כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים

כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון – גורמים מפתיעים כוללים ארנק תפוח, תיק כתף כבד, עישון ועוד. כולם כבר יודעים שכיסא לא טוב או הרמה לא נכונה של משא כבד עלולים לגרום לפגיעה בחלק התחתון של הגב ובאזורים אחרים. אך ישנם גורמים אפשריים נוספים לכך ופחות ידועים. חשוב להיות מודע להם כדי לנטרלם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כולם יודעים ששינה על מזרן גרוע מסכנת את הבריאות של הגב אך האם אתם יודעים שגם ארנק תפוח עלול לגרום נזק לגב שלכם? רובנו סובלים או נסבול מכאב בחלק התחתון של הגב. תסמינים אלה מהווים בעיה שהמין האנושי מתקשה להתמודד אתה. כאן תמצאו רשימה ארוכה של גורמים אפשריים להתפתחות כאבי גב תחתון – גורמים מפתיעים וגורמים מפתיעים פחות.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים – רקע

  כולם יודעים שהרמת משא לא נכונה, נפילה, תאונה, דלקות פרקים או סרטן עלולים לגרום להופעת כאבי גב תחתון אך ישנם גם גורמים נוספים שעלולים לגרום לכך וחלקם עשוי להפתיע אתכם. ברוב המקרים המיחושים הללו אינם תוצאה של נזק משמעותי ויחלפו תוך ימים ספורים. לעיתים עקב חוסר מודעות והרגלים בעייתיים אנו גורמים לנזקים משמעותיים בגב. האסטרטגיה הנוכחית עד שיחשבו על משהו אחר היא לדעת כול מה שאפשר על התופעה הכואבת הזאת ולהיעזר בידע כדי למנוע.

  ידיעת גורמי הסיכון להתפתחותם של תסמינים אלה הם אחת הדרכים למנוע או לכול הפחות לצמצם את הסיכון לסבול מהם. האם אתם מודעים לגורמים הללו? האם אתם יודעים כול מה שצריך כדי למנוע את התקף הבא? במאמר "כאבי גב תחתון גורמים מפתיעים" אנו דנים בנושא בהרחבה.

  16 גורמים מפתיעים לכאב בעמוד השדרה המותני ובאגן

  ברשימה זאת ריכזתי עבורכם 16 גורמים להתפתחות כאבי גב תחתון. חלק מהגורמים הללו ידועים, חלק אחר פחות ידוע. מודעות לגורמים אלו עשויה לצמצם ואפילו למנוע את ההתקף הבא:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   חוסר שינה

   חוסר שינה מהווה גורם סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. לא ברור מה הסיבה. חוקרים סבורים שאולי הדבר קשור ברגישות גבוהה במיחוד לכאב ו/או למתח נפשי הכרוך לרוב בחוסר שינה.

   תיקון: טפלו בחוסר השינה. היעזרו בטכניקות הרפיה.

   משקל עודף והשמנה

   כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים

   משקל עודף והשמנה יוצרים עומסי יתר על מפרקי הגוף ועל עמוד בשדרה. עומסים אלו גורמים לשחיקה ובלאי של הסחוסים, של הדיסקים הבין חולייתיים ואפילו של החוליות. הנזקים הללו מובילים בהכרח להתפתחות כאבים בעמוד השדרה וברקמות סביבו. מחקרים מצביעים על כך שגם השינויים ביציבה ובאופן התנועה של אנשים עם עודף משקל תורמים את חלקם לנזקים במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה בעמוד השדרה.

   תיקון: הפחיתו משקל

   גובה

   מתברר שגם לגובה שלכם יש השפעה על הסיכון לסבול מהתפתחות ליקויים בגב המותני ובאגן. חוקרים סבורים שיתכן והדבר נובע מהאופן שבו אנשים גבוהים מתנהלים ובכלל זה הצורך להתכופף בכניסה למכונית ועוד.

   תיקון: התנהלו תוך הקפדה על היציבה של עמוד השדרה

   חוסר בפעילות גופנית

   חוסר בפעיליות גופנית מהווה גורם להתפתחות כאבי גב תחתון. פעילות גופנית הכוללת בין היתר פעילות אירובית, כוח, קואורדינציה, גמישות ושיווי משקל, הנעשית על פי עקרונות האימון הנכונים משביחה את הגוף על מגוון איבריו ורקמותיו השונות. התוצאות של פעילות גופנית נכונה כוללות שמירה על משקל, מניעת מחלות, זרימת דם טובה יותר, התחזקות של העצמות, של השרירים, של הסחוסים ושל הרצועות, שמירה על המיקום ועל היציבות של מפרקי הגוף השונים, שיפור בשיווי משקל ועוד. כול אלה מאפשרים לגוף בכלל ולעמוד השדרה בפרט להתמודד טוב יותר עם העומסים המוטלים עליו ובכך לצמצם נזקים ומיחושים אפשריים.

   תיקון: התחילו פעילות גופנית. הקפידו לשלב את כול מרכיבי הכושר הגופני.

   יציבה לקויה

   ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. יציבה לקויה מהווה גורם להתפתחות כאבי גב תחתון. יציבה נכונה מאפשרת תנועה יעילה יותר עם מינימום של עומס על המפרקים השונים כולל מפרקי עמוד השדרה ועם שריפת קלוריות מופחתת. יציבה לקויה שבה קשתות עמוד השדרה ויתר מפרקי הגוף אינם ממוקמים באופן מיטבי גורמת לעומסים גדולים על עמוד השדרה. עומסים אלו גורמים לנזקים בעמוד השדרה והאגן.

   תיקון: למדו מהי יציבה נכונה וחנכו את עצמכם לשמור עליה בכל מצב ובכל פעילות שאתם מבצעים.

   כיסא לא מתאים

   נקדים ונאמר שגוף האדם לא נועד לשבת או לשהות במנח אחד מבלי לנוע. בוודאי שלא נועד לשבת על כיסא ובעיקר אם מדובר בכיסא שאינו הותאם עבורכם. גוף האדם נועד לנוע ועומסים סטטיים הנוצרים במצב ישיבה שוחקים ופוגעים בו. הישיבה על כיסא לא מתאים מעלה את רמות העומס על חוליות הגב התחתון באופן דרמטי וקשורה בהתפתחות כאבי גב תחתון. רבים מאלו העובדים עבודה שולחנית נגרמים נזקים משמעותיים בגב התחתון כולל פריצות דיסקים, שחיקות ודלקות פרקים ניווניות. חשוב לדעת שכיסא, גם עם מדובר בכיסא מעולה לא ימנע את הנזקים. כיסא מעולה מותאם אישית ובעל יכולת כוונון של חלקיו השונים יאפשר לכם לשבת נכון יותר ובכך עשוי לצמצם את הנזקים ואת כאבי הגב.

   תיקון: רכשו כיסא בעל יכולת כוונון מלאה שבו כול חלק ניתן להתאמה אליכם: המושב, המשענת, הידיות… הקפידו על ישיבה נכונה לאורך כול יום העבודה ולא רק ב5 דקות הראשונות של הישיבה.

   ישיבה ממושכת

   אין סוף מחקרים שבים ומזהירים מפני הנזקים שכרוכים בישיבה ממושכת ובמיוחד אם היא לא נכונה. נזקים למערכות עצב, שריר ושלד כולל עמוד השדרה וחמור יותר נזקים מערכתיים המעלים את הסיכון למחלות כרוניות ומוות מוקדם. הנזקים האפשריים לגב בגלל ישיבה ממושכת יום יומית כוללים היחלשות, ניוון, שחיקה ופציעה של הרקמות השונות בעמוד השדרה כולל שרירי הגב, הדיסקים הבין חולייתיים, הרצועות והחוליות עצמן. התוצאה הסבירה של ישיבה ממושכת היא כאבי גב תחתון.

   תיקון: זכרו, ישיבה מזיקה וישיבה ממושכת מזיקה מאוד. ערכו הפסקות דינמיות מרובות לאורך יום העבודה שלכם. הפסקות שבהן אתם הולכים (לא עומדים).

   ארנק שמן

   ארנק המצוי בכיס האחורי של המכנסיים שלנו, ובעיקר עם מדובר בארנק תפוח, עלול להיות הגורם להתפתחות כאבי גב תחתון. ראשית, במצב של ישיבה הארנק, עלול להפעיל לחץ ישיר על העצב הסיאטי ובכך לגרום לדלקת בעצב ולכאבי גב (סיאטיקה). ישיבה על ארנק תפוח עלולה לגרום להתפתחות כאב בגב התחתון גם בגלל חוסר האיזון שנוצר באגן. העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על הגב התחתון במצב של ישיבה עולים משמעותית כאשר בגלל הארנק חלק אחד של האגן נותר גבוה ובתגובה נוצרים גם כיפוף ורוטציה לא רצויים בעמוד השדרה.

   תיקון: העבירו את הארנק לכיס קדמי או לחלופין הימנעו מלהכניס לארנק תעודות ומסמכים ובכך תשמרו אותו שטוח.

   ספה או כורסה רכים

   חשוב לי להתייחס בנפרד לנזקים הנגרמים עקב ישיבה על ספה ו/או כורסה וזאת למרות שדיברנו כבר על הנזקים שנגרמים בגלל כיסא לא מתאים. הבעיה עם ישיבה על ספות וכורסאות שבגלל הרכות שלהן קשה מאוד לשבת עליהן נכון. הישיבה על ספות וכורסאות כמעט אינה מאפשרת ישיבה עם תמיכה לגב התחתון. הדבר חמור יותר כאשר הישיבה ממושכת וכאשר אתם עם רקע של כאבי גב תחתון.

   תיקון: העדיפו תמיד כיסא עם תמיכה נוקשה לגב. עם אתם חייבים לשבת על כורסה או ספה הקפידו לדחוף כרית שתתמוך בגב התחתון.

   נעליים לא מתאימות

   כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים

   מבחינה ביו מכנית הגוף שלנו מתפקד כשרשרת קינטית סגורה (Closed Kinetic Chain). עומסים על חלק אחד של הגוף ישפיע על חלקים אחרים. חלק גדול מהעומסים שאליהם אנו נחשפים מגיעים באמצעות כפות הרגליים. לכן ישנה חשיבות לאופן התפקוד של כפות הרגליים בעת המפגש עם הקרקע במצב של עמידה, הליכה, ריצה או קפיצה. נעליים שאינן מתאימות (נעלי עקב, נעליים מדופנות מידי, נעלי אצבע) ישנו את האופן שבו אנו נעים וכתוצאה מכך גבירו את העומסים המוטלים על מפרקי הגוף ועל עמוד השדרה, יאיצו את הבלאי ויעלו את הסיכויים להתפתחות כאבי גב תחתון.

   תיקון: הימנעו מנעלי אצבע ונעלי עקב. נעלו נעליים איכותיות ומותאמות.

   מזרן לא מתאים

   במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן תקין בעל רמת קושי ותמיכה מותאמים עבורכם אישית יאפשר לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על חלקים מעמוד השדרה ועל כן ללא נזקים. מזרן רך מידי או מזרן קשה מידי עלולים לייצור אזורים בעמוד השדרה שבהם מצטבר לחץ גבוה יותר ובכך יגרמו לעומסי יתר, נזקים והתפתחות כאב בגב התחתון.

   תיקון: השקיעו את הזמן הנדרש על מנת לבחור מזרן המתאים למידותיכם. השליכו ללא רגשות אשם מזרן ש"התעייף".

   תנוחות שינה

   חוסר בשינה או עודף שינה כמו גם תנוחת שינה לא מתאימה עלולים לגרום לכאבי גב. שינה שאינה מספקת אינה מאפשרת את המנוחה הדרושה להתאוששות הגב מעומסים המוטלים עליו ביום. גם שינה ממושכת מידי, בעיקר עם אתם סובלים מבעיות גב או ישנים בתנוחה לא נכונה עלולה לגרום לכאבי גב. תנוחת שינה לא נכונה (על הבטן) יוצרת עומסים חריגים על הגב התחתון ועלולה לגרום להתפתחות כאב בגב התחתון.

   תיקון: הקפידו על 7-8 שעות שינה לאדם בוגר. תנוחות שינה מומלצות: על הצד או על הגב. במקרה הצורך בשינה על הצד ניתן להוסיף כרית בין הברכיים ובשינה על הגב מתחת לברכיים.

   חזייה לא תומכת

   במצב אידאלי זוקפי עמוד השדרה אוחזים בעמוד השדרה ומאפשרים לנו עמידה זקופה במינימום מאמץ. נשים עם חזה גדול נושאות עומס גדול יותר על שרירי הגב העליון ועל חוליות הגב העליון. עומס זה עלול עם השנים להוביל להתפתחות יציבה לקויה (גב כפוף) שאף מוסיפה לעומסים בגב העליון. עומסי יתר אלו והיציבה הלקויה יובילו בהכרח להתפתחות נזקים וכמובן כאבי גב תחתון. חזייה טובה עשויה לתמוך במשקל החזה ולהצמידו לגוף ובכך להפחית מעומסים ומהנזקים הנגרמים לגב העליון.

   תיקון: הקפידו לרכוש חזיות מתאימות. נאמר לי שחזיות T עושות עבודה טובה בכול הנוגע לתמיכה והפחתת העומס.

   תיק כתף

   לגוף האדם יכולת מופלאה להתמודד עם עומסים פיזיים. יכולת זאת נפגעת בין היתר כאשר העומסים אינם סימטריים. עומס בלתי סימטרי על הגוף יכול להיווצר למשל כאשר אנו מרימים מטען כבד (מזוודה, סל קניות) ביד אחת לאורך זמן. דוגמה נוספת לעומס לא סימטרי המוטל על גופנו היא נשיאה של תיק כתף. עקב היערכותו של הגוף לשם נשיאת תיק הכתף נוצרים לאורך עמוד השדרה והשרירים עומסי יתר נקודתיים. עומסים אלו צפויים, על ציר הזמן לגרום לנזקים ולהתפתחות כאב בגב התחתון.

   תיקון: החליפו את תיק הצד עם תיק גב. נסו להימנע מכול הרמה או נשיאת משקל שאינה מתבצעת באופן סימטרי.

   עישון

   אין חולק על הנזקים שעישון גורם לבריאותנו. שורת המחלות הקטלניות הארוכה שעישון עומד בבסיסן מדברת בשם עצמה. אך לא רבים יודעים שבנוסף למחלות הללו עישון  מעלה את הסיכון לסבול מהתפתחות כאבי גב תחתון באופן דרמטי. ההסברים אפשריים לכך כוללים פגיעה ברמת החמצן של הרקמות התומכות ומפעילות את הגב , פגיעה בחילוף החומרים וביכולת השיקום של הרקמות, שיעול ועוד.

   תיקון: הפסיקו לעשן

   מתח נפשי

   השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר השרירים זוקפי עמוד השדרה ושרירי העורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה ואפילו ספזם משמעותו רגישות וכאב וכן סיכוי גבוה יותר לביצוע "תנועה לא נכונה" והתפתחות כאבי גב תחתון. במצבים של דחק הגוף מפריש רמה גבוהה יותר של הורמון הדחק – קורטיזול. קורטיזול בתורו מגביר את התהליכים הדלקתיים בגוף ומעלה את רמת הכאב. מתח נפשי גורם גם לרגישות גבוהה יותר לכאב.

   תיקון: עשו סדר בלוחות הזמנים שלכם, שמרו על קשר עם חברים ובני משפחה אהובים, תרגלו טכניקות הרפיה (כמו דמיון מודרך ומדיטציה), תרגלו יוגה וטאי צ'י, פתחו תחביב וקחו נשימות עמוקות…

   מחשב לוח, טלפון חכם

   טלפונים חכמים, מחשבי לוח ויתר המכשירים המתוחכמים שאנו משתמשים להנאתנו או לצורך עבודה גורמים לנו נזקים בריאותיים אדירים. מחקרים רבים שבים ומצביעים על כך שהשעות הארוכות שאנו יושבים מול המכשירים הללו מקצרות את חיינו. מכשירים טכנולוגיים מופלאים אלו יוצרים בין היתר גם עומסי יתר על עמוד השדרה. בעיקר מדובר על עמוד השדרה הצווארי שלצורך תפעול המכשירים הללו מצוי במנח של כפיפה ממושכת, אך לא רק. גם יתר חלקי עמוד השדרה והרקמות התומכות בו נאלצים להתמודד עם אותם עומסים סטטיים המוטלים עליהם תוך כדי ישיבה לקויה גורמים נזקים ולהתפתחות כאבי גב תחתון. חשוב לציין ששימוש במכשירים הללו חושף גם את המפרקים בכף היד ובעיקר את האגודל לנזקים עקב הקלדות חוזרות ונשנות.

   תיקון: צמצמו את השימוש במכשירים אלו למינימום נדרש ועשו זאת באופן ארגונומי.

   סקס

   סעיף זה נועד לאלו מאתנו שסובלים מבעיות גב. סקס עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון! קבוצת אנשים זאת הסובלת מבעיות בגב התחתון חייבת לזכור שפעילות מינית מהנה, בדומה לכול פעילות גופנית אחרת מחייבת אותם למידה מסוימת של זהירות. תנוחות שאינן מתאימות ועומסים פיזיים חריגים עלולים לעורר או להחמיר את בעיות הגב.

   תיקון: דעו את המגבלות שלכם והישארו בטווחי תנועה נוחים. אם אתם חשים כאב בגב שנו את התנוחה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,