חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות! על פי הנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי כול שנה נהרגים ברחבי העולם מתאונות דרכים מעל מיליון בני אדם. הנתונים לגבי הפצועים ברחבי העולם כתוצאה מתאונות הדרכים מזעזעים לא פחות ונאמדים ביותר מ 30 מיליוני בני אדם. גם העליות הכלכליות העולמיות של תאונות הדרכים הנאמדות ב- 600 מיליארדי דולרים כול שנה מהווים נתון מדיר שינה.מה גורם לתאונות הדרכים? ישנם שלושה גורמים עיקריים לתאונות דרכים: הגורם הראשון הוא הגורם המכני המתייחס למצב כלי הרכב ולתקלות שהתרחשו בו וגרמו לתאונה. הגורם השני הוא הגורם התשתיתי המתייחס לאיכות הכביש, מפגעים על הכביש ורמת התחזוקה של הכביש.

הגורם השלישי הוא הגורם האנושי. הגורם האנושי הוא קרוב לוודאי הגורם העיקרי לתאונות דרכים. תחת הסעיף הזה תמצאו את הסיבות לרוב תאונות הדרכים ובכלל זה בין היתר עייפות מחוסר שינה. ובכן לא מפתיע לדעת שיש קשר בין שינה לבין הסיכון להיות מעורב בתאונות. חוסר בשעות שינה מעלה את הסיכון לחלות במגוון גדול של מחלות ובכלל זה מחלות קטלניות כמו מחלות לב, סרטן וסוכרת נקשר מחקרית לאנשים שסובלים מחוסר שינה כרוני. על פי המחקר המסוקר כאן חוסר שינה מעלה גם את הסיכון להיות מעורב בתאונות דרכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןחוסר שינה והסיכון לתאונות – רקע

חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות
חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

כאמור תאונות דרכים מתרחשות בגלל בעיות של תשתית, ליקויים במכונית ובעיקר בגלל הגורם האנושי. מצבו האדם היושב אחרי ההגה והאופן שבו הוא נוהג קובעים את הסיכוי לתאונות דרכים. האם הנהג מרוכז בכביש, האם הנהג מציית לתמררורים ולרמזורים? האם הנהג שתה לשוכרה לפני שהחל לנהוג? האם הנהג כותב מסרון תוך כדי נהיגה? האם הנהג צבר מספיק שעות שינה הלילה?

למרות שההשפעה של חוסר שינה על איכות הנהיגה ומעורבות בתאונות דרכים ידועה מזה זמן רב, המחקר הנוכחי הנו הראשון שבודק ומכמת את ההשפעה של חוסר שינה על הנהיגה. לטענת החוקרים לא כולם נוהגים תחת השפעה של אלכוהול או מסמסים תוך כדי נהיגה אבל כולם מתעייפים מתישהו ולפעמים גם נוהגים במצב של עייפות. המלצות של הארגון האמריקאי לשינה כוללות 7 – 9 שעות שינה למבוגר בכול לילה ילדים ובני נוער נזקקים ליותר מכך. חוסר שינה מפחית את זמן התגובה, מפחית את דיוק התגובה וגורם לאובדן תשומת לב תכופים וארוכים.

המחקר הנוכחי מאשר את הקשר שבין חוסר שינה לתאונות דרכים. כאשר אנו לא ישנים מספיק הערנות שלנו פוחתת והתוצאה סיכון גבוה יותר להיות מעורב בתאונת דרכים. החוקרים מצאו שגם חוסר של שעת שינה אחת או שתיים מכפיל את הסיכון שלכם להיות מעורבים בתאונת דרכים ביום למחרת. כאשר אנו נוהגים לאחר שישנו רק 4 או 5 אנו מכפילים פי 4 את הסיכון הזה. אותם חוקרים מצאו גם שההשפעה על הנהיגה לאחר שאבדנו שעת שינה אחת בלילה דומה להשפעה על הנהיגה שיש לשתיית אלכוהול.

המחקר

איגוד AAA לבטיחות בדרכים האמריקאית בחנה נתונים שנאספו משאלונים שערכה האגודה הלאומית לנהיגה בטוחה (NHTSA). הנתונים מייצגים מדגם של 4,600 דוחות משטרה שעוסקות בתאונות דרכים משמעותיות עם פגיעות גוף בין חודש יולי 2005 לחודש דצמבר 2007. חוקרים מנוסים באתר התאונה בדקו את הגורמים לתאונה וגם את הרגלי השינה של הנהג, שינוי בהרגלי השינה, מספר השעות שישן ב24 שעות האחרונות שלפני התאונה.

ממצאי המחקר

יש קשר ברור בין חוסר שינה לבין מעורבות בתאונות דרכים. נהיגה לאחר שישנתם 4 או פחות מ4 שעות השינה מעלה פי 11.5 את הסיכון שלכם להיות מעורבים בתאונת דרכים. נתון מעניין נוסף: הנהגים הצעירים יותר והמבוגרים היותר היו נתונים להשפעה הכי חזקה של חוסר שינה על נהיגתם.

מסקנות החוקרים

השינה נמצאת לעיתים קרובות מידי נמוך מאוד ברשימת העדפות שלנו. הכניסו מספיק שעות שינה ללוח הזמנים שלכם כדי להגן על עצמכם ועל יקירכם. חוסר שינה שלכם מסכן גם נהגים אחרים על הכביש.

Dec. 2016, AAA Foundation for Traffic Safety

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור