דלקת בצוואר מה גורם לה
דלקת בצוואר מה גורם לה

דלקת בצוואר מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בצוואר מה גורם לה?  כאבים בצוואר וסימנים ותסמינים נלווים אחרים שמקורם בהתפתחות דלקת בעמוד השדרה הצווארי מהווים תלונה שכיחה ביותר. דלקת בצוואר יכולה להתפתח בגלל נזק באחת או יותר מהרקמות בצוואר כולל בין היתר שרירים, גידים, רצועות, מפרקי החוליות בצוואר, דיסק הבין חולייתי ועוד. הסימנים והתסמינים בגין נזקים אלו יכללו לרוב כאבי צוואר, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. במידה והדיסק הבין חולייתי הניזוק יוצר לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה אז יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, חולשה ופגיעה בהחזרי הגידים.

הגורמים לנזקים הללו הם בעיקר עומסי היתר המוטלים הצוואר בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים וביצוע מגוון תנועות רחב. דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים יכולים להופיע גם בגלל נזקי חבלה כמו בצליפת שוט וגם בגלל נזקי מחלות כגון דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. מודעות למטלות הנדרשות ולעומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי יוצרות הערכה לעצם העובדה שלמרות הכול הצוואר שלנו ממשיך לעמוד במשימותיו עם יחסית מעט פציעות וכאבים. אבחון וטפול בכאבים בצוואר בהקדם האפשרי עשוי למנוע התפתחות בעיות כרוניות בצוואר. בכל מקרה של דלקת בצוואר – מה גורם לה צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לכירופרקט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בצוואר מה גורם לה – רקע

דלקת בצוואר היא תופעה שכיחה הנגרמת בגלל נזק לצוואר ו/או לרקמות השונות המתפקדות בסביבתו. הגורמים לכאבים הללו יהיו לרוב עומסים חוזרניים על הצוואר הנובעים מיציבה לקויה או מפעולות חוזרניות אחרות. גורמים נוספים כוללים חבלה (צליפת שוט) ומגוון רחב של מחלות שתוקפות גם את עמוד השדרה הצווארי. מגוון התסמינים והסימנים שנלווים למיחושים בצוואר משתנים בהתאם לסוג הנזק, מיקומו וחומרתו.

מגוון רחב של דלקות ותסמונות כאב עלולים להיות הגורם לנזקים הללו ברקמות הצוואר ולהתפתחות הסימנים והתסמינים האופייניים. לכל דלקת יש את הסימנים והתסמינים שלה. כך למשל סימנים ותסמינים הנגרמים בעקבות דלקת פרקים ניוונית בצוואר ללא מעורבות של רקמה עצבית יכללו, מלבד כאבים בצוואר המחריפים עם ביצוע תנועות, גם נוקשות צווארית, מגבלות בטווחי התנועה ויתכן גם מיחושים בראש ובשכמות.  הסימנים והתסמינים הנובעים מבלט או פריצת דיסק בצוואר היוצרים לחץ על חוט השדרה או על שורשי עצבים הבוקעים ממנו יהיו שונים בחלקם ויכללו הקרנות כאב במורד היד או הידיים, מוגבלות תנועתית, נימול ושינויים תחושתיים אחרים לאורך המסלול של העצב המעורב, חולשה של השרירים שמקבלים את העצבוב שלהם מהעצב המעורב, ירידה בהחזר גידי (רפלקס), החזקת הראש באופן נטוי ועוד.

דלקות שכיחות בצוואר

מתיחה של שריר בצוואר

צליפת שוט
צליפת שוט

מתיחה של שריר בצוואר (Cervical Strain) היא הגורם השכיח ביותר לכאבי צוואר. השרירים שנפצעים הם השרירים זוקפי עמוד השדרה הצווארי והשרירים האחרים הפועלים בסמיכות לו. הגורמים העיקריים למתיחת שריר בצוואר היא ביצוע “תנועה לא טובה” או צליפת שוט בתאונת דרכים. ברוב הכריע של המקרים הכאבים הנובעים ממתיחה קלה של שרירים בצוואר יחלפו תוך ימים אחדים עם מנוחה בלבד. המקרים הקשים יותר יחלפו בתוך 4-6 שבועות עם טיפול שמרני בלבד.

אבחון וטיפול

בבדיקה רגישות וכאבים מקומיים בצוואר. פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים. אבחון של מתיחה של שריר בצוואר מתבצע במרפאה. לא נדרשים אמצעים מיוחדים או בדיקות מיוחדות. הטיפול הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת.

דלקת פרקים ניוונית בצוואר

דלקת פרקים ניוונית בצוואר (Cervical Spondylosis) היא מחלה שכיחה נוספת הפוגעת במפרקי עמוד השדרה הצווארי וגורמת לכאבים בצוואר ומגבלות תנועה. ברוב המקרים הפגיעה תתמקד בחוליות הצוואריות החמישית והשישית (C5-6) ובחוליות הצוואריות השישית והשביעית (C6-7). הסימנים והתסמינים יכללו לרוב כאבים בצוואר ומגבלות תנועה. סיבוכים אפשריים של מחלה זאת כוללים לחץ על שורש עצב צווארי ודלקת רדיקולרית צווארית (Cervical Radiculopathy) ולעתים לחץ על חוט השדרה הצווארי והתפתחות מיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy). במקרים הללו יהיו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחון וטיפול

בבדיקה נזהה אזורים כואבים בצוואר, נקודות הדק והתכווצות שרירים, פגיעה בטווחי תנועה. צילום רנטגן ייתן לנו מידע על גובה הדיסק, על לורדוזיס הצווארי, תזוזה אפשרית של חוליות, נזקים חבלה, התפתחות זיזים גרמיים (Osteophyte) ועוד. דימות CT טוב יותר כדי לבחון את החלקים הגרמיים של עמוד השדרה כולל זיהוי הזיזים הגרמיים. הטיפול בבעיה זאת הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת.

דלקת בפרקי השטחה בצוואר

דלקת בפרקי שטחה צוואריים (Cervical facet syndrome) מהווה גורם שכיח לכאבים בצוואר. במקרה הזה מתפתחים שינויים ניווניים כולל פגיעה בסחוסים של מפרקי השטחה בצוואר. החולה מתלונן על כאבים בצוואר שעלולים להקרין לגב העליון ולצוואר ועל מגבלות תנועה. לעתים יתלוו לכאבים הללו גם כאבי ראש. הכאבים אינם תחומים לדרמטום מסוים שכן אינם נגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מסוים. לעתים נגלה גם היסטוריה של צליפת שוט.

אבחון וטיפול

בבדיקה נגלה רגישות וכאב למגע ומישוש של מפרקי השטחה ושל השרירים בעמוד השדרה הצווארי. נזהה פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר וכאבים במצב של פשיטה וביצוע תנועה סיבובית של הצוואר. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים צילום רנטגן ידגים היצרות של הרווח בין החוליות ועקב כך גם היצרות של הנקב הבין חולייתי (Intervertebral foramina) זיזים גרמיים (Osteophytes) ושינויים ניווניים נוספים. הטיפול בבעיה זאת הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת.

טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף (Spasmodic torticollis) הוא מצב שבו הצוואר מתעוות ומוטה בגלל כאב חריף. החלק העליון של הראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לצד השני. טורטיקוליס חריף עוויתי מתפתח בעקבות פציעה של שרירים או חוליות בצוואר וזאת בניגוד לטורטיקוליס מולד שעמו נולדים תינוקות הנובע מליקוי מולד בשריר בצוואר. התלונות של החולה יכללו כאבים חריפים מאוד וקושי רב בביצוע תנועות הנוגדות את הכיוון שבו הצוואר נמצא. יתכנו כאבי ראש.

אבחון וטיפול

בבדיקה נזהה צוואר מוטה ומסובב קמעה לצד אחד. הצד שאליו הצוואר מכופף ו/או מסובב הוא הצד עם הכיווץ השרירי הקשה. מישוש של השרירים בצד המכווץ יגרמו לכאבים חריפים. נזהה כתף אחת גבוהה מהכתף השנייה. התנגדות להזיז את הצוואר. ללא סימנים ותסמינים עצביים. אין צורך בבדיקות מעבדה או בדיקות דימות כדי לאבחן את הבעיה. הטיפול הוא שמרני. כירופרקט יכול לעזור בריפוי מהיר של הבעיה.

לחץ על שורש עצב צווארי

לחץ על שורש עצב צווארי או דלקת רדיקולרית צווארית (Cervical Radiculopathy) עלולים להתפתח ממגוון סיבות כולל כפי שתואר בגלל שינויים ניווניים בחוליות עמוד השדרה הצווארי ובדיסקים הבין חולייתיים. הסימנים והתסמינים הקלסיים שנוצרים בגין לחץ על שורש עצב צווארי כוללים כאבי צוואר עם הקרנות כאב ליד, שינויים תחושתיים בדרמטום מסוים (Dermatomal pattern) וחולשה שרירים אפשרית בגפה העליונה במיוטום מסוים (Myotomal pattern). בדיקות חיוביות לזיהוי לחץ על שורש עצב צווארי.

דלקת בצוואר מה גורם לה
דלקת בצוואר מה גורם לה

שינויים ניווניים בחוליות גורמים להיצרות המרווחים הבין חולייתיים ושל הנקבים (Intervertebral Foramina) שדרכם עוברים שורשי העצבים ועלולים אף לגרם להיצרות תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה. שינויים ניווניים בדיסקים הבין חולייתיים גורמים לקריסה אטית של הדיסק ולהתפתחות מצב הקרוי בלט דיסק. על הציר של הזמן ועם ריבוי העומסים בלט הדיסק הופך באופן הדרגתי לבקע ולפריצת דיסק. הדיסק ששינה כעת את מיקומו האנטומי עלול להפעיל לחץ על אחד משורשי העצבים או אפילו על חוט השדרה.

אבחון וטיפול

יש לשלול מעורבות של הכתף ושל לכידה של עצבים פריפריים אחרים כולל תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הקרפלית. דימות MRI היא הבדיקה המועדפת. מדובר בבדיקה שאינה חודרנית או כרוכה בקרינה. זוהי בדיקה מדויקת המדגימה היטב את הנזקים לדיסק הבין חולייתי ואת הלחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים. גם צילומי רנטגן, CT מיאלוגרפיה (Myelography) – הדמיה של עמוד וחוט השדרה שמתבצעת עם חומר ניגודי עשויים להועיל. הטיפול המועדף הוא שמרני. כירופרקטיקה יכולה לעזור.

מיאלופתיה צווארית

לחץ על חוט השדרה הצווארי או מיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy) עלול לגרום לשיבושים בדפוסי ההליכה ובתפקודי הגפה העליונה כולל ביצוע פעולות עדינות עם השרירים הפנימיים של כף היד (Hand Intrinsics) כגון לכפתר כפתורים, כתיבה, אחיזה בחפצים. אובדן שיווי משקל, חולשה ושיבוש , נימול בגפה העליונה והתחתונה ובשלבים מתקדמים גם אובדן שליטה על הסוגרים.

אבחון וטיפול

בבדיקה נזהה סימנים ותסמינים הנובעים נזק לתאי עצב מוטוריים עליונים כולל: שיבושים בהליכה, חולשה קלה בגפיים, טונוס מוגבר בשרירים, החזרי גידים מוגברים (hyperreflexia) של הגפיים התחתונות, סדרה של התכווצויות שרירים מהירות ולא רצוניות הקרויה קלונוס (clonus) בתגובה למתיחת השריר, החזר בבינסקי (Babinski reflex) חיובי (מתיחת הבוהן בכף הרגל כלפי מעלה בתגובה לליטוף).

דימות מועדף הוא MRI של הצוואר שמדגים היטב את תעלת השדרה הצווארית ואת הגורמים הלוחצים על חוט השדרה. בדיקות מועילות נוספות כוללות צילום רנטגן, CT או מיאלוגרפיה (Myelography). הטיפול המועדף במצב הזה הוא כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן