כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים

כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים

כאבי גב תחתון – גורמים מפתיעים כוללים ארנק תפוח, תיק כתף כבד, עישון ועוד. כולם יודעים שכיסא לא טוב או הרמת משא באופן לקוי עלולים לפגוע בגב ובאזורים נוספים. עם זאת, ישנם גורמים פחות ידועים בעלי השפעה שלילית על בריאות הגב. חשוב להיות מודע להם כדי לבטלם.

כולם יודעים ששינה על מזרן גרוע מסכנת את בריאות הגב אך האם אתם יודעים שגם ארנק תפוח עלול לעשות זאת? רוב בני אדם מתלוננים בשלב זה או אחר על כאב בחלק התחתון של הגב. סימפטום שכיח זה מהווה בעיה שהמין האנושי מתקשה להתמודד עם ההשלכות שלו. במאמר הנוכחי מפורטת רשימת גורמים להתפתחות כאבי גב תחתון – גורמים מפתיעים וגורמים מפתיעים פחות.

כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים – רקע

כולם יודעים שהרמת משא באופן לקוי, תאונה, דלקת פרקים או סרטן עלולים לגרום לכאבי גב תחתון. עם זאת ישנם גם גורמים נוספים שעלולים לגרום לכך וחלקם עשוי להפתיע אתכם. ברוב המקרים המיחושים הללו אינם תוצאה של נזק משמעותי ויחלפו תוך ימים ספורים. לעיתים עקב חוסר מודעות והרגלים בעייתיים אנו גורמים לנזקים משמעותיים בגב. האסטרטגיה הנוכחית עד שיחשבו על משהו אחר היא לדעת כול מה שאפשר על התופעה הכואבת הזאת ולהיעזר בידע כדי למנוע.

ידיעת גורמי הסיכון להתפתחותם של תסמינים אלה הם אחת הדרכים למנוע או לכול הפחות לצמצם את הסיכון לסבול מהם. האם אתם מודעים לגורמים הללו? האם אתם יודעים כול מה שצריך כדי למנוע את התקף הבא? במאמר "כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים" אנו דנים בנושא בהרחבה.

16 גורמים מפתיעים לכאב בעמוד השדרה המותני ובאגן

ברשימה זאת ריכזתי עבורכם 16 גורמים להתפתחות כאבי גב תחתון. חלק מהגורמים הללו ידועים, חלק אחר פחות ידוע. מודעות לגורמים אלו עשויה לצמצם ואפילו למנוע את ההתקף הבא:

חוסר שינה

חוסר שינה מהווה גורם סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. לא ברור מה הסיבה. חוקרים סבורים שאולי הדבר קשור ברגישות גבוהה במיוחד לכאב ו/או למתח נפשי הכרוך לרוב בחוסר שינה.

תיקון: טפלו בחוסר השינה. היעזרו בטכניקות הרפיה.

משקל עודף והשמנה

כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים
כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים

משקל עודף והשמנה יוצרים עומסי יתר על מפרקי הגוף ועל עמוד בשדרה. עומסים אלו גורמים לשחיקה ובלאי של הסחוסים, של הדיסקים הבין חולייתיים ואפילו של החוליות. הנזקים הללו מובילים בהכרח להתפתחות כאבים בעמוד השדרה וברקמות סביבו. מחקרים מצביעים על כך שגם השינויים ביציבה ובאופן התנועה של אנשים עם עודף משקל תורמים את חלקם לנזקים במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה בעמוד השדרה.

תיקון: הפחיתו משקל

גובה

מתברר שגם לגובה שלכם יש השפעה על הסיכון לסבול מהתפתחות ליקויים בגב המותני ובאגן. חוקרים סבורים שיתכן שהדבר נובע מהאופן שבו אנשים גבוהים מתנהלים ובכלל זה הצורך להתכופף בכניסה למכונית ועוד.

תיקון: התנהלו תוך הקפדה על היציבה של עמוד השדרה

חוסר בפעילות גופנית

חוסר בפעילות גופנית מהווה גורם להתפתחות כאבי גב תחתון. פעילות גופנית הנעשית על פי עקרונות האימון הנכונים משביחה את הגוף על מגוון איבריו ורקמותיו. בכול הנוגע לפעילות גופנית חשוב לכלול בין היתר:

 • פעילות אירובית
 • כוח
 • קואורדינציה
 • גמישות
 • שיווי משקל

התוצאות של פעילות גופנית נכונה כוללות:

 • שמירה על משקל
 • מניעת מחלות
 • זרימת דם טובה יותר
 • התחזקות של העצמות, של השרירים, של הסחוסים ושל הרצועות
 • שמירה על המיקום ועל היציבות של מפרקי הגוף השונים
 • שיפור בשיווי משקל ועוד

כול אלה מאפשרים לגוף בכלל ולעמוד השדרה בפרט להתמודד טוב יותר עם העומסים המוטלים עליו ובכך לצמצם נזקים ומיחושים אפשריים.

תיקון: התחילו פעילות גופנית. הקפידו לשלב את כול מרכיבי הכושר הגופני.

יציבה לקויה

ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. מסיבה זאת, יציבה לקויה מהווה גורם להתפתחות כאבי גב תחתון. יציבה נכונה מאפשרת תנועה יעילה יותר ועם עומס אופטימאלי על המפרקים השונים. במצב שבו היציבה תקינה נשרוף פחות קלוריות. יציבה לקויה שבה קשתות עמוד השדרה ויתר מפרקי הגוף אינם ממוקמים באופן מיטבי גורמת: לעומסים גדולים על עמוד השדרה. עומסים אלו גורמים לנזקים בעמוד השדרה והאגן.

תיקון: למדו מהי יציבה נכונה וחנכו את עצמכם לשמור עליה בכל מצב ובכל פעילות שאתם מבצעים.

כיסא לא מתאים

נקדים ונאמר שגוף האדם לא נועד לשבת או לשהות במנח אחד בלי לנוע. בוודאי שלא נועד לשבת על כיסא ובעיקר אם מדובר בכיסא שאינו הותאם עבורכם. גוף האדם נועד לנוע ועומסים סטטיים הנוצרים במצב ישיבה שוחקים ופוגעים בו. הישיבה על כיסא לא מתאים מעלה את רמות העומס על חוליות הגב התחתון באופן דרמטי וקשורה בהתפתחות כאבי גב תחתון. רבים מאלו העובדים עבודה שולחנית נגרמים נזקים משמעותיים בגב התחתון כולל:

 • בלטים או פריצות דיסקים
 • שחיקות סחוסים ודלקות פרקים ניווניות ועוד

חשוב לדעת שכיסא, גם עם מדובר בכיסא מעולה לא ימנע את הנזקים. כיסא מעולה מותאם אישית ובעל יכולת כוונון של חלקיו השונים יאפשר לכם לשבת נכון יותר ובכך עשוי לצמצם את הנזקים ואת כאבי הגב.

תיקון: רכשו כיסא בעל יכולת כוונון מלאה שבו כול חלק ניתן להתאמה אליכם: המושב, המשענת, הידיות… הקפידו על ישיבה נכונה לאורך כול יום העבודה ולא רק ב5 דקות הראשונות של הישיבה.

ישיבה ממושכת

אין סוף מחקרים שבים ומזהירים מפני הנזקים שכרוכים בישיבה ממושכת ובמיוחד אם היא לא נכונה. נזקים למערכות עצב, שריר ושלד כולל עמוד השדרה וחמור יותר נזקים מערכתיים המעלים את הסיכון למחלות כרוניות ומוות מוקדם. הנזקים האפשריים לגב בגלל ישיבה ממושכת יום יומית כוללים:

 • היחלשות
 • ניוון
 • שחיקה ופציעה של הרקמות השונות בעמוד השדרה. כולל שרירי הגב, הדיסקים הבין חולייתיים, הרצועות והחוליות עצמן

התוצאה הסבירה של ישיבה ממושכת היא כאבי גב תחתון.

תיקון: זכרו, ישיבה מזיקה וישיבה ממושכת מזיקה מאוד. ערכו הפסקות דינמיות מרובות לאורך יום העבודה שלכם. הפסקות שבהן אתם הולכים (לא עומדים).

ארנק שמן

ארנק בכיס האחורי של המכנסיים, ובעיקר ארנק תפוח, עלול להיות הגורם להתפתחות כאבי גב תחתון. הארנק כאשר אנו יושבים עלול ללחוץ ישירות על העצב הסיאטי. לחץ כזה יכול לגרום לדלקת בעצב ולכאבי גב (סיאטיקה). ישיבה על ארנק תפוח גורמת גם לחוסר איזון באגן ובכך עלולה לגרום לכאב בגב התחתון. העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על הגב התחתון במצב של ישיבה עולים משמעותית כאשר בגלל הארנק חלק אחד של האגן נותר גבוה ובתגובה נוצרים גם כיפוף ורוטציה לא רצויים בעמוד השדרה.

תיקון: העבירו את הארנק לכיס קדמי או לחלופין הימנעו מלהכניס לארנק תעודות ומסמכים ובכך תשמרו אותו שטוח.

ספה או כורסה רכים

חשוב לי להתייחס בנפרד לנזקים הנגרמים עקב ישיבה על ספה ו/או על כורסה. הבעיה עם ישיבה על ספות וכורסאות שבגלל הרכות שלהן קשה מאוד לשבת עליהן נכון. הישיבה על ספות וכורסאות כמעט אינה מאפשרת ישיבה עם תמיכה לגב התחתון. הדבר חמור יותר כאשר הישיבה ממושכת וכאשר אתם עם רקע של כאבי גב תחתון.

תיקון: העדיפו תמיד כיסא עם תמיכה נוקשה לגב. אם אתם חייבים לשבת על כורסה או ספה הקפידו לדחוף כרית שתתמוך בגב התחתון.

נעליים לא מתאימות

מבחינה ביו מכנית הגוף שלנו מתפקד כשרשרת קינמטית סגורה (Closed Kinetic Chain). עומסים על חלק אחד של הגוף ישפיע על חלקים אחרים. חלק גדול מהעומס שאליו אנו נחשפים מגיע באמצעות כפות הרגליים. לכן ישנה חשיבות לאופן התפקוד של כפות הרגליים בעת המפגש עם הקרקע במצב של:

 • עמידה
 • הליכה
 • ריצה
 • או קפיצה

נעליים שאינן מתאימות (נעלי עקב, נעליים מדופנות מידי, נעלי אצבע) ישנו את האופן שבו אנו נעים וכתוצאה מכך יגבירו את העומסים המוטלים על מפרקי הגוף ועל עמוד השדרה, יאיצו את הבלאי ויעלו את הסיכויים להתפתחות כאבי גב תחתון.

תיקון: הימנעו מנעלי אצבע ונעלי עקב. נעלו נעליים איכותיות ומותאמות.

מזרן לא מתאים

במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן תקין בעל רמת קושי ותמיכה מותאמים עבורכם אישית יאפשר לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על חלקים מעמוד השדרה ועל כן ללא נזקים. מזרן רך מידי או מזרן קשה מידי עלולים לייצור אזורים בעמוד השדרה שבהם מצטבר לחץ גבוה יותר ובכך יגרמו לעומסי יתר, נזקים והתפתחות כאב בגב התחתון.

תיקון: השקיעו את הזמן הנדרש על מנת לבחור מזרן המתאים למידותיכם. השליכו ללא רגשות אשם מזרן ש"התעייף".

תנוחות שינה

חוסר בשינה או עודף שינה כמו גם תנוחת שינה לא מתאימה עלולים לגרום לכאבי גב. שינה שאינה מספקת אינה מאפשרת את המנוחה הדרושה להתאוששות הגב מעומסים המוטלים עליו ביום. גם שינה ממושכת בתנוחה לא נכונה עלולה לגרום לכאבי גב. תנוחת שינה לא נכונה (על הבטן) יוצרת עומסים חריגים על הגב התחתון ועלולה לגרום להתפתחות כאב בגב התחתון.

תיקון: הקפידו על 7-8 שעות שינה לאדם בוגר. תנוחות שינה מומלצות: על הצד או על הגב. במקרה הצורך בשינה על הצד ניתן להוסיף כרית בין הברכיים ובשינה על הגב מתחת לברכיים.

חזייה לא תומכת

במצב אידאלי זוקפי עמוד השדרה אוחזים בעמוד השדרה ומאפשרים לנו עמידה זקופה במינימום מאמץ. נשים עם חזה גדול נושאות עומס גדול יותר על שרירי הגב העליון ועל חוליות הגב העליון. עומס זה עלול עם השנים להוביל להתפתחות יציבה לקויה (גב כפוף) שאף מוסיפה לעומסים בגב העליון. עומסי יתר אלו והיציבה הלקויה יובילו בהכרח להתפתחות נזקים וכמובן כאבי גב תחתון. חזייה טובה עשויה לתמוך במשקל החזה ולהצמידו לגוף ובכך להפחית מעומסים ומהנזקים הנגרמים לגב העליון.

תיקון: הקפידו לרכוש חזיות מתאימות. נאמר לי שחזיות T עושות עבודה טובה בכול הנוגע לתמיכה והפחתת העומס.

תיק כתף

לגוף האדם יכולת מופלאה להתמודד עם עומסים פיזיים. יכולת זאת נפגעת בין היתר כאשר העומסים אינם סימטריים. עומס בלתי סימטרי על הגוף יכול להיווצר למשל כאשר אנו מרימים מטען כבד (מזוודה, סל קניות) ביד אחת לאורך זמן. דוגמה נוספת לעומס לא סימטרי המוטל על גופנו היא נשיאה של תיק כתף. עקב היערכותו של הגוף לשם נשיאת תיק הכתף נוצרים לאורך עמוד השדרה והשרירים עומסי יתר נקודתיים. עומסים אלו צפויים, על ציר הזמן לגרום לנזקים ולהתפתחות כאב בגב התחתון.

תיקון: החליפו את תיק הצד עם תיק גב. נסו להימנע מכול הרמה או נשיאת משקל שאינה מתבצעת באופן סימטרי.

עישון

אין חולק על הנזקים שעישון גורם לבריאותנו. שורת המחלות הקטלניות הארוכה שעישון עומד בבסיסן מדברת בשם עצמה. אך לא רבים יודעים שבנוסף למחלות הללו עישון מעלה את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון באופן דרמטי. ההסברים אפשריים לכך כוללים פגיעה ברמת החמצן של הרקמות התומכות ומפעילות את הגב , פגיעה בחילוף החומרים וביכולת השיקום של הרקמות, שיעול ועוד.

תיקון: הפסיקו לעשן

מתח נפשי

השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר השרירים זוקפי עמוד השדרה ושרירי העורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה ואפילו ספאזם משמעותו רגישות וכאב וכן סיכוי גבוה יותר לביצוע "תנועה לא נכונה" והתפתחות כאבי גב תחתון. במצבים של דחק הגוף מפריש רמה גבוהה יותר של הורמון הדחק – קורטיזול. קורטיזול בתורו מגביר את התהליכים הדלקתיים בגוף ומעלה את רמת הכאב. מתח נפשי גורם גם לרגישות גבוהה יותר לכאב.

תיקון: עשו סדר בלוחות הזמנים שלכם, שמרו על קשר עם חברים ובני משפחה אהובים, תרגלו טכניקות הרפיה (כמו דמיון מודרך ומדיטציה), תרגלו יוגה וטאי צ'י, פתחו תחביב וקחו נשימות עמוקות…

מחשב לוח, טלפון חכם

נזקים בריאותיים אדירים נגרמים בגלל שימוש:

 • בטלפונים חכמים
 • מחשבי לוח
 • ומכשירים אחרים שבהם אנו משתמשים להנאתנו או לצורך עבודה

מחקרים מצביעים על כך שהשעות הארוכות שאנו יושבים מול המכשירים הללו מקצרות את חיינו. מכשירים טכנולוגיים מופלאים אלו יוצרים בין היתר גם עומסי יתר על עמוד השדרה:

 • הצוואר שלצורך תפעול המכשירים הללו מצוי במנח של כפיפה ממושכת
 • הגב העליון המצוי גם הוא במצב שפוף
 • הגב התחתון שמתמודד עם עומסים סטטיים המוטלים עליהם תוך כדי ישיבה לקויה

חשוב לציין ששימוש במכשירים הללו חושף גם את המפרקים בכף היד ובעיקר את האגודל לנזקים עקב הקלדה חוזרנית.

תיקון: צמצמו את השימוש במכשירים אלו למינימום נדרש ועשו זאת באופן ארגונומי.

סקס

סעיף זה נועד לאלו מאתנו שסובלים מבעיות גב. סקס עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון! קבוצת אנשים זאת הסובלת מבעיות בגב התחתון חייבת לזכור שפעילות מינית מהנה, בדומה לכול פעילות גופנית אחרת מחייבת אותם למידה מסוימת של זהירות. תנוחות שאינן מתאימות ועומסים פיזיים חריגים עלולים לעורר או להחמיר את בעיות הגב.

תיקון: דעו את המגבלות שלכם והישארו בטווחי תנועה נוחים. אם אתם חשים כאב בגב שנו את התנוחה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

התהליך הדלקתי הכאב והטיפול בו

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבי ברכיים גורמי סיכון

כאבי ברכיים גורמי סיכון

כאבי ברכיים? גורמי סיכון להתפתחותם ובעיקר גורמי סיכון שיש לנו שליטה עליהם מהווים מקור מידע חשוב להתמודדות ולמניעה הבעיות. מפרק זה שהוא מפרק נושא משקל מרכזי ומורכב חשוף בגלל תכונותיו, תפקידיו ומיקומו האנטומי לכוחות ועומסים קיצוניים.

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

בלט דיסק מותני? אבחון וטיפול מהירים יועילו במניעת נזק וכאב כרוני ועוגמת נפש. סובלים מכאבים בגב התחתון עם השלכות כאב לרגל? ישנה סבירות גדולה שהגורם לתסמינים שלכם הוא בלט שנוצר בדיסק הבין חולייתי מותני היוצר לחץ על שורש עצב מותני. 

כאבים בצלעות אבחון וטיפול

כאבים בצלעות אבחון וטיפול

כאבים בצלעות? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל. הצלעות שלנו עלולות להוות מקור לסימנים ותסמינים כולל מיחושים, קושי לנשום וקושי להניע את פלג הגוף העליון. הגורמים לרוב יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד.