דלקת מהי ומה גורם לה

דלקת מהי ומה משפיע עליה

דלקת מהי ומה גורם לה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית. הטריגר לתגובה הוא נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי! דוגמאות לנזקים גופניים הגורמים לתגובה דלקתית כוללות:

התהליך הדלקתי הוא רב שלבי ובמהלכו המערכת החיסונית מתגייסת לתקן או לרפא נזק שנגרם לגוף. מטרתה של דלקת הוא תיקון וריפוי של הנזק. על כן, התגובה הדלקתית מהווה את השלב הראשון במהלך הריפוי העצמי של הגוף. המאפיינים הקלסיים של דלקת ושל תגובה דלקתית כוללים את הסימנים והתסמינים הללו:

 • כאב (dolor)
 • חום (calor)
 • אדמומיות (rubor)
 • נפיחות (tumor)

דלקת מהי ומה גורם לה – רקע

דלקת היא תהליך ביולוגי המתרחש כאשר מערכת החיסון שלנו מגיבה לפציעה, זיהום או גירוי אחר. מטרת הדלקת היא להגן על הגוף מפני נזק ולקדם ריפוי. דלקת יכולה להיות חריפה או כרונית, תלוי כמה זמן זה נמשך ומה גורם לה.

דלקת חריפה היא תגובה קצרת טווח שנמשכת בדרך כלל כמה שעות או ימים. זה מופעל על ידי גורמים כגון טראומה פיזית, כוויות, חתכים, או זיהומים. דלקת חריפה כרוכה בזרימת דם מוגברת, נפיחות, אדמומיות, חום וכאב במקום הפציעה או הזיהום. סימנים אלה מצביעים על כך שהגוף שולח תאי דם לבנים וחומרים אחרים כדי להילחם בפולשים זרים ולהסיר רקמות פגועות.

דלקת כרונית היא תגובה ארוכת טווח שיכולה להימשך חודשים או שנים. זה נגרם על ידי גורמים כגון הפרעות אוטואימוניות, אלרגיות, רעלים סביבתיים, או זיהומים מתמשכים. דלקת כרונית עלולה לפגוע ברקמות ובאיברים בריאים ולהוביל למגוון מחלות. בין המחלות נציין דלקת פרקים, סוכרת, מחלות לב, סרטן ואלצהיימר. לא תמיד דלקת כרונית מייצרת תסמינים ברורים, אבל היא עלולה לגרום לכאב, עייפות, עלייה במשקל, בעיות עיכול, פריחות בעור וכאבי ראש.

התהליך הדלקתי

דלקת היא חלק חיוני של מנגנון ההגנה של הגוף, אבל זה יכול גם לגרום נזק אם זה מוגזם או לא הולם. לכן, חשוב להבין מה מעורר דלקת וכיצד לנהל אותה ביעילות. התהליך הדלקתי יכול להופיע כתגובה:

 • לנזק מגורם פנימי (דלקת זיהומית הנגרמת מחיידקים, וירוסים, פטריות, ליקויים מולדים כגון אוסטאוכונדרוזיס ועוד)
 • או כתגובה לנזק מגורם חיצוני (טראומה)

כירופרקטיקה כמקצוע מטפל בעיקר בדלקות וכאבים מהסוג השני. פגיעות אלה נגרמות מחבלה, פציעות ספורט, עומסי יתר ממאמצים חד פעמיים גדולים מידי או ממאמץ חוזרני או על רקע ביצוע "תנועות לא נכונות". זוהי למעשה דלקת ללא נוכחות של מיקרואורגניזם. דוגמאות לסוג זה דלקת כוללות בין היתר:

 • סיאטיקה שהיא דלקת של העצב הסיאטי שנוצרת לרוב עקב היותה נתונה ללחץ של דיסק מותני בין חולייתי (פריצת דיסק?)
 • דלקת בגיד בגלל מתיחה או שימוש חוזרני ועוד.

דלקת מאופיינת באופן קלסי:

 • בכאב
 • בנפיחות
 • בחום מקומי
 • באדמומיות
 • פגיעה ביכולת תפקוד

כך למשל דלקת גידים בכתף תגרום לכאבים מקומיים בכתף, הקרנות כאב לאזור הזרוע והשכמה, מגבלות תנועה של הכתף ועוד. הרבה מידי רופאים רואים בדלקת משהו שלילי ורושמים תרופות נוגדות דלקת להפחתתה. הדבר אינו מועיל וכרוך בתופעות לוואי רציניות. זכור! הדלקת הוא תהליך ביוכימי חיובי והכרחי. ללא נוכחות דלקת הפציעות לעולם לא היו מחלימות! על כן, ניסיונות לרפא את הדלקת על ידי תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידים או כאלה שאינן על בסיס סטרואידים או באמצעות קומפרסים של קרח עלולים לעכב את ההחלמה.

התהליך הדלקתי: שלב אחר שלב

את התהליך הדלקתי נהוג לחלק לשלושה שלבים:

שלב א: דלקת חריפה – שעות עד שלושה ארבעה ימים

דלקת מהי ומה גורם לה
דלקת מהי ומה גורם לה

כל פגיעה פיזית כרוכה בנזק לתאים המרכיבים את הרקמה שנפצעה. התאים הפגועים מפרישים חומרים כימיים שנקראים בשם כולל "מתווכי דלקת" (היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין, פרוסטגלנדין). חומרים אלו מתחילים שרשרת של פעולות הקרויות "התגובה הדלקתית".

החומרים מתווכי הדלקת גורמים מחד לגירוי של חיישני כאב ומאידך להרחבה של כלי הדם ברקמה הפגועה וסביבתה. הרחבת כלי הדם מובילה בהכרח להגדלת אספקת הדם ועמה הגדלה באספקת החמצן ובאספקת חומרי הזנה וכן הגדלה בהיקף הפינוי של חומרי הפסולת שנוצרו מהפציעה.

תוך שעות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים ותאי דם שתפקידם לפרק ולנקות את שאריות הרקמות שנפגעו. זרימת הדם המוגברת מפנה את חומרי הפסולת שנוצרים. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמת צלקת חדשה במקום הרקמה הפגועה.

שלב ב: שלב האיחוי ובניית הצלקת – שבועות עד חודשים

תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמת צלקת שהולכת ומתחזקת. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. עובייה של רקמת הצלקת ואיכותה תלויים במידה רבה בגודל ההרס של הרקמה המקורים ובמיקום שלה.

שלב ג: שלב השיפור ועיצוב רקמת הצלקת – חודשים עד שנים

תוך מספר שבועות רקמת הצלקת מתחילה לעבוד תהליכי עידון ושיפור ביכולת התפקוד. כך למשל כיווני הסיבים שלה מתאימים עצמם לכיוון התנועה והמאמץ הנדרש. מכאן שתנועה ופעילות מבוקרת במהלך הסופי של התהליך הדלקתי הכרחיים לבניית רקמת צלקת איכותית יותר. תנועה ומאמץ גופני עם כאב ו/או בשלב מוקדם מידי של "התיקון" עלול לפגוע באיכות של הריפוי ואפילו לפצוע את הרקמה החדשה.

דלקת – גורמים שמשפיעים עליה

ישנם מספר גורמים אשר עוזרים ליעל או מדכאים את התגובה הדלקתית ובכך מאיצים או מאטים את תהליך ההחלמה. בין הגורמים החיוביים ניתן למנות:

– תזונה נכונה

הגבירו את הצריכה של שומנים מסוג אומגה 3, הקפידו על צריכה של מזונות בעלי מדד גליקמי נמוך (אורז מלא, קטניות ועוד), צריכה מוגברת של פירות וירקות, צריכה של שום וכורכום.

– פעילות גופנית

לפעילות גופנית סדירה ומאוזנת נודעת השפעה מטיבה עם היכולת הדלקתית. עם זאת חשוב לזכור, פעילות גופנית מאמצת מידי עלולה להעמיס על הגוף ובכך לפגוע גם במערכת החיסונית ובתגובה הדלקתית.

– איזון נפשי

שמירה על איזון נפשי, הימנעות ממתחים ושינה סדירה תורמים תרומה חשובה ואף קריטית לתפקוד של המערכת החיסונית ועמה לתהליך ההחלמה. בין הגורמים שיש ביכולתם לשבש את המערכת החיסונית ואת תהליך ההחלמה ניתן למנות:

 • אכילה של מזון זבל (הרבה שומנים מין החי, סוכר, פחמימות פשוטות ומזון משומר), משקל עודף, מתחים נפשיים וחוסר שינה.

"כאשר הפצע מגליד
אנו שוכחים את הכאב."

פתגם סיני

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה על תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות

כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של מחלה זאת, יתר הסימנים והתסמינים יופיעו מאוחר יותר.

מה עושה כירופרקט

מה עושה כירופרקט

יצחק בכר  (M.S.c D.C) הוא ד"ר לכירופרקטיקה, בוגר תואר ראשון ושני במדעים (M.Sc) מאוניברסיטת פורטסמות' (Portsmouth) והקולג' האנגלי אירופאי ללימודי כירופרקטיקה (AECC). תכנית לימודית אקדמאית זו שהינה המקיפה מסוגה, מכשירה קלינאים לצורך טיפול, ניהול ושיקום פציעות ספורט, פגיעות בעמוד השדרה ופגיעות במערכות עצב-שריר-שלד. 

איזון שרירים למה זה חשוב

איזון שרירים למה זה חשוב

איזון שרירים הוא חלק חשוב מכשירות גופנית טובה. כאבים הנובעים מפציעות גופניות הם עניין שכיח. אחת הסיבות לכך היא תפקוד גופני לקוי הנגרם בגלל חוסר איזון שרירי. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם גורמים לביצוע לקוי ופציעות.