כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול

כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול

כתפיים מעוגלות – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים האופייניים לליקוי יציבתי זה. אנשים שהכתפיים שלהם מתעגלות לפנים מהווים מחזה שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומס חריג על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים קרובות היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

אם תתבוננו באנשים סביבכם תוכלו להתרשם ממידת השכיחות של יציבה לקויה זאת. אנו נוטים לחפש את הגורם לליקוי הזה בגורמים פיזיים מבניים. יש הטוענים שגם גורמים נפשיים כגון חוסר ביטחון עצמי, מהווים כאן גורם חשוב. בכל מקרה שבו תזהו התפתחות של כתפיים מעוגלות – אבחון וטיפול ללא עיכוב יועילו בתיקון המצב. התעלמות מליקוי יציבה זה עלול להוביל להחמרתו ולהתפתחות כאבים כרוניים.

כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול -רקע

כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול
כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול

המושג כתפיים מעוגלות בה לתאר מצב שבו הכתפיים מתעגלות באופן בולט לפנים. מנח שאינו מהווה המשך טבעי לשאר הגוף. הגורם להתפתחות ליקוי יציבתי זה הם לרוב הרגלי יציבה לקויים ובכלל זה:

  • ישיבה שפופה מול מסך טלפון חכם, מחשב, נהיגה ועוד
  • אורח חיים יושבני מוביל לליקוי יציבתי מהסוג הזה

יציבה זאת משבשת את אופן הפעילות של השרירים בצוואר, בגב ובכתפיים וגורם לחוסר איזון של השרירים המגדירים את היציבה של החלק העליון של הגוף.

בבסיס לקות יציבה שבה הכתפיים מעוגלות או הכתפיים משוכות לפנים (Protracted Rounded shoulders) נמצאים שרירי חזה (Pectoralis) קצרים מידי ושרירי גב עליון (trapezius and  rhomboids) חלשים וארוכים יתר על המידה. לעיתים מצטרפות לליקוי זה גם עצמות שכמה (scapula) בולטות מאחור. שרירי חזה קצרים יכולים להתפתח גם בעקבות אמונים לא מאוזנים בחדר הכושר וביצוע מוגזם של תרגילים כגון דחיקת חזה (Bench Press).

כתפיים מעוגלות – סימנים ותסמינים

כתפיים מעוגלות משנות את האופן שבו עומסים עוברים בחלק העליון של הגוף ובכלל זה על הצוואר והגב העליון. התוצאה עומסי יתר נקודתיים והתפתחות נזקים. בין הנזקים שעלולים להתפתח בגלל כתפיים מעוגלות נמנה דלקות גידים בכתפיים, מתיחה של שרירים בצוואר ובגב העליון, שחיקת סחוסים במפרקים בין החוליות, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים בצוואר ובגב העליון, כאבי ראש ועוד.

אבחון

אבחון של כתפיים מעוגלות מתחיל בדומה לליקויי יציבה אחרים בלמידה של ההיסטוריה הרפואית של הסימנים והתסמינים, למידה של הרקע הגנטי של החולה ומשפחתו ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בחגורת הכתפיים ונעריך את חומרת הליקוי את מצב השרירים מסביב. נבחן את מידת חוסר האיזון השרירי שקיים בין שרירי החזה לשרירי הגב העליון.

נזק אפשרי:

כתפיים מעוגלות גורמות לעומס יתר על הצוואר, על הגב העליון ועל הכתפיים אשר פועלים בציר עבודה שאינו אופטימלי וכן מגבלות תנועה וחולשה של שרירים בגב העליון ובכתפיים. תלונות שכיחות בגלל כתפיים מעוגלות עלולות לכלול כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים ופציעות כתפיים ועוד.

פתרון מוצע:

מתיחה של שרירי החזה וחיזוק וקיצור של שרירי גב עליון.

תרגיל I: תרגיל מתיחה שרירי חזה

מנח מוצא: עמדו לפני משקוף הדלת (Doorway Chest Stretch).

אופו ביצוע: יש להרים את היד לצד עד לגובה הכתפיים, לכופף את המרפק באותו צד ל90 מעלות להניח את המרפק כנגד המשקוף ולהישען קדימה עד לתחושה של מתיחה בחזה. שהו 10 שניות במנח והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום.

הערות: חממו את מפרקי הכתף לפני העבודה וזאת כדי למנוע מתיחה של גידים או כול נזק אחר.

תרגיל II: תרגיל חיזוק של הגב העליון

את הגב העליון ניתן לחזק במגוון דרכים.  ניתן להשתמש בציוד בחדר הכושר (למשל על ידי אימון במכונת חתירה – Cable Row) או לחלופין ניתן לבצע תרגילי חיזוק בבית.

מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנות מטה. הידיים מונחות משני צידי הראש.

אופן ביצוע: התרוממות קלה של פלג הגוף העליון תוך הצמדת השכמות מאחור. (ניתן לפשוט ידיים לצדדים – תרגיל אווירון). שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כאלה מידי יום.

הערות: יש להקפיד שהראש והצוואר מצויים בהמשך לעמוד השדרה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

לחץ נפשי בגלל דואר אלקטרוני

הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים גורמים לנו לנזקים בריאותיים פיזים וקוגניטיביים. חיי היום יום בעידן המודרני כרוכים בלחצים ודאגות אין סוף ועל כך אנו משלמים מחיר בריאותי כבד. 

כאבים בגב התחתון מניעה

כאבים בגב התחתון מניעה

כאבים בגב התחתון? מניעה היא הדרך הנכונה ללכת בה ולא טיפול ושיקום ארוכים ומתישים. מיחושים אלו שאנו חשים בחלק התחתון של עמוד השדרה ובסביבתו הקרובה מהווים את אחת הבעיות השכיחות לאדם בעידן המודרני. באמצעות מספר צעדים פשוטים ניתן למנוע אותם.