סחרחורת לא אצל רקדני בלט

למה לרקדני בלט אין סחרחורת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  סחרחורת לא אצל רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות החיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. החוקרים במחקר המסוקר כאן שאלו את עצמם למה לרקדני בלט אין סחרחורת? כדי לענות על השאלה הזאת החוקרים עקבו אחר רקדניות בלט והגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

  רקדנים ובכלל זה רקדני בלט חשופים לעיתים קרובות לפציעות הנובעות מעומסי יתר וביצע מטלות חוזרניות. עם זאת על פי המחקר הנוכחי ריקוד בלט "מחסן" את העוסקים בו מפני סחרחורות. מתברר שרקדנים שעיסוקם כולל סיבובים (פירואטים) סובלים פחות מסחרחורת בהשוואה ליתר האוכלוסייה. אז למה לרקדני בלט אין סחרחורת? מתברר שהריקוד גורם בין היתר לדיכוי המידע הנובע ממרכזי שיווי המשקל במוח של רקדני בלט ובכך מונע סחרחורת. סובלים מסחרחורת? אז צאו במחול.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סחרחורת לא אצל רקדני בלט – רקע

   מערכת שיווי המשקל

   שיווי המשקל שלנו נסמך על מידע הנשלח אל המוח מחלקי גוף שונים כולל ממערכת הראייה, מהמערכת הווסטיבולרית באוזן הפנימית וכן מידע פרופריוספציה הנשלח מהעור, מפרקים, גידים ושרירים. המידע נקלט בגזע המוח, מטפס אל המוח הקטן המהווה מרכז שליטה ואל קליפת המוח המהווה את מרכז החשיבה והזיכרון. המידע עובר פענוח ועיבוד ופקודות נשלחות חזרה לחלקי הגוף השונים כדי לשפר את שיווי המשקל, לשפר את איכות הפעולות שלנו או לשפר את היציבה. המוח מאפשר לנו למעשה לדעת בכול רגע נתון היכן ממוקמים חלקי הגוף השונים והאם הם נמצאים בתנועה או נייחים.

   הגורמים לסחרחורת

   25% מהאוכלוסייה הבוגרת חשוף לסחרחורת בשלב כזה או אחר של החיים. בקרב חלק מהאנשים הללו סחרחורת היא עניין כרוני. התחושות של סחרחורת וורטיגו נובעים לרוב מהאיבר הווסטיבולרי באוזן התיכונה פנימית. איבר זה מצויד בשלוש צינוריות חצי עגולות מלאות בנוזל, הניצבות זו לזו. תנודות של הראש לכיוונים שונים מניעות את הנוזל בתוך הצינוריות. תנועת הנוזל בתוך הצינוריות מפעילה חיישנים הממוקמים בתוך הצינוריות שתפקידם לדווח למוח על מיקום ומצב הראש.

   לדעת החוקרים שנים של אימונים עשויים לעזור לרקדנים לדכא אותות מאיברי שיווי המשקל המצויים באוזן התיכונה. חוקרים מצאו שינויים במבנה המוח של רקדני בלט שאולי מסבירים את העובדה שהם סובלים פחות מסחרחורת למרות שהם מבצעים פירואטים. הממצאים הללו עשויים להועיל לשפר את מצבם של חולים הסובלים מסחרחורת כרונית.

   למה לרקדני בלט אין סחרחורת – המחקר

   במסגרת המחקר שנועד לבדוק את השפעת ריקוד הבלט על תחושת הסחרחורת נבדקו 29 רקדניות ו- 20 נשים שעסקו בספורט החתירה והיוו את קבוצת הביקורת. כול הבנות היות בגילים דומים ובכושר גופני דומה. החוקרים סובבו את המתנדבות על כיסא מסתובב בחדר חשוך שנטרל את חוש הראייה.

   למה לרקדני בלט אין סחרחורת
   למה לרקדני בלט אין סחרחורת

   המתנדבות התבקשו לציין כמה זמן לאחר שהפסיקו לסובב אותן הן המשיכו להרגיש את התחושה הסיבובית. עוד מדדו החוקרים את הרפלקסים העיניים כולל את רפלקס האישון בתגובה לאור, התאמה (Accommodation) ועוד בחיפוש אחר תנועות עיניים בלתי רצוניות. מאוחר יותר גם בחנו את מוחם של המתנדבים באמצעות סריקת MRI.

   ממצאי המחקר

   בקרב רקדני בלט גם הרפלקסים העיניים וגם התחושה הסיבובית נמשכה זמן קצר יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת. סריקת MRI הראתה שינויים במוחם של הרקדנים בשני אזורים: במוח הקטן במקום שבו מידע מהאיבר הווסטיבולרי מועבד ובקליפת המוח ששם אנו תופסים את תחושת הסחרחורת. באופן מפתיע האזור במוח הקטן שבו אנו מעבדים מידע שמגיע מהאיבר הווסטיבולרי היה קטן יותר בקרב רקדנים לעומת קבוצת הביקורת.

   יתכן וזה נובע מכך שרקדנים פיתחו מנגנון אחר שעוקף את המערכת הווסטיבולרית. בעוד שבקרב רוב בני האדם לתחושה הסיבובית והמסחררת נלווים גם רפלקסים עיניים המופעלים על ידי אותות מהאיבר הווסטיבולרי הרי שבקר רקדנים שתי התופעות הללו היו נפרדות. התחושה הסיבובית הייתה נפרדת מהרפלקסים שגרמו לתזוזה בלתי רצונית של העיניים.

   מסקנות החוקרים

   נראה שרקדני בלט אימנו את עצמם לא להיכנס למצב של סחרחורת. לאחר שנות אימון רבות האותות היוצאים מהאזור הווסטיבולרי דוכאו והאזור בקליפת המוח שאמור לתפוס את תחושת הסחרחורת נעשה קטן יותר. להערכת החוקרים יתכן שהמידע הזה עשוי להועיל בטיפול בחולים הסובלים מסחרחורת כרונית. לאור העובדה שלא תמיד התחושות הסיבוביות מופיעות יחדיו עם רפלקסים עיניים אין להסתפק רק בבדיקה של הרפלקסים העיניים.

   Cerebral Cortex, Volume 25, Issue 2, 1 February 2015, Pages 554–562

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל