 • ספורט עוזר למנוע סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון…

 • ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…