כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים
כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים

כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בגב התחתון – גורמים מפתיעים כוללים ארנק תפוח, תיק כתף כבד, עישון ועוד. כולם כבר יודעים שכיסא לא טוב או הרמה לא נכונה של משא כבד עלולים לגרום לפגיעה בחלק התחתון של הגב ובאזורים אחרים. אך ישנם גורמים אפשריים נוספים לכך ופחות ידועים. חשוב להיות מודע להם כדי לנטרלם.

כולם יודעים ששינה על מזרן גרוע מסכנת את הבריאות של הגב אך האם אתם יודעים שגם ארנק תפוח עלול לגרום נזק לגב שלכם? רובנו סובלים או נסבול מכאב בחלק התחתון של הגב. תסמינים אלה מהווים בעיה שהמין האנושי מתקשה להתמודד אתה. כאן תמצאו רשימה ארוכה של גורמים אפשריים להתפתחות כאב בגב התחתון – גורמים מפתיעים וגורמים מפתיעים פחות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב בגב התחתון גורמים מפתיעים – רקע

כולם יודעים שהרמת משא לא נכונה, נפילה, תאונה, דלקות פרקים או סרטן עלולים לגרום להופעת מיחושים בעמוד השדרה וברקמות סביבו אך ישנם גם גורמים שכיחים נוספים שעלולים להיות אחראים לכך וחלקם עשוי להפתיע אתכם. ברוב המקרים המיחושים הללו אינם תוצאה של נזק משמעותי ויחלפו תוך ימים ספורים. לעיתים עקב חוסר מודעות והרגלים בעייתיים אנו גורמים לנזקים משמעותיים בגב. האסטרטגיה הנוכחית עד שיחשבו על משהו אחר היא לדעת כול מה שאפשר על התופעה הכואבת הזאת ולהיעזר בידע כדי למנוע.

ידיעת גורמי הסיכון להתפתחותם של תסמינים אלה הם אחת הדרכים למנוע או לכול הפחות לצמצם את הסיכון לסבול מהם. האם אתם מודעים לגורמים הללו? האם אתם יודעים כול מה שצריך כדי למנוע את התקף הבא? כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים:

כאבים בגב התחתון – 16 גורמים מפתיעים

ברשימה זאת ריכזתי עבורכם 16 גורמים להתפתחות כאב בגב התחתון. חלק מהגורמים הללו ידועים, חלק אחר פחות ידוע. מודעות לגורמים אלו עשויה לצמצם ואפילו למנוע את ההתקף הבא:

משקל עודף והשמנה

כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים

מפתיעים משקל עודף והשמנה יוצרים עומסי יתר על מפרקי הגוף ועל עמוד בשדרה. עומסים אלו גורמים לשחיקה ובלאי של הסחוסים, של הדיסקים הבין חולייתיים ואפילו של החוליות. הנזקים הללו מובילים בהכרח להתפתחות כאבים בעמוד השדרה וברקמות סביבו. מחקרים מצביעים על כך שגם השינויים ביציבה ובאופן התנועה של אנשים עם עודף משקל תורמים את חלקם לנזקים במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה בעמוד השדרה.

תיקון: הפחיתו משקל

חוסר בפעילות גופנית

פעילות גופנית הכוללת בין היתר פעילות אירובית, כוח, קואורדינציה, גמישות ושיווי משקל, הנעשית על פי עקרונות האימון הנכונים משביחה את הגוף על מגוון איבריו ורקמותיו השונות. התוצאות של פעילות גופנית נכונה כוללות שמירה על משקל, מניעת מחלות, זרימת דם טובה יותר, התחזקות של העצמות, של השרירים, של הסחוסים ושל הרצועות, שמירה על המיקום ועל היציבות של מפרקי הגוף השונים, שיפור בשיווי משקל ועוד. כול אלה מאפשרים לגוף בכלל ולעמוד השדרה בפרט להתמודד טוב יותר עם העומסים המוטלים עליו ובכך לצמצם נזקים ומיחושים אפשריים.

תיקון: התחילו פעילות גופנית. הקפידו לשלב את כול מרכיבי הכושר הגופני.

יציבה לקויה

ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. יציבה נכונה מאפשרת תנועה יעילה יותר עם מינימום של עומס על המפרקים השונים כולל מפרקי עמוד השדרה ועם שריפת קלוריות מופחתת. במצב של יציבה לקויה שבו קשתות עמוד השדרה ויתר מפרקי הגוף אינם מאורגנים וממוקמים באופן מיטבי העומסים הנוצרים על עמוד השדרה גדלים משמעותית ועימם גדלים גם הנזקים בעמוד השדרה והאגן.

תיקון: למדו מהי יציבה נכונה וחנכו את עצמכם לשמור עליה בכל מצב ובכל פעילות שאתם מבצעים.

כיסא לא מתאים

נקדים ונאמר שגוף האדם לא נועד לשבת או לשהות במנח אחד מבלי לנוע. בוודאי שלא נועד לשבת על כיסא ובעיקר אם מדובר בכיסא שאינו הותאם עבורכם. גוף האדם נועד לנוע ועומסים סטטיים הנוצרים במצב ישיבה שוחקים ופוגעים בו. הישיבה על כיסא מעלה את רמות העומס על חוליות הגב התחתון באופן דרמטי. התוצאה היא שלרבים מאלו העובדים עבודה שולחנית נגרמים נזקים משמעותיים כולל פריצות דיסקים, שחיקות ודלקות פרקים ניווניות. חשוב לדעת שכיסא, גם עם מדובר בכיסא מעולה לא ימנע את הנזקים. כיסא מעולה מותאם אישית ובעל יכולת כוונון של חלקיו השונים יאפשר לכם לשבת נכון יותר ובכך עשוי לצמצם את הנזקים ואת כאבי הגב.

תיקון: רכשו כיסא בעל יכולת כוונון מלאה שבו כול חלק ניתן להתאמה אליכם: המושב, המשענת, הידיות… הקפידו על ישיבה נכונה לאורך כול יום העבודה ולא רק ב5 דקות הראשונות של הישיבה.

ישיבה ממושכת

אין סוף מחקרים שבים ומזהירים מפני הנזקים שכרוכים בישיבה ממושכת ובעיקר אם היא אינה נכונה. נזקים למערכות עצב, שריר ושלד כולל עמוד השדרה וחמור יותר נזקים מערכתיים המעלים את הסיכון למחלות כרוניות ומוות מוקדם. הנזקים האפשריים לגב בגלל ישיבה ממושכת יום יומית כוללים היחלשות, ניוון, שחיקה ופציעה של הרקמות השונות בעמוד השדרה כולל שרירי הגב, הדיסקים הבין חולייתיים, הרצועות והחוליות עצמן.

תיקון: זכרו, ישיבה מזיקה וישיבה ממושכת מזיקה מאוד. ערכו הפסקות דינמיות מרובות לאורך יום העבודה שלכם. הפסקות שבהן אתם הולכים (לא עומדים).

ארנק שמן

ארנק המצוי בכיס האחורי של המכנסיים שלנו, ובעיקר עם מדובר בארנק תפוח, עלול להיות הגורם לכאבי הגב שלכם. ראשית, במצב של ישיבה הארנק, עלול להפעיל לחץ ישיר על העצב הסכיאטי ובכך לגרום לדלקת בעצב ולכאבי גב (סיאטיקה). ישיבה על ארנק תפוח עלולה לגרום להתפתחות כאב בגב התחתון גם בגלל חוסר האיזון שנוצר באגן. העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על הגב התחתון במצב של ישיבה עולים משמעותית כאשר בגלל הארנק חלק אחד של האגן נותר גבוה ובתגובה נוצרים גם כיפוף ורוטציה לא רצויים בעמוד השדרה.

תיקון: העבירו את הארנק לכיס קדמי או לחלופין הימנעו מלהכניס לארנק תעודות ומסמכים ובכך תשמרו אותו שטוח.

ספה או כורסה רכים

חשוב לי להתייחס בנפרד לנזקים הנגרמים עקב ישיבה על ספה ו/או כורסה וזאת למרות שדיברנו כבר על הנזקים שנגרמים בגלל כיסא לא מתאים. הבעיה עם ישיבה על ספות וכורסאות שבגלל הרכות שלהן קשה מאוד לשבת עליהן נכון. הישיבה על ספות וכורסאות כמעט אינה מאפשרת ישיבה עם תמיכה לגב התחתון. הדבר חמור יותר כאשר הישיבה ממושכת וכאשר אתם סובלים כבר מבעיות גב.

תיקון: העדיפו תמיד כיסא עם תמיכה נוקשה לגב. עם אתם חייבים לשבת על כורסה או ספה הקפידו לדחוף כרית שתתמוך בגב התחתון.

נעליים לא מתאימות

כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים

מבחינה ביו מכנית הגוף שלנו מתפקד כשרשרת קינטית סגורה (Closed Kinetic Chain). עומסים על חלק אחד של הגוף ישפיע על חלקים אחרים. בגלל שחלק גדול מהעמוסים שאליהם אנו נחשפים מגיעים אלינו דרך כפות הרגליים הרי שאופן תפקודם בעת המפגש עם הקרקע במצב של עמידה, הליכה, ריצה או קפיצה ישפיע על הבריאות של מפרקי הגוף השונים כולל עמוד השדרה. נעליים שאינן מתאימות (נעלי עקב, נעליים מדופנות מידי, נעלי אצבע) ישנו את האופן שבו אנו נעים וכתוצאה מכך גבירו את העומסים המוטלים על מפרקי הגוף ועל עמוד השדרה, יאיצו את הבלאי ויעלו את הסיכויים להתפתחות כאבי גב.

תיקון: הימנעו מנעלי אצבע ונעלי עקב. נעלו נעליים איכותיות ומותאמות.

מזרן לא מתאים

במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן תקין בעל רמת קושי ותמיכה מותאמים עבורכם אישית יאפשר לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על חלקים מעמוד השדרה ועל כן ללא נזקים. מזרן רך מידי או מזרן קשה מידי עלולים לייצור אזורים בעמוד השדרה שבהם מצטבר לחץ גבוה יותר ובכך יגרמו לעומסי יתר, נזקים והתפתחות כאב בגב התחתון.

תיקון: השקיעו את הזמן הנדרש על מנת לבחור מזרן המתאים למידותיכם. השליכו ללא רגשות אשם מזרן ש”התעייף”.

כאבים בגב התחתון בגלל תנוחת שינה

חוסר בשינה או עודף שינה כמו גם תנוחת שינה לא מתאימה עלולים לגרום לכאבי גב. שינה שאינה מספקת אינה מאפשרת את המנוחה הדרושה להתאוששות הגב מעומסים המוטלים עליו ביום. גם שינה ממושכת מידי, בעיקר עם אתם סובלים מבעיות גב או ישנים בתנוחה לא נכונה עלולה לגרום לכאבי גב. תנוחת שינה לא נכונה (על הבטן) יוצרת עומסים חריגים על הגב התחתון ועלולה לגרום להתפתחות כאב בגב התחתון.

תיקון: הקפידו על 7-8 שעות שינה לאדם בוגר. תנוחות שינה מומלצות: על הצד או על הגב. במקרה הצורך בשינה על הצד ניתן להוסיף כרית בין הברכיים ובשינה על הגב מתחת לברכיים.

חזייה לא תומכת

במצב אידאלי זוקפי עמוד השדרה אוחזים בעמוד השדרה ומאפשרים לנו עמידה זקופה במינימום מאמץ. נשים עם חזה גדול נושאות עומס גדול יותר על שרירי הגב העליון ועל חוליות הגב העליון. עומס זה עלול עם השנים להוביל להתפתחות יציבה לקויה (גב כפוף) שאף מוסיפה לעומסים בגב העליון. עומסי יתר אלו והיציבה הלקויה יובילו בהכרח להתפתחות נזקים וכמובן כאב בגב התחתון. חזייה טובה עשויה לתמוך במשקל החזה ולהצמידו לגוף ובכך להפחית מעומסים ומהנזקים הנגרמים לגב העליון.

תיקון: הקפידו לרכוש חזיות מתאימות. נאמר לי שחזיות T עושות עבודה טובה בכול הנוגע לתמיכה והפחתת העומס.

כאבי בגב התחתון בגלל תיק כתף

לגוף האדם יכולת מופלאה להתמודד עם עומסים פיזיים. יכולת זאת נפגעת בין היתר כאשר העומסים אינם סימטריים. עומס בלתי סימטרי על הגוף יכול להיווצר למשל כאשר אנו מרימים מטען כבד (מזוודה, סל קניות) ביד אחת לאורך זמן. דוגמה נוספת לעומס לא סימטרי המוטל על גופנו היא נשיאה של תיק כתף. עקב היערכותו של הגוף לשם נשיאת תיק הכתף נוצרים לאורך עמוד השדרה והשרירים עומסי יתר נקודתיים. עומסים אלו צפויים, על ציר הזמן לגרום לנזקים ולהתפתחות כאב בגב התחתון.

תיקון: החליפו את תיק הצד עם תיק גב. נסו להימנע מכול הרמה או נשיאת משקל שאינה מתבצעת באופן סימטרי.

עישון

אין חולק על הנזקים שעישון גורם לבריאותנו. שורת המחלות הקטלניות הארוכה שעישון עומד בבסיסן מדברת בשם עצמה. אך לא רבים יודעים שבנוסף למחלות הללו עישון גם מעלה את הסיכוי לסבול מכאבי גב באופן דרמטי. ההסברים אפשריים לכך כוללים פגיעה ברמת החמצן של הרקמות התומכות ומפעילות את הגב , פגיעה בחילוף החומרים וביכולת השיקום של הרקמות, שיעול ועוד.

תיקון: הפסיקו לעשן

כאבי גב תחתון בגלל מתח נפשי

השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר השרירים זוקפי עמוד השדרה ושרירי העורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה ואפילו ספזם משמעותו רגישות וכאב וכן סיכוי גבוה יותר לביצוע “תנועה לא נכונה” והתפתחות כאב בגב התחתון. במצבים של דחק הגוף מפריש רמה גבוהה יותר של הורמון הדחק – קורטיזול. קורטיזול בתורו מגביר את התהליכים הדלקתיים בגוף ומעלה את רמת הכאב. מתח נפשי גורם גם לרגישות גבוהה יותר לכאב.

תיקון: עשו סדר בלוחות הזמנים שלכם, שמרו על קשר עם חברים ובני משפחה אהובים, תרגלו טכניקות הרפיה (כמו דמיון מודרך ומדיטציה), תרגלו יוגה וטאי צ’י, פתחו תחביב וקחו נשימות עמוקות…

מחשב לוח, טלפון חכם

טלפונים חכמים, מחשבי לוח ויתר המכשירים המתוחכמים שאנו משתמשים להנאתנו או לצורך עבודה גורמים לנו נזקים בריאותיים אדירים. מחקרים רבים שבים ומצביעים על כך שהשעות הארוכות שאנו יושבים מול המכשירים הללו מקצרות את חיינו. מכשירים טכנולוגיים מופלאים אלו יוצרים בין היתר גם עומסי יתר על עמוד השדרה. בעיקר מדובר על עמוד השדרה הצווארי שלצורך תפעול המכשירים הללו מצוי במנח של כפיפה ממושכת, אך לא רק. גם יתר חלקי עמוד השדרה והרקמות התומכות בו נאלצים להתמודד עם אותם עומסים סטטיים המוטלים עליהם תוך כדי ישיבה לקויה גורמים נזקים ולהתפתחות כאב בגב התחתון. חשוב לציין ששימוש במכשירים הללו חושף גם את המפרקים בכף היד ובעיקר את האגודל לנזקים עקב הקלדות חוזרות ונשנות.

תיקון: צמצמו את השימוש במכשירים אלו למינימום נדרש ועשו זאת באופן ארגונומי.

סקס

סעיף זה נועד לאלו מאתנו שסובלים מבעיות גב. סקס עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאב בגב התחתון! קבוצת אנשים זאת הסובלת מבעיות בגב התחתון חייבת לזכור שפעילות מינית מהנה, בדומה לכול פעילות גופנית אחרת מחייבת אותם למידה מסוימת של זהירות. תנוחות שאינן מתאימות ועומסים פיזיים חריגים עלולים לעורר או להחמיר את בעיות הגב.

תיקון: דעו את המגבלות שלכם והישארו בטווחי תנועה נוחים. אם אתם חשים כאב בגב שנו את התנוחה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם תחילה עם טיפולים שמרניים כמו מניפולציה של עמוד השדרה המותני…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פריצת דיסק גב התחתון - מכתב תודה

  פריצת דיסק בגב התחתון ד"ר יצחק בכר שלום,נשלחתי ע"י האורתופד שלי לד"ר בכר בתחילת פברואר 2005 עם פריצת דיסק גדולה ב L4-L5, כאב בלתי פוסק והקרנה חזקה לרגל שמאל. מה…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • כאבי גב תחתון זה קשור למבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלק מאתנו סובלים מכאב יותר מאחרים. מדענים הצליחו…

 • כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

  כאב גב? נסו להימנע מניתוח! כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו נוירוכירורגים וריאומטולוגים ופורסם בירחון רפואי נחשב קובע: "בטווח הארוך והבינוני ניתוחי גב המתבצעים בגלל סיאטיקה על רקע…

 • כאב גב כרוני זה הכול בראש

  כאב כרוני?, זה הכול בראש. האם כאב כרוני הוא למעשה תגובה רגשית? מתברר שהסיכוי להתפתחות כאבים כרוניים בעקבות פציעה תלוי בקשר שבין שני חלקים במוח הקשורים לרגשות ולמוטיבציה אשר מתקשרים…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים…