קיפוזיס אבחון וטיפול

קיפוזיס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קיפוזיס – אבחון וטיפול מוקדמים עשויים לעזור לכם לצמצם נזקים אפשריים בעמוד השדרה. קיפוזיס, עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי יציבה. ליקוי יציבה זה גורם לגב העליון להתעגל יתר על המידה. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר – קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק הולכת ומחמירה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בעקבות ישיבה שפופה וממושכת מול מסך המחשב או הטלוויזיה יותר ויותר צעירים סובלים גם הם מהיציבה הלקויה הזאת. ברוב המקרים מדובר בכיפוף קל של עמוד השדרה העליון ואין צורך לטפל בזה במקרים מועטים עלול קיפוזיס (Postural Kyphosis) מוקצן לגרום לנזקים, כאבים הפרעות נשימה, הפרעות עיכול, הפרעות למערכת הלב וכלי הדם ועוד. בכל מקרה של קיפוזיס – אבחון וטיפול יצמצמו את הנזקים המתפתחים לרוב על ציר הזמן

  {loadposition inside-page}

  קיפוזיס אבחון וטיפול – רקע

  גב מעוגל במידה קלה היא תופעה נורמלית. כאשר הגב העליון מתעגל אל מעבר למידה הסבירה אנו מכנים זאת קיפוזיס. מדובר בתופעה שכיחה בעיקר בקרב ילדים ובני נוער היושבים שעות באופן שפוף מעל מסך כזה או אחר ובשלב מאוחר יותר בחיים בקרב מבוגרים. אובדן איזון המנח הקדמי-אחורי (balance Sagittal) של עמוד השדרה בגלל קיפוזיס משני לשינויים ניווניים ושברים הנובעים מאוסטאופורוזיס הוא עניין שכיח. קיפוזיס בקרב מבוגרים ששכיחותו נמצאת במגמת עלייה גורם לכאבים וקשיי תפקוד בחיי היום יום שלהם. יותר מבוגרים סובלים מקיפוזיס בגלל התבגרות האוכלוסייה ותהליך ההתנוונות הטבעית של עמוד השדרה.

  התפקוד של הראש, עמוד השדרה ואגן והשיווי המשקל קדמי אחורי שלהם מתנהלים באופן קינמטי ובשרשרת פתוחה. ליעילות אנרגטית מקסימלית הראש צריך להיות מונח ישירות מעל הצוואר והצוואר בהמשך של יתר עמוד השדרה, והכתפיים מעל האגן. כאן באזור הזה הנקרא חרוט אקונומי (cone of economy) הגוף מבצע את פעולותיו מבלי לבזבז אנרגיה מיותר. כאשר אנו זזים מאזור החרוט האקונומי הגוף מבזבז אנרגיה יוצר עומסי יתר נקודתיים ומוביל לפציעות. הסובלים מתופעה זו ניכרים בקימור המוגבר באזור עמוד השדרה החזי וכן בראש וכתפיים המושטים קדימה. בבדיקה נגלה ששרירי החזה שלהם חזקים יחסית וקצרים ולעומת זאת שרירי גב עליון ומקרבי השכמות ארוכים וחלשים. ברוב המקרים נוכל לזהות גם תהליכי פיצוי של עמוד השדרה שבאים לידי ביטוי על ידי הגדלת הלורדוזיס המותני והצווארי. גילוי באמצעות צילום רנטגן של חוסר איזון בעמוד השדרה  הנגרם בגלל שיבוש במנח הקדמי אחורי (כולל קיפוזיס) מהווה גורם מנבא אמין לפגיעה בבריאות של עמוד השדרה.

  סוגים של קיפוזיס

  ישנם סוגים שונים של קיפוזיס ובכללם:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • קיפוזיס על רקע גנטי (Congenital kyphosis)
   • קיפוזיס בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann's kyphosis)
   • קיפוזיס על רקע של חסרים תזונתיים (Nutritional Kyphosis)
   • קיפוזיס יציבתית (Postural kyphosis) שהיא השכיחה ביותר

   מי סובל מקיפוזיס

   קיפוזיס היא תופעה שכיחה בעידן המודרני. עיקר הסובלים מכך הם ילדים ובני נוער השוהים ממושכות מול מסך כזה או אחר. בשלב הזה של ילדות ונערות כאשר עמוד השדרה עדיין לא גרום והשרירים אינם מתפקדים באופן מיטבי ישיבה שפופה משפיעה על מבנה עמוד השדרה ועל תפקוד השרירים מעלה את הסבירות להתפתחות קיפוזיס. ילדים ובני נוער עלולים לפתח קיפוזיס גם בגלל מחלה הקרויה מחלת שוירמן (Scheuermann's disease) או בגלל קיפוזיס מולד. כמובן שגם בשלבים מאוחרים יותר בחיים עובדי משדר ועובדי מחשבים הישובים שעות ארוכות באופן לקוי מוך המסך גורמים לשינוי מבני הדרגתי בעמוד השדרה הגבי המוביל בסופו של דבר לאותה תוצאה של קיפוזיס. עם התבגרותנו כאשר העצמות שלנו מתחילות להידלדל אנו שוב נכנסים לקבוצת סיכון להתפתחות קיפוזיס. בשלב הזה שברים אוסטאופורוטיים בחוליות הגב העליון עלולים להוביל להתפתחות קיפוזיס.

   סימנים ותסמינים של קיפוזיס

   לא תמיד ישנם סימנים ותסמינים בגלל קיפוזיס. קיומם של סימנים ותסמינים תלוי בין היתר בגורם להתפתחות קיפוזיס וחומרת הקיפוזיס. ישנם מקרים שבהם לא נבחין כלל בקיום של קיפוזיס ומקרים אחרים שבהם האדם יראה כפוף באופן תמידי. קיפוזיס מתאפיין בכתפיים מעוגלות וגב מעוגל ומגובן ברמות חומרה שונות. התסמינים העיקריים הנובעים בגלל קיפוזיס כולל כאבים בגב העליון ובצוואר ולעתים גם תחושת נוקשות. בגפיים התחתונות נזהה לעתים קרובות שרירי ירך אחורי קצרים.

   במקרים קיצוניים תפגע גם יכולת הנשימה של אנשים עם קימור מוגבר והם ינשמו באופן קצר ושטחי. סיבוכים אפשריים נוספים כוללים התפתחות גיבנת קשה, כאבי גב כרוניים ואפילו, תלוי בחומרת הנזקים הנגרמים גם חסרים נוירולוגיים בגפיים התחתונות ואובדן שליטה על הסוגרים.

   מה גורם לקיפוזיס

   קיפוזיס אבחון וטיפול
   קיפוזיס אבחון וטיפול

   העקומות הטבעיות של עמוד השדרה כוללת סדרה של קעורים וקמורים לורדוזיס מותני וצווארי וקיפוזיס  גבי. מבנה חוליות עמוד השדרה והרקמות המרכיבות ותומכות בו מאפשרים את קיומם של העקומות הללו. כאשר קיומם הטבעי האופטימלי של העקומות הללו נשמר עמוד השדרה שומר על גמישותו, חוזקו ועל יכול תפקוד מיטבית. במצב הזה העומסים העוברים דרך עמוד השדרה עושים זאת במסלולים המיועדים לכך, עומסי יתר לא מתפתחים בשגרה ובריאותו של עמוד השדרה נשמרת. כאשר מסיבה כלשהי מתפתחת פגיעה באיזון של המנח הקדמי-אחורי של עמוד השדרה (balance Sagittal) ומתפתח ליקוי יציבה כגון קיפוזיס, היפר לורדוזיס מותני, יישור לורדוזיס מותני או יישור לורדוזיס צווארי ועוד עמוד השדרה נעשה פגיע. במצב הזה העומסים על עמוד השדרה גדלים משמעותית וכך גם הנזקים שנגרמים לו.

   קיפוזיס נוצר כאשר מסיבה כלשהי חוליות עמוד השדרה באזור הגבי (thoracic region) מקבלות מבנה טריזי כאשר החלק הצר נמצא בקדמת החוליות. הגורמים לכך כוללים בין היתר הרגלי יציבה לקויה מול המחשב או מול הטלפון החכם (בעיקר אצל ילדים בגלל הרכות היחסית של החוליות), בעיות מבניות מולדות, גיל מתקדם בשל אוסטאופורוזיס ושברים על קרקע זה ועוד. הגורמים להתפתחות קיפוזיס יציבתית כוללים בעיות פסיכולוגיות, ביומכניקה לקויה, פיצוי על קיעור מותני מוגבר, הרגלי ישיבה קלוקלים וחוסר האיזון השרירי בין שרירי החזה הקצרים והחזקים יחסית לבין החולשה והתארכות של שרירי הגב העליון ומקרבי השכמות.

   נזק אפשרי משני לקיפוזיס :

   עומס יתר שנגרם עקב התפתחות קיפוזיס על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה הגבי עלול במקרים מסוימים לגרום לנזקים מצטברים ולכאבים בצוואר, כאבי גב עליון וכאבי גב תחתון. במצב של עומסים מתמשכים עלול גם להיגרם נזק לדיסקים הבין חולייתיים כגון בלט דיסק או פריצת דיסק והתסמינים עלולים אז להופיע גם בגפיים. קיפוזיס עלולה לפגוע בתפקוד מערכת הנשימה ולגרום לנטייה כרונית להתפתחות דלקת ריאות. בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם עלולה התפתחות קיפוזיס לגרום גם לשברים בחוליות הנמצאות במוקד העומס.

   קיפוזיס אבחון וטיפול – השלבים

   אבחון קיפוזיס בדומה לליקויי יציבה אחרים יכלול למידה של ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, של הרקע הגנטי של החולה, של תחביביו, עיסוקיו הגופניים של הרקע הרפואי שלו ועוד. נבצע בדיקה גופנית שבה נזהה העם מדובר בקיפוזיס גמיש יציבתי או שמא מדובר בקיפוזיס מסוג אחר. ניתן להיעזר באמצעי הדמיה לאבחון אך ברוב הכריע של המקרים מדובר בקרינה מיותר שכן קיפוזיס משמעותי יראה לעין בלתי מזוינת באופן ברור מספיק.

   טיפול עצמי בקיפוזיס

   פתרון מוצע לקיפוזיס:

   הארכת שרירי חזה, חיזוק וקיצור שרירי הגב העליון, ושיפור טווחי התנועה של חוליות הגב העליון.

   תרגיל I: מתיחת שרירי החזה

   מנח מוצא: עמדו לפני משקוף הדלת (Doorway Chest Stretch).

   אופן ביצוע: יש להרים את היד לצד עד לגובה הכתפיים, לכופף את המרפק באותו צד ל90 מעלות להניח את המרפק כנגד המשקוף ולהישען קדימה עד לתחושה של מתיחה בחזה. שהו 10 שניות במנח והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום. תרגיל זה ינטרל את אחד הגורמים להתפתחות קיפוזיס – שרירי חזה קצרים.

   הערות: חממו את מפרקי הכתף לפני העבודה וזאת כדי למנוע מתיחה של גידים או כול נזק אחר.

   תרגיל II: חיזוק שרירי גב עליון

   את הגב העליון ניתן לחזק במגוון דרכים.  ניתן להשתמש בציוד בחדר הכושר (למשל על ידי אימון במכונת חתירה – Cable Row) או לחלופין ניתן לבצע תרגילי חיזוק בבית.

   מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנות מטה. הידיים מונחות משני צידי הראש.

   אופן ביצוע: התרוממות קלה של פלג הגוף העליון תוך הצמדת השכמות מאחור. (ניתן לפשוט ידיים לצדדים – תרגיל אווירון). שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כאלה מידי יום. תרגיל זה יחזק את שרירי הגב העליון שהם לרוב חלשים בליקוי של קיפוזיס.

   הערות: יש להקפיד שהראש והצוואר מצויים בהמשך לעמוד השדרה לאורך כול התרגיל.

   תרגיל 3: "ריכוך" הגב העליון ושיפור טווחי תנועה

   מנח מוצא: שכבו כאשר גבכם מונח על ספוג גלילי נוקשה, הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

   אופן ביצוע: הרימו מעט את האגן וגלגלו את גבכם באטיות מעלה ומטה במשך דקה או עד שאתם מרגישים שהנוקשות פחתה. נוחו 10 שניות וחזרו על התרגיל. חזרו על התרגיל 5 פעמים  ובצעו 3 סדרות מידי יום.

   הערות: הימנעות מעומס יתר על הצוואר והקפידו לשמור עליו ניטרלי.

   טיפול כירופרקטי בקיפוזיס

   במקרים עקשניים יותר כאשר תרגילים כאלה ואחרים לא סייעו יש צורך להיעזר בכירופרקט כדי לשפר את היציבה ולשקם את עמוד השדרה. הטיפול הכירופרקטי התמקד במניעת החמרה של הקיפוזיס ושיפור מצבו. הטיפול הכירופרקטי כולל בין היתר שימוש בטכניקות ידניות כדי להניע את החוליות ולשפר את המנח של עמוד השדרה. נדריך את החולה על האופן שבו יש לבצע תרגילי חיזוק של שרירי הגב ושרירי הבטן ועל האופן שבו עליו לשפר את יציבתו. במקרים קשים יותר נמליץ על שימוש במחוך ייחודי. במיוחד ונדירים כאשר קיפוזיס גורמת למחלות ריאות חוזרות ונשנות או כאשר יש חששות כבדים אחרים יופנה החולה לייעוץ כירורגי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,