קיפוזיס אבחון וטיפול
קיפוזיס אבחון וטיפול

קיפוזיס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קיפוזיס – אבחון וטיפול מוקדמים עשויים לעזור לכם לצמצם את הנזקים בעמוד השדרה. קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי יציבה הגורם לגב העליון להתעגל יתר על המידה. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר – קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק הולכת ומחמירה.

בעקבות ישיבה שפופה וממושכת מול מסך המחשב או הטלוויזיה יותר ויותר צעירים סובלים גם הם מהיציבה הלקויה הזאת. ברוב המקרים מדובר בכיפוף קל של עמוד השדרה העליון ואין צורך לטפל בזה במקרים מועטים עלול קיפוזיס (Postural Kyphosis) מוקצן לגרום לנזקים, כאבים הפרעות נשימה, הפרעות עיכול, הפרעות למערכת הלב וכלי הדם ועוד. בכל מקרה של קיפוזיס – אבחון וטיפול יצמצמו את הנזקים המתפתחים לרוב על ציר הזמן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקיפוזיס אבחון וטיפול – רקע

גב מעוגל במידה קלה היא תופעה נורמלית. כאשר הגב העליון מתעגל אל מעבר למידה הסבירה אנו מכנים זאת קיפוזיס. מדובר בתופעה שכיחה בעיקר בקרב ילדים ובני נוער היושבים שעות באופן שפוף מעל מסך כזה או אחר ובשלב מאוחר יותר בחיים בקרב מבוגרים. אובדן איזון המנח הקדמי-אחורי (balance Sagittal) של עמוד השדרה בגלל קיפוזיס משני לשינויים ניווניים ושברים הנובעים מאוסטאופורוזיס הוא עניין שכיח. קיפוזיס בקרב מבוגרים ששכיחותו נמצאת במגמת עלייה גורם לכאבים וקשיי תפקוד בחיי היום יום שלהם. יותר מבוגרים סובלים מקיפוזיס בגלל התבגרות האוכלוסייה ותהליך ההתנוונות הטבעית של עמוד השדרה.

התפקוד של הראש, עמוד השדרה ואגן והשיווי המשקל קדמי אחורי שלהם מתנהלים באופן קינמטי ובשרשרת פתוחה. ליעילות אנרגטית מקסימלית הראש צריך להיות מונח ישירות מעל הצוואר והצוואר בהמשך של יתר עמוד השדרה, והכתפיים מעל האגן. כאן באזור הזה הנקרא חרוט אקונומי (cone of economy) הגוף מבצע את פעולותיו מבלי לבזבז אנרגיה מיותר. כאשר אנו זזים מאזור החרוט האקונומי הגוף מבזבז אנרגיה יוצר עומסי יתר נקודתיים ומוביל לפציעות. הסובלים מתופעה זו ניכרים בקימור המוגבר באזור עמוד השדרה החזי וכן בראש וכתפיים המושטים קדימה. בבדיקה נגלה ששרירי החזה שלהם חזקים יחסית וקצרים ולעומת זאת שרירי גב עליון ומקרבי השכמות ארוכים וחלשים. ברוב המקרים נוכל לזהות גם תהליכי פיצוי של עמוד השדרה שבאים לידי ביטוי על ידי הגדלת הלורדוזיס המותני והצווארי. גילוי באמצעות צילום רנטגן של חוסר איזון בעמוד השדרה  הנגרם בגלל שיבוש במנח הקדמי אחורי (כולל קיפוזיס) מהווה גורם מנבא אמין לפגיעה בבריאות של עמוד השדרה.

סוגים של קיפוזיס

ישנם סוגים שונים של קיפוזיס ובכללם קיפוזיס על רקע גנטי (Congenital kyphosis), קיפוזיס בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann’s kyphosis), קיפוזיס על רקע של חסרים תזונתיים (Nutritional Kyphosis) ועוד. עם זאת קיפוזיס יציבתית (Postural kyphosis) היא השכיחה ביותר.

מי סובל מהתופעה

קיפוזיס היא תופעה שכיחה בעידן המודרני. עיקר הסובלים מכך הם ילדים ובני נוער השוהים ממושכות מול מסך כזה או אחר. בשלב הזה של ילדות ונערות כאשר עמוד השדרה עדיין לא גרום והשרירים אינם מתפקדים באופן מיטבי ישיבה שפופה משפיעה על מבנה עמוד השדרה ועל תפקוד השרירים מעלה את הסבירות להתפתחות קיפוזיס. ילדים ובני נוער עלולים לפתח קיפוזיס גם בגלל מחלה הקרויה מחלת שוירמן (Scheuermann’s disease) או בגלל קיפוזיס מולד. כמובן שגם בשלבים מאוחרים יותר בחיים עובדי משדר ועובדי מחשבים הישובים שעות ארוכות באופן לקוי מוך המסך גורמים לשינוי מבני הדרגתי בעמוד השדרה הגבי המוביל בסופו של דבר לאותה תוצאה של קיפוזיס. עם התבגרותנו כשאר העצמות שלנו מתחילות להתדלדל אנו שוב נכנסים לקבוצת סיכון להתפתחות קיפוזיס. בשלב הזה שברים אוסטאופורוטיים בחוליות הגב העליון עלולים להוביל להתפתחות קיפוזיס.

סימנים ותסמינים של קיפוזיס

לא תמיד ישנם סימנים ותסמינים בגלל קיפוזיס. קיומם של סימנים ותסמינים תלוי בין היתר בגורם להתפתחות קיפוזיס וחומרת הקיפוזיס. ישנם מקרים שבהם לא נבחין כלל בקיום של קיפוזיס ומקרים אחרים שבהם האדם יראה כפוף באופן תמידי. קיפוזיס מתאפיין בכתפיים מעוגלות וגב מעוגל ומגובן ברמות חומרה שונות. התסמינים העיקריים הנובעים בגלל קיפוזיס כולל כאבים ונוקשות בגב העליון ובצוואר. בגפיים התחתונות נזהה לעתים קרובות שרירי ירך אחורי קצרים.

במקרים קיצוניים תיפגע גם יכולת הנשימה של אנשים עם קימור מוגבר והם ינשמו באופן קצר ושטחי. סיבוכים אפשריים נוספים כוללים התפחות גיבנת קשה, כאבי גב כרוניים ואפילו, תלוי בחומרת הנזקים הנגרמים גם חסרים נירולוגיים בגפיים התחתונות ואובדן שליטה על הסוגרים.

מה גורם לקיפוזיס

קיפוזיס אבחון וטיפול
קיפוזיס אבחון וטיפול

העקומות הטבעיות של עמוד השדרה כוללת סדרה של קעורים וקמורים לורדוזיס מותני וצווארי וקיפוזיס  גבי. מבנה חוליות עמוד השדרה והרקמות המרכיבות ותומכות בו מאפשרים את קיומם של העקומות הללו. כאשר קיומם הטבעי והאופטימלי של העקומות הללו נשמר עמוד השדרה שומר על גמישותו, חוזקו ועל יכול תפקוד מיטבית. במצב הזה העומסים העוברים דרך עמוד השדרה עושים זאת במסלולים המיועדים לכך, עומסי יתר לא מתפתחים בשגרה ובריאותו של עמוד השדרה נשמרת. כאשר מסיבה כלשהי מתפתחת פגיעה באיזון של המנח הקדמי-אחורי של עמוד השדרה (balance Sagittal) ומתפתח ליקוי יציבה כגון קיפוזיס, היפר לורדוזיס מותני, יישור לורדוזיס מותני או יישור לורדוזיס צווארי ועוד עמוד השדרה נעשה פגיע. במצב הזה העומסים על עמוד השדרה גדלים משמעותית וכך גם הנזקים שנגרמים לו.

קיפוזיס נוצר כאשר מסיבה כלשהי חוליות עמוד השדרה באזור הגבי (thoracic region) מקבלות מבנה טריזי כאשר החלק הצר נמצא בקדמת החוליות. הגורמים לכך כוללים בין היתר הרגלי יציבה לקויה מול המחשב או מול הטלפון החכם (בעיקר אצל ילדים בגלל הרכות היחסית של החוליות), בעיות מבניות מולדות, גיל מתקדם בשל אוסטאופורוזיס ושברים על קרקע זה ועוד. הגורמים להתפתחות קיפוזיס יציבתית כוללים בעיות פסיכולוגיות, ביו מכניקה לקויה, פיצוי על קיעור מותני מוגבר, הרגלי ישיבה קלוקלים וחוסר האיזון השרירי בין שרירי החזה הקצרים והחזקים יחסית לבין החולשה והתארכות של שרירי הגב העליון ומקרבי השכמות.

נזק אפשרי משני לקיפוזיס :

עומס יתר שנגרם עקב התפתחות קיפוזיס על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה הגבי עלול במקרים מסוימים לגרום לנזקים מצטברים ולכאבים בצוואר, כאבי גב עליון וכאבי גב תחתון. במצב של עומסים מתמשכים עלול גם להיגרם נזק לדיסקים הבין חולייתיים כגון בלט דיסק או פריצת דיסק והתסמינים עלולים אז להופיע גם בגפיים. קיפוזיס עלולה לפגוע בתפקוד מערכת הנשימה ולגרום לנטייה כרונית להתפתחות דלקת ריאות. בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם עלולה התפתחות קיפוזיס לגרום גם לשברים בחוליות הנמצאות במוקד העומס.

קיפוזיס אבחון וטיפול – השלבים

אבחון קיפוזיס בדומה לליקויי יציבה אחרים יכלול למידה של ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, של הרקע הגנטי של החולה, של תחביביו, עיסוקיו הגופניים של הרקע הרפואי שלו ועוד. נבצע בדיקה גופנית שבה נזהה העם מדובר בקיפוזיס גמיש יציבתי או שמא מדובר בקיפוזיס מסוג אחר. ניתן להיעזר באמצעי הדמיה לאבחון אך ברוב הכריע של המקרים מדובר בקרינה מיותר שכן קיפוזיס משמעותי יראה לעין בלתי מזוינת באופן ברור מספיק.

טיפול עצמי בקיפוזיס

פתרון מוצע לקיפוזיס:

הארכת שרירי חזה, חיזוק וקיצור שרירי הגב העליון, ושיפור טווחי התנועה של חוליות הגב העליון.

תרגיל I: מתיחת שרירי החזה

מנח מוצא: עמדו לפני משקוף הדלת (Doorway Chest Stretch).

אופן ביצוע: יש להרים את היד לצד עד לגובה הכתפיים, לכופף את המרפק באותו צד ל90 מעלות להניח את המרפק כנגד המשקוף ולהישען קדימה עד לתחושה של מתיחה בחזה. שהו 10 שניות במנח והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום. תרגיל זה ינטרל את אחד הגורמים להתפתחות קיפוזיס – שרירי חזה קצרים.

הערות: חממו את מפרקי הכתף לפני העבודה וזאת כדי למנוע מתיחה של גידים או כול נזק אחר.

תרגיל II: חיזוק שרירי גב עליון

את הגב העליון ניתן לחזק במגוון דרכים.  ניתן להשתמש בציוד בחדר הכושר (למשל על ידי אימון במכונת חתירה – Cable Row) או לחלופין ניתן לבצע תרגילי חיזוק בבית.

מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנות מטה. הידיים מונחות משני צידי הראש.

אופן ביצוע: התרוממות קלה של פלג הגוף העליון תוך הצמדת השכמות מאחור. (ניתן לפשוט ידיים לצדדים – תרגיל אווירון). שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כאלה מידי יום. תרגיל זה יחזק את שרירי הגב העליון שהם לרוב חלשים בליקוי של קיפוזיס.

הערות: יש להקפיד שהראש והצוואר מצויים בהמשך לעמוד השדרה לאורך כול התרגיל.

תרגיל 3: “ריכוך” הגב העליון ושיפור טווחי תנועה

מנח מוצא: שכבו כאשר גבכם מונח על ספוג גלילי נוקשה, הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אופן ביצוע: הרימו מעט את האגן וגלגלו את גבכם באטיות מעלה ומטה במשך דקה או עד שאתם מרגישים שהנוקשות פחתה. נוחו 10 שניות וחזרו על התרגיל. חזרו על התרגיל 5 פעמים  ובצעו 3 סדרות מידי יום.

הערות: הימנעו מעומס יתר על הצוואר והקפידו לשמור עליו ניטרלי.

טיפול בקיפוזיס

במקרים עקשניים יותר כאשר תרגילים כאלה ואחרים לא סייעו יש צורך להיעזר בכירופרקט כדי לשפר את היציבה ולשקם את עמוד השדרה. הטיפול הכירופרקטי התמקד במניעת החמרה של הקיפוזיס ושיפור מצבו. הטיפול הכירופרקטי כולל בין היתר שימוש בטכניקות ידניות כדי להניע את החוליות ולשפר את המנח של עמוד השדרה. נדריך את החולה על האופן שבו יש לבצע תרגילי חיזוק של שרירי הגב ושרירי הבטן ועל האופן שבו עליו לשפר את יציבתו. במקרים קשים יותר נמליץ על שימוש במחוך ייחודי. במיוחד ונדירים כאשר קיפוזיס גורמת למחלות ריאות חוזרות ונשנות או כאשר יש חששות כבדים אחרים יופנה החולה לייעוץ כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט…

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן