כאבים בגפה העליונה: טיפול ושיקום

כאבים בגפה העליונה: טיפול ושיקום

כאבים בגפה העליונה: טיפול ושיקום. כאב בגפה העליונה ושאר סימנים ותסמינים נלווים אופייניים נחשבים לשכיחים מאוד. ברוב המקרים מדובר בבעיות מינוריות שהתסמינים בגינם יחלפו תוך שעות עד ימים עם מנוחה בלבד. יש לעתים שהתסמינים הללו נגרמים מפגיעה משמעותית יותר. מבוגרים פגיעים יותר בגלל תהליכי הניוון. ילדים פגיעים יותר בגלל היותם אקטיביים יותר. אופן היווצרות הכאב בגפה העליונה כולל פציעות חבלה, עומסי יתר על רקע פעילות גופנית או עבודה ומחלות.

בכול מקרה מדובר בבעיה משמעותית שכן היד מוציאה לפועל את המטלות היום יומיות שלנו. לכן המשמעות של יד כואבת היא מוגבלות וחוסר אונים. המקורות ליד כואבת כוללים לרוב פגיעה בעמוד השדרה הצווארי וגירוי דלקתי של שורש עצב או של חוט השדרה, לכידה של עצב פריפרי או נזק למפרקים, עצמות, שרירים, גידים, סחוסים ושאר הרקמות במערכת שריר ושלד. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל.

כאבים בגפה העליונה: טיפול ושיקום – רקע

על פי נתונים שמתפרסמים במקורות שונים נמצא שכ- 35% מהאוכלוסייה סובלת מכאב כלשהו בגפה העליונה.  20.8% מהאוכלוסייה בגילים 74 – 25 סובלים מכאבים כרוניים בגפה העליונה שנלווים לה גם מגבלות תנועה ותפקוד. השכיחות של כאבים כרוניים בגפה העליונה שאליהם נלווים נימול ו/או הירדמות היא 6.7% מהאוכלוסייה בגילים 74 – 25 . במחקר מסוים נמצא ש84% מהאנשים שדיווחו על ידיים כואבות סבלו מיותר מפציעה אחת. השימוש התכוף שאנו עושים בגפה העליונה חושף אותן לפציעות על רקע עומסי יתר וטראומה. גם מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות עלול להוות גורם לסימנים ותסמינים אלו.

גורמים אפשריים לכאב בחלק זה או אחר ביד

כאבים בידיים עלולים להתפתח ממגוון רחב של סיבות. עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים מהווים את הגורם העיקר. תנועות ומאמצים חוזרניים נוטים לגרום להצטברות נזקים ברקמות והתפתחות דלקות ותסמינים. פגיעות אופייניות בגפה העליונה מהסוג הזה כוללות את דלקת בגידים המסובבים בכתף, מרפק טניס ומרפק גולף, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. מנגנון נוסף למיחושים בגפה העליונה כולל נזקי חבלה. תמיד, מצב של התנגשות עם יריב על המגרש או במצב של נפילה, נושיט יד כדי לבלום את המכה.

הושטת היד הזאת היא מנגנון פציעות שכיח בגפה העליונה. נזקי חבלה עלולים להתפתח גם בגלל תאונות דרכים או פציעות ספורט. דוגמאות לפציעות מסוג זה כוללות שבר או פריקה של עצם הבריח, פריקת כתף, שבר בעצם הזרוע, פריקה של המרפק ועוד. עוד נזכיר כמובן מחלות והפרעות בריאותיות כגורם ליד כואבת. דוגמאות לכך כוללות דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. ידיים כואבות יכולות להיות תוצאה של פתולוגיה מרוחקת. פריצת דיסק צווארי ולחץ על שורש עצב בצוואר עלול לגרום בין היתר להשלכת מיחושים ליד.

גורמי סיכון לכאב בחלק זה או אחר ביד

כאבים בגפה העליונה נגרמים לרוב בגלל פציעה טראומטית, נזקים מצטברים ומחלות. גורמי סיכון כוללים על כן עיסוקים ופעילות גופנית הכרוכים בפעולות חוזרניות כגון הקלדה, כתיבה, עבודה עם כלי עבודה, משחקי מחשב, הרמת חפצים כבדים, משחקי כדור, אימוני כוח ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (ככול שמתבגרים הסיכון עולה), פציעות או ניתוחים קודמים, ליקויים מבניים או ביומכניים בחלק זה או אחר בגפה העליונה, יציבה לקויה, שימוש בכלי עבודה היוצרים ויברציות, דיכאון ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים לכאב בחלק זה או אחר ביד

סימנים ותסמינים רבים עלולים להופיע בעקבות פגיעה באחת מהרקמות של הגפה העליונה ובכלל זה פגיעה בעור, עצמות, עצבים, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, סחוסים, רצועות ועוד. פגיעה באחת מהרקמות הללו תגרום בין היתר למיחושים ברמות חומרה שונות ובעלי אופי משתנה הכול בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. הכאב עלול להיות קל או חריף, שורף או קהה, חד או פועם, להימשך זמן קצר או שנים ארוכות, להופיע באזור מסוים ביד או להשפיע על כול היד. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם  שינויים בגוון ובטמפרטורה של העור, נפיחות, עיוות, שטף דם, רגישות למגע, מגבלות תנועה, בלוטות לימפה נפוחות בבית השחי, חולשת שרירים, התכווצות שרירים, ניוון שרירים, נימול הירדמות ועוד. לעתים תסמינים ביד (בעיקר שמאל) נובעים מחולי של הלב ומושלכים ליד. במצב זה החולה התלונן גם על הזעה, בחילה, קושי לנשום, מיחושים בחזה ועוד.

כאבים בגפה העליונה אבחון

כאבים בגפה העליונה: טיפול ושיקום
כאבים בגפה העליונה: טיפול ושיקום

אבחון כאב בגפה העליונה יתחיל מהיסטוריה רפואית שבמהלכה נשאל את החולה לגבי הרקע האישי שלו והרקע הבריאותי שלו ושל משפחתו. נלמד על מקצועו, תחביביו, מצבו האישי, נטייה גנטית למחלות, אשפוזים, מחלות, ניתוחים, פציעות, טיפולים תרופתיים ועוד. נשאל על המיחושים בגפה העליונה: מתי החלו, איפה ממוקמים, מה גרם להם, מה משפיע עליהם, סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נעבור לבדיקה הגופנית. נתבונן על הגפיים העליונות, צוואר וגב עליון ונחפש סימנים חיצוניים לפגיעה כולל  צלקות, שטף דם, חוסר סימטריה, נפיחות, ניוון שרירים, שכמה מרחפת ועוד.

נשמש את חלקי הגוף הללו ונחפש אזורים רגישים נפוחים מעוותים ועוד. נניע את חלקי הגפה העליונה ואת הצוואר בניסיון לזהות תנועה לקויה או מגבלת תנועה. נערוך בדיקות מיוחדות כדי לזהות פתולוגיות מסוימות ולאחר מכן נבצע בדיקה נוירולוגית. במידת הצורך נשלח את החולה לבדיקות מעבדה ודימות.

כאבים בגפה העליונה טיפול

הטיפול ביד כואבת יחל לאחר שאבחנו במדויק מה גורם להם. ראשית חכמה יש להפסיק כול פעילות הגורמת להופעת התסמינים. במקרים קלים החולה יוכל לעשות זאת בבית במקרים קשים יותר הוא יזדקק לאיש מקצוע בתחום. כירופרקט ימליץ על מנוחה מכאב או במילים אחרות הימנעות מביצוע תנועות או שהייה במנחים שגורמים לתסמין הזה. כול פעולה אחרת שלא גורמת לתסמינים צריכה להמשיך להתבצע. באמצעות עזרים חשמליים לריפוי דלקות כמו לייזר רך יטפל הכירופרקט בתסמינים. באמצעות טכניקות ידניות ותרגילים ייעודיים ישמור הכירופרקט על טווחי התנועה של מפרקי היד והשרירים, ישמור על הכוח, על הגמישות ועל איזון השרירים בגפה העליונה.

שיקום

לצורך שיקום הגפה העליונה נבנה תכנית עבודה עם המטופל שתתבסס על מצבו ומטרותיו. מטרות השיקום הן להחזיר או אף לשפר את הכישורים הגופניים של הגפה העליונה ואת הקשר שבין מערכת העצבים המרכזית ליד. באמצעות טכניקות ידניות ותרגילים שיבצעו באופן הדרגתי במרפאה ובבית נשפר את הכוח, גמישות, קואורדינציה, איזון שרירי וטווחי תנועה של חלקי הגפה השונים. למניעת פציעה חוזרת ננטרל את גורמי הסיכון ובכלל זה נשנה או נשפר מיומנויות נדרשות בעבודה, בספורט ובבית, נשפר עמדות עבודה, נשפר יציבה, ועוד. כאשר החולה אינו סובל ממיחושים או מגבלה כלשהם במהלך האימונים או לאחריהם ניתן יהיה להתחיל אתו אימונים ייעודיים כהכנה ספציפית לספורט שבו הוא עוסק.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי צוואר ולסת

כאבי צוואר ולסת

כאבי צוואר ולסת מופיעים לעתים קרובות יחדיו. הקשר בין שני איברים אלה מוביל לכך שלעתים, תסמינים באזור אחד מובילים להתפתחות תסמינים באזור האחר. מה הקשר בין שני אזורים אנטומיים אלה? האם תנועה באחד גורמת בהכרח לתנועה באחר? 

פעילות גופנית המלצות ואזהרות

פעילות גופנית המלצות ואזהרות

פעילות גופנית? המלצות ואזהרות אמורים לאפשר בחירה נבונה. ספורט מחזק אותנו, שומר על משקל גוף מאוזן, מפחית את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, כלי דם, סרטן, פריצת דיסק בגב ועוד אבל הוא עלול גם לפצוע אותנו. זהירות.

כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים כרוכים בהוצאות עצומות וגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל 20% מהבוגרים בארצות הברית כאשר ההשפעה על אורך החיים של 8% מסובלים מתסמין כרוני היא קשה במיוחד.

כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן.