כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול
כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול

כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כתפיים מעוגלות – אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע התפתחות נזקים כרוניים האופייניים לליקוי יציבתי זה. כתפיים מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומס חריג על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים קרובות היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

אם תתבוננו באנשים סביבכם תוכלו להתרשם ממידת השכיחות של יציבה לקויה זאת. אנו נוטים לחפש את הגורם לליקוי הזה בגורמים פיזיים מבניים אבל יש הטוענים שגם גורמים נפשיים כגון חוסר ביטחון עצמי, מהווים כאן גורם חשוב. בכל מקרה שבו תזהו התפתחות של כתפיים מעוגלות – אבחון וטיפול ללא עיכוב יועילו בתיקון המצב. התעלמות מליקוי יציבה זה עלול להוביל להחמרתו ולהתפחות כאבים כרוניים.

כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול -רקע

כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול
כתפיים מעוגלות אבחון וטיפול

המושג כתפיים מעוגלות בה לתאר מצב שבו הכתפיים מתעגלות באופן בולט לפנים במנח שאינו מהווה המשך טבעי לשאר הגוף. הגורם להתפתחות ליקוי יציבתי זה הם לרוב הרגלי יציבה לקויים ובכלל זה ישיבה שפופה מול מסך טלפון חכם, מחשב, נהיגה ועוד. גם אורח חיים יושבני מוביל לליקוי יציבתי מהסיג הזה. יציבה זאת משבשת את אופן הפעילות של השרירים בצוואר, בגב ובכתפיים וגורם לחוסר איזון של השרירים המגדירים את היציבה של החלק העליון של הגוף.

בבסיס לקות יציבה שבה הכתפיים מעוגלות או הכתפיים משוכות לפנים (Protracted Rounded shoulders) נמצאים שרירי חזה (Pectoralis) קצרים מידי ושרירי גב עליון (trapezius and  rhomboids) חלשים וארוכים יתר על המידה. לעיתים מצטרפות לליקוי זה גם עצמות שכמה (scapula) בולטות מאחור. שרירי חזה קצרים יכולים להתפתח גם בעקבות אמונים לא מאוזנים בחדר הכושר וביצוע מוגזם של תרגילים כגון דחיקת חזה (Bench Press).

כתפיים מעוגלות – סימנים ותסמינים

כתפיים מעוגלות משנות את האופן שבו עומסים עוברים בחלק העליון של הגוף ובכלל זה על הצוואר והגב העליון. התוצאה עומסי יתר נקודתיים והתפתחות נזקים. בין הנזקים שעלולים להתפתח בגלל כתפיים מעוגלות נמנה דלקות גידים בכתפיים, מתיחה של שרירים בצוואר ובגב העליון, שחיקת סחוסים במפרקים בין החוליות, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים בצוואר ובגב העליון, כאבי ראש ועוד.

אבחון

אבחון של כתפיים מעוגלות מתחיל בדומה לליקויי יציבה אחרים בלמידה של ההיסטוריה הרפואית של הסימנים והתסמינים, למידה של הרקע הגנטי של החולה ומשפחתו ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בחגורת הכתפיים ונעריך את חומרת הליקוי את מצב השרירים מסביב. נבחן את מידת חוסר האיזון השרירי שקיים בין שרירי החזה לשרירי הגב העליון.

נזק אפשרי:

כתפיים מעוגלות גורמות לעומס יתר על הצוואר, על הגב העליון ועל הכתפיים אשר פועלים בציר עבודה שאינו אופטימלי וכן מגבלות תנועה וחולשה של שרירים בגב העליון ובכתפיים. תלונות שכיחות בגלל כתפיים מעוגלות עלולות לכלול כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים ופציעות כתפיים ועוד.

פתרון מוצע:

מתיחה של שרירי החזה וחיזוק וקיצור של שרירי גב עליון.

תרגיל I: תרגיל מתיחה שרירי חזה

מנח מוצא: עמדו לפני משקוף הדלת (Doorway Chest Stretch).

אופו ביצוע: יש להרים את היד לצד עד לגובה הכתפיים, לכופף את המרפק באותו צד ל90 מעלות להניח את המרפק כנגד המשקוף ולהישען קדימה עד לתחושה של מתיחה בחזה. שהו 10 שניות במנח והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום.

הערות: חממו את מפרקי הכתף לפני העבודה וזאת כדי למנוע מתיחה של גידים או כול נזק אחר.

תרגיל II: תרגיל חיזוק של הגב העליון

את הגב העליון ניתן לחזק במגוון דרכים.  ניתן להשתמש בציוד בחדר הכושר (למשל על ידי אימון במכונת חתירה – Cable Row) או לחלופין ניתן לבצע תרגילי חיזוק בבית.

מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנות מטה. הידיים מונחות משני צידי הראש.

אופן ביצוע: התרוממות קלה של פלג הגוף העליון תוך הצמדת השכמות מאחור. (ניתן לפשוט ידיים לצדדים – תרגיל אווירון). שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כאלה מידי יום.

הערות: יש להקפיד שהראש והצוואר מצויים בהמשך לעמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב - לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים…

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם נפצעים. ריצה יוצרת עומסים חוזרניים משמעותיים וכול שגיאה או ליקוי…