כאבי גב תחתון תרגילים לגב

כאבי גב תחתון תרגילים לגב

כאבי גב תחתון – תרגילים לגב יכולים לקצר את המחלה ולמנוע את שובה. כאבי גב תחתון הם בעיה שפוגעת באיכות החיים של מיליוני אנשים ברחבי העולם. הסיבות לכאבי גב תחתון יכולות להיות מגוונות ובכללן עומסי יתר, נזקי חבלה, מחלות ועוד. אורח החיים המודרני הכולל ישיבה ממושכת או חוסר פעילות מגביר את הסיכון לכאבים בגב התחתון. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית המתבצעת נכון למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

שרירי גב חזקים ובעלי יכולת עבודה סינרגטית עם יתר שרירי הליבה חשובים במניעת כאב בגב. יחד עם זאת חשוב לזכור שלא תמיד המשמעות של כאבים בחלק התחתון של הגב היא שהשרירים שלכם צריכים חיזוק. לפעמים צריך דווקא להגמיש ולהאריך את השרירים הקצרים ולקצר שרירים ארוכים מדי. במילים אחרות לפעמים מה שצריך זה לשמור או להחזיר את האיזון של השרירים. לאזן את הכוח ואת הגמישות של שרירים אגוניסטים ואנטגוניסטים הפועלים על הגב על מנת להפיק מהם את ההגנה הנדרשת לגב. במקום לפנות לכירופרקט חזקו את שרירי הגב והליבה ומנעו כאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון תרגילים לגב – רקע

אם אתם סובלים מכאבי גב תחתון, אתם לא לבד. כאבי גב תחתון הם אחת התלונות הנפוצות ביותר בעולם. כאבים אלו משפיעים על כ-80% מהאנשים במהלך החיים. הסיבות לכאבי גב תחתון יכולות להיות שונות, ולעיתים אינן ברורות. ברוב המקרים, הכאב הוא חריף או תת-כרוני, והוא חולף מהר או בהדרגה ללא טיפול מיוחד. אבל מה אפשר לעשות במקרים שהכאב ממשיך להטריד או לחזור?

לעתים קרובות, האנשים שסובלים מכאבי גב תחתון מרגישים שהם מוגבלים בתנועה שלהם, וחוששים לעשות ספורט או להתאמן כדי למנוע החמרה במצבם. אבל האם זה באמת הדרך הנכונה להתמודד עם הבעיה? האם ספורט יכול להיות מענה לאנשים שחווים כאבי גב תחתון? האם ישנם תרגילים שיכולים לעזור?

תרגילים לכאבי גב תחתון יכולים להיות מאוד מועילים, אם הם מתאימים למצב הרפואי של המשתמש, לעוצמת הכאב, למשך ההתקף, וליכולת התנועה שלו. המטרות של התרגילים כוללות:

 • לחזק את שרירי הליבה שמשמשים כמערכת התמיכה של העמוד השדרה
 • לשמר או לשפר את התנועתיות עמד שדרה ובכך למנוע תחושה של גב תחתון תפוס
 • למנע עוויות או מתח בשרירים זוקפי עמוד השדרה (paraspinal muscles)
 • לשחרר או למתוח את שרירי העכוז (gluteal muscles)
 • להסיר לחץ מעל העצב הסיאטי (sciatic nerve)
 • להרפות את שרירי המותן כסל (iliopsoas muscle)
 • ולהסיר לחץ מעל עצב הירך (femoral nerve).

הנחיות כלליות כאשר מבצעים תרגילים לכאב בגב התחתון

להלן כללים לביצוע תרגילים לגב:

1. במהלך ביצוע התרגיל אין להגיע למצב של כאב בגב!!!

2. לא כל תרגיל מתאים לכול בעיית גב. רצוי לאבחן את בעייתכם ו"לתפור" עבורכם חבילת תרגילים לבעיה שלכם.

3. אם אתם צורכים תרופות לשיכוך כאב או תרופות אנטי דלקתיות קחו בחשבון שיתכן שאתם מבצעים תרגילים שאינם טובים עבורכם, או אינכם מבצעים את התרגילים נכון, אך אינכם חשים בכאב בגלל התרופות.

הפסיקו מיד את ביצוע התרגיל אם אתם מרגישים כאב, אפילו כאב קל! 

תרגילים לכאבי גב – פירוט

לא כל ספורט או תרגילי ספורט טובים לגב התחתון. יותר מזה, ישנם תרגילים שיהיו טובים עבור חולה אחד וגרועים עבור חולה אחר. בעת בחירת ספורט או אימון, יש לשקול בין היתר את:

 • המאמץ שנדרש מהעמוד השדרה
 • העמדה של הגב במהלך התרגיל
 • חשיפה לרעידות או לחבטות
 • האנרגיה שנדרשת מהשרירים המשמשים לתמיכה בעמדה
 • המרחב שנדרש לתנועה

בהמשך מוצע מבחר של 10 תרגילים שנבחרו לשיפור תפקודו של הגב ומניעת כאבי גב תחתון. זוהי בחירה שלי. ישנם תרגילים טובים נוספים. טרם ביצוע התרגילים יש לזכור שאין התרגילים המופיעים כאן או אופן הצגתם מהווים בשום פנים ואופן המלצה לביצועם! חשוב להיבדק לפני כן.

בצעו כל תרגיל באטיות בלי לעצור את הנשימה. הקפידו לא להגיע למצב של כאבי גב תחתון. מומלץ לשהות בכל מנח 10 שניות ולבצע כל תרגיל 10 פעמים. היעזרו באיורים למטה.

תרגיל מספר 1: תרגיל החתול

תנוחת מוצא: עמידת שש.

תרגיל: קמרו את הגב לאט הישארו בתנוחה זו 10 שניות ועברו לאט למצב של קימור. הישארו בתנוחה זו 10 שניות וחוזר חלילה. הימנעו מגרימת כאבי גב תחתון במהלך התרגיל.

תרגיל מספר 2: תרגילי מקנזי

תנוחת מוצא: שכיבה על הבטן.

תרגיל: הרימו את פלג גופכם העליון (על פי הרישום) והישארו למעלה 10 שניות. רדו חזרה ונוחו 10 שניות. עברו לתרגיל הבא באיור.

תרגיל מספר 3: חיזוק שכמות

תנוחת מוצא: שכיבה על הבטן.

תרגיל: הרימו אט אט יד אחת ישרה מעל הראש בעוד השנייה מונחת על המזרן. הישארו בתנוחה זו 10 שניות והחליפו ידיים. הימנעו מגרימת כאבי גב תחתון במהלך התרגיל.

תרגיל מספר 4: חיזוק שרירי הגב והאגן

תנוחת מוצא: עמידת שש

תרגיל: הרם רגל ישרה לאחור באופן שאינו פוגע בקימורים של הגב. הישאר בתנוחה זו 10 שניות וחזור לעמידת שש.

תרגיל מספר 5: הטיית אגן

תנוחת מוצא: שכיבה על הגב.

תרגיל: סובבו אט אט את האגן והצמידו את הגב התחתון למזרן. הישארו בתנוחה זו 10 שניות והרפו.

תרגיל מספר 6: הרמת אגן

תנוחת מוצא: שכיבה על הגב ברכיים כפופות.

תרגיל: הרם את האגן אט אט. השאר בתנוחה הזו למשך 10 שניות ורד חזרה לתנוחת מוצא. הימנעו מגרימת כאבי גב תחתון במהלך התרגיל.

תרגיל מספר 7: תרגיל הכלב

תנוחת מוצא: עמידת שש כאשר הישבנים נוגעים בעקבים. כתפיים וראש שמוטים לפנים

תרגיל: עלו לעמידת שש והחליקו את גופכם לאחור בעוד ידכם נותרות ישרות. במצב סופי היווצר קיעור מודגש בעמוד השדרה התחתון. הישארו בתנוחה 10 שניות וחזרו לתנוחת מוצא.

תרגיל מספר 8: ברך לחזה

תנוחת מוצא: שכב על הגב.

תרגיל: אחוז את הירך מאחור והרם את הרגל ישרה לחזה. שמור את הרגל השנייה ואת הגב צמודים למזרן. החזק 10 שניות והחלף רגליים. הימנעו מגרימת כאבי גב תחתון במהלך התרגיל.

תרגיל מספר 9: גלגול אגן

תנוחת מוצא: שכיבה על הגב ברכיים כפופות.

תרגיל: בעודכם שוכבים על הגב אפשרו לברכיים שלכם ליפול בעדינות לאחד הצדדים. הישארו בתנוחה הזו למשך 10 שניות וחזור לתנוחת מוצא. בצעו את אותו תרגיל לצד השני.

תרגיל מספר 10: חיזוק שרירי הבטן

תנוחת מוצא: שכיבה על הגב ברכיים כפופות.

תרגיל: הרם מעט את פלג הגוף העליון. השאר בתנוחה הזו למשך 10 שניות ורד חזרה לתנוחת מוצא. הימנעו מגרימת כאב במהלך התרגיל.

כאבי גב תחתון תרגילים לגב
כאבי גב תחתון תרגילים לגב
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פציעות מספורט - מכתב תודה

פציעות מספורט – מכתב תודה

פציעות מספורט

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש לי כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבים אחרים שנובעים מפציעות ספורט. ברצוני להודות לך על הטיפולים היעילים והמסורים שמאפשרים לי להמשיך ולנהל אורח חיים פעיל וספורטיבי. ללא התיחזוק שלך הייתי נאלץ לוותר על אורח החיים הפעיל שלי.

למה לרקדני בלט אין סחרחורת

סחרחורת לא אצל רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

כמה זמן נשאר לי לחיות

כמה זמן נשאר לי לחיות

כמה זמן נשאר לי לחיות? יש להניח שמידי פעם השאלה הזאת עולה גם בראשכם. מתברר שישנן שיטות שבאמצעותן ניתן להעריך את אורך החיים הצפוי לכול אחד מאיתנו. אבל, כרגיל אין הסכמה גורפת לגבי מהי השיטה היעילה והמדויקת ביותר. 

אי אפשר לחיות בלי שינה

אי אפשר לחיות בלי שינה

שינה? איכות ומחסור שינה נוזאים משמעות עצומה לבריאות שלכם. במאמר הנוכחי נפרוש בפניכם עובדות אודות שינה ובכלל זה את הנתונים הבסיסיים ביותר אודות שלבי השינה, מה מספר השעות שצריך לישון מידי לילה ועוד. השינה היא הרבה יותר מפרק הזמן שבו אינכם ערים.