פריצת דיסק בגב התחתון

פריצת דיסק בגב התחתון

פריצת דיסק בגב התחתון? אל חשש ברוב המקרים ניתן לטפל בכך בהצלחה. כאבים בגב התחתון עם או בלי השלכות כאב לגפיים ולעתים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים נגרמים ברבע מהמקרים בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי. הטיפול השמרני הוא המועדף בהפרעה בריאותית זאת. טיפול זה הנשען בין היתר על תהליך ספיגת דיסק הוא גם יעיל ובטוח ביותר. השכיחות הגבוהה של נזק לדיסק הבין חולייתי נובעת בעיקר מהתנועתיות המרובה של חוליות המותן ועומסים המוטלים עליהם בגלל ארגונומיה ויציבה לקויים.

פריצת הדיסק הבין חולייתי מותני מתרחש לרוב בגיל 20 – 40. שלבי הנזק כוללים לרוב בלט דיסק, בקע דיסק ופריצת דיסק. כמובן שהסדר הזה אינו מחייב ויתכן מצב שבו דיסק בריא, עקב טראומה או עומס יתר קיצוני יינזק עד כדי פריצת דיסק. למרות המשמעות המפחידה שיש למושג הזה צריך לזכור שאין בהכרח קשר בין חומרת הנזק לדיסק הבין חולייתי לבין חומרת הסימנים והתסמינים. פריצת הדיסק לא תגרום בהכרח לסימפטומים חמורים יותר מסימפטומים שעלולים להתפתח עקב בלט דיסק. מידת הלחץ על העצב היא שתקבע כמה חמורים יהיו כאבי הגב התחתון ושאר הסימנים והתסמינים. ישנם מקרים שבהם בלט דיסק קטנטן לוחץ בעוצמה גדולה על שורש העצב ועושה יותר צרות מפריצת דיסק ענקית.

פריצת דיסק בגב התחתון – רקע

הבסיס להתפתחות הסימנים והתסמינים מצוי בין היתר בשוני של המבנה האנטומי של הדיסק הפרוץ. שוני זה משנה את מיקומו של הדיסק ביחס לשורשי העצבים וחוט השדרה. כתוצאה מכך גדלים הסיכויים שבמיקומו ובצורתו החדשים יפעיל הדיסק לחץ פיזי על חוט השדרה או על שורשי העצבים הסמוכים אליו. הלחץ על העצבים יכול לפגוע בהולכה העצבית ולגרום לדלקות, כאבים מקומיים ולאורך הגפיים, לחולשה של שרירים ואף לשיתוק חלקי. פריצת דיסק גורמת גם לשיבוש ביכולתו של הדיסק הבין חולייתי לבלום זעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה. כתוצאה מכך חלה עלייה בלחצים ההרסניים המופעלים על רקמות עמוד השדרה השונות.

אבחון פריצת דיסק התבסס על הדמיית MRI או CT. טיפול כירופרקטי הוא מהטיפולים היעילים ביותר בהפרעה בריאותית זאת. פעילות גופנית עם פריצת דיסק עשויה לקצר את משך הכאב והמוגבלות.

מבנה אנטומי של הדיסק הבין חולייתי

כל זוג חוליות בעמוד השדרה מופרד באמצעות חומר סחוסי חזק – זהו הדיסק הבין חולייתי. הדיסק הבין חולייתי שהוא גדול וחזק במיוחד בולם את הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה וגם מקנה גמישות ותנועה לעמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעות סיביות היקפיות (Annular fibrosus) שעוטפות ליבה צמיגה (Nucleus pulposus).

במצב של עומס על הדיסק, החומר הצמיגי הממלא את הדיסק מתרחב ונדחף אל הטבעות הסחוסיות אשר תוחמות אותו. באופן הזה נבלם העומס. עם זאת יש לזכור שהדיסק הבין חולייתי כמוהו ככל רקמה אחרת בגופינו המגיבה ללחצים ועומסים ועל כן חשוף לפגיעה. בהיותו נתון לעומסים קשים חשוף הדיסק הבין חולייתי לנזקים יותר מרקמות אחרות.

בלט דיסק או בקע דיסק (פריצת דיסק)?

נזק לדיסק הבין חולייתי עלול להיגרם בגלל טראומה כגון תאונת דרכים, פציעת ספורט או נפילה. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול להיגרם באופן מצטבר בגלל למשל ישיבה גרועה לאורך שנים. לא משנה מה הם הכוחות והעומסים שגרמו לפגיעה בדיסק הזה, התוצאה היא אחת, קריסת מבנהו האנטומי של הדיסק ופגיעה בתפקוד הביו-מכני של עמוד השדרה. הדיסק ששינה את מבנהו יכול כעת ליצור לחץ על רקמה עצבית ולגרום לפגיעה עצבית. חוקרים (The Spine Journal, 2018) בארצות הברית מצאו ששליש מהאנשים בגילים 40 – 59 סובלים משינויים ניווניים בינוניים עד קשים בדיסקים הבין חולייתיים. שינויים אלה הולכים וגדלים ככול שאנו מתבגרים.

שלבי הנזק לדיסק הבין חולייתי

עומס לקוי המופעל על הדיסק גורם לחומר הצמיגי בתוכו להפעיל לחץ סטטי פנימי. לחץ סטטי זה עלול על ציר הזמן לקרוע את הטבעות ההיקפיות מבפנים. מתיחה והרס של הטבעות ההיקפיות מוביל אט אט לשיבוש במבנה ובמיקום הדיסק. במצב הזה הדיסק הבין חולייתי מתחיל בהדרגה לבלוט אל מעבר לקו החוליות (בלט דיסק). במצב חריף יותר הלחץ על הטבעות ההיקפיות גורם לכך שכול הטבעות הסחוסיות נקרעות והדיסק נבקע (בקע או פריצת דיסק). יש לעתים שהחומר הצמיגי פורץ מבעד לבקע בגוף הדיסק אל תוך תעלת חוט השדרה או לכיוון שורשי העצבים.

פריצת דיסק בגב התחתון – גורמים

עומס יתר חוזרני הוא הגורם העיקרי לפריצת דיסק בגב התחתון. הכיסא שעליו אנחנו יושבים הוא קרוב לוודאי התורם העיקרי לעומסי יתר חוזרניים.  הדבר נכון לגבי כול ישיבה ובעיקר כאשר הישיבה היא ממושכת ולקויה. ישיבה רפויה ללא הפעלת השרירים הזוקפים אינה מאפשרת תמיכה ראויה בגב. ישיבה כזאת יוצרת עומס על החומר הצמיגי בתוך הדיסק הבין חולייתי ודוחפת אותו כלפי חוץ. החומר הצמיגי בתוך הדיסק נדחף אל הטבעות ההיקפיות ומתחיל לפגוע בהם בהדרגה. נזק מצטבר בדיסק הבין חולייתי עלול להיגרם גם מהתנהגות לא נכונה כמו בגלל הרמת משאות חוזרת ונשנית באופן לקוי.

ישנם כמובן גורמים נוספים שעלולים לגרום לנזקים לדיסק הבין חולייתי ובכללם נזק חבלתי הנגרמים למשל מפציעת ספורט, תאונת דרכים או סתם נפילה ברחוב או בבית.

איך פורץ דיסק בגב התחתון?

המבנה הבסיסי של הדיסק הבין חולייתי באזור המותן דומה לזה של הדיסקים האחרים בעמוד השדרה. עם זאת קיים הבדל משמעותי אחד הדיסק המותני, בהתחייב ממיקומו, גדול ומסיבי הרבה יותר. בדומה לדיסקים האחרים בעמוד השדרה גם הדיסק הבין חולייתי המותני חשוף ללחצים פיזיים ונתון לפגיעה. שני אופני הפגיעה העיקריים בדיסק הבין חולייתי המותני כוללים:

 • טראומה (תאונות דרכים, פציעות ספורט, נפילות, חבלות)
 • עומס מתמשך הגורם לבלאי מצטבר (ישיבה לקויה וממושכת, הרמה חוזרנית של משאות באופן לקוי)
פריצת דיסק גב תחתון
פריצת דיסק גב תחתון

כאשר הגורם הוא טראומטי הליבה הצמיגה של הדיסק (Nucleus pulposus) עלולה לפרוץ באחת. במצב הזה עלול להיגרם לחץ מידי על שורש עצב או על חוט השדרה. כאשר הגורם לפריצת הדיסק הבין חולייתי הוא עומס ובלאי מצטבר מנגנון הפעולה הוא שונה. הטבעות ההיקפיות נקרעות בהדרגה והדיסק מתחיל לקרוס באופן איטי עד היווצרות הבלט. המשך העומס על הדיסק יוביל לקרע של הטבעות הסחוסיות ההיקפיות עד היווצרות בקע דיסק. השלב הסופי של הנזק מתרחש כאשר החומר הצמיגי פורץ מתוך הדיסק. בכול אחת מדרגות הנזק המתואר, בלט או פריצה יכול הדיסק להפעיל לחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים הסמוכים. הדיסקים הפגיעים ביותר באזור המותן הם הדיסקים בין חוליות L4/5, L5/S1.

לחץ על שורש עצב מותני – סימנים ותסמינים

התסמינים האופייניים לבלט או פריצת דיסק מותני ישתנו בהתאם:

 • לעוצמת הלחץ על העצב
 • חומרת הנזק לעצב
 • מיקום המדויק של העצב הניזוק

פריצת דיסק מותני וגירוי דלקתי קל של שורש עצב יכול להתבטא בכאב גב תחתון קל. יש לעתים שהכאב הזה יופיע רק בעכוז. גירוי דלקתי משמעותי של שורש עצב מותני עלול לגרום להתפתחות סיאטיקה.

סימנים ותסמינים של סיאטיקה

דלקת בעצב הסיאטי נקראת גם "סכיאטיקה", "סיאטיקה", "אישיאס", "נשית" או "דלקת בעצב השת". עצב הסיאטי אשר בעברית נקרא גיד הנשה או עצב השת, הוא העצב הגדול ביותר בגופנו ועוביו עשוי להגיע לעובי האגודל שלנו. העצב מתחיל את מסלולו משורשי העצבים שיוצאים בין חוליות המותן בגב התחתון ויורד לעכוז ולרגל. הגורם העיקרי לסיאטיקה הוא כאמור לחץ שמפעיל דיסק מותני שניזוק. עם זאת גירוי דלקתי של העצב הסיאטי יכולים להיגרם גם ממגוון גורמים אחרים ובכללם:

 • לחץ הנגרם בגלל חוליה שזזה ממקומה (ספונדילוליסטזיס)
 • זיזים גרמיים
 • שריר שמפעיל לחץ (למשל שריר המותן כסל)
 • טראומה לעצב (זריקה שפוגעת בעצב)
 • דימום פנימי
 • גידולים סרטניים
 • דלקות זיהומיות ועוד

סימנים ותסמינים של סיאטיקה כוללים בין היתר:

 • כאבי גב תחתון המושלכים לישבן ולאורך הרגל עד לכף הרגל.
 • תחושות נימול, שריפה והירדמות של הגפה התחתונה
 • חולשה ואפילו שיתוק חלקי של הרגל
 • במקרים קשים אנו עלולים אף לאבד את התפקוד הסוגרים של שלפוחית השתן ופי הטבעת.
 • בתצפית על חולה עם סיאטיקה אנו עלולים לגלות צליעה, עמידה אנטלגית, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד
 • בבדיקה גופנית של החולה תיתכן פגיעה בהחזרי הגידים
 • במקרים קלים פעילות כגון הליכה יכולה להקל על הסימנים והתסמינים.
 • במקרים קשים במיוחד רק שכיבה יכולה להפחית את הכאב. כל פעולה אחרת ובכלל זה כפיפה, שיעול התעטשות ואפילו הליכה עלולים להחמיר את מצבכם.
 • במקרים קשים תיתכן גם פגיעה ביכולת השליטה על הסוגרים

פריצת דיסק הלוחצת על חוט השדרה המותני – סימנים ותסמינים

פריצת דיסק עלולה לגרום ללחץ ישיר על חוט השדרה ולהתפתחות היצרות של תעלת השדרה. לחץ על חוט השדרה עלול להתפתח גם בגלל:

 • שינויים ניווניים
 • עיבוי רצועות
 • נזקים טראומטיים
 • גידולים סרטניים ועוד

הסימנים והתסמינים הנובעים מלחץ על חוט השדרה המותני עלולים לכלול:

 • כאבים בגב התחתון
 • תחושת שריפה ברגליים
 • כאבים הקורנים לאחת או לשתי הגפיים
 • כאבים מחמירים בעמידה והליכה ומוקלים בישיבה או התכופפות
 • נימול ו/או הירדמות של אחת או שתי הגפיים
 • התכווצות שרירים בגפיים התחתונות
 • חולשה בשרירי הרגליים
 • פגיעה בהחזרי הגידים
 • במצבים קשים החולה עלול לאבד את השליטה על הסוגרים ועוד
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הליכה או רכיבה על אופניים

הליכה או רכיבה על אופניים

להגיע ברגל או עם אופניים? לא משנה, העיקר לא לנסוע ברכב. פעילות גופנית משפרת את תפקוד המוח, מונעת מחלות ובכלל זה כאבי גב ומאריכה חיים ולמרות זאת רוב האנשים אינם פעילים גופנית. הליכה או רכיבת אופניים יומית לעבודה עשויים להספיק. 

קרע ברצועה הצולבת בברך

קרע ברצועה הצולבת בברך

קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב אתלטיות צעירות בפרט. בקרע חלקי של הרצועה עדיף לטפל באופן שמרני, בקרע מלא של הרצועה, רצוי לשחזר אותה באופן כירורגי. 

איך להימנע מפציעות סקי

איך מונעים פציעות סקי

סקי ולחזור בריא זאת השאיפה של כול העוסקים בתחום הנפלא הזה. סקי שעובר בשלום וללא נזק גופני זה שילוב מנצח של כיף, חופש, טבע ופעילות מלהיבה. עם זאת, מדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקי גוף שחלקן עלול להתרחש אף על פי שנזהרתם.