דלקת בצוואר
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים יכולים להופיע גם בגלל נזקי חבלה כמו בצליפת שוט וגם בגלל חולי כגון דלקת פרקים ניוונית. מודעות למטלות הנדרשות ולעומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי יוצרות הערכה לעצם העובדה שלמרות הכול הצוואר שלנו ממשיך לעמוד במשימותיו עם יחסית מעט פציעות וכאבים.

כאבים בצוואר יכולים להתפתח על רקע של נזקים לכול אחת מהרקמות בצוואר כולל נזק לשרירים, גידים ורצועות, נזק למפרקי החוליות בצוואר, נזק לדיסק הבין חולייתי שעלולים לגרום למיחושי צוואר ולמגבלות תנועה ובמידה והדיסק הניזוק יוצר לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, חולשה ופגיעה בהחזר גידי. אבחון וטפול בכאבים בצוואר בהקדם האפשרי עשוי למנוע התפתחות בעיות כרוניות בצוואר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בצוואר – רקע

כאבים בצוואר עלולים לבוא לידי ביטוי בעמוד השדרה הצווארי וברקמות השונות המתפקדות בסביבתו. הגורמים לכאבים הללו יהיו לרוב עומסים חוזרניים על הצוואר הנובעים מיציבה לקויה או מפעולות חוזרניות אחרות. גורמים נוספים כוללים חבלה (צליפת שוט) ומגוון רחב של מחלות שתוקפות גם את עמוד השדרה הצווארי. מגוון התסמינים והסימנים שנלווים למיחושים בצוואר משתנים בהתאם לסוג הנזק, מיקומו וחומרתו. תסמינים וסימנים הנגרמים בעקבות ספונדילוזיס צווארי ללא מעורבות של רקמה עצבית יכללו, מלבד כאבים בצוואר המחריפים עם ביצוע תנועות, גם נוקשות צווארית, מגבלות בטווחי התנועה ויתכן גם מיחושים בראש ובשכמות. 

כאשר הנזקים כוללים בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק או זיזים גרמיים אשר לוחצים על חוט השדרה או על שורשי העצבים הבוקעים ממנו התסמינים והסימנים יכללו הקרנות כאב במורד היד או הידיים, מוגבלות תנועתית, נימול ושינויים תחושתיים אחרים לאורך המסלול של העצב המעורב, חולשה של השרירים שמקבלים את העצבוב שלהם מהעצב המעורב, ירידה בהחזר גידי (רפלקס), החזקת הראש באופן נטוי ועוד.  להלן תסמונות כאב שכיחות בצוואר:

דלקות שכיחות בצוואר

מתיחה של שריר בצוואר

צליפת שוט

מתיחה של שריר בצוואר (Cervical Strain) היא הגורם השכיח ביותר לכאבי צוואר. השרירים שנפצעים הם השרירים זוקפי עמוד השדרה הצווארי והשרירים האחרים הפועלים בסמיכות לו. הגורמים העיקריים למתיחת שריר בצוואר היא ביצוע “תנועה לא טובה” או צליפת שוט בתאונת דרכים. ברוב הכריע של המקרים הכאבים הנובעים ממתיחה קלה של שרירים בצוואר יחלפו תוך ימים אחדים עם מנוחה בלבד. המקרים הקשים יותר יחלפו בתוך 4-6 שבועות עם טיפול שמרני בלבד. 

אבחון וטיפול

בבדיקה רגישות וכאבים מקומיים בצוואר. פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים. אבחון של מתיחה של שריר בצוואר מתבצע במרפאה. לא נדרשים אמצעים מיוחדים או בדיקות מיוחדות. הטיפול הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת.

דלקת פרקים ניוונית בצוואר

דלקת פרקים ניוונית בצוואר (Cervical Spondylosis) היא מחלה שכיחה נוספת הפוגעת במפרקי עמוד השדרה הצווארי וגורמת לכאבים בצוואר ומגבלות תנועה. ברוב המקרים הפגיעה תתמקד בחוליות הצוואריות החמישית והשישית (C5-6) ובחוליות הצוואריות השישית והשביעית (C6-7). הסימנים והתסמינים יכללו לרוב כאבים בצוואר ומגבלות תנועה. סיבוכים אפשריים של מחלה זאת כוללים לחץ על שורש עצב צווארי ודלקת רדיקולארית צווארית (Cervical Radiculopathy) ולעתים לחץ על חוט השדרה הצווארי ומיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy). במקרים הללו יהיו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחון וטיפול

בבדיקה נזהה אזורים כואבים בצוואר, נקודות הדק והתכווצות שרירים, פגיעה בטווחי תנועה. צילום רנטגן ייתן לנו מידע על גובה הדיסק, על לורדוזיס הצווארי, תזוזה אפשרית של חוליות, נזקים חבלה, התפתחות זיזים גרמיים (Osteophyte) ועוד. דימות CT טוב יותר כדי לבחון את החלקים הגרמיים של עמוד השדרה כולל זיהוי הזיזים הגרמיים. הטיפול בבעיה זאת הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת. 

דלקת בפרקי השטחה בצוואר

דלקת בפרקי שטחה צוואריים (Cervical facet syndrome) מהווה גורם שכיח לכאבים בצוואר. במקרה הזה מתפתחים שינויים ניווניים כולל פגיעה בסחוסים של מפרקי השטחה בצוואר. החולה מתלונן על כאבים בצוואר שעלולים להקרין לגב העליון ולצוואר ועל מגבלות תנועה. לעתים יתלוו לכאבים הללו גם כאבי ראש. הכאבים אינם תחומים לדרמטום מסוים שכן אינם נגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מסוים. לעתים נגלה גם היסטוריה של צליפת שוט.

אבחון וטיפול

בבדיקה נגלה רגישות וכאב למגע ומישוש של מפרקי השטחה ושל השרירים בעמוד השדרה הצווארי. נזהה פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר וכאבים במצב של פשיטה וביצוע תנועה סיבובית של הצוואר. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים צילום רנטגן ידגים היצרות של הרווח בין החוליות ועקב כך גם היצרות של הנקב הבין חולייתי (Intervertebral foramina) זיזים גרמיים (Osteophytes) ושינויים ניווניים נוספים. הטיפול בבעיה זאת הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת.

טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף (Spasmodic torticollis) הוא מצב שבו הצוואר מתעוות ומוטה בגלל כאב חריף. החלק העליון של הראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לצד השני. טורטיקוליס חריף עוויתי מתפתח בעקבות פציעה של שרירים או חוליות בצוואר וזאת בניגוד לטורטיקוליס מולד שעמו נולדים תינוקות הנובע מליקוי מולד בשריר בצוואר. התלונות של החולה יכללו כאבים חריפים מאוד וקושי רב בביצוע תנועות הנוגדות את הכיוון שבו הצוואר נמצא. יתכנו כאבי ראש.

אבחון וטיפול

בבדיקה נזהה צוואר מוטה ומסובב קמעה לצד אחד. הצד שאליו הצוואר מכופף ו/או מסובב הוא הצד עם הכיווץ השרירי הקשה. מישוש של השרירים בצד המכווץ יגרמו לכאבים חריפים. נזהה כתף אחת גבוהה מהכתף השנייה. התנגדות להזיז את הצוואר. ללא סימנים ותסמינים עצביים. אין צורך בבדיקות מעבדה או בדיקות דימות כדי לאבחן את הבעיה. הטיפול הוא שמרני. כירופרקט יכול לעזור בריפוי מהיר של הבעיה.

לחץ על שורש עצב צווארי

לחץ על שורש עצב צווארי או דלקת רדיקולארית צווארית (Cervical Radiculopathy) עלולים להתפתח ממגוון סיבות כולל כפי שתואר בגלל שינויים ניווניים בחוליות עמוד השדרה הצווארי ובדיסקים הבין חולייתיים. הסימנים והתסמינים הקלסיים שנוצרים בגין לחץ על שורש עצב צווארי כוללים כאבי צוואר עם הקרנות כאב ליד, שינויים תחושתיים בדרמטום מסוים (Dermatomal pattern) וחולשה שרירים אפשרית בגפה העליונה במיוטום מסוים (Myotomal pattern). בדיקות חיוביות לזיהוי לחץ על שורש עצב צווארי.

שינויים ניווניים בחוליות גורמים להיצרות המרווחים הבין חולייתיים ושל הנקבים (Intervertebral Foramina) שדרכם עוברים שורשי העצבים ועלולים אף לגרם להיצרות תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה. שינויים ניווניים בדיסקים הבין חולייתיים גורמים לקריסה איטית של הדיסק ולהתפתחות מצב הקרוי בלט דיסק. על הציר של הזמן ועם ריבוי העומסים בלט הדיסק הופך באופן הדרגתי לבקע ולפריצת דיסק. הדיסק ששינה כעת את מיקומו האנטומי עלול להפעיל לחץ על אחד משורשי העצבים או אפילו על חוט השדרה.

אבחון וטיפול

יש לשלול מעורבות של הכתף ושל לכידה של עצבים פריפריים אחרים כולל תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הקרפלית. דימות MRI היא הבדיקה המועדפת. מדובר בבדיקה שאינה חודרנית או כרוכה בקרינה. זוהי בדיקה מדויקת המדגימה היטב את הנזקים לדיסק הבין חולייתי ואת הלחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים. גם צילומי רנטגן, CT ומיאלוגרפיה (Myelography) – הדמיה של עמוד וחוט השדרה שמתבצעת עם חומר ניגודי עשויים להועיל. הטיפול המועדף הוא שמרני. כירופרקטיקה יכולה לעזור.

מיאלופתיה צווארית

לחץ על חוט השדרה הצווארי או מיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy) עלול לגרום לשיבושים בדפוסי ההליכה ובתפקודי הגפה העליונה כולל ביצוע פעולות עדינות עם השרירים הפנימיים של כף היד (Hand Intrinsics) כגון לכפתר כפתורים, כתיבה, אחיזה בחפצים. אובדן שיווי משקל, חולשה ושיבוש , נימול בגפה העליונה והתחתונה ובשלבים מתקדמים גם אובדן שליטה על הסוגרים. 

אבחון וטיפול 

בבדיקה נזהה שיבושים בהליכה, חולשה קלה בגפיים, טונוס מוגבר בשרירים, החזרים גידיים מוגברים (hyperreflexia) של הגפיים התחתונות עם לעתים סדרה של התכווצויות שרירים לא רצוניות הקרויה קלונוס (clonus) המתרחשת לרוב בגלל נזק לתאי עצב מוטוריים עליונים. החזר בבינסקי (Babinski reflex) חיובי (מתיחת הבוהן בכף הרגל כלפי מעלה בתגובה לליטוף). דימות מועדף הוא MRI של הצוואר שמדגים היטב את תעלת השדרה הצווארית ואת הגורמים הלוחצים על חוט השדרה. בדיקות מועילות נוספות כוללות צילום רנטגן, CT או מיאלוגרפיה (Myelography). הטיפול המועדף במצב הזה הוא כירורגי. 

מאמר הבא: אבחון וטיפול בכאבי צוואר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן