יוגה מורידה את לחץ הדם

יוגה מורידה את לחץ הדם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יוגה מורידה את לחץ הדם. יוגה היא פעילות גופנית שהחלה למעשה כפילוסופייה הודית והפכה בשנים האחרונות להיות פופולארית מאוד בעולם המערבי. יוגה מהבחינה הזאת היא הרבה יותר מפעילות גופנית. מדובר בשיטה שמשפיעה על היכולות הגופניות של הגוף אבל גם תורמת לצד המנטלי. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל במחלות לב, שבץ מוחי וכשל לבבי. מלבד היתרונות הגופניים הידועים יוגה מורידה את לחץ הדם ובכך מגוננת על הלב ועל כלי הדם! כמובן שאין להסתפק רק ביוגה כדי לשפר את לחץ הדם ויש להקפיד גם על ניהול אורח חיים בריא כדי ליהנות מבריאות טובה יותר.

עם זאת חשוב לציין שכמו בכול פעילות גופנית אחרת ואולי אף יותר גם אימוני יוגה עלולים לגרום לפציעות. כאן באתר סקרנו מחקרים שהראו שתרגול יוגה עלול לגרום לפציעות ובחלק מהמקרים אפילו פציעות חמורת. ועל כן חשוב לגשת ליוגה בצורה זהירה והדרגתית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיוגה מורידה את לחץ הדם – רקע

יוגה מורידה את לחץ הדם
יוגה מורידה את לחץ הדם

עם השנים מתבררים באופן מחקרי היתרונות השונים של תרגול יוגה ובכלל זה לשיפור מערכות שריר ושלד (גמישות, כוח, יציבה, שמירה על המפרקים ועל עמוד השדרה, שיפור שיווי המשקל ועוד), שיפור מצבנו הנפשי (שינה טובה יותר, רוגע, ריכוז ועוד). המשמעות של שיפורים אלה היא מרחיקת לכת. כך למשל שיפור של שיווי המשקל תורם תרומה מכריעה במניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילות אלה בגיל המבוגר מהווים גורם משמעותי לשברים ולעתים גם למוות מוקדם. כעת על פי מחקר זה ואחרים מתברר באופן שאולי יפתיע רבים יוגה מסוגלת גם להפחית את לחץ הדם.

לחץ הדם נמדד ביחידות של מילימטר כספית (mmHg) ומיוצג באמצעות שני מספרים. המספר הראשון מייצג את לחץ הדם הסיסטולי – הלחץ שנוצר בעורקים כאשר חדרי הלב מתכווצים והדם נדחף דרך העורקים. המספר השני מייצג את לחץ הדם הדיאסטולי – הלחץ שנוצר בעורקים במצב רפיון חדרי הלב בין פעימות הלב. האם יוגה מורידה לחץ דם? על שאלה זאת יצאו החוקרים לענות.

המחקר

עקב אחר 60 בני אדם שסבלו מלחץ דם גבוה מעט וחוץ מזה היו בריאים לחלוטין. המשתתפים חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות קבוצה אחת שגילה הממוצע היה 56 שנים, תרגלה האטה יוגה שכללה מתיחות, נשימות ומדיטציה במסגרת מוסדרת ובבית ושינתה את אורחות חייה לבריאים יותר ואילו הקבוצה השנייה שגילה הממוצע היה 52 שנים, רק שינתה את אורחות חייה אבל ללא תרגול יוגה. השינוי באורח החיים בקרב שתי הקבוצות כלל הפסקת העישון, אכילת אוכל בריא וביצוע פעילות גופנית בינונית. שאלת המחקר הייתה האם ליוגה יש אכן את היכולת להפחית את לחץ הדם?

ממצאי המחקר

לאחר 3 חודשים הקבוצה שתרגלה יוגה (קבוצת המחקר) נהנתה מירידה בלחץ הדם בעוד שבקרב קבוצת הביקורת לחץ הדם הגבוה נותר ללא שינוי משמעותי. קבוצת המחקר נהנתה מירידה של 4.5 מילימטר כספית בלחץ הדיאסטולי וירידה של 4.9 מילימטר כספית בלחץ הסיסטולי.

מסקנות החוקרים

יוגה מורידה לחץ דם! הירידה בלחץ הדם הייתה משמעותית מבחינה קלינית וזאת למרות שלכאורה מדובר בירידה קטנה בלבד. חשוב לדעת שירידה בלחץ הדם של שני מילימטר כספית מספיקה כדי להפחית את הסיכון למחלות לב ב6% ואת הסיכון לשבץ מוחי ב15% ובמחקר הזה חלה ירידה כפולה ויותר בלחץ הדם.

המלצות החוקרים

יש להמליץ לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה על תרגול יוגה כול יום למשך שעה וזאת בבנוסף לטיפים אחרים. כמו שהמחקר הדגים תרגול בשיטה זאת צפוי לשפר את הערכים של לחץ הדם ובכך למנוע גם את ההחמרה הצפויה עם השנים בלחץ הדם.

European Society of Cardiology, Dec. 2016

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים