כאבים באגודל אבחון וטיפול
כאבים באגודל אבחון וטיפול

כאבים באגודל אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים באגודל – אבחון וטיפול בכאב המתפתח באגודל צריכים להתבצע מהר כדי לצמצם את הנזקים באצבע החשובה ביותר לתפקודנו. על פי המדענים ההתפתחות האבולוציונית של האדם נשענה במידה רבה על היכולת של האגודל לתפקד ובין היתר ליצור כלים. עם זאת חשוב לזכור שהמאמץ האדיר המוטל על האגודלים לא תם עם התפתחותו האבולוציונית של האדם. כפות הידיים ובעיקר האגודל המשמש כאצבע נגדית לשאר האצבעות ממשיכים להוציא לפועל את מגוון היכולות האנושיות. לנוכח המרכזיות של כפות הידיים ושל האגודל בחיינו כאבים בכפות ידיים ובאגודל הם עניין סביר.

אורח החיים המודרני הכרוך בשימוש חוזרני במקלדת, בשליחת מסרונים, במשחקים אלקטרוניים ועוד החמירו והעצימו את העומסים המוטלים על כפות הידיים ובעיקר על האגודלים. השימוש שאנו עושים באגודל אינו מתמקד רק בעיסוקים טכנולוגיים. בלאי ופציעות צפויים לאגודל גם בגלל השתתפות בסוגי ספורט מסוימים שבהם אנו נעזרים באגודל (סקי) וכך גם במקצועות שונים שבהם האגודל נתון לעומסים חוזרניים (עבודות על פס ייצור).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים באגודל אבחון וטיפול – רקע

כפות הידיים בכלל והאגודל בפרט מועדים לפציעות ובלאי מואץ. המקור לכך הוא השימוש הרב שאנו עושים עם כפות הידיים בעבודה ובספורט. לא תמיד ניתן או מותר לגונן על הידיים ובהרבה מקרים הצורך לבצע פעולות מדויקות גורם לנו לוותר על ציוד הגנה. השכיחות הגבוהה של פציעות טראומטיות ושל בלאי בכפות ידיים בכלל ובאגודל בפרט הופכת את חלקי הגוף האלה לאחד מאזורים האנטומיים הפגיעים ביותר במערכת שריר ושלד. אמנם, הקפדה על התנהלות ארגונומית נכונה תצמצם את מספר הפציעות הללו אך חשוב להיות מודע לכך שברגע שפציעה כזו התרחשה יש לאבחן את מקורה ובמידת הצורך לטפל בה ללא דיחוי.

התנהלות כזאת תאפשר שמירה על הקריירה הספורטיבית של החולה ועל אורח חיים יצרני. לצערי על פי נתונים המתפרסמים במקורות שונים לא זה המצב. פציעות וכאבים שונים בכפות הידיים בכלל ובאגודל בפרט נותרים בלתי מאובחנים ועל כן לא מטופלים נכון. מעל רבע מהחולים מקבלים אבחון שגוי ועלולים להיוותר עם מוגבלות תפקודית קבועה ופגיעה מיותרת באיכות החיים. אז אין לשכוח: כאבים באגודל? אבחון וטיפול מהירים ויעילים הם כורח.

כאבים באגודל אבחון

אבחון של כאבים באגודל יחל עם למידה יסודית של ההיסטוריה של הופעת הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה. על אלו סימנים ותסמינים אנו מדברים, מה חומרתם, מתי החלו, כיצד החלו, האם קדמה לסימנים ולתסמינים הללו חבלה, נפילה או פציעת ספורט, מה משפיע על הסימנים והתסמינים הללו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד אלו באגודל ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי, על עיסוקיו ועל תחביביו של החולה. נערוך בדיקה גופנית שבה נבחן, נמשש ונניע במגוון אופנים את האגודל, את כף היד, את הגפה העליונה ואת עמוד השדרה הצווארי.

בחינה חזותית

נבחן את כף היד ואת האגודל ונחפש סימנים חיצוניים לפגיעה. בין היתר נתבונן במנח התפקוד (Position of function) ונחפש חוסר סימטריה, עיוותים, נפיחות, אודם, סדקים בעור, חפש הבדלי גוונים, גירוי עורי, שטפי דם, צלקות, ניוון שרירי ועוד.

מישוש

נמשש את כף היד והאצבעות ונחפש סימני פגיעה באגודל הניתנים למישוש. בין היתר נתור אחר מסה, נפיחות, בליטה, גנגליון, חום מקומי, כאב מקומי, רעשים הבוקעים מהמפרקים או כול סימן אחר שיכול להסביר כאבים באגודל.

הנעה

נניע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי את המפרקים השונים בכף היד ובאגודל ונמדוד את טווחי התנועה. נבדוק את יכולת הכפיפה, הפשיטה, הקירוב וההרחקה של האגודל. נבדוק את היכולת של האגודל לפעול מול האצבעות האחרות במחני אחיזה וצביטה.

בדיקות עצביות

נערוך בדיקה עצבית ובדיקה של זרימת הדם. נבדוק את יכולת החישה ואת היכולת המוטורית של כף היד ושל האגודל. נערוך בדיקה של הדפקים בכף היד כולל בין היתר בדיקה לדופק הרדיאלי (חישור) ולדופק האולנרי.

בדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות מיוחדות שעשויות להועיל בזיהוי מדויק יותר של הפגיעה בכף היד. בין הבדיקות המיוחדות נמנה מבחן גרינד (grind test) לבדיקת יציבות ושלמות המפרק, מבחן פינקלשטיין לזיהוי תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) או דלקת בנרתיק של הגידים פושטי האגודל, מבחן אגודל שומר שטחי הציד (Gamekeeper’s) הבוחן את היציבות ושלמות של הרצועה האולנרית, מבחן טינל (Tinel’s) הבוחן את הגירוי העצבי של עצב התווך בתסמונת התעלה הקרפלית ועוד.

ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית יעזרו לנו לשלול פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם להופעת כאבים באגודל כולל בין היתר תסמונת התעלה הקרפלית, לכידה של עצב פריפרי במרפק, לחץ על שורש עצב צווארי ועוד. במידת הצורך נפנה את החולה לצילום רנטגן של האגודל. ממצאים הכוללים היצרות המרווח של המפרק, שינויים ניווניים, זיזים גרמיים ועוד יעידו על דלקת פרקים ניוונית.

דגלים אדומים

קיומם של סימנים ותסמינים כמו חום מקומי, נפיחות, אדמומיות וכאב עלולים להעיד על דלקת זיהומית. מקרים אלו יופנו לבירור רפואי מעמיק. קיומם של סימנים ותסמינים הכוללים כאבים ורגישות מקומיים, כאבים בביצוע תנועה אקטיבית או תנועה פסיבית של האגודל, כאבים באחיזה, כאבים שאינם פגים במנוחה ועוד עלולים להעיד על קיום אפשרי של שבר. כאשר סימנים ותסמינים אלו מופיעים לאחר טראומה נפנה את החולה לבירור רפואי יסודי. עוד נחפש סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שנגרמים מגורמים שאינם בתחום המומחיות שלנו כגון סרטן, דלקת פרקים שגרונית, מחלת ליים, מחלת כלי דם פריפרית, פגיעה טראומטית בעצבים פריפריים (עצב התווך, עצב החישור ועצב הגומד) ועוד.

כאבים באגודל אבחנה מבדלת

כאבים באגודל אבחון וטיפול
כאבים באגודל אבחון וטיפול

כאבים באגודל? אבחון וטיפול חייב לעבור הליך של ביצוע אבחנה מבדלת. במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית וביצוע הבדיקה הגופנית והנוירולוגית נערוך תהליך של אבחנה מבדלת שבמסגרתה נשלול גורמים אפשריים נוספים לגרימת הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה. בין היתר נשלול את האפשרות שתלונותיו של החולה נובעות מנזקים בעמוד השדרה הצווארי הקורנים לאגודל או לכידה עצבית באזור המרפק (תסמונת התעלה הרדיאלית) הגורמת לכאב המושלך לאגודל או כמובן תסמונת התעלה הקרפלית הגורמת לתחושת כאב בין היתר באזור האגודל.

כאב באגודל טיפול

אופן הטיפול בכאבים באגודל ומשך הטיפול והשיקום תלויים ברקמה שניזוקה וחומרת הנזק. ברוב המקרים טיפול שמרני במקור הבעיה הנמשך מספר שבועות יאפשר הקלה בחומרת הסימנים והתסמינים ולעתים גם ריפוי של הנזק. הטיפול במרפאה לכירופרקטיקה יכלול בשלב הראשון מנוחה עם או בלי קיבוע, הימנעות מביצוע פעולות הגורמות לכאב, שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לריפוי דלקות כגון לייזר רך וגלי הלם וטכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה והתפקוד של המפרק. נעניק טיפים ארגונומיים במטרה להפחית עומסים המוטלים על האגודל במהלך יום העבודה או בעיסוקים האחרים.

במקרה של פציעה ופגיעה ביציבות של המפרק בעקבות קרע רצועות חלקי ישנה חשיבות להחזיר את היציבות של המפרק. מפרק שנותר לא יציב חשוף לפציעות חוזרניות. ברוב המקרים נמליץ על ייצוב מפרק המפרק באמצעות תומך ייעודי. עם התאוששות הרקמות נתחיל באופן הדרגתי לאתגר את המפרק באמצעות תרגילי חיזוק. מקרים קיצוניים שבהם הכאב באגודל אינו מגיב לטיפול שמרני או שהנזק הראשוני גדול מכדי לתקנו באופן שמרני יופנו לטיפול רפואי.

אפשרויות הטיפול הרפואי כוללות תרופות (נוגדות דלקת, נוגדי כאב), זריקות סטרואידים ופתרונות כירורגיים. כך למשל במצב של קרע רצועות מלא לא תהייה ברירה אלא לתקן באופן כירורגי את הרצועות ולמנוע פגיעה קשה ביציבות של המפרק וקושי תפקודי שנגרם עקב כך. לסיכום נאמר כאבים באגודל? אבחון וטיפול מהירים הם השלב הבא שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…