יוגה מורידה לחץ דם
יוגה מורידה לחץ דם

יוגה מורידה לחץ דם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל במחלות לב, שבץ מוחי וכשל לבבי. מלבד היתרונות הגופניים הידועים יוגה מורידה לחץ דם! כמובן שאין להסתפק רק ביוגה כדי לשפר את לחץ הדם ויש להקפיד גם על ניהול אורח חיים בריא כדי ליהנות מבריאות טובה יותר. דיסיפלינה זאת שהחלה למעשה כפילוסופייה הודית הפכה בשנים האחרונות להיות פופולארית מאוד בעולם המערבי. מדובר בשיטה שהיא הרבה יותר מפעילות גופנית.

עם זאת חשוב לציין שכמו בכול פעילות גופנית אחרת ואולי אף יותר גם בשיטה הזאת יש סיכון לפציעות. כאן באתר סקרנו מחקרים שהראו שתרגול בשיטה זאת עלול לגרום לפציעות ובחלק מהמקרים אפילו פציעות חמורת. ועל כן חשוב לגשת לאימוני אלו בצורה זהירה והדרגתית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיוגה מורידה לחץ דם – רקע

יוגה מורידה לחץ דם
יוגה מורידה לחץ דם

עם השנים מתבררים באופן מחקרי היתרונות השונים של תרגול יוגה ובכלל זה לשיפור מערכות שריר ושלד (גמישות, כוח, יציבה, שמירה על המפרקים ועל עמוד השדרה, שיפור שיווי המשקל ועוד), שיפור מצבנו הנפשי (שינה טובה יותר, רוגע, ריכוז ועוד) וכעת על פי מחקר זה ואחרים מתברר באופן שאולי יפתיע רבים יוגה מסוגלת להפחית את לחץ הדם.

לחץ הדם נמדד ביחידות של מילימטר כספית (mmHg) ומיוצג באמצעות שני מספרים. המספר הראשון מייצג את לחץ הדם הסיסטולי – הלחץ שנוצר בעורקים כאשר חדרי הלב מתכווצים והדם נדחף דרך העורקים. המספר השני מייצג את לחץ הדם הדיאסטולי – הלחץ שנוצר בעורקים במצב רפיון חדרי הלב בין פעימות הלב. האם יוגה מורידה לחץ דם? על שאלה זאת יצאו החוקרים לענות.

המחקר

עקב אחר 60 בני אדם שסבלו מלחץ דם גבוה מעט וחוץ מזה היו בריאים לחלוטין. המשתתפים חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות קבוצה אחת שגילה הממוצע היה 56 שנים, תרגלה האטה יוגה שכללה מתיחות, נשימות ומדיטציה במסגרת מוסדרת ובבית ושינתה את אורחות חייה לבריאים יותר ואילו הקבוצה השנייה שגילה הממוצע היה 52 שנים, רק שינתה את אורחות חייה אבל ללא תרגול יוגה. השינוי באורח החיים בקרב שתי הקבוצות כלל הפסקת העישון, אכילת אוכל בריא וביצוע פעילות גופנית בינונית. שאלת המחקר הייתה האם ליוגה יש אכן את היכולת להפחית את לחץ הדם?

ממצאי המחקר

לאחר 3 חודשים הקבוצה שתרגלה יוגה (קבוצת המחקר) נהנתה מירידה בלחץ הדם בעוד שבקרב קבוצת הביקורת לחץ הדם הגבוה נותר ללא שינוי משמעותי. קבוצת המחקר נהנתה מירידה של 4.5 מילימטר כספית בלחץ הדיאסטולי וירידה של 4.9 מילימטר כספית בלחץ הסיסטולי.

מסקנות החוקרים

יוגה מורידה לחץ דם! הירידה בלחץ הדם הייתה משמעותית מבחינה קלינית וזאת למרות שלכאורה מדובר בירידה קטנה בלבד. חשוב לדעת שירידה בלחץ הדם של שני מילימטר כספית מספיקה כדי להפחית את הסיכון למחלות לב ב6% ואת הסיכון לשבץ מוחי ב15% ובמחקר הזה חלה ירידה כפולה ויותר בלחץ הדם.

המלצות החוקרים

יש להמליץ לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה על תרגול יוגה כול יום למשך שעה וזאת בבנוסף לטיפים אחרים. כמו שהמחקר הדגים תרגול בשיטה זאת צפוי לשפר את הערכים של לחץ הדם ובכך למנוע גם את ההחמרה הצפויה עם השנים בלחץ הדם.

European Society of Cardiology, Dec., 2016

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • יוגה יכולה לתרום גם לבריאות הלב

  יוגה ללב בריא יותר?יוגה המתורגלת נכון ומותאמת ליכולת האישית נושאת יתרונות גופניים ונפשיים. אנשים המתרגלים יוגה משפרים את לחץ הדם,…

 • לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

  לחץ בעבודה ובריאות לקויה הולכים יד ביד. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • ספורט להפחתת לחץ נפשי

  ספורט להפחתת לחץ נפשי היא אסטרטגיה מעולה. הנזק הבריאותי הנגרם בגלל לחץ נפשי ובעיקר לחץ נפשי כרוני גורם לחוקרים לחפש…

 • קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

  השמש מפחיתה את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט. הוא יכול לטפס מבלי להזהיר או…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • אספירין למניעת מחלות לב וכלי דם

  אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון…

 • טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם

  טסתם? יתכן קריש דם בקרב רצים! ידוע שטיסות מהוות גורם סיכון להיווצרות קרישי דם ברגליים והתפתחות תסמונת מחלקת התיירים. בארצות…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…