יציבה נכונה למה זה חשוב

יציבה נכונה למה זה חשוב

יציבה נכונה למה זה חשוב? ובכן, אין כבר ויכוח לגבי התרומה של יציבה נכונה לבריאות שלנו. המנחים שבו אנו אוחזים את הגוף, נחלקים לשני סוגים, מנחי גוף דינמיים ומנחי גוף סטטיים. מנחי גוף דינמיים מתייחסים לאופן שבו הגוף מוחזק במצבים דינמיים כגון:

 • ריצה הליכה, כפיפה, ריקוד ועוד

מנחי גוף סטטיים שמתייחסים לאופן שבו אנו מחזיקים את הגוף במצבים נייחים כלומר:

 • יושבים, עומדים, ישנים ועוד

למניעת נזקי גוף חשוב לשמור על יציבה תקינה בשני המצבים סטטיים ודינמיים. עם זאת, מנח לקוי של הגוף במצבים סטטיים, במיוחד כאשר אנו שוהים בהם ארוכות, עלול להזיק יותר. המפתח למנח גוף נכון נמצא במצב הקימורים וקיעורים של עמוד השדרה. שמירה על הקימורים וקיעורים הללו בעמוד השדרה במהלך עמידה ישיבה או התכופפות משמעותה מנח נכון.

יציבה נכונה למה זה חשוב – השפעת היציבה על הבריאות

יציבה טובה היא יישור הגוף באופן שמפחית את הלחץ על השרירים, המפרקים והרצועות. זה גם משפר את הבריאות, המראה ומצב הרוח שלך. הנה כמה מהיתרונות של יציבה טובה:

משפר את זרימת הדם ואת העיכול

יציבה טובה מאפשרת לדם לזרום בחופשיות בכל הגוף, ומספקת חמצן וחומרים מזינים לאיברים ולרקמות שלך. זה גם מונע דחיסה של אברי העיכול שלך, אשר יכול לפגוע בתפקוד שלהם ולגרום אי נוחות.

עוזר לשרירים ולמפרקים

יציבה טובה מחלקת את המשקל באופן שווה על פני הגוף, ומפחיתה את הסיכון לפציעה ובלאי של השרירים והמפרקים. זה גם מונע עייפות שרירים וכאבים, כמו גם מצבים כרוניים כגון דלקת פרקים ואוסטאופורוזיס.

מונע כאבי גב וצוואר

יציבה טובה שומרת על עמוד השדרה בעקומה הטבעית שלו, ומונעת שינויים ניווניים מואצים, לחץ מוגזם על הדיסקים, העצבים וכלי הדם. התוצאה היא מניעת היצרות פורמינלית בצוואר או בגב התחתון, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד. גם מניעת כאב ראש מתחי, שנגרם לעתים קרובות על ידי שרירים הדוקים בחלק האחורי של הצוואר.

משפר את הנשימה

יציבה טובה פותחת את החזה ואת הסרעפת, ומאפשרת לנשום עמוק וביעילות. זה יכול לשפר את צריכת החמצן , רמות האנרגיה והצלילות המנטלית.

משפר זיכרון ולמידה

יציבה טובה יכולה לשפר את הביצועים הקוגניטיביים על ידי הגברת זרימת הדם למוח. זה יכול גם לשפר את הריכוז, המיקוד והיצירתיות שלך.

מעניק מראה גבוה ורזה יותר

יציבה טובה מיישרת את עמוד השדרה, מרימה את הראש ומושכת את הבטן. זה יכול לגרום לך להיראות גבוה יותר, רזה יותר ומושך יותר.

 גורם להיראות בטוח וחזק

יציבה טובה מקרינה דימוי חיובי של עצמך לאחרים. זה מראה שאתה בטוח בעצמך, אסרטיבי ומוכשר.

גורם למצב רוח טוב ומשפר הערכה עצמית

להרגיש בטוח וחזק. יציבה טובה יכולה גם להשפיע על מצב הרוח והרגשות שלך. מחקרים הראו כי אימוץ יציבה טובה יכול להגביר את ההערכה העצמית, האושר והאופטימיות שלך.

איך תשפרו לבד את היציבה?

נקדים ונאמר שיפור היציבה אינו הליך קל. הרבה פעמים במצבים של יציבה לקויה באופן כרוני הקפדה יציבה נכונה מרגישה לא טבעית. השינויים שצריך לבצע הם עמוקים ומחייבים התמדה וחלק מהמטופלים אינם עומדים בזה. כדי לשפר יציבה לקויה של הגוף יש תחילה להיות מודע לכך שאתם אכן סובלים מליקוי כזה. פיתוח מודעות למצב גופכם במצבים דינמיים וסטטיים. יש לשמור על רמה גבוהה של פעילות גופנית. פעילות גופנית המכוונת לטיפול בליקוי היציבה (חיזוק והארכה של שרירים מסוימים) לחיזוק שרירי הליבה תשמר את היכולות הגופניות שלכם ותאפשר לכם להחזיק את הגוף באופן נכון יותר בקלות יחסית.

חשוב גם לשמור על משקל גוף תקין. משקל עודף או חמור יותר השמנה עלולים להחליש ולהעמיס את הרקמות והמפרקים שלכם ולגרום לפגיעה במנח הבסיסי של הגוף. נסו לשפר את הסביבה שלכם ולהתאים אותה למידות שלכם ובכך למנוע מאמצים קיצוניים כדי לשמור על מנח גופני ראוי. גוונו את העומסים שאתם מטילים על הגוף על ידי שינויים תכופים בסוג הפעילות ועוד.

כיצד ניגש לבעיה כירופרקט

ההכשרה היסודית שעובר כירופרקט מאפשרת לו לאבחן ליקוי יציבה, להבין מה הגורם לו ולטפל בו. הטיפול הכירופרקטי עשוי לצמצם את הנזק הנגרם מגוף המוחזק לא נכון. ליקויי יציבה שאנו מטפלים בהם בהצלחה כוללים שינויים בעקומות הטבעיות של עמוד השדרה ובכלל זה:

היסטוריה של התפתחות הבעיה

הטיפול יחל רק לאחר למידה של ההיסטוריה הרפואית (כולל רקע בריאותי ורקע גנטי). בשלב הזה נלמד כל מה שאפשר על התפתחות הליקוי היציבה. נשאל שאלות כמו בין היתר:

 • מתי החל ליקוי היציבה להתפתח לראשונה?
 • מה גרם להתפתחות יציבה לקויה (תאונה, פציעת ספורט, התפתחות הדרגתית)?
 • האם ישנם סימנים ותסמינים הנלווים ליציבה הלקויה הזאת?
 • האם יש רקע גנטי להתפתחות יציבה לקויה?
 • מה הרקע המקצועי של המטופל האם הוא קשור לליקוי היציבה?
 • מה סוג הפעילות הגופנית המועדפת על המטופל?

בדיקה גופנית

יציבה נכונה למה זה חשוב
יציבה נכונה למה זה חשוב

לאחר מכן בבדיקה גופנית נערוך תצפית על היציבה שלכם. במסגרת תצפית התבקש המטופל לעמוד כאשר גבו מול הכירופרקט לאחר מכן לשנות את כיוון עמידתו ולעמוד עם הצד מול הכירופרקט. בשלב הזה הכירופרקט יבצע מספר מדידות ויערוך השוואות בין צידי הגוף בהתייחס למספר נקודות ציון בולטות בגוף.

במבט מאחור

במבט מאחור הכירופרקט יחפש שינויים בסימטריה ובכלל זה גובה כתפיים שווה, גובה אגן שווה, ראש ממורכז ואינו נוטה לאחד הצדדים. הכירופרקט יחפש סימנים לעקמת או קיפוזיס.

במבט על הצד של המטופל

במבט על הצד של המטופל הכירופרקט יבדוק האם הראש של המטופל מושט מידי לפנים, האם הכתפיים מתגלגלות קדימה מידי, האם המטופל סובל מקיפוזיס, האם הלורדוזיס המותני עמוק או שטוח מידי.

הבדיקה הגופנית תימשך בתצפית על האופן שבו אתם מתנהלים, נמשש ונניע את האזורים המעורבים. הכירופרקט יבדוק גם אזורים מרוקחים יחסית מאזור של היציבה הלקויה. הסיבה לכך היא הקשר הקינמטי שקיים בגוף הגורם לכך שליקוי יציבה באזור אחד (למשל ראש מושט לפנים) יכול לגרום לעומסים ונזקים במקום מרוחק יותר (למשל בעמוד השדרה המותני). במידת הצורך יערוך הכירופרקט בדיקות נירולוגיות ובדיקות הדמיה ובעיקר צילום רנטגן.

טיפול בליקוי היציבה

לאחר אבחון הליקוי והבנת המנגנון שגרם לו והנזקים שנגרמים בגינו יחל השלב הטיפולי. הטיפול בליקוי יציבה יכלול בין היתר:

 • שימוש בטכניקות ידניות
 • טכניקות עבודה על רקמות רכות
 • תרגילים לשיפור האיזון שיבוצעו במרפאה ובבית

טכניקות הטיפול הידניות תכלולנה מניפולציות של חוליות מסוימות בעמוד השדרה, הפעלות פסיביות ואקטיביות של חלקי הגוף המעורבים ותרגילים מתקנים לחיזוק, גמישות ואיזון שרירים ורקמות חיבור. הטיפול ביציבה הלקויה יכלול גם הנחיות לתרגילים שניתן לבצע בבית שמטרתם שיפור הליקוי. עוד יינתנו הנחיות שהתמקדו בשינויים שדרושים באופן התפקוד היומי ובכלל זה הנחיות ארגונומיות. אחת לתקופה מסוימת תערך מדידה חוזרת כדי שניתן לעקב אחר ההתקדמות.

References:

[12 Benefits of Good Posture — and How to Maintain It – Healthline] (https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/posture-benefits)

[Why good posture matters – Harvard Health] (https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/why-good-posture-matters)

[11 Fascinating Importance Of Good Posture – The Body Posture](https://bing.com/search?q=importance+of+good+posture)

[The Importance of Posture – Barrington Orthopedic Specialists] (https://www.barringtonortho.com/blog/the-importance-of-posture)

[The Importance of Good Posture – The Physio Company] (https://www.thephysiocompany.com/blog/the-importance-of-good-posture)

[How Good Posture Can Improve Your Health – WebMD] (https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-you-should-know-about-benefits-good-posture)

[The Effect of Posture on Self-Esteem – Journal of Experimental Social Psychology](https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022103110002439)

[Posture Affects Standing, And Not Just The Physical Kind – NPR] (https://www.npr.org/sections/health-shots/2012/04/30/151550273/posture-affects-standing-and-not-just-the-physical-kind)

[The Influence of Posture on Cognitive Performance – Journal of Cognitive Enhancement](https://link.springer.com/article/10.1007/s41465-019-00136-y)

[Postural Effects on Memory Recall – Journal of Behavioral Therapy & Experimental Psychiatry](https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0005791612000050)

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פס אנסרין בורסיטיס דלקת באמתחת רגל האווז

פס אנסרין בורסיטיס

דלקת באמתחת רגל האווז הוא אחד הגורמים האפשריים לכאבים בחלק הפנימי של הברך. "אמתחת רגל האווז" הוא הכינוי של אמתחת (בורסה) המצויה בחלק הפנימי של הרגל כחמישה סנטימטרים מתחת לקו המפרק. הקרבה הזאת גורמת לעתים קרובות לאבחון שגוי.

אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

עבודה גוזלת שעות שינה

עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות וההשפעות הבריאותיות של השינה יש להקפיד על 7-9 שעות שינה בכול לילה. אחד מגזלני שעות שינה הוא מקום העבודה. 

כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי

כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי

כאבי בטן פנימיים או כאב בטן שמקורו פגיעה באיבר פנימי צריך להיות מאובחן ומטופל ללא דיחוי. מיחושים באזור הזה עלולים להיגרם גם בגלל נזק באיבר פנימי המצוי תחתיו. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחנה מבדלת מדוקדקת.

דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים

דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה.