כאב ראש מתחי אבחון וטיפול
כאב ראש מתחי אבחון וטיפול

כאב ראש מתחי אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש מתחי, אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל ולמנוע את האפיזודות הבאות. העלויות הכלכליות העצומות של בעיה זאת הן תוצאה ישירה של השכיחות הגבוהה שלה. האבחון של ההפרעה הזאת מתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת פתולוגיות אחרות.

בין הפתולוגיות הללו ישנן כאלה שעלולות לסכן את חיי החולה. את הטיפול בכאב ראש מתחי (Tension headache) מבצע הכירופרקט על ידי שיפור הליקויים התפקודיים של עמוד השדרה הצווארי, גב עליון ומפרקי הלסת וכן ריפוי של נקודות הדק דלקתיות בשרירים סביב מבנים אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש מתחי אבחון וטיפול – רקע

כאב ראש מתחי מתחיל לרוב עם השכמה או מיד אחריה נמשך חצי שעה עד מספר שעות בודדות וחולף. עם זאת, ישנם מקרים שבהם הכאב עלול להימשך מספר ימים, שבועות וחודשים ארוכים. החולים מתארים את הכאב בראשם כלחץ עמום, בינוני עד חמור בעוצמתו. הכאב אינו פועם ואינו מוחמר ממאמץ גופני. בכול הנוגע למיקום, כאב זה יכול להופיע במגוון מקומות בראש כולל במצח, באחד או שני צדי הראש ו/או בעורף. עוד מתלוננים החולים על תחושות של כיווץ ונוקשות בשרירי הפנים, הגולגולת, הצוואר והגב העליון. בחלק מהמקרים עלולים להתלוות לכאבים אלו סימנים ותסמינים נוספים כגון כאב גב עליון, כאב צוואר, כאב במפרקי הלסתות ובפנים, רגישות לרעש ולאור, דיכאון, חרדות, הפרעות שינה, קושי להתרכז ועוד.

כאב ראש מתחי – אבחון וטיפול מהירים עשויים לשפר את איכות החיים שלכם. עיכוב באבחון ובעקבות כך בטיפול עלולים לקדם התפתחות כאבים כרוניים ופגיעה קשה יותר באיכות החיים.

כאב ראש מתחי – אבחון

כאב ראש מתחי אבחון וטיפול
כאב ראש מתחי אבחון וטיפול

בשלב הראשוני של האבחון ננסה להעריך האם המטופל שלפנינו סובל מכאבם בראש שהינם משניים לפתולוגיה משמעותית כגון מפרצת כלי דם במוח, שבץ מוחי, גידול במוח וכו’. נתחיל את האבחון עם למידת ההיסטוריה של המקרה, נעבור לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך נפנה לבדיקות דימות ובדיקות מעבדה. כול העת נחפש סימנים המעידים על פתולוגיה משמעותית כגורם לכאבים הללו בראש. סימנים אלה מוגדרים כדגלים אדומים ומחייבים הפניה מידית לחדרי מיון.

היסטוריה

נלמד מתי החל כאב הראש?, מיקומו של כאב הראש (בכול הראש, רק בצד אחד של הראש, בעורף, אחרי העין), חומרת כאב הראש (קל, חריף), האם הכאב משבית אתכם מכול פעילות?, האם הכאב מעיר אתכם משינה?, נלמד על המאפיינים של כאב הראש כולל באיזה תדירות הכאב מופיע?, כמה זמן נמשך כאב הראש?, האם הכאב מקרין?, האם הכאב פועם, קהה, מתמשך?, מה מפחית את כאב הראש (תנועות צוואר, מנוחה, חושך, תרופות…)?, מה מחמיר את כאב הראש (מאמץ פיזי, אור, רעש, מתח נפשי….)?, האם יש גם בחילות?, האם יש גם רגישות לרעש או לאור? ועוד.

נלמד על הרקע הבריאותי של החולה כולל האם אושפז, נבדק, וטופל תרופתית. נלמד על הרקע הבריאותי של בני המשפחה כדי ללמוד על השפעות גנטיות אפשריות. נלמד על הרגליו של החולה בכול הנוגע לאלכוהול, עישון, סמים, פעילות גופנית, נלמד על מקצועו של החולה ועל השפעה אפשרית שלה על כאבי בראש.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית לאבחון כאב מסוג זה בראש תכלול התבוננות ביציבתו של המטופל. ננסה להעריך האם יש קשר בין יציבה לקויה לכאב הראש. נמשש את עמוד השדרה הצווארי, עמוד השדרה הגבי, הפנים והרקמות הפועלות סביבם. ננסה לזהות נקודות הדק, אזורים רגישים, נפיחות ועוד. בכאבים בראש מהסוג המתחי אנו עלולים למצוא אזורים רגישים למגע ולחץ בצוואר, גולגולת, בפנים ובגב העליון. ננסה להעריך את הטונוס השרירי של שרירי הפנים כולל שרירי הלעיסה ושל שרירי הצוואר והגב העליון.

נמדוד את טווח התנועה של מפרקי הלסת ושל עמוד השדרה הצווארי והגבי באופן אקטיבי ופסיבי. נמדוד גם את טווחי התנועה של כול חוליה בעמוד השדרה הצווארי והגבי. נבצע בדיקה נוירולוגית הכוללת בדיקת החזרים (Reflexes), בדיקת כוח גס ובדיקת החישה. נבדוק את עצבי הגולגולת ובכלל זה של העצב המשולש (הכוח של שרירי הלעיסה, יכולת חישה באזור המצח והלחיים ועוד) ושל עצב הפנים (ביצוע הבעות פנים שונות ועוד). נבצע בדיקות מיוחדות שנועדו לזהות לחץ אפשרי על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים בצוואר.

בדיקות מתקדמות

במידה וקיים ספק בנוגע לאבחון נפנה את החולה לביצוע בדיקות משלימות כולל בדיקות דימות כולל רנטגן, MRI או CT ובדיקות מעבדה. אלה יסייעו לנו לזהות את סוג הכאבים בראש או לחילופין יצביעו על פתולוגיות אפשריות אחרות.

דגלים אדומים

כאמור בכול תהליך האבחון נבחן את האפשרות שכאב הראש נגרם מפתולוגיה מסכנת חיים. סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על כך נקראים דגלים אדומים והם כוללים רקע של מחלת סרטן, רקע טראומטי, כאבי ראש חריפים שהתפתחו לראשונה, כאבים בראש שמתפתחו לראשונה לאחר גיל 50, נוקשות צווארית, חום גבוה, פרכוסים, אובדן משקל בלתי מוסבר, חסרים נוירולוגיים כולל חולשת גפיים, בלבול, קושי בדיבור ועוד, החמרה לא סבירה בכאבי הראש שמהם אתם סובלים באופן שגרתי ועוד.

אבחנה מבדלת

מטרת האבחנה המבדלת הוא לוודא שהכאבים שהופיעו אצלכם בראש הם אכן מהסוג המתחי ולא מהסוג הנגרם בגלל פתולוגיה מסכנת חיים אחרת. בכאבי ראש מהסוג המתחי הסימנים החיוניים אמורים להיות תקינים, הבדיקות העצביות אמורות להיות תקינות. סביר למצוא בכאבי ראש מתחיים ובכאבי ראש צוואריים רגישות וכאב בעת מישוש שרירי הפנים, צוואר או בגב העליון. יתכן גם כאב בעת הנעת מפרקי הלסת, צוואר או גב עליון. כאב המחמיר בעת כפיפה של הצוואר וקשיון עורף שאליו מתלווים גם חום גבוה, כאבי ראש בעלי מאפיינים של מיגרנה, רגישות לאור, בלבול ופרכוסים מחייב שלילת דלקת קרום המוח.

לשלול מיגרנה

כדי לשלול אפשרות שמדובר במיגרנה חשוב שנכיר כמה מאפיינים שלה. במיגרנה מתקיימים לרוב ארבעה שלבים: שלב ראשון: הפרודורם שמתחיל שעות עד ימים לפני ההתקף כולל בין היתר תחושות של דיכאון, שינויים במצב הרוח או אופוריה ועוד. שלב שני: האאורה שעשוי להקדים במעט את המיגרנה או להופיע במהלך המיגרנה הכולל בין היתר ההפרעות ראייה, הפרעות חישה ולעתים גם הפרעות מוטוריות או דיבור. שלב שלישי: כאב הראש עצמו פועם, בחילות (90% מהמקרים), הקאות (33% מהמקרים). שלב רביעי: הפוסטדורם הכולל בין היתר עייפות ועצבנות.

בהשוואה למיגרנה כאבי ראש מתחיים הם לרוב חמורים פחות, נמשכים לפרקי הזמן משתנים ועקביים בכול הנוגע לסוג הכאב. בשונה מהכאבים בראש המתפתחים בגלל מתחים נפשיים או בגלל ליקויים צוואריים כאבי מיגרנה הם כאבים פועמים, המוחמרים בעת מאמץ וכרוכים בבחילות ובהקאות.

כאב ראש מתחי – טיפול

טיפול עצמי

במקרים קלים טיפול עצמי בכאבי ראש מהסוג המתחי עשוי להועיל. נסו לנוח בחדר שקט. נסו להניח רטייה קרה על המצח. ישנם מקרים שבהם מקלחות חמות או מקלחות קרות יכולים להועיל. נסו לעסות בעדינות את הראש והצוואר. נסו אחת השיטות לניהול מתחים וכעסים כולל מדיטציה ועוד. נסו לבדוק את היעילות של תרופות נוגדות כאב גם באופן מונע עם זאת זכרו ששימוש יתר בתרופות מסוג זה עלול לגרום להחמרה בכאב הראש (Rebound headaches). למעשה עם תצרכו תרופות נגד כאב יותר משלוש פעמים בשבוע באופן קבוע אתם מסתכנים בהחמרה של כאב הראש.

טיפול כירופרקטי

כאב ראש מתחי נובע מדלקות וכיווץ כרוני של שרירים בפנים ו/או בצוואר ו/או בגב העליון. מטרת הטיפול הכירופרקטי היא להשיג הקלה בכאבי שרירים אלו על ידי שימוש במגוון כלים לריפוי דלקות כגון לייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות. באמצעות טכניקות הטיפול הידניות נשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי, של הגב העליון ושל מפרקי הלסת. נשפר את התפקוד של השרירים המקיפים ופועלים על המבנים המוזכרים. נדאג להרפיה ואיזון של השרירים הרלוונטיים. נחזק שרירים חלשים ונמתח שרירים קצרים. שיפור תפקודי של הצוואר והגב העליון מחייבים גם אימון של מערכת שיווי המשקל ושל יכולת החישה העצמית. נכוון את החולה במאמציו לשפר את היציבה, לשפר את ההתנהלות הארגונומית ובשליטה על כעסים, חרדות ודיכאון.

טיפול רפואי

הטיפול להקלה בכאב ראש מתחי ולמניעתו המוצע על ידי הרפואה כולל תרופות שונות כולל תרופות נגד כאב הנמכרות ללא מרשם, תרופות לטיפול במיגרנה, תרופות הרגעה וגם אמיטריפטילין. תרופה אחרונה זאת ששמותיה המסחריים הם אלטרול, אלטרולט וטריפטל שימשה במקור לטיפול בדיכאון. התרופות אכן מקלות על כאב הראש אך כרוכות גם בתופעות לוואי.

 כאב ראש מתחי – מניעה

ראשית נסו לעקוב ולרשום את המאפיינים השונים של כאב הראש שלכם: מתי הוא מתחיל, מה עשיתם בסמיכות להופעת כאב הראש, מה אכלתם ושתיתם בשעות שקדמו להתקף, כמה שעות ישנתם, כמה זמן נמשך הכאב, מה החמיר את הכאב ומה הקל, מה גרם לכאב להיעלם ועוד. פרטים אלו עשויים להעניק לכם רמזים כיצד לנהוג כדי למנו את כאב הראש. מספר שינויים שתעשו עשויים להעניק לכם הקלה בכאב הראש ואפילו לאפשר לכם למנוע אותו. הקפידו במהלך העבודה, בבית או בפעילות הגופנית שלכם על יציבה טובה ועל ארגונומיה נכונה.

ארגונומיה

הקפידו לא לישון על הבטן ונסו לישון על כרית אחרת. ערכו הפסקות במהלך ביצוע המטלות היומיות בבית או בעבודה ובצעו בהן פעילות גופנית מתונה. וודאו שהעיניים שלכם מצויות במצב טוב. נסו להתנהל טוב יותר עם לחצים נפשיים.

הימנעות מלחץ נפשי

האופן היעיל ביותר להימנע מכאבים בראש על רקע מתחים הוא הימנעות ממתחים נפשיים חריגים. ההבנה שמצבים נפשיים כגון חרדות, דאגנות, דיכאון וכיוצא בזה עלולים להוביל להתפתחות כאבים אלו אמורה לגרום לכולנו לנסות כול דרך אפשרית כדי להימנע מהם כולל בין היתר מדיטציות, פעילות גופנית ועוד.

יציבה נכונה

למרות שמו כאב ראש מתחי יכול להתפתח גם מסיבות שאינן נפשיות. כך למשל יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים לגרום לעומסי יתר ונזקים מצטברים בגב העליון ובצוואר. ראש מושט לפנים, עמדת מחשב לקויה, שינה על הבטן ועוד הם דוגמאות המתארות נקודה זאת.

התנהלות זהירה ואורח חיים נכון

שמירה על הצוואר ובכלל זה זהירות בדרכים (צליפת שוט) וביצוע פעילות גופנית מאוזנת עשויים גם הם למנוע פציעות של הרקמות השונות הצוואר, בגב העליון ובפנים ובכך למנוע כאבים מסוג זה. שמירה על התנהלות סבירה בכול הנוגע לשתייה (מים, אלכוהול, קפה), אכילה (מה אוכלים ומתי אוכלים), שינה (מספר שעות שינה ואיכות השינה), עבודת מחשב, יתרמו את חלקם במניעת הכאבים בראש מהסוג המתחי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן