דלקת מהי ומה גורם לה

דלקת מהי ומה משפיע עליה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת מהי ומה גורם לה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי! דוגמאות לנזקים גופניים הגורמים לתגובה דלקתית כוללות פריצת דיסק, מתיחה של גיד או שריר, קרע שריר, קרע גיד, קרע מיניסקוס, קרע רצועה בברך ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  התהליך הדלקתי הוא למעשה תהליך בסיסי רב שלבי של התגייסות המערכת החיסונית של הגוף לנוכח נזק שנגרם לגוף. מטרתה של דלקת הוא תיקון וריפוי של הנזק. על כן, התגובה הדלקתית מהווה את השלב הראשון במהלך הריפוי העצמי של הגוף. המאפיינים הקלסיים של דלקת ושל תגובה דלקתית כוללים את הסימנים והתסמינים הללו:

  • כאב (dolor)
  • חום (calor)
  • אדמומיות (rubor)
  • נפיחות (tumor)

  דלקת מהי ומה גורם לה- רקע

  התהליך הדלקתי יכול להופיע כתגובה לנזק מגורם פנימי (דלקת זיהומית: חיידקים, וירוסים, פטריות) או כתגובה לנזק מגורם חיצוני (טראומה). כירופרקטיקה כמקצוע מטפל בדלקות וכאבים מהסיג השני, אלה שנגרמים מחבלה, פציעות ספורט, עומסי יתר ממאמצים חד פעמיים גדולים מידי או ממאמץ חוזרני או על רקע ביצוע "תנועות לא נכונות". זוהי למעשה דלקת ללא נוכחות של מיקרואורגניזם. דוגמאות לסוג זה דלקת כוללות בין היתר סיאטיקה שהיא דלקת של העצב הסיאטי שנוצרת לרוב עקב היותה נתונה ללחץ של דיסק מותני בין חולייתי (פריצת דיסק?), דלקת בגיד בגלל מתיחה או שימוש חוזרני ועוד.

  דלקת מאופיינת באופן קלסי בכאב, בנפיחות, בחום מקומי, באדמומיות ופגיעה ביכולת תפקוד. כך למשל דלקת גידים בכתף תגרום לכאבים מקומיים בכתף, הקרנות כאב לאזור הזרוע והשכמה, מגבלות תנועה של הכתף ועוד. הרבה מידי רופאים רואים בדלקת משהו שלילי ורושמים תרופות נוגדות דלקת להפחתתה. הדבר אינו מועיל וכרוך בתופעות לוואי רציניות. זכור! הדלקת הוא תהליך ביוכימי חיובי והכרחי. ללא נוכחות דלקת הפציעות לעולם לא היו מחלימות! על כן, ניסיונות לדכא את הדלקת על ידי תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי או כאלה שאינן על בסיס סטרואידי או באמצעות קומפרסים של קרח עלולים לעכב את ההחלמה.

  התהליך הדלקתי: שלב אחר שלב

  את התהליך הדלקתי נהוג לחלק לשלושה שלבים:

  שלב א: דלקת חריפה – שעות עד שלושה ארבעה ימים

  דלקת מהי ומה גורם לה
  דלקת מהי ומה גורם לה

  כל פגיעה פיזית כרוכה בנזק לתאים המרכיבים את הרקמה שנפצעה. התאים הפגועים מפרישים חומרים כימיים שנקראים בשם כולל "מתווכי דלקת" (היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין, פרוסטגלנדין). חומרים אלו מתחילים שרשרת של פעולות הקרויות "התגובה הדלקתית".

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   החומרים מתווכי הדלקת גורמים מחד לגירוי של חיישני כאב ומאידך להרחבה של כלי הדם ברקמה הפגועה וסביבתה. הרחבת כלי הדם מובילה בהכרח להגדלת אספקת הדם ועמה הגדלה באספקת החמצן ובאספקת חומרי הזנה וכן הגדלה בהיקף הפינוי של חומרי הפסולת שנוצרו מהפציעה.

   תוך שעות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים ותאי דם שתפקידם לפרק ולנקות את שאריות הרקמות שנפגעו. זרימת הדם המוגברת מפנה את חומרי הפסולת שנוצרים. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמת צלקת חדשה במקום הרקמה הפגועה.

   שלב ב: שלב האיחוי ובניית הצלקת – שבועות עד חודשים

   תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמת צלקת שהולכת ומתחזקת. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. עובייה של רקמת הצלקת ואיכותה תלויים במידה רבה בגודל ההרס של הרקמה המקורים ובמיקום שלה.

   שלב ג: שלב השיפור ועיצוב רקמת הצלקת – חודשים עד שנים

   תוך מספר שבועות רקמת הצלקת מתחילה לעבוד תהליכי עידון ושיפור ביכולת התפקוד. כך למשל כיווני הסיבים שלה מתאימים עצמם לכיוון התנועה והמאמץ הנדרש. מכאן שתנועה ופעילות מבוקרת במהלך הסופי של התהליך הדלקתי הכרחיים לבניית רקמת צלקת איכותית יותר. תנועה ומאמץ גופני עם כאב ו/או בשלב מוקדם מידי של "התיקון" עלול לפגוע באיכות של הריפוי ואפילו לפצוע את הרקמה החדשה.

   דלקת – גורמים שמשפיעים עליה

   ישנם מספר גורמים אשר עוזרים ליעל או מדכאים את התגובה הדלקתית ובכך מאיצים או מאטים את תהליך ההחלמה. בין הגורמים החיוביים ניתן למנות:

   – תזונה נכונה

   הגבירו את הצריכה של שומנים מסוג אומגה 3, הקפידו על צריכה של מזונות בעלי מדד גליקמי נמוך (אורז מלא, קטניות ועוד), צריכה מוגברת של פירות וירקות, צריכה של שום וכורכום.

   – פעילות גופנית

   לפעילות גופנית סדירה ומאוזנת נודעת השפעה מטיבה עם היכולת הדלקתית. עם זאת חשוב לזכור, פעילות גופנית מאמצת מידי עלולה להעמיס על הגוף ובכך לפגוע גם במערכת החיסונית ובתגובה הדלקתית.

   – איזון נפשי

   שמירה על איזון נפשי, הימנעות ממתחים ושינה סדירה תורמים תרומה חשובה ואף קריטית לתפקוד של המערכת החיסונית ועמה לתהליך ההחלמה. בין הגורמים שיש ביכולתם לשבש את המערכת החיסונית ואת תהליך ההחלמה ניתן למנות אכילה של מזון זבל (הרבה שומנים מין החי, סוכר, פחמימות פשוטות ומזון משומר), משקל עודף, מתחים נפשיים וחוסר שינה.

   "כאשר הפצע מגליד
   אנו שוכחים את הכאב."

   פתגם סיני

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת