סוגים ואפיונים של דלקות פרקים
סוגים ואפיונים של דלקות פרקים

סוגים ואפיונים של דלקות פרקים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סוגים ואפיונים של דלקות פרקים מעניקים לנו את המידע הדרוש לאבחון. ישנם סוגים רבים של מחלות פרקים. מחלות אלה מהוות גורם מרכזי לפגיעה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. בארצות הברית לבדה כרבע מהאוכלוסייה סובלת מסימנים ותסמינים הנובעים מהפרעות בריאותיות במפרק זה או אחר.

דלקת פרקים משמעותה התפתחות נזקים ברקמות המפרק השונות ובעקבותיהם הופעת סימנים ותסמינים אופייניים ובכללם כאבים, נוקשות, נפיחות ועוד. ישנן מאות מחלות שעונות להגדרה הזאת הפוגעות בעיקר במבוגרים מעל גיל 65 אך יכולות לפגוע גם בילדים. המגבלות, עוגמת הנפש והעלויות הכלכליות הכרוכות במחלות מפרקים הן אדירות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסוגים ואפיונים של דלקות פרקים – רקע

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) נחשבת לשכיחה מכולן. רוב בני האדם צפויים לסבול ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם. גם דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)  שהיא מחלה אוטואימונית נחשבת למחלה שכיחה אם כי הרבה פחות.

דלקות פרקים נוספות כוללות דלקות ללא גורם שגרוני (Seronegative arthropathy) כגון דלקת חוליות מקשחת ( Ankylosing spondylitis), דלקות פרקים שנגרמות על ידי המערכת החיסונית שלנו כמו זאבת (Systemic lupus erythematosus), מחלות פרקים שנגרמות על רקע מטבולי כגון שיגדון (Gout), מחלות מפרקים זיהומיות (Infectious arthritis) דלקות פרקים תגובתיות (Reactive arthritis), מחלות שנגרמות בקרב צעירים (Juvenile arthritis) ועוד.

הסימנים והתסמינים עלולים להופיע במהירות או באופן הדרגתי. מחלות הפרקים השונות נבדלות לפי כמות הפרקים המעורבים (אחד או יותר), האם יש מעורבות של מפרקים פריפריים? האם יש מעורבות של מפרקי עמוד השדרה? האם יש פגיעה באיברים פנימיים ובמערכות גוף אחרות מלבד מפרקים?

להלן סוגים ואפיונים של דלקות פרקים שכיחות:

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

רקע:

סוגים ואפיונים של דלקות פרקים
סוגים ואפיונים של דלקות פרקים

דלקת מפרקים ניוונית היא מחלה השכיחה ביותר והגורם המוביל למוגבלות תנועתית. רוב בני האדם סובלים ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם ובעיקר לאחר גיל  65 (Primary osteoarthritis). גיל מהווה אמנם גורם סיכון לחלות במחלה הזאת אך גם מפרק של צעירים יותר שניזוק, נחבל, נותח או לחלופין נחשף לעומס יתר מצטבר בגלל עיסוק כזה או אחר עלול להיפגע (Secondary osteoarthritis) כך למשל שחיין צפוי לפתח דלקות פרקים ניווניות בכתפיים, קלדנית במפרקי האצבעות ורקדנית במפרקי הקרסול.

פתולוגיה:

דלקת פרקים ניוונית גורמת לשחיקת הסחוסים וניוון בתוך המפרק. בשלב מתקדם יתחילו להיווצר בשולי המפרק זיזים גרמיים (Osteophytes). המפרקים שנפגעים בגלל מחלה זאת כוללים בעיקר את המפרקים נושאי המשקל של גופנו: ברכיים, ירכיים ועמוד השדרה. מפרקים נוספים שעלולים להיפגע כוללים את אלה באצבעות: מפרק האגודל (First carpometacarpal joint), מפרקי האצבעות המרוחקים (Distal interphalangeal joints) ומפרקי הלסת.

תסמינים וסימנים:

כאבים בפרק המעורב שמחריפים בפעולה ופוחתים במנוחה. יתכנו רעשים הנובעים מהמפרק בתנועה. נוקשות לא ממושכת שהשיא שלה בבוקר לאחר ההשכמה. כאשר המצב חמור המיחושים עלולים להעיר משינה.

אבחון:

אבחון מתבסס על התפתחות הדרגתית של הכאב ומגבלת תנועה. בבדיקה פיזית יתגלו מפרק חם קמעה, רגישות למישוש ונפיחות מקומית. יתכן גם ירידה בנפח השרירים סביב המפרק הפגוע וזאת בגלל חוסר שימוש. במקרים קשים של דלקת מפרקים ניוונית יכול המפרק להתעוות. צילום רנטגן של המפרק הפגוע ידגים: היצרות לא סימטרית של המרווח בתוך המפרק, זיזים גרמיים ציסטות ניווניות. אין בדיקות מעבדה שיכולים לאשר קיומה של מחלת מפרקים ניוונית.

טיפול:

אין ריפוי מלא לדלקת מפרקים ניוונית  אך ניתן לשלוט ברמת התסמינים שלה ולאפשר אורח חיים תקין ופעיל. מטרתו של  הטיפול היא הפחתת הכאב ושמירה על טווחי תנועה. הטיפול משלב שימוש באמצעים מתקדמים להקלה בכאב כגון אולטרה סאונד, ולייזר רך ושימוש בטכניקות הנעה ידניות. ייעוץ בתחום הארגונומי ובנושא יציבה אמורים לעזור לחולה להפחית עומס מהמפרק. שימוש בתרופות ישמר רק למקרים בהם הכאבים לא ניתנים להקלה באופן אחר כמו שינוי תנוחה. במידה ומתפתח הרס קשה של המפרק יש לשקול להחליפו באמצעות ניתוח.

דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)

רקע:

סוגים ואפיונים של דלקות פרקים
סוגים ואפיונים של דלקות פרקים

דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלת כרונית אוטואימונית שכ3% מהאוכלוסייה צפויה לחלות בה. מחלה זו פוגעת בעיקר באנשים המצויים בטווח הגילאים  30-50 עם העדפה לנשים (3:1). יחד עם זאת חשוב לציין שלא רק קבוצת גיל זו מצויה בסיכון, בני אדם בכול טווח הגילאים חשופים לחלות במחלה הזאת כולל ילדים וזקנים. יש לציין שלמחלה נטייה לתקוף בגלים עם תקופות של הפוגה ותקופות של התקף חריף לסירוגין.

פתולוגיה:

מחלה זו פוגעת לרוב ברקמה הסינוביאלית של המפרקים וביתר הרקמות. נפגעים בעיקר המפרקים הקטנים שבידיים (Proximal interphalangeal) וברגליים (Metatarsal-phalangeal). גם הברכיים ופרקי הירך עלולים להיפגע. מלבד מערכת שריר ושלד פוגעת המחלה גם בעיניים, בריאות בלב, כלי דם וברירית הפה. ללא טיפול מתאים בשלבים מתקדמים של המחלה יחול הרס כבד במפרקים.

תסמינים וסימנים:

חולים במחלה זו יתלוננו על כאבים במפרקים שאינם פוחתים במנוחה, נוקשות ממושכת מאוד, אדמומיות מקומית, מפרק חם למגע ואובדן יכולת תנועה. צפויים גם תסמינים וסימנים שקשורים בפגיעה במערכות הגוף האחרות כולל קשרירים ראומטיים מתחת לעור, פגיעה בעיניים, פגיעה בריאות, פגיעה בלב, פגיעה בכלי דם ומחלות כבד וכליות. כמו כן צפויים תסמינים נוספים כוללים תחושת חולי כללית, עייפות כרונית, מצב רוח ירוד, ירידה במשקל, חום.

אבחון:

אבחון מתבסס על רקע של היסטוריה משפחתית גנטית, שלושה מפרקים לפחות עם תסמינים של כאבים, נפיחות מקומית אדמומיות מקומית וחום מקומי. התסמינים נושאים אופי סימטרי. צילום רנטגן ידגים כרסום של המרווח בתוך המפרק. נוכחות של כשרירים ראומטיים תת עוריים. בדיקות מעבדה:  גורם שגרוני חיובי (Rheumatoid Factor) רק ב70% מהחולים, אנמיה, CRP ושקיעת דם גבוהים, רמה גבוהה של טסיות דם.

טיפול

אין ריפוי למחלה. יחד עם זאת בשנים האחרונות באמצעות טיפול מוקדם ואגרסיבי מצליחים לשלוט ברמת המחלה ולמנוע נכויות. הטיפול בעיקרו הוא תרופתי. מגוון תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידי וכאלה שאינן על בסיס סטרואידי ותרופות קו שני כגון סולפסלזין (Sulfasalazine), תרופות נגד מלריה כגון כלורוקווין והידרוקסיכלורוקוווין (Hydroxychloroquine), מטוטרקסאט (Methotrexate) אזאטיופרין (Azathioprine) ועוד. יש לזכור שכול התרופות הללו נושאות בחובן גם תופעות לוואי שחלקן קשות אך לנוכח הברירה שקיימת אין מנוס משימוש בהם. במידה וההרס במפרק מצדיק זאת יש לשקול ניתוח להחלפת מפרק.

סוגים ואפיונים של דלקות פרקים ללא גורם שיגרוני בדם

רקע:

קבוצה זו של דלקות פרקים ללא גורם שגרוני (Seronegative arthropathy) כוללת את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת מפרקים תגובתית  או תסמונת ע”ש רייטר (Reiter’s syndrome) שנגרמת כתגובה לדלקת זיהומית במעי או בדרכי השתן, דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ודלקת מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis) שנגרמת אצל חולים במחלות מעי כרוניות כולל קרוהן ודלקת כיבית במעי. לקבוצת מחלות זו מאפיינים דומים.

פתולוגיה:

דלקות פרקים מקבוצה זו תוקפות את מפרקי עמוד השדרה והאגן, את המפרקים הפריפריים ואת נקודות החיבור של הגידים לעצמות. מערכות גוף נוספות שעלולות להיפגע (תלוי בסוג המחלה) כוללות פגיעה בעיניים, כיבים בפה, פגיעה במעי, פגיעה בדרכי השתן, פגיעה בריאות פגיעה בכלי הדם ועוד.

תסמינים וסימנים:

כאבי גב תחתון וכאבים במפרקים המעורבים שאינם פוחתים במנוחה. נוקשות מתמשכת, בעיקר בבוקר לאחר הקימה. בדלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) עלול עמוד השדרה להגיע לאיחוי מלא ולמצב הקרוי “עמוד שדרה במבוק”. בתסמונת רייטר קיים משולש של תסמינים הכולל: דלקת במפרקים, בדרכי השתן ובעיניים.

אבחון:

אבחון דלקת מסוג זה מתבסס על היסטוריה משפחתית של דלקות פרקים, עבר או הווה של מחלות מין שאינה נגרמת מחיידק גונוקוקל (תסמונת רייטר), עבר או הווה של פסוריאזיס (דלקת פרקים פסוריאטית), עבר או הווה של דלקות מעי (דלקת מפרקים אנטרופטית), עבר או הווה של תלונות על דלקות בעיניים או על כאבים בנקודת החיבור של הגידים לעצם ועוד. על אופי התסמינים כולל כאבי גב וכאבים במפרק האגן – עצה וכסל (מפרק אחד או שניים) שאינם פוחתים במנוחה ומעידים על רקע דלקתי. עבר או הווה של שלשול. תסמינים וסימנים לא סימטריים בדיקות מעבדה שיצביעו על תהליך דלקתי (חלבון CRP ושקיעת דם גבוהים), בדיקות שליליות בכול הנוגע גורם שגרוני (Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים לגבי קיומו של סמן גנטי HLA-B27.

טיפול:

שילוב של טיפול תרופתי עם טיפולים פיזיים שמטרתם שימור על טווחי תנועה והפחתת הכאבים. תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי, תרופות על בסיס סטרואידי ותרופות הנוגדות פעילות ראומטית של דלקות פרקים (Disease Modifying anti rheumatic drugs) הקרויה בקיצור (DMARDS) הכוללות מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ותרופה פחות פופולארית לפלונומייד. תרופות נוספות ניתנות על פי סוג המחלה. המקרים בהם קיימים סיבוכים של המחלה כגון דלקת של אב העורקים, אי ספיקת מסתם מיטרלי (Mitral Regurgitation), חסם במערכת החשמלית של הלב (heart block) ומחלות ריאה קשות יטופלו במקביל. במידה ונוצר הרס עמוק של המפרק יש לשקול להחליפו באמצעות ניתוח.

דלקת פרקים זיהומית (Infectious arthritis)

רקע:

גם דלקות פרקים זיהומיות עלולות להיות הגורם לכאבי פרקים, לנוקשות מפרקית, לאדמומיות של המפרק, לנפיחות מקומית וגרוע מכול להרס של המפרק. בין המחלות הזיהומיות של המפרקים ניתן למנות: דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis), אוסטאומיאליטיס (Osteomyelitis),  דלקת העצם על ידי חיידק השחפת (Tuberculosis) ועוד.

פתולוגיה:

מחלת מפרקים זיהומית יכולה להתפתח כתוצאה מחדירה של מיקרו אורגניזם כמו מחיידקים (סטפילוקוקוס אוראוס, ניסריה גונוריאה ועוד), וירוסים או פטריות לתוך הגוף. המקור הזיהומי חודר למפרק דרך מחזור הדם באמצעות מחלה זיהומית במקום אחר בגוף, דרך פצע, לאחר ניתוח, עקיצה של בעל חי, זריקה. דלקת זיהומית יכולה לתקוף מפרק אחד או יותר ולהרוס אותם תוך ימים ספורים.

תסמינים וסימנים:

התסמינים המופיעים בפרקים על רקע של דלקות זיהומיות יכללו מלבד מיחושים, נוקשות ונפיחות גם חום, צמרמורות ופריחה עורית. תסמינים אחרים יופיעו בהתאם לסוג המסוים של הזיהום.

אבחון:

בגלל ההרס שיכול להיגרם למפרק על ידי דלקת זיהומית חשוב בכול מקרה של כאבים במפרק לשלול את קיומה. זיהוי של הגורם יכול להתבצע באמצעות בדיקת תרבית של הנוזל הסינוביאלי שברוב המקרים (מעל 90%) תהייה חיובית. במקרה של דלקת זיהומית גם מראה ואיכותו של הנוזל הסינוביאלי במפרק ישתנה ויהפוך לעכור ועם צמיגות מופחתת.

טיפול:

טיפול אנטיביוטי מותאם לסוג של הזיהום.

שיגדון (Gout)

רקע:

שיגדון (או בשמות אחרים גאוט, צינית, פודגרה) היא משתייכת לקבוצת דלקות פרקים שמתרחשות על רקע של מחלה מטבולית בניהול חומצה אורית (Monosodium urate) . ייצור עודף או תת פירוק של  חומצה זו גורם להצטברותה במפרקים וברקמות נוספות ולנזקים אופייניים.

פתולוגיה:

החומצה האורית מתיישבת ברקמה הסינוביאלית ובנוזל הסינוביאלי, בגידים, בבורסות בכליות ועוד וגורמת לדלקות ולנזקים במפרקים, ברקמת הסינוביאלית, דלקות בבורסות (בורסיטיס) דלקות גידים, ואבנים בכליות. מחלה זו משפיעה בעיקר על גברים מבוגרים אך גם נשים (עד 15% מהמקרים) לאחר גיל הבלות אינן חסינות מפניה. שיגדון יכול לגרום לדלקת במפרק אחד לרוב, במפרק הבוהן בכף הרגל (MTP) או במספר מפרקים כולל קרסול, ברך ידיים ועוד. התפתחות המחלה מושפעת מגורמים תזונתיים (בשר, דגים, פירות ים ואלכוהול), טראומה או ניתוח, שימוש בתרופות מסוימות ומחלות רקע הכוללות מחלות כלי דם, מחלות כליה, השמנה ועוד.

תסמינים וסימנים:

שיגדון יופיע לרוב באמצעות התקף חריף של כאבים במפרק הבוהן שיתחיל בלילה. המפרק יהיה חם עם אדמומיות ונפיחות מקומית ומוגבל בתנועה. יתכן גם חום וצמרמורת. ישנם מקרים של התקפים חריפים במספר מפרקים בו זמנית בעיקר בקרב אלכוהוליסטים ובנשים לאחר גיל הבלות. במידה וישנם אבנים בכליות צפויים כאבים חריפים גם באזור הכליות והגב התחתון.

אבחון:

היסטוריה ובדיקה פיזית של המפרק הפגוע ידגימו תסמינים וסימנים אופייניים. בבדיקת דם תיחשף רמה גבוהה של חומצה אורית. בדיקת הנוזל הסינוביאלי במפרק תגלה נוזל עכור וכמות גדולה של גבישי חומצה אורית. בצילום רנטגן ניתן לזהות ריכוזים של גבישי חומצת שתן (tophi).

טיפול:

ניתן לשלוט בתסמינים ובסימנים של שיגדון באמצעות תרופות. הטיפול המקובל במהלך התקף חריף כולל מגוון תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי, תרופות על בסיס סטרואידי, קולחיצין (Colchicines) ופירוקסיקאם (Piroxicam). הטיפול המקובל להורדת חומצת השתן בחולים כרוניים הוא שילוב שבו מחד מצמצמים את צריכת הפורינים והאלכוהול ומאידך משתמשים בקבוצה נוספת של תרופות כגון אלופורינול (Allopurinol) שתפקידו להגביר את ההפרשה של חומצת השתן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • השמנה ודלקת פרקים שיגרונית

  השמנה ודלקת פרקים שיגרונית? מתברר שיש קשר. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים. המחלה פוגעת ב…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

 • שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

  שינויי מזג אוויר וכאב פרקים? האם יש קשר? אנשים רבים בטוחים שלמזג האוויר יש יכולת להשפיע על דלקות הפרקים שלהם.…

 • צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל

  דלקות פרקים גורמות לפגיעה קשה באיכות חייו של החולה. החיפוש אחר הקלה בכאבים ושיפור ביכולת התנועה גורם לחולה בדלקת פרקים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן