כאבים בצוואר – כירופרקט יעיל יותר

כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

כאבים בצוואר – כירופרקט יעיל יותר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים המוצע לכאבים בצוואר הוא עצום ועלול אף לבלבל. על פי מחקר חדש יש להעדיף טיפול על ידי כירופרקט ו/או טיפול באמצעות פעילות גופנית על פני טיפול תרופתי. עוד נציין שעקב היעילות של הטיפול הכירופרקטי בהשוואה לשיטות טיפול אחרות הרי שגם העלות של הטיפול הכירופרקטי היא הוגנת.

כאבים בצוואר או סביב הצוואר מהווים בעיה שכיחה ביותר. גורמים אפשריים לכאבים הללו הם רבים ומגוונים. בין יתר הגורמים נמנה ניוון, בלט או פריצת דיסק, צליפת שוט, דלקת פרקים שגרונית ועוד. סובלים מכאבי צוואר? בוחנים את אפשרויות הטיפול העומדות בפניכם?

קחו בחשבון את ממצאי המחקר הנוכחי:

 • כירופרקטיקה או תרגילי ספורט היא הדרך היעילה ביותר להתמודדות עם כאבי צוואר
 • טיפול תרופתי בכאבי צוואר יעיל פחות מכירופרקטיקה ומתרגילי ספורט

לסיכום, כאבים בצוואר- כירופרקט יעיל יותר! עוד נציין שפעילות גופנית, ארגונומיה נכונה ויציבה תקינה הם אבני דרך במניעת כאבים בצוואר.

כאבים בצוואר – כירופרקט יעיל יותר – רקע

דלקת וכאב בצוואר היא הפרעת שרירים ושלד נפוצה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. שכיחות כאבי צוואר משתנה בהתאם לאוכלוסייה ולאופן שבו מגדירים את הכאב. ההערכה היא שכ-10% עד 20% מהמבוגרים חווים כאבי צוואר בכל זמן נתון. כאבי צוואר יכולים להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים והפרודוקטיביות של אנשים, כמו גם על מערכת הבריאות הלאומית והחברה. גורמי הסיכון לכאבי צוואר הם רב-גורמיים וכוללים:

 • גורמים אישיים, פיזיים, פסיכו-סוציאליים ותעסוקתיים

חלק מגורמי הסיכון הנפוצים ביותר הם:

 • גיל, מין, גנטיקה, יציבה, מתח, עישון וגורמים הקשורים לעבודה כגון מצבים ארגונומיים, דרישות פיזיות ודרישות פסיכו-סוציאליות.

מניעה וניהול של כאבי צוואר צריכים להתייחס לגורמי סיכון אלה ולשאוף להפחית את ההשפעות השליליות שלהם.

הטיפול בכאבי צוואר תלוי בגורם, חומרתם, משך הזמן וההשפעה של הכאב. הגורמים השכיחים ביותר לכאבי צוואר הם מכניים או לא ספציפיים, כלומר אין פתולוגיה או פציעה הניתנים לזיהוי. במקרים אלה, הטיפול בכאבי צוואר כרוך בדרך כלל בטיפולים שמרניים כגון:

 • חינוך, טיפול עצמי, פעילות גופנית, טיפול ידני, תרופות והתערבויות פסיכולוגיות

טיפולים אלה מבוססים על עקרונות של פרקטיקה מבוססת ראיות וטיפול ממוקד מטופל ויש להתאים אותם לצרכים ולהעדפות האישיים של כל מטופל.

טיפול מקובל בכאבי צוואר

כאבי צוואר הם מחלה נפוצה שמשפיעה על איכות החיים והפעילות היומיומית של רבים. על פי הערכות כאבים מסוג פוגעים ב70% מבני האדם בשלב כלשהו בחייהם. כאב צווארי על רקע מכני הוא גורם מרכזי בהפרעה זאת. גורמים אפשריים לכאבי צוואר כוללים:

 • יציבה לקויה, מתח שרירים, פציעה, דלקת פרקים ניוונית, זיהום, סרטן ועוד

למרבה המזל, ישנן מספר אפשרויות טיפול זמינות עבור כאבי צוואר, בהתאם לסיבה ולחומרת התסמינים. עם זאת יש מעט ידע על מה יעיל ומה אינו יעיל ומה עלול להזיק. חלק מאפשרויות הטיפול הנפוצות ביותר לכאבי צוואר הן:

טיפול תרופתי

ניתן להפחית כאב ודלקת בצוואר באמצעות:

 • תרופות ללא מרשם (OTC) כגון פרצטמול (אקמול)
 • או תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) כמו איבופרופן (אדוויל) או נפרוקסן (Aleve)
 • תרופות מרשם כגון אופיואידים או מרפי שרירים. עשויות להועיל לכאבי צוואר חמורים או כרוניים שאינם מגיבים לתרופות ללא מרשם.

עם זאת, תרופות אלה יש תופעות לוואי פוטנציאליות וסיכונים של התמכרות או מנת יתר, ולכן יש להשתמש בהם בזהירות תחת פיקוח רפואי.

טיפול כירופרקטי

כירופרקטיקה כוללת מניפולציה של עמוד השדרה ומפרקים אחרים. אלה משפרים מיקום ותנועה של החוליות ומקלים על הכאב. כירופרקט גם עושה שימוש:

 • בתרגילים, מתיחות, עיסוי, חום, קור או גירוי חשמלי כדי לשפר את התפקוד והניידות של הצוואר.
 • חיזוק השרירים התומכים בצוואר
 • , שיפור היציבה

טיפול כירופרקטי יכול לעזור להקל על כאבי צוואר ונוקשות על ידי שיפור זרימת הדם ותפקוד העצבים באזור הצוואר.

עיסוי

טיפול עיסוי הוא צורה של רפואה אלטרנטיבית הכוללת לישה ושפשוף של השרירים והרקמות הרכות בצוואר. טיפול עיסוי יכול לעזור להרפות שרירים מתוחים, לשפר את זרימת הדם, ולהפחית מתח וכאב בצוואר.

תרופות ביתיות

כמה תרופות בית פשוטות יכולות לעזור ולהקל על כאבי צוואר ולהפחית את אי הנוחות. אלה כוללים הנחת קומפרסים של קרח או חום על האזור הפגוע בצוואר. הימנעות מפעילויות המאמצות את הצוואר, ותרגול יציבה טובה וארגונומיה בעת עבודה או שימוש במכשירים.

טיפול כירופרקטי בכאבי צוואר

על פי הנחיות מבוססות ראיות, טיפול כירופרקטי יעיל הן לכאבי צוואר חריפים והן כרוניים. אחת השיטות הפופולריות לטפל בכאבי צוואר היא באמצעות מניפולציה של החולייה המעורבת בעמוד השדרה הצווארי. רובן הכריע של המניפולציות או כוונוני החוליות מתבצעות על ידי כירופרקט. גם תרגילים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של הצוואר ותפקוד הרקמות סביבו ניתנים באופן שגרתי במצבים של כאבים בצוואר. כמובן שלחולים אלה עם כאבי צוואר מוצע גם טיפול תרופתי הניתן על ידי רופאים ואורתופדים. ניתן לשלב את הטיפול הכירופרקטי עם התערבויות אחרות, כגון:

 • עיסוי
 • פעילות גופנית
 • תרופות כאלה ואחרות ועוד

אם אתם סובלים מכאבי צוואר, תוכלו להפיק תועלת מטיפול כירופרקטי. טיפול זה כולל מניפולציה של עמוד השדרה ומפרקים אחרים כדי לשפר את המיקום והתפקוד שלהם. הטיפול הכירופרקטי יכול לעזור להקל על כאבי צוואר על ידי:

 • הפחתת דלקת
 • שיפור זרימת הדם
 • שיקום הניידות
 • והפחתת כיווץ השרירים

חשוב ליידע את הכירופרקט שלכם על כל מצב רפואי ממנו אתם סובלים או כל טיפול תרופתי שהתחלתם. כמו כן, עליכם לעקוב בקפידה אחר ההוראות וההמלצות של הכירופרקט. טיפול כירופרקטי יכול להיות אופציה בטוחה ויעילה להקלה על כאבי צוואר, אך הוא צריך להיעשות על ידי מטפל מוסמך ומנוסה שיכול להתאים את הטיפול לצרכים ולמטרות הספציפיות שלך.

שלושת דרכי הטיפול בכאבי צוואר נבדקו במחקר הנסקר כאן:

 • מניפולציה של החוליות בצוואר
 • תרגילי ספורט
 • וטיפול תרופתי

המחקר הראה שהטיפול התרופתי בכאבי הצוואר פחות יעיל מהטיפול הכירופרקטי או מהטיפול באמצעות תרגילי ספורט. עוד טוענים החוקרים שתופעות הלוואי הנגרמות בגין טיפולים כירופרקטים או בגלל פעילות גופנית הם זמניים. לעומת זאת לטענת החוקרים תופעות הלוואי הנגרמות בגלל שימוש תרופתי חמורות יותר.

המחקר

מטרת המחקר הייתה לקבוע מהו הטיפול היעיל במצב של כאבים בצוואר. החוקרים בחנו את היעילות של טיפולים שונים בכאבי צוואר ובכלל זה:

 • מניפולציה צווארית
 • טיפול תרופתי
 • הנחיות לביצוע תרגילי ספורט בבית

לשם כך עקבו החוקרים במשך 3 חודשים אחר 272 חולים עם כאבי צוואר שחולקו לשלוש קבוצות. קבוצה אחת טופלה על ידי כירופרקט, קבוצה שנייה טופלה באמצעות תרופות נוגדות דלקת ו/או תרופות נרקוטיות וקבוצה שלישית הונחתה לבצע תרגילי ספורט עדינים.

ממצאי המחקר

כאבים בצוואר - כירופרקט יעיל יותר
כאבים בצוואר – כירופרקט יעיל יותר

כאבי צוואר מגיבים טוב יותר לטיפולי כירופרקטיקה ותרגילי ספורט מאשר לתרופות. לאחר 12 שבועות דיווחו על שיפור של לפחות 75% מעוצמת הכאבים:

 • 57% מהקבוצה שטופלה על ידי כירופרקט
 • 48% מאלה שטופלו באמצעות תרגילי ספורט
 • 33% מהקבוצה שטופלה באמצעות תרופות.

בבדיקות שנערכו בקרב חולים אלה לאחר שנה נמצא:

 • הקבוצות שטופלו על ידי כירופרקט והקבוצה שטופלה באמצעות פעילות גופנית דווחה על שיפור של לפחות 75%
 • הקבוצה שטופלה תרופתית דווחה לאחר שנה על שיפור של 38% בלבד

מלבד העובדה שהתרופות לא הועילו במיוחד הייתה בעיה נוספת. האנשים שקיבלו טיפול תרופתי המשיכו ליטול את התרופות לאורך כול השנה. כמובן ששימוש ממושך בתרופות נוגדות דלקת יש חשש גם לתופעות לוואי נוספות כגון פגיעה במערכת העיכול.

מסקנות המחקר

כאבים בצוואר- כירופרקט יעיל יותר! ממצאי המחקר מדגימים באופן ברור את היעילות של הטיפול הכירופרקטי על פני האפשרויות הטיפוליות האחרות. עם זאת מתברר שגם פעילות גופנית מותאמת יכולה לעזור.

Annals of Internal Medicine January 3, 2012, vol. 156 no. 1 Part 1 1-10

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה הרגל? אנטומיה וביומכניקה של הרגל באים לעזרת הקלינאי לצורך אבחון מקור הסימנים והתסמינים. אחת הבעיות השכיחות בקרב בני אדם היא מיחושים בגפה התחתונה. קלינאי איכותי יערוך אבחנה מבדלת שמתבססת בין היתר על האנטומיה והביומכניקה.

כאבים בלסת ותסמינים נלווים

כאבים בלסת ותסמינים נלווים

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

איך לחיות עם מתח נפשי כרוני

לחיות עם מתח נפשי כרוני

לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד, עצבות, ודיכאון הם נורמליים כול עוד הם זמניים ואינם משבשים את אורח החיים שלכם. כאשר התחושות הללו נותרות לאורך זמן וגורמות לבעיות אחרות ישנה בעיה.

איך לאבחן כאב במפרק הלסת

איך לאבחן כאב במפרק הלסת

כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת וברקמות סביבו.